Deprese: módní stav mysli?

1. duben 2011

Ať chceme nebo nechceme, slovo (nebo možná i sám popisovaný stav) „deprese“ je módní. O depresi mluví skoro každý, skoro každý někdy depresi má. Možná jsme ale spíš nerozlišujeme mezi depresí a běžným smutkem, který čas od času potká každého.

O tom, co je (a co není) deprese, jak se pozná a jak se léčí (a co je za léčbu považováno), jsem si povídala s psychiatrem, MUDr. Lubošem Janů, t.č. z Fach Klinik, Furth im Wald v Německu.

„Přijít k lékaři s tím, že mám nějaký problém, ještě nemusí nic znamenat, vždycky máme možnost se rozhodnut, jestli v léčbě budeme nebo nebudeme pokračovat,“ řekl MUDr. Janů ještě po rozhovoru, v němž jsme zmínili tři příběhy lidí s depresí, řadu příznaků a také řadu možností, jak s depresí pracovat tak, aby nenarušovala (nebo alespoň ne tolik) běžný život.

MUDr. Luboš Janů, Ph.D.
Psychiatr, psychoterapeut, adiktolog. Dříve působil ve FN Plzeň, nyní ve Fach Klinik, Furth im Wald (Německo).

Odkazy
www.deprese.com
Centrum deprese
Elektrokonvulzivní terapie – elektrošoky
Léčba jasným světlem

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.