EuroMajdan pokračuje!

27. prosinec 2013

V Kyjevě se protestuje už víc než měsíc. O víkendu se na náměstí Majdan, kterému za poslední víc než měsíc přibyla neoficiální předpona Euro, schází až milion lidí. Jinak se tam každý den pohybuje několik tisícovek. Lidé, nespokojení s vládou prezidenta Viktora Janukovyče, odolávají zimě i únavě a vytvořili si v centru metropole vlastní opevněné město s přísnými pravidly.

Kyjevský „EuroMajdan“, jak se náměstí v centru hlavního ukrajinského města dnes říká, byl i před Vánoci pořád plný. Podpořit demonstrující Ukrajince přijeli i Češi – vystoupily například kapely Dva, Nylon Jail a Portless nebo bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který promluvil s aktivisty a neziskovkami. O všechny se na místě starala Olena Ivantsiv, koordinátorka projektu na Ukrajině v Centru pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. S radostí pozorovala, že protesty ani po měsíci nepolevily. „EuroMajdan je nyní jako městě ve městě, je skvěle organizované, bývalí vojáci z Afghánistánu a Čečenska vytvořili vlastní bezpečnostní jednotky, které se orientují především na provokatéry příliš opilé lidi. Jsou tam také zdravotnické stánky, polní kuchyně, záchody, hygienické potřeby, vytopené stany, mediální stany.“

03026734.jpeg

Ukrajinci se začali bouřit 20. listopadu, kdy prezident Janukovyč oznámil, že nepodepíše plánovanou asociační dohodu s Evropskou unií. Lidem v ulicích vadí protievropská zahraniční politika i nadstandardní vztahy s Ruskem, ale jak vysvětluje bývalý obchodní rada na české ambasádě v Kyjevě Václav Rambousek, nyní si přejí především konec současné vlády a nového prezidenta. „V tuto chvíli je prezident Janukovyč u moci od roku2010 ajeho ekonomická výkonnost vypadá katastrofálně. Jde mu o to, kdo zaplatí za ekonomické problémy, do kterých on Ukrajinu přivedl. Za jeho vlády státní dluh vzrostl o 73 %. Může to být Rusko, nebo chtějí asi 160 miliard eur za to, že podepíší asociační dohodu s Evropskou unií. Ta se diví a nechápe, proč by měla platit jeho problémy.“

Ukrajinská vláda na náměstí třikrát poslala těžkooděnce a došlo ke krvavým bitkám. Jenže po zásazích počet lidí na Majdanu exponenciálně vzrostl a o události se začal zajímat celý svět. V hlavním městě se přitom konají i provládní manifestace, které ale zdaleka nejsou takhle spontánní: „Jmenuje se to AntiMajdan. Lidi tam vypravili speciálními bezplatnými vlaky a autobusy a za účast jsou placeni vládnoucí stranou, to řekli i novinářům. Nemají osobní zájem a nemají odpověď na otázky, proč přijeli do Kyjeva. Můžeme říct, že některé poslali zaměstnavatelé pod pohrůžkou vyhazovů. Na první pohled je vidět, že jsou to lidé s malými platy a vidina více než měsíčního výdělku za třídenní postávání v Kyjevě je tam asi nalákala,“ vysvětluje Ivantsiv a zdůrazňuje přitom, že ukrajinští protivládní aktivisté jsou nyní vystaveni silnému tlaku, hrozí jim propuštění ze zaměstnání nebo dostávají výhružné anonymy.

03024903.jpeg

O dobré vztahy jejich země a Evropské unie hodně stojí třeba vysokoškoláci. Lvovská rodačka Sophie, která v Praze studovala mezinárodní obchod a mezinárodní vztahy, si oddechla poté, co EU potvrdila, že jednání mohou pokračovat: „Věřím, že Ukrajina je evropský stát a evropská integrace je pro nás nejlepší cestou. Od Oranžové revoluce čekám na okamžik, kdy Ukrajina podepíše asociační dohodu, která by dala možnost dalšímu vývoji těchto vztahů.“

Na otázku, zda se demonstrací účastní i její rodina, současná stážistka OSN v Kodani odpovídá: Ano, můj otec byl v Kyjevě několik dnů a moje rodina se účastnila demonstrací ve Lvově.“

Její možnosti by se s podpisem dohody citelně rozšířily díky uvolnění vízového režimu. Studenti by mohli vycestovat do Evropy na dobu kratší než tři měsíce bez víz, což by jim usnadnilo účast na konferencích, stážích nebo výměnných pobytech.

Právě zahraniční podpora a zájem o to, proč desítky tisíc lidí mrznou s transparenty na ulicích, dodávala nespokojeným Ukrajincům velkou kuráž pokračovat v boji o stabilní místo na mapě Evropy.

Spustit audio