Dvoutýdenní Sympozium ilustrace v broumovském klášteře představí mladé talentované kreslíře

15. březen 2022

V České republice se koná několik výtvarných sympozií. Jsou zaměřená na malbu, sochařství či keramiku, jen jediné se zabývá výhradně ilustrací. Jeho čtvrtý ročník začne ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov příští neděli 27. března.

Sympozium ilustrace představí v broumovském klášteře dílo celkem šesti ilustrátorů, pěti tuzemských a jednoho zahraničního hosta. Připravený bude také bohatý doprovodný program obsahující workshopy, besedy, rozhovory, promítání nejnovějších animovaných filmů pro veřejnost i školní skupiny a dílny pro děti. Galerie Dům v klášterní zahradě se promění ve sdílený umělecký prostor, kde Sympozium ilustrace potrvá do 10. dubna.

Ilustrátoři budou mít po dva týdny příležitost soustředěně pracovat na vlastních autorských projektech, setkávat se s ostatními lidmi z oboru a vyměňovat si profesní know-how. Seznámí se také s místní historií, kulturou a krajinou a získané dojmy ztvární v dílech, která budou k vidění ve vývěskách a výlohách v centru Broumova od soboty 9. dubna, kdy proběhne vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou.

Mezi účastníky letošního sympozia jsou česká ilustrátorka a animátorka Alžběta Zatloukalová Göbelová, která se věnuje hlavně seriálové tvorbě a tvorbě pro děti, komiksový kreslíř a ilustrátor Karel Osoha, ilustrátorka z mladé generace tvůrců UMPRUM Tereza Šiklová, zástupkyně digitální precizní ilustrace a oceňovaná komiksová tvůrkyně Martina Fischmeister a slovenský ilustrátor a grafik Matěj Ilčík, který se věnuje zejména knižní a časopisové ilustraci pro mladší publikum. Zahraničním hostem je maďarsko-slovenská výtvarnice Bianka Töröková, která se věnuje převážně hravým zadáním pro děti a mladé, jako jsou pop-up knihy nebo společenské hry.

Spustit audio
 • Koupání bez chemie. Vodu v novém biotopu v Kosmonosích čistí tisíce rostlin

  27. červen 2022
  plavání, koupání, léto, voda

  V Kosmonosích na Mladoboleslavsku otevřeli nový koupací biotop v areálu Obora. Samočisticí vodní nádrž namísto nepoužívaného koupaliště začalo město budovat loni v srpnu. Většinu zaplatily Kosmonosy, necelými sedmi miliony korun přispěl Nadační fond Škoda Auto. Informuje o tom server Ekolist.

  „Hodně jsme se inspirovali jinde, v Česku už je docela dost podobných biotopů, takže stejně jako jinde využíváme pro přírodní čištění vody hlavně kořenový systém vodních rostlin. Máme ale propojenou koupací a regenerační část koupaliště, což jinde k vidění moc není,“ uvedl Michal Šimon z kosmonoské radnice.

  Koupaliště má tři tisíce metrů čtverečních. Pro regeneraci bude sloužit zhruba polovina, od koupací části ji oddělují bojky. Biotopická koupaliště udržují čistotu vody bez chemie. Kromě tří tisíc rostlin budou v případě zvýšeného náporu lidí s čištěním pomáhat i dva pískovcové filtry.

  „Každé dva týdny děláme rozbory, pokud se ukáže, že je voda ke koupání nevhodná, budeme to muset na pár dní zastavit nebo omezit, aby se voda dočistila,“ dodal Šimon. Podle něj se krátce po napuštění vody objevili v koupališti například čolci nebo žáby.

  Kromě biotopového koupaliště jsou v areálu i herní prvky a in-line dráha. V budoucnu by měla přibýt rekreační louka, přírodní amfiteátr a chatky, které by mohly sloužit například školám v přírodě. Do roku 2025 by se navíc Kosmonosy měly obnovenými lesními cestami propojit s nedalekou obcí Bradlec.

  Chcete načerpat ještě více inspirace, kam v létě vyrazit za koupáním? Poslouchejte sérii Ondry Šebestíka a Kateřiny Tomsové Plavky! Zatím společně navštívili Třeboňsko a jezero Milada, každé úterý se však můžete těšit na další zajímavá místa.

 • Francie chce ukotvit právo na potrat v ústavě. Reaguje tak na rozhodnutí amerického soudu

  27. červen 2022
  potrat, potraty, demonstrace

  Francie chce zakotvit právo na potrat v ústavě. Reaguje tak na rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který toto právo zrušil. Návrh na změnu ústavy už podle britského serveru Independent sněmovně předložila Aurore Berge, parlamentní šéfka strany Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona.

