George Clooney se pokouší rozmotat Hlavu 22. Podívejte se na trailer ke chystané minisérii

Ze seriálu Hlava 22

Slavný protiválečný satirický román Josepha Hellera se doposud dočkal jen jediného filmového zpracování, a to v podobě snímku Mika Nicholse z roku 1970.

Autorský kolektiv sdružený kolem George Clooneyho se při adaptaci Hlavy 22 pro streamovací službu Hulu rozhodl pro formát šestidílného televizního seriálu. Příběhy válečného letce kapitána Yossariana a jeho „bratrů ve zbrani“ postrádají v knize zřetelný dramatický oblouk. Navíc stejné události jsou tu často popisovány z perspektivy různých postav a orientace v časových souvislostech se pro čtenáře komplikuje, stejně jako Yossarianova snaha dostat se z armády a prolomit hlavu 22. Scenáristé chystané minisérie Luke Davies a David Michôd se naopak rozhodli pro lineární vyprávění, odpovídající lépe filmovému médiu. „Strávil jsem 9 měsíců zavřený v jedné místnosti, když jsem se pokoušel ujasnit si, co se jak ve kterém pořadí v románu událo,“ prohlásil na tiskové konferenci Davies. „Nejdřív bylo nutné uspořádat si správně románové události a pak to vše přepsat do scénáře co nejvíc se podobajícího předlohovému textu, aby se tam zároveň zachovaly obě jeho polohy… temnota i humor.“ George Clooney Hlavu 22 nejen produkuje, ale ujal se i režie dvou dílů a hlavně ho uvidíme v roli budoucího generála Scheisskopfa (to je ten, co chce po pilotech, aby svrhovali bomby z letadel s co nejestetičtějším efektem). Pravé orgie vojenské absurdity s příchutí smrti propuknou na Hulu 17. května. Podle dojmu ze zveřejněného traileru je opravdu na co se těšit.

Spustit audio
autor: Petr Pláteník
 • Malé černé už zvládne navrhnout i počítač, umělá inteligence zasahuje i do kreativních profesí

  16. červenec 2019
  Malé černé už zvládne navrhnout i počítač

  Kromě montážních dělnických profesí budou mechanizací a automatizací v budoucnu možná nahrazeny i kreativní profese. Bát by se měli především módní návrháři, na světě je totiž první kolekce vytvořená umělou inteligencí.

  Jmenuje se Glitch a její součástí je i taková klasika, jakou jsou „malé černé“ šaty. Jedná se o výsledek algoritmu navrženého dvojicí nyní již bývalých studentek Massachusettského technologického institutu Pinar Yanardag a Emily Salvador. Ty se potkaly na kurzu, v rámci kterého měli studenti umělou inteligenci využít v kreativní tvorbě – k produkci umění, bižuterie, parfémů nebo třeba právě módy. Polovina výnosů z prodeje „malých černých“ z této kolekce putuje sociálnímu podniku AnitaB.org, který podporuje ženy při vstupu do oblastí, jakými jsou věda, technologie, inženýrství a matematika. Dle nedávného výzkumu yaleských a oxfordských odborníků umělá inteligence brzy promění většinu oblastí lidského života, konkrétně výzkumníci zmiňují dopravu, zdravotnictví, vojenství nebo finance. Z výsledků dotazníkového šetření mezi výzkumníky v dané oblasti autoři studie odvozují 50% pravděpodobnost, že umělá inteligence v roce 2062 překoná lidské schopnosti ve všech oblastech jejich činnosti. Stejnou pravděpodobnost přisuzují i tomu, že do 120 let už budou všechny práce automatizované. Jak optimisticky odborníci na zavedení automatizace nahlíží, ale vysoce závisí na tom, odkud jsou – asijští jsou o poznání optimističtější než ti severoameričtí. Bližší pohled na to, jak by zavedení podobných technologií mohlo ovlivnit trh práce, nabízí zpráva Světového ekonomického fóra.

 • Kdo loni zachránil památku, může vyhrát cenu. Vítěze vybere veřejnost v soutěži Památky děkují

  16. červenec 2019
  Vodárenská věž v Praze na Letné

  Až do 16. září mohou ode dneška nadšenci do historických staveb hlasovat o vítězi ocenění Památky děkují. To je součástí každoroční soutěže o Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost).

  Odborná porota určuje vítěze každé ze čtyř kategorií, kterými jsou Obnova památky, restaurování, Objev, nález roku, Prezentace hodnot a Záchrana památky. Veřejnost vybírá pouze jednoho favorita napříč všemi kategoriemi. Z 24 nominovaných objektů mohou lidé volit na webu NPÚ. Každého z navržených kandidátů charakterizuje text doplněný fotografiemi. „Cenu Patrimonium pro futuro vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili,“ vysvětluje smysl celého dění mluvčí ústavu Jana Hartmanová. Vítěz ceny veřejnosti Památky děkují bude spolu s vítězi Patrimonium pro futuro vyhlášen na slavnostním předávání cen 2. října na zámku Lemberk na Liberecku. Loni ocenění veřejnosti získal Pavel David za záchranu renesanční tvrze Kobylků z Kobylího v Podolí.

 • Nevíte, kterým zprávám věřit? Poradí vám žebříček Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

  16. červenec 2019
  internet - sociální sítě - mobil

  Nadační fond nezávislé žurnalistiky v minulých dnech spustil nový web zaměřený na posouzení důvěryhodnosti českých zpravodajských serverů. Jeho cílem je usnadnit čtenářům orientaci v tom, co se vyplatí číst a hlavně čemu je radno důvěřovat.

  Projekt, který vznikl ve spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity a s programem Studia nových médií Filozofické fakulty Karlovy univerzity, hodnotil transparentnost média, způsob, jakým nakládá se zdroji, a zda se sdělením pracuje „profesionálně“. Pod transparentností se skrývá především to, zda je jasné, kdo je autorem textu, a zda jsou na webu informace o členech redakce včetně kontaktů a údaje o jeho provozovateli. Dobrá práce se zdroji spočívá v tom, že server umožní čtenářům základní kontrolu původu zpráv, tedy že uvede zdroj, ze kterého čerpal. Zároveň by médium mělo ideálně fakta ověřovat z více zdrojů. A nakonec, profesionální prací se sdělením autoři projektu míní to, že součástí zveřejněného obsahu není úmyslná manipulace, tedy že se autoři vyvarují používání zavádějících fotografií či titulků a důsledně oddělují zpravodajské rubriky od těch názorových. Za transparentní médium lze dle výsledků analýzy označit například zpravodajský web Deníků, jako příklad dobré práce se zdroji zase může posloužit článek Deníku N o zvažovaném zdanění hazardních her. Podrobnosti o metodologii a hodnotících kritériích jsou na webu projektu.

 • V Číně jsou lidé nuceni třídit odpad způsobem, který někteří odborníci nazývají ekodiktátorstvím

  16. červenec 2019
  Šanghaj

  „Kam s tímto odpadem?“ tato otázka leží poslední dva týdny v hlavách obyvatel Šanghaje. Zavedení povinného třídění odpadu v tomto městě se stalo prvním krokem k naplnění čínského cíle zvýšit podíl recyklovaného odpadu. Ten v současnosti činí 20 % a je jedním z nejnižších v oblasti.

  Do roku 2020 by země ráda zvýšila podíl v necelé padesátce tamějších měst na 35 % a o 5 let později plánuje zavést celostátní třídicí systém. Podle Geoffreyho Chun-fung Chena, vyučujícího v oddělení čínských studií na Xi’an Jiaotong-Liverpool University v čínském Su-čou, se jedná o další z příkladů čínského autoritativního přístupu k ochraně životního prostředí. „Opatření nekopírují zvyšující se zájem obyvatel o prostředí, jedná se spíš o určitou formu ekologického diktátorství,“ vysvětlil Chen. „Nemůžu však popřít, že je tento přístup do jisté míry efektivní,“ přiznal. Celý systém třídění stojí pouze na hrozbě sankcí – jedinec může dostat pokutu v přepočtu asi 660 korun, firma za porušení může zaplatit v přepočtu mezi 160 tisíci a milionem a půl. Hrozí také snížení čínského sociálního kreditu. Kvůli strachu z trestu a nejasnostem ohledně toho, kam který odpad patří, se objevují známky nespokojenosti s novým systémem – někteří se pokouší odpad odvážet za město, jiní se pouští do potyček s dobrovolníky, kteří na jeho zavádění dohlížejí. Orientaci v kategoriích si ale Číňani usnadňují s využitím lidové moudrosti – pokud by odpad sežralo prase, patří do mokrého odpadu, pokud by ho prase nesežralo, patří do suchého, pokud by po jeho sežrání prase umřelo, jde o nebezpečný odpad, a pokud by šel odpad prodat a z výtěžku by se dalo pořídit nové prase, jedná se o recyklovatelný odpad. „Stačí se prostě zamyslet nad tím, jak by se cítilo prase,“ trefně shrnul jeden z uživatelů čínské sociální sítě Weibo. Další podrobnosti nabízí časopis Guardian.

