Hemingwayův román Komu zvoní hrana je o tom, že nikdo nejsme ostrov, ale spíš lidské mycélium

6. leden 2025

V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem Ernesta Hemingwaye Komu zvoní hrana, který se odehrává během občanské války ve Španělsku.

Ivanku zajímalo, co by Stanislava potěšilo, kdyby slyšel o tomto díle někoho vyprávět třeba ve frontě na kurz flamenca. Podle něj by bylo žádoucí k této knize říct, že je to román o třech dnech v lásce a čekání, o zabíjení, štěstí i iluzi, což Ivanku potěšilo, protože to bylo srozumitelné. Hemingway podle Standy vytváří koláž rozmanitých příběhů, které se odehrávají ve druhém roce války, kdy je Američan Robert Jordan jako dobrovolník republikánské armády vyslán za frontu, aby vyhodil do povětří jistý most. Do rámcového příběhu o mostu se pak protínají příběhy těch, s kterými má most zlikvidovat –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ partyzánů.

Ivana se také Standy doptávala na tajemný citát, kterým je dílo uvozeno o tom, že nikdo nejsme ostrov a s odpovědí byla tzv. spoko. Stanislav pak ještě doplnil, že Hemingway psal tzv. iceberg metodou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ představoval si celý příběh, ale vykreslil jen vyčuhující ledovec na hladině a tím úsporně nastínil masivní příběhy a emoce. Stanislav pak Zuzaně doporučil, aby četla knihy o válce, i když ji to nebaví, a mohlo se jít pomalu domů.

Poslechněte si, jak Buchty čtou Komu zvoní hrana.

autoři: Ivana Veselková , Zuzana Fuksová , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.