  „Tento krok musíme učinit dnes, abychom o toto právo zítra nepřišli. Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu je katastrofou pro ženy po celém světě,“ řekla Berge v Radio France. Politička také uvedla, že tak chce čelit zarytým odpůrcům potratů z řad francouzského krajně pravicového Národního sdružení.

  „Ženská práva jsou stále velmi křehká a často jsou zpochybňována. Ústavu ale nezměníte tak jednoduše jako zákon,“ dodala Berge. V novele ústavy by tak měla být věta, že „nikdo nemůže být zbaven práva dobrovolně přerušit těhotenství,“ uvedla agentura AFP.

  Návrh zákona podpořila premiérka Elisabeth Borne i šéfové dalších stran. Prezident Emmanuel Macron krok amerických soudců odsoudil. Macronova vládnoucí strana sice v posledních volbách do Národního shromáždění ztratila většinu, s opozičním levicovým blokem by ale změnu ústavy mohla lehce prosadit. Souhlasit by s tím musel i Senát.

  Proti potratům se dlouhodobě staví Národní sdružení krajně pravicové političky Marine Le Pen. Strana ale podle jejího mluvčího nechce žádným způsobem omezovat možnost potratů. Další pravicoví politici podle serveru Independent uvedli, že se Macronova strana snaží návrhem zákona pouze odvést pozornost od domácích problémů.

  Francie zavedla právo na potrat v roce 1975, dva roky poté, co ho přelomovým verdiktem Roe vs. Wade umožnil Nejvyšší soud Spojených států amerických. V roce 2018 Paříž prodloužila lhůtu na umělé přerušení těhotenství z 12 týdnů na 14.

 • V olomoucké zoo se narodila velká vzácnost: medojed kapský

  27. červen 2022
  Medojed kapský

  V zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce se narodilo mládě medojeda kapského. Na svět přišlo už 30. května, matka ho ale střežila ve své budce a doposud ho nikdo neviděl. Zoo patří mezi 16 chovatelských institucí na celém světě, které o tuto šelmu z čeledi kunovitých pečují. Informuje o tom server Ekolist.

  „Rozmnožení medojeda kapského v zajetí představuje velkou vzácnost,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská. „Na celém světě se jedná jen o 16 institucí. V Evropě o šest, z toho tři jsou české zoo. Olomouckou skupinu zakládali v roce 2018 jedinci pocházející z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Zatím jsme odchovali tři mláďata,“ upřesnila. Rodiče mláděte jsou stejní jako u předchozích dvou, která se v olomoucké zoo narodila.

  Medojedy budou nově chovat i v Safari Parku Dvůr Králové: „Samička narozená v roce 2021 právě odcestovala do Safari Parku Dvůr Králové, kde s tamním samcem vytvoří záložní chovný pár v rámci republiky, neboť zvířata v ostatních zoo jsou již vzhledem k věku za hranicí reprodukčních schopností,“ uvedla Gronská.

  Medojed kapský nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele. Má volnou kůži se silnou hrubou srstí, je proto odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem. Podle serveru Ekolist se dokáže ubránit i proti útokům lva nebo levharta. Medojed přirozeně žije v Africe a je to všežravec, živí se ptáky, malými savci, ovocem a také medem.

  Právě podle medu dostal své jméno. Ve volné přírodě totiž spolupracuje s ptákem medozvěstkou křiklavou. Medozvěstka křikem zvěstuje, že nalezla včelí hnízdo, medojeda k němu navede, počká, až ho rozbije a vyplení. Poté se k hostině přidá.

 • Itálie usnadňuje cestování majitelům malých zvířat. Jejich mazlíčci mohou do vlaku zadarmo

  24. červen 2022
  pes ve vlaku

  Největší italský železniční dopravce oznámil, že malí domácí mazlíčci včetně koček a psů mohou po následující tři měsíce jezdit vlakem zadarmo. Jedinou podmínkou je, aby se vešli do přepravky daných rozměrů a majitel neměl více než jedno zvíře.

  Psi, kočky a další domácí zvířata se musí vejít do přepravky o rozměrech maximálně 70x30x50 centimetrů. Zvířata musí být v přepravce umístěna po celou dobu cesty. Jak doplňuje server Euronews, majitelé domácích mazlíčků musí mít s sebou při cestování patřičné doklady o zvířeti. Cestující z ciziny by pak měli mít speciální pas pro domácí zvířata. Ten lze získat u autorizovaného veterináře.

  Nabídka tamní společnosti Trenitalia platí až do 15. září. Bez poplatku mohou cestovat zvířata i s další železniční společností. Dopravce Italo například povoluje cestování psů do hmotnosti 5 kilogramů zadarmo. Cena za větší mazlíčky se poté liší v závislosti na jízdence pro cestující. Zvířata musí být také na vodítku a mít náhubek.

