Bradburyho dystopie 451 stupňů Fahrenheita je o strachu ze svobodného myšlení a izolaci u televizky
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho. Ten popisuje antiutopickou vizi budoucnosti, ve které vítězí povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností uznávající hodnotu knih.
Ivanku zajímalo, co by Stanislava potěšilo, kdyby slyšel o tomto románu někoho vyprávět třeba u ohýnku. Podle něj by bylo žádoucí k této knize říct, že je to román, který ve třech dílech hovoří o úpadku a úctě k literární tradici, o světě agrese a nepochybnosti vůči pochybnosti, čemuž Zuzana moc nerozuměla.
Standa pak dodal, že román se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti, kdy všichni žijí v relativním dostatku a mají různé vymoženosti – používají malá sluchátka aka pecky, dívají se na ploché obrazovky a tak dále. Odvrácenou stranou tohoto přepychu je ale izolovanost lidí a nedostatek svobody ducha. Standa pak ještě zmínil, že Bradburyho jazyk je velmi básnický a pak se mohlo jít pomalu domů.
Poslechněte si Buchty čtou o knize 451 stupňů Fahrenheita a třeba zjistíte, že i vy byste si mohli pošmáknout na scifíčku.
Zuzana Fuksová
Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.
Ivana Veselková
Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.
Stanislav Zajíček
Rodák z Děčína (v letech 1990–1992 byl poslancem České národní rady za OF), milovník Komenského a Jiráska, je od roku 1997 učitelem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede mj. k esejistické a umělecké tvorbě, mezioborovému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.
Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.
Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka