Diagnóza F: Co řeší uživatel drog na ulici?

8. listopad 2012

Drogám se Diagnóza F už párkrát věnovala. Tentokrát jsme se na toto téma dívali optikou uživatelů drog, kteří žijí na ulici a využívají služeb kontaktních center a terénních programů.

Je sice fajn mluvit o lidech, kteří se ze závislosti léčí, zní to hezky, ale realita je také taková, že řada z nich stráví před cestou do léčby několik let na ulici, ve squatech a řeší, co budou jíst, kde přespí, kde se umyjí a kde si seženou drogu. Pak už nezbývá moc energie a prostoru řešit, že když už berou, mohli by brát bezpečně.

To jsou pak témata, která s nimi řeší terénní a kontaktní pracovníci. Přesto, že o minimalizaci rizik už se mluví mnoho let a Česká republika má díky včasnému zavedení těchto služeb ve srovnání např. s Ruskem výrazně nižší počty uživatelů drog se žloutenkami, některé otázky se opakují stále. Nerozmazlujeme trochu naše uživatele drog, když se o ně takto staráme? Rekapitulaci důvodů, proč se tyto služby poskytují, nabízí Diagnóza F s Lukášem Gilányim z občanského sdružení Laxus.

Odkazy:
Laxus o.s.
Centrum adiktologických služeb Nymburk

Spustit audio