  I během cestování by měli majitelé mazlíčků dbát na jejich zdraví a bezpečí. Jak dále poukazuje server, v letních měsících je potřeba jim zajistit dostatečné množství tekutin, udržovat je v co největším chladu a nenechávat zvířata v autě.

 • Své tělo vnímám stále negativně, je to moje ošklivá kamarádka, říká Billie Eilish

  24. červen 2022
  Billie Eilish
  Americká zpěvačka Billie Eilish promluvila pro britské noviny The Times o negativním vztahu ke svému tělu. V rozhovoru reflektovala i vizuál svého poslední alba Happier Than Ever, který podle ní není autentický. „Říkám si: nevím, kdo to je, ale nejsem to já!“ uvedla o fotografiích k loni vydané desce. „Neměla jsem čas přemýšlet. Prostě jsem se rozhodla, kdo jsem. Prostě jsem se stala tou atmosférou,“ vysvětlila.

  Dvacetiletá hudebnice o vztahu ke svému tělu otevřeně promluvila již loni, právě v souvislosti s posledním albem Happier Than Ever, kde i toto téma reflektovala. V rozhovoru pro The Times uvedla, že problémy s přijetím vlastního těla ji stále provázejí.

  „Líbí se mi, že moje tělo je moje a že mě provází všude, kam jdu,“ pokračovala. „Považuji ho trochu za svou kamarádku. Moje ošklivá kamarádka! Je to složité. Ale co naděláš?“ Na otázku, kde se na cestě k přijetí vlastního těla právě nachází, odpověděla, že „rozhodně ne v dobrém bodě“.

  Eilish byla od počátku své kariéry známá pro svůj androgynní styl a oversize outfity. Ty nosila prý proto, že „nenáviděla své tělo. „Být známá po celý začátek kariéry kvůli jedné věci – nosí pytlovité oblečení a zpívá takhle – mě přivádělo k šílenství, řekla deníku. Protože se cítila uvězněná právě svou veřejnou image, obarvila si Eilish vlasy na platinovou blond a při propagaci druhého alba Happier Than Ever z roku 2021 si na obálku britského Vogue oblékla přiléhavý korzet.

  „Ať děláte, co děláte, je to buď špatné, nebo správné, řekla. „Když nosím pytlovité oblečení, nikoho nepřitahuji, cítím se neuvěřitelně nesympatická a nesexy a nejsem krásná. A lidé vás pranýřují za to, že nejste dost ženská,“ svěřila se a dodala, že pokud si obleče ženštější model, setká se s nadávkami. „Pro ženy a ženy na veřejnosti je to šílený svět, myslí si dvacetiletá zpěvačka.

 • Řecká televize odvysílala návod, jak odčerpat palivo z cizí nádrže auta

  24. červen 2022
  muž, auta, silnice
  Řecko bojuje s prudce rostoucími cenami pohonných hmot, místní televize proto pro své diváky připravila příspěvek s návodem, jak odčerpat benzín z cizích aut. „Není to nic strašně složitého,“ uvedl ve vysílání odborník přes automobily, který byl televizním hostem. Podle agentury AFP také názorně předvedl, jak prorazit palivovou nádrž a palivo odčerpat.

  Řecká televizní stanice se za odvysílání návodu stala terčem posměchu. Jak si všímá server Insider, jeden z uživatelů Twitteru například zveřejnil úryvky odvysílaného pořadu a zavtipkoval: „V zítřejším díle: Jak získat dvě kila sýra feta a steak, aniž by si toho v supermarketu někdo všiml“. Na reportáž pak satirickým videem reagovala také internetová stránka Luben.

  Ceny pohonných hmot v Řecku prudce rostou. Podle evropského webu pro sledování cen Fuelo tam benzin stojí v přepočtu téměř padesát pět korun za litr.

 • Čeká nás skutečný Jurský svět? Vědci chtějí oživit mamuty nebo ptáky dodo

  23. červen 2022
  Mamut, ilustrační

  Biotechnologické společnosti a vědci se snaží znovu oživit některé vyhynulé živočichy. Za několik let bychom tak podle deníku The Guardian mohli potkat třeba mamuty nebo ptáky dodo.

  Například společnost Colossal plánuje oživit mamuta srstnatého a vrátit ho zpět do sibiřské tundry. První mláďata by se mohla narodit do šesti let. Vědcům se nepodařilo najít žádné živé buňky, které by mohli naklonovat metodou, díky které vznikla ovce Dolly, první klonovaný savec na světě. Rozhodli se proto porovnat genomy mamuta a jeho blízkého žijícího příbuzného, slona asijského.

  Zjistili, že mamut měl některé genetické varianty, které mu umožnily pobyt ve velmi chladném prostředí – hustou srst, silnou vrstvu tuku nebo zkrácené uši. Vědci plánují upravit buňky tak, aby mohli přepsat celý genom asijského slona. Pokud se jim to podaří, vloží jednu z „mamutích“ buněk do vajíčka asijského slona a celé embryo přenesou do dělohy náhradní sloní matky. Případná mláďata tedy nebudou kopie mamutů – půjde spíš o slona, který přežije velmi chladné podmínky tundry.

  Podobné plány má i americká nezisková organizace Revive and Restore, která chce oživit víc než 40 druhů zvířat. Společnost naklonovala fretku černonohou. Ta může být prvním naklonovaným savcem, který pomůže zachránit ohrožený druh. Fretka se jménem Elizabeth Ann byla vytvořená z buněk zmrazených v 80. letech 20. století. Vědci doufají, že přinese potřebnou genetickou rozmanitost do volně žijících kolonií fretek, které jsou ohroženy příbuzenským křížením. V plánu je taky oživení nelétavého ptáka dodo, který žil pouze na Mauriciu a vyhynul v 17. století.

  Profesorka a odbornice na molekulární paleontologii ze Severokarolínské státní univerzity Mary Schweitzerová ale upozorňuje, že oživit třeba Tyrannosaura rexe by bylo mnohem složitější. Vědci třeba netuší, na kolika chromozomech byly jeho geny uspořádáné. Pokud by tuhle hádanku rozluštili, musí ještě najít blízkého žijícího příbuzného, který by mohl být upraven tak, aby nesl dinosauří geny. Ptáci jsou sice vzdálenými příbuznými dinosaurů, ale například pštros by měl problém tyrannosauří mládě donosit, říká pro deník The Guardian.

  Místo snahy o znovuvytvoření těchto zvířat chce Schweitzerová lépe porozumět jejich existenci. Buňky ve zkamenělinách by tak spíš mohly objasnit záhady, které dinosaury obklopují například to, jak se vyrovnali s dvakrát vyšší hladinou oxidu uhličitého, než je na Zemi dnes.

 • V Austrálii objevili nový druh kraba, který nosí mořské houby jako klobouk

  23. červen 2022
  Rádio Wave - výchozí obrázek

  Na západním pobřeží Austrálie objevila rodina na procházce nový druh „chlupatého“ kraba. Ten na zádech nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk a chrání se tak před útoky predátorů. Informuje o tom deník The Guardian.

  Krab dostal latinské jméno Lamarckdromia beagle –⁠ název má podle vědců připomínat loď HMS Beagle, jejíž druhá plavba v letech 1831 až 1836 vedla Charlese Darwina k formulování jeho teorie přírodního výběru. Nový druh patří do čeledi Dromiidae, které odborníci přezdívají houboví krabi. Ti ke své ochraně využívají houby, které si pomocí drápů upravují a nosí je na zádech jako klobouky. Maskují se tak před predátory, jako jsou chobotnice nebo jiní krabi.

  Houby mohou být větší než samotný krab a působí taky jako chemický prostředek. „Některé sloučeniny, které tyto houby produkují, jsou velmi škodlivé,“ uvedl vědec Andrew Hosie ze Západoaustralského muzea. „Není mnoho predátorů, kteří by se chtěli houbou prokousat jen proto, aby se dostali ke krabovi,“ dodal.

  Při porovnávání vyplaveného kraba s jinými korýši ve sbírce muzea objevili vědci několik exemplářů rodu Lamarckdromia beagle. Ty byly dříve neidentifikované nebo chybně určené. Nejstarší nalezený exemplář pochází z prosince 1925.

 • Začalo hlasování v anketě Strom roku 2022

  23. červen 2022
  Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku

  Do finále ankety Strom roku letos postoupilo 12 stromů z osmi krajů, které usilují o postup do evropského kola soutěže. Lidé mohou hlasovat do 11. září na webových stránkách ankety. Předchozí český titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku.

  Kromě webu www.stromroku.cz mohou zájemci hlasovat i pomocí DMS. Vybrané peníze půjdou na výsadbu nových stromů a péči o ně. Poslední týden hlasování bude již tradičně tajný. Vítěze vyhlásíme 21. září 2022 na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Od roku 2002 se v anketě objevilo už 1608 stromů a vybralo přes tři miliony korun. Výtěžek putuje zpět ke komunitám okolo finálových stromů a Stromů hrdinů, které jej mohou použít na nové výsadby nebo ošetření stromů, jako tomu bylo třeba v případě stoletého jilmu ve Vyškově, uvedla pro web Ekolist koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

  Mezi dvanáctkou soutěžících jsou hned čtyři ovocné stromy – Bartákova třešeň z Hostěnic u Brna a tři hrušně: Prajzovská hruška z Hostišové na Zlínsku, Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami a Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou. Proti nim soutěží například tři lípy: nejstarší a zároveň nejmohutnější strom letošní soutěže – 475letá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více než devět metrů, také 275letá Vorařská lípa z Rychnovska a 86letá Lípa osudu z Chvalkovic na Hané.