Himalayan Dalai Lama: vítězové Czechingu 2016

20členná mezinárodní odborná porota poslala v Czechingu 2016 do Evropy brněnské producentské duo Himalayan Dalai Lama.

Díky hudebně exportnímu projektu Czeching Radia Wave, ve kterém i letos 6 českých hudebních publicistů a publicistek nominovalo nadějné české hudební projekty, měli David a Kryštof možnost nahrát nové EP v karlínském studiu Českého rozhlasu. 12. 12. vyšlo jejich EP Space na kazetách, do konce roku bude k dispozici také v mezinárodních e-shopech a na streamingových platformách. Křest EP proběhl v proskleném studiu Radia Wave, kde Himalayan Dalai Lama zahráli živě dvě ukázky z nové nahrávky. Byla to ochutnávka toho, co uslyší hudební fanoušci, ale také profesionálové z hudebního průmyslu na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic v holandském Groningenu, kde letošní vítězové vystoupí 13. ledna. Pro tuto velkou příležitost je Czeching kromě nové nahrávky vybavil také propagačními materiály a zařazením do Mezinárodní hudební výměny EBU (European Broadcasting Union), díky které se dostane na vlny jiných evropských veřejnoprávních rádií nejen jejich nové EP, ale také záznam koncertu z Eurosoniku.

Himalayan Dalai Lama prý ve výhru nedoufali, i když jejich vystoupení v rámci akce Czeching Showcase v garážích Českého rozhlasu mělo velký ohlas a mezinárodní porota měla o vítězi také jasno. Dva týdny po vyhlášení už kapela mířila do velkého nahrávacího studia, kde jim asistovali hudební inženýři i režisér a přidali se hosté, které Himalayan Dalai Lama sami pozvali – pianista Jiří Hradil z Tata Bojs, na smyčcových aranžích se podílel Jan Šikl ze Zabelov Group a na mixu Pišta Kráľovič alias FVLCRVM. „Použili jsme dva tracky, které jsme měli rozpracované, a přidělali dva nové. Nahrávali jsme s živým smyčcovým kvartetem, bicíma a klavírem a byla to zajímavá zkušenost. Hodně jsme si pak dali záležet na zvukové postprodukci, se kterou nám pomáhal Tomáš Karásek, který dělal i mastering,“ dodává brněnská dvojice producentů k procesu nahrávání.

Vzniklá nahrávka je výrazným krokem směrem k jemnější imaginativní elektronice, který Himalayan Dalai Lama naznačili již na svém debutu Lama, vydaném slovenským labelem Gergaz.
„Chtěli jsme, aby to bylo takový prostorný, aby lidi zavřeli oči a cítili prostor,“ poznamenala dvojice autorů k tomu, jak o vyznění nové nahrávky uvažovali. Na koncepci atraktivního bookletu se podílela fotografka, kurátorka a šéfredaktorka časopisu Artikl Bára Alex Kašparová, která Himalayan Dalai Lama do Czechingu nominovala. Fotky zachycují jakýsi nový prostor z pěny, který společně trojice vytvořila. V budoucnu snad tento prostor budete moci vidět i jako instalaci.

I když jsou Kryštof Matěj a David Novotný především elektronickými producenty a jejich nástroji jsou syntezátory a nejrůznější kontrolery propojené se softwarem Ableton Live, začínali v kapelách The Hydes a Louis Bunuel. Kryštof hraje na bicí a David na baskytaru. Krátce nato, co začali společně tvořit převážně elektronickou taneční hudbu, dostali možnost předskakovat americkým Arms & Sleepers, kterým také dělali remix, a po pár měsících, na jaře 2015, díky spřáteleným hudebníkům objeli se svou novou tvorbou několik evropských měst. Zahraniční zkušenosti tedy nasbírali ještě před vydáním svého debutu. Ten jim vynesl účinkování na Colours of Ostrava, Elekci a také nominaci v Czechingu.

„Objevila jsem je asi před rokem. A už tehdy mě velmi nadchl jejich profesionální výstup, který měl jak dramaturgii, která fungovala v prostoru, tak projekci, která dobře korespondovala s náladou. Na svojí hudební vizi hodně pracují a mají poměrně velké ambice, rozhodně by nechtěli zůstat jen na české scéně. Jsou čistě instrumentální, takže je nelimituje jazyk. Své kompozice jsou navíc schopni modifikovat a hrát živě. Jsou hodně aktuální a opravdu na sobě makají,“ říká o nich porotkyně Bára Alex Kašparová, která je nominovala.

V současné době se kapela připravuje na vystoupení na Eurosoniku. Uvažuje o dvou variantách živého pojetí nového materiálu, jedné velkolepější s živými nástroji a druhé klubové, v podobě producentského live setu. I když se některým českým posluchačům může zdát, že živé nástroje jsou důkazem větší muzikality a kreativity tvůrců, není tomu tak. I program minulého ročníku Eurosoniku potvrdil, že producentské sety, jakými se prezentoval například britský Mura Masa, jsou považované za plnohodnotné a velmi živé koncerty. Dá se tedy očekávat, že Himalayan Dalai Lama si najdou své publikum v zahraničí poměrně rychle.

Ohlasy zahraničních porotců

„Skvělé aranže i produkce. Výborné variace ve zvuku, figurách i rytmech. Zároveň celou dobu je to emotivní a velmi imaginativní, až filmové. Prostě vás to strhne.“
Jan Sneum (rozhlasový odborník a dramaturg, Dánsko)

„Himalayan Dalai Lama mají velmi komplexní a současný zvuk a přitom je jejich hudba velmi přístupná. Dokáží si získat pozornost i bez vokálů, což je dost obdivuhodné.“
Lörinc Bubnó (hudebník, redaktor Radia Petöfi, Maďarsko)