Dospělým se člověk stává skrz prožitou bolest, ukazuje nová inscenace Dech v MeetFactory
Divadlo MeetFactory představilo novou inscenaci Dech. Autoři projektu – dramaturg a autor textu Matěj Samec a režisérka Natálie Deáková – ji pojali jako experiment na pomezí divadelní a rozhlasové tvorby. Diváci stráví celý večer na sedacích pytlích a odkázáni jsou hlavně na zvukové vjemy – velká část představení se totiž odehrává ve tmě. Vizuální akci z velké části supluje zvuk, který tvoří páteřní komponent inscenace.
Hlavní postavu svěřili tvůrci Honzovi Hájkovi, který je inspiroval v audioseriálu Serotonin. V novince Dech Hájek opět hraje hlavní postavu osamělého muže. Tentokrát Josefa podléhajícího depresivním stavům, který se ve vzpomínkových rozhovorech se svou zesnulou matkou vyrovnává s její smrtí i se svým stárnutím a dotýká se existenciálních otázek. Krom své matky vede Josef dialog i s dalšími dvěmi ženami – se svou sestrou i náhodnou známostí z baru, Julií. Všechny tři ženské postavy hraje Barbora Milotová.
Čtěte také
Tvůrci přibližují atmosféru a prostředí pomocí jemných odstínů hlasů, zvuků přírody a lidského dechu, které nahráli v rakouských Alpách. Zvukovým leitmotivem Josefovy horské pouti za sebepoznáním se stává jeho dech, přerývaný námahou výšlapu.
Inscenace se žánrově pohybuje mezi mysteriózním dramatem, thrilerem a melancholickou tragikomedií, při níž ale organicky vznikají zjizující momenty černého humoru. Nový divadelně-zvukový experiment přináší dobrou příležitost k zaposlouchání se a může nás inspirovat k vzájemnému naslouchání si v živém prostoru a čase. A to i v dnešní silně převizualizované době, kdy na nás útočí celá řada vjemů, informací, emocí a reklamy.
Díky sugestivní atmosféře jsem si během večera prožila okamžiky strachu, úzkosti a následného vnitřního očištění. Odcházela jsem s pocitem, že jsem o něco lehčí.
Jaké hudební a zvukové kompozice se v incenaci Dech objevují? Proč spolu souvisí samota, izolace a víra v dezinformace? A kdy podle Matěje Samce začíná dospělý život? Poslechněte si celou recenzi Marie Kobrlové.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.