Dospělým se člověk stává skrz prožitou bolest, ukazuje nová inscenace Dech v MeetFactory

6. říjen 2022

Divadlo MeetFactory představilo novou inscenaci Dech. Autoři projektu – dramaturg a autor textu Matěj Samec a režisérka Natálie Deáková – ji pojali jako experiment na pomezí divadelní a rozhlasové tvorby. Diváci stráví celý večer na sedacích pytlích a odkázáni jsou hlavně na zvukové vjemy – velká část představení se totiž odehrává ve tmě. Vizuální akci z velké části supluje zvuk, který tvoří páteřní komponent inscenace.

Hlavní postavu svěřili tvůrci Honzovi Hájkovi, který je inspiroval v audioseriálu Serotonin. V novince Dech Hájek opět hraje hlavní postavu osamělého muže. Tentokrát Josefa podléhajícího depresivním stavům, který se ve vzpomínkových rozhovorech se svou zesnulou matkou vyrovnává s její smrtí i se svým stárnutím a dotýká se existenciálních otázek. Krom své matky vede Josef dialog i s dalšími dvěmi ženami se svou sestrou i náhodnou známostí z baru, Julií. Všechny tři ženské postavy hraje Barbora Milotová.

Čtěte také

Tvůrci přibližují atmosféru a prostředí pomocí jemných odstínů hlasů, zvuků přírody a lidského dechu, které nahráli v rakouských Alpách. Zvukovým leitmotivem Josefovy horské pouti za sebepoznáním se stává jeho dech, přerývaný námahou výšlapu.

Inscenace se žánrově pohybuje mezi mysteriózním dramatem, thrilerem a melancholickou tragikomedií, při níž ale organicky vznikají zjizující momenty černého humoru. Nový divadelně-zvukový experiment přináší dobrou příležitost k zaposlouchání se a může nás inspirovat k vzájemnému naslouchání si v živém prostoru a čase. A to i v dnešní silně převizualizované době, kdy na nás útočí celá řada vjemů, informací, emocí a reklamy.

Z inscenace Dech

Díky sugestivní atmosféře jsem si během večera prožila okamžiky strachu, úzkosti a následného vnitřního očištění. Odcházela jsem s pocitem, že jsem o něco lehčí.

Jaké hudební a zvukové kompozice se v incenaci Dech objevují? Proč spolu souvisí samota, izolace a víra v dezinformace? A kdy podle Matěje Samce začíná dospělý život? Poslechněte si celou recenzi Marie Kobrlové.

Z inscenace Dech
Spustit audio