Den české státnosti

Od roku 2000 slavíme na svátek Václava Den české státnosti. S letošním 28. zářím úzce souvisí i vydání knihy Česká měna, která byla pokřtěna ve foyer historické budovy Českého rozhlasu v pondělí 26. září.

Jaký je váš vztah k naší měně? Vyměnili byste ji za euro z čistě grafického hlediska? Chybějí vám padesátníky a papírové padesátikoruny? S papírovými dvacetikorunami a padesátikorunami vymizeli z našich bankovek Přemyslovci. Jeden z patronů knihy, ministr kultury Jiří Besser, zase na současných českých bankovkách postrádá Jana Žižku.

V knize Česká měna, která vychází u příležitosti letošních oslav Dne české státnosti je i esej věnovaná osobě svatého Václava. Ten sice není vyobrazen na žádné bankovce, ale dle slov historika a autora eseje Jaroslava Šebka, je dobře, že má svatý Václav v této knize své místo.

Křtu knihy se účastnil i autor grafické podoby našich bankovek malíř a grafik Oldřich Kulhánek. Při vyobrazení některých českých osobností se musel vypořádat s tím, že neexistuje žádný dochovaný pravdivý obraz podoby této osoby. To byl třeba případ Anežky České. A jak se Oldřich Kulhánek dívá na eurobankovky?

Kolem každého světce je celá řada legend, jejich specifickou odnoží jsou ty podávané formou takzvané kramářské písně. Několik desítek z těch, které se dochovaly v knihovně Národního muzea v Praze, se týká našeho národního patrona svatého Václava. Petr Wagner (Vizionáři) promluvil na téma kramářské písňové tradice s Mgr. Ivou Bydžovskou, kurátorkou sbírky těchto zvláštních drobných tisků.