 • Čtyři australské děti ukradly auto, sbalily pruty a utekly z domova. Našli je 900 kilometrů daleko

  15. červenec 2019
  teenagers - auto

  Čtyři děti z australského Queenslandu ukradly auto, sbalily rybářské náčiní a vyrazily na dobrodružnou cestu. Jedno z nich nechalo doma dopis na rozloučenou. Policie je našla 900 kilometrů od domova. 

  Školáci ve věku 10 až 14 let vyrazili na cestu v autě, které patřilo otci jednoho z nich. Z města Rockhampton, ve kterém žili, odjeli nejspíš v noci ze soboty na neděli. Po cestě podle všeho plánovali rybařit, aby ušetřili peníze za jídlo. Urazili ale pouze 140 kilometrů, než jim došlo palivo. Na čerpací stanici ve městě Banana proto doplnili nádrž a bez placení ujeli. Ve skupině byl jeden 14letý a dva 13letí chlapci. Nejmladší byla 10letá dívka. Když je zastavila policie, zamkli dveře a odmítali z auta vystoupit. Policista proto obuškem rozbil okno.

  Očekává se, že děti budou obviněny až poté, co je policie vyslechne. Může tak ale učinit až v přítomnosti jejich rodičů. Důvod jejich útěku tak zatím není známý. Podobným příběhem chlapce, který se svým kamarádem ujel z domova autem, se před pár lety nechal inspirovat slovinsko-český režisér Olmo Omerzu a na základě novinové zprávy vymyslel celovečerní film. V kinech byl uveden pod názvem Všechno bude a letos na jaře vyhrál Českého lva.

 • Francie zavede daň na mezinárodní lety, letenky ze země budou dražší

  15. červenec 2019
  Francouzské aerolinie

  Francouzská vláda oznámila, že od roku 2020 zavede daň na všechny mezinárodní lety. Daň by měla každoročně generovat příjmy ve výši 200 milionů amerických dolarů (tedy asi 4,5 miliardy korun), které chce vláda investovat do čistších dopravních technologií a infrastruktury.

  V závislosti na ceně letu by mohla daň činit v přepočtu 40 až 450 korun na letenku. Ekologická daň se nebude vztahovat na vnitrostátní lety ani na lety přilétající do Francie. Z daňové povinnosti budou vyloučeny také lety do zámořských teritorií, jež jsou stále pod francouzskou vládou.

  Mluvčí Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA) Anthony Concil vyjádřil nesouhlas s daní a zpochybnil její efektivnost. „Daně nebudou mít za následek nic, co by leteckému průmyslu pomohlo v jeho úsilí o udržitelnost.“ Národní vlády by podle něj měly naopak leteckým společnostem pomoct s investicemi do čistších paliv a pokročilejších technologií. Environmentální aktivisté jsou ale s rozhodnutím spokojení a považují ho za krok správným směrem.

  Podobné ekologické daně fungují již například v Německu, Itálii nebo Velká Británii. Dlouhodobou daňovou úlevu na letecké pohonné hmoty se v současnosti snaží zvrátit i další evropské státy.

  Podívejte se taky na Jak omezit emise z letecké dopravy? Řešením mohou být dražší letenky i podpora železniční dopravy.

 • Díky virálnímu příspěvku na Twitteru bude mít Turecko svůj národní den sázení stromů

  15. červenec 2019
  Studie přichází i s plánem, kde by se nové stromy mohly nacházet (ilustrační foto)

  „Mám nápad,“ napsal ve svém příspěvku na Twitteru Enes Şahin a jeho nápad zaujal Turecko. Şahin navrhl zavedení dne, kdy by lidé po celé zemi sázeli stromy. „Pojďme dát světu příklad a odkázat následujícím generacím zelenou zemi.“ Jeho příspěvek se rychle stal virálním. Zareagovalo na něj více než 55 tisíc lidí, všimla si ho také mladá politička Rumeysa Kadak a Turecko se díky němu nakonec do sázení stromů skutečně pustí.

  Kadak, nejmladší poslankyně v tureckém parlamentu, přislíbila, že se ho pokusí prosadit. Jen pár hodin poté zareagoval na příspěvek i sám prezident Recep Tayyip Erdoğan. „To je skvělý nápad, Enesi. Vždy jsme usilovali o zelenější Turecko a pokračujeme v tom i nadále. Moji přátelé a já přijmeme veškerou zodpovědnost za to, že budeme mít národní den sázení stromů,“ přislíbil prezident. Svůj den sázení stromů už má řada zemí, mezi nimi například Austrálie, Keňa, Severní Korea nebo Írán. 

  Sázení ve velkém je po světě čím dál populárnější. Stromy jsou přínosné nejen pro kvalitu ovzduší, ale i půdy. Rekord v počtu vysazených stromů za jeden den drží Indie, kde bylo ve státě Madhjapradéš vysazeno najednou 66 milionů stromků.

  V Česku se lidé mohou do sázení zapojit například v rámci iniciativy Ministerstva životního prostředí a Nadace Partnerství, která má za cíl v Česku vysázet 10 milionů stromů.

 • Marihuana rozjedla Ameriku. Ve státech s legálním užíváním výrazněji vzrostla spotřeba cukrovinek

  12. červenec 2019
  03780859.jpeg

  Ačkoliv užívání marihuany na rekreační úrovni není ve Spojených státech amerických legální na federální úrovni, je tato aktivita povolena v 11 tamějších státech a ve Washingtonu, D.C. Rozmach této činnosti s sebou nese nečekané důsledky, kterými může být třeba vliv na jiné obchodní sektory.

  Podle dat společnosti Nielsen, zaměřující se na výzkum trhu, se v oblastech, kde se smí konopí užívat, zvedly za poslední roky tržby z prodeje cukrovinek a drobných sladkých i slaných pochutin výrazně více než ve zbylých oblastech. „Vědecké výzkumy i zkušenosti uživatelů naznačují, že užívání marihuany zvyšuje chuť k jídlu a subjektivní požitek z něj,“ stojí na webu agentury, která si tímto zvýšený nárůst tržeb v „marihuanových“ státech vysvětluje. Podle agentury nárůst poptávky může pro potravinářské firmy znamenat nové obchodní příležitosti. Očekává také růst poptávky po jedlých výrobcích obsahujících kanabidiol (CBD), ale nikoliv THC, které způsobuje psychoaktivní efekty marihuany. Podle některých uživatelů však i tyto výrobky přinášejí pozitiva jako zlepšení pozornosti, úlevu od bolesti nebo zlepšení spánku. Dle společnosti Nielsen by toto odvětví v roce 2025 mohlo mít hodnotu až 6 miliard.

 • Manželství, žárlivost a nevěra, těmto tématům se věnují nově objevené Kubrickovy scénáře z 50. let

  12. červenec 2019
  Stanley Kubrick při natáčení filmu 2001: Vesmírná odysea

  „Manželství je dlouhá hostina, během které jsou dezerty servírované jako první chod…,“ tato věta stojí v úvodu jednoho z nově nalezených scénářů Stanleyho Kubricka s názvem Ženatý muž. Kromě toho se v jeho pozůstalosti nedávno našla další dvě nedokončená díla s názvem Perfektní manželství a Žárlivost. Všechna se na v součtu zhruba 60 ručně opoznámkovaných stranách věnují tématům manželství, žárlivost a nevěra.

  Scénáře vznikly mezi lety 1954 a 1956, kdy Kubrick procházel manželskou krizí se svou druhou ženou, tanečnicí a herečkou Ruth Sobotkou. „Jedná se o velké množství nového materiálu, o kterém jsem dosud nikdy neslyšel, jsou to projekty, které Kubrick chtěl realizovat, ale nestalo se tak,“ vysvětlil jeden z hlavních znalců Kubrickova díla, profesor filmových studií na britské Bangorské univerzitě Nathan Abrams. Některé ze zaznamenaných nápadů se i tak dostaly do Kubrickových novějších filmů, především do mysteriózního erotického dramatu Eyes Wide Shut, konkrétně jde třeba o manželskou hádku opilého muže a jeho ženy. Tento měsíc se u příležitosti dvacetiletého výročí natočení filmu na pulty dostala také Abramsova kniha Eyes Wide Shut: Stanley Kubrick and the Making of His Final Film, která však informace z nově nalezených dokumentů neobsahuje. Podle Abramse jsou objevené materiály cenné i z dalších důvodů. „Padesátá léta jsou nejméně zmapovanou částí Kubrickovy kariéry. Moc toho dosud nevíme ani o jeho tehdejší manželce, proto se jedná o cenný nález,“ vysvětluje. Díla jsou uložena v Kubrickově archivu, který spravuje londýnská University of the Arts.

  Podívejte se taky na Filmař a umělec Arthur Jafa: Chtěl jsem vytvořit cool kinematografii, která bude jako černá hudba.