Poláčkovo Okresní město je o tom, že klid a smrádeček vám neublíží a velké ideje jsou riziko
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem Okresní město, první knihou postupně doplňované pentalogie.
Čtěte také
Ivanku zajímalo, co by Stanislava potěšilo, kdyby slyšel o tomto díle někoho vyprávět třeba v cukrárně. Podle něj by bylo žádoucí k této knize říct, že je to román zralého spisovatele, který podává věrohodný obraz malé městské komunity na samém konci „Belle Époque“ a kdyby k tomu dotyčný dodal, že je román skvělý hlavně proto, že nás nekrmí jedem moralismu.
Ivanku zajímal samozřejmě děj. Kniha popisuje osudy rodiny židovského kupce Štědrého v českém maloměstě. Tam přijede Štědrého syn Kamil, který přišel o své místo, tím pádem i o ocenění od svých rodičů, a je odstrčen na okraj zájmu. To se v rodině vyjadřuje i pozbytím práva sedět u stolu s ostatními. Později ale získá jiné místo, a tím opět i pozornost rodičů. To ale Standovi celkem typicky nepřišlo tak podstatné. Podle něj je hlavní postavou díla poněkud překvapivě samo okresní město.
Zuzana se pak ještě zeptala, zda je podstatné, že je Poláček autorem židovským a i rodina kupce Štědrého je rodinou semitskou, Ivana přirovnala románové městečko k Hobitínu a mohlo se jít pomalu domů.
Jak Buchty čtou Okresní město? Poslechněte si nový díl.
Zuzana Fuksová
Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.
Ivana Veselková
Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.
Stanislav Zajíček
Rodák z Děčína (v letech 1990–1992 byl poslancem České národní rady za OF), milovník Komenského a Jiráska, je od roku 1997 učitelem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede mj. k esejistické a umělecké tvorbě, mezioborovému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.
Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.
Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.
Související
-
Hemingwayův román Komu zvoní hrana je o tom, že nikdo nejsme ostrov, ale spíš lidské mycélium
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývali Hemingwayovým románem Komu zvoní hrana.
-
Hrabalovy Kluby poezie jsou lyrickou koláží plnou šifer, špásu, zklamání a pivečka
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývali méně známou knihou Bohumila Hrabala Kluby poezie.
-
Bradburyho dystopie 451 stupňů Fahrenheita je o strachu ze svobodného myšlení a izolaci u televizky
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.