Influenceři musí zaplatit dvojnásob, rozhodl se zmrzlinář z Los Angeles. Nelíbí se mu

4. červenec 2019

CTV Soft Serve, oblíbené zmrzlinářství v Los Angeles, dostávalo každý týden nabídky od samozvaných instagramových influencerů, kteří slibovali, že pokud dostanou zmrzlinu zadarmo, udělají zmrzlinářství reklamu na svém Instagramu. Majitel Joe Nicchi ale vždy odmítl a před pár dny přišel s jasným vzkazem: influenceři za kornout zaplatí dvojnásobek.

Nicchiho vzkaz, který vyvěsil na svém food trucku, se začal virálně šířit po sociálních sítích. Na svém Instagramu zároveň napsal, že „nikdy nikomu nedá zadarmo zmrzlinu výměnou za (reklamní) příspěvek“ a fotka s hashtagem #InfluencersAreGross (#InfluenceřiJsouPříšerní) obletěla svět. Ke stánku teď míří fanouškové napříč jižní Kalifornií, kteří stejně jako Nicchi pohrdají internetovými celebritami. „Jsme anti-influencerští influenceři,“ řekl Nicchi britskému deníku Guardian. Podle svých slov nechápe, proč po něm lidé chtějí zmrzlinu zdarma, když stojí čtyři dolary. „Je to divné, ale myslím si, že je to sranda. Doufám, že to inspiruje malé podnikatele, aby si stáli za svým a posílali takové lidi do háje,“ dodal zmrzlinář. Některé značky a podniky totiž závisí na instagramových „hvězdách“, které za jídlo či hotelové pobyty zdarma propagují jejich produkty a služby. Nicchi se ale takovou cestou vydat nechce. „Dělám to proto, abych si vydělal peníze. Nemůžu dát nikomu zmrzlinu zadarmo,“ popsal svou situaci Nicchi, který si zmrzlinářství otevřel jako přivýdělek před pěti lety. Jinak se živí jako herec a svůj food truck si koupil za peníze vydělané rolí v jedné reklamě.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
  • Vědcům z Japonska se podařilo uměle vypěstovat černé lanýže

    14. listopad 2024
    Černé lanýže

    Japonským vědcům se už podruhé podařilo uměle vypěstovat černé lanýže. Jde o významný krok ve vývoji metod pěstování této exkluzivní houby.

    Na rozdíl od hub shiitake, enoki a nameko, které rostou ze substrátu, vyrostou lanýže pouze v mykorhizní symbióze se stromy, vysvětluje Science Japan. Výzkumná skupina využila poznatky získané při umělém pěstování hub matsutake (čirůvka větší). Stejně jako lanýže jsou totiž mykorhizní.

    Výzkumný ústav lesnictví Jamanaši ve spolupráci s Organizací pro výzkum a správu lesů ve městě Tsukuba v prefektuře Ibaraki o úspěchu informoval 1. listopadu, píše server The Japan Times. Přestože černé lanýže v Japonsku přirozeně rostou, metody jejich pěstování stále nejsou dostatečně rozvinuté. V současné době je japonský domácí trh závislý na dovozu.

    V roce 2018 připojili výzkumníci výtrusy asijské odrůdy černého lanýže k pětapadesáti sazenicím kaštanu a spolu je vysadili na dvou testovacích místech v prefektuře Jamanaši. Letos v září, šest let po výsadbě, vědci úspěšně vypěstovali 12 černých lanýžů o celkové hmotnosti 200 gramů. Genetická analýza potvrdila, že skutečně pocházejí ze spor naočkovaných do kaštanů.

    V budoucnu chce výzkumná skupina dále rozvíjet technologii k zajištění stabilní produkce lanýžů a zároveň bude ověřovat, zda houby rostou na stejných místech nepřetržitě každý rok.

  • LED světla na surfových prknech mohou zabránit útokům žraloků bílých, vychází z nové studie

    14. listopad 2024
    Žralok bílý

    Nový výzkum zjistil, že použití LED světel na spodní straně surfovacího prkna nebo kajaku může odradit velké bílé žraloky od útoku. Studie australských vědců ověřovala teorii na návnadě ve tvaru tuleně.

    Spodní osvětlení těchto návnad narušovalo schopnost žraloků vidět siluety proti slunečnímu světlu. Snížilo to rychlost, s jakou žraloci napadali umělou kořist. Čím jasnější světla byla, tím účinnější byl výsledek, popisuje britský Guardian.

    Hlavní autorka studie doktorka Laura Ryan z Macquarie University v Sydney uvedla, že žraloci bílí se zřejmě řídí tmavou siluetou na světlém pozadí. Nová studie se zabývá tím, zda lze jejich reakce změnit osvětlením objektu. „Pokud je objekt světlý na tmavém pozadí, nezdá se, že by to identifikovali jako kořist,“ řekla Ryan.

    Její předchozí výzkum také naznačuje, že útoky velkých žraloků na lidi mohou být způsobeny záměnou kořisti. Paryby mají nižší schopnost rozlišovat tvary a detaily než lidé. Nemusí být proto schopni rozeznat tuleně od plavců nebo od lidí pádlujících na surfu.

    Vědci z Macquarie University v Sydney provedli studii v jihoafrickém Mossel Bay a výsledky publikovali v časopise Current Biology. Během testování vláčeli návnady za lodí po dobu několika desítek hodin a měnili množství světel na spodní straně potenciální kořisti, uvádí server BBC. Úspěch zaznamenali v momentě, kdy světly pokryli celou návnadu. Protože to však není pro surfovací prkno praktické, experimentovali s různými možnostmi osvětlení, včetně pásů LED světla. Jak se ukázalo, mají podobný odrazující účinek.

    Tým v současné době testuje prototyp surfovacího prkna s namontovaným osvětlením. Je ovšem zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda mají světla stejný účinek na chování žraloků jako nepohyblivé návnady a zda jsou světla účinná při odrazování i jiných druhů žraloků. Pokud se prokáže, že je tento výzkum účinný, mohl by pomoci snížit počet útoků žraloků na lidi provozující sporty na prkně.

  • Newyorské metro jako veřejná terapie. Lidé na barevných lístcích sdílí pocity a myšlenky

    14. listopad 2024
    Terapie newyorské metro

    Chodba newyorského metra slouží procházejícím jako neformální terapeutický prostor. Cestující mohou na stěnu zavěsit své myšlenky, obavy nebo sny. Instalace, kterou vytvořil umělec Matthew Chavez, vybízí každého, kdo se cítí ztrápený současnými událostmi, ke sdílení.

    „Subway Therapy“ je umělecký projekt umístěný v průchodu pod 14. ulicí v Greenwich Village. Lidé mohou zapsat své myšlenky na barevné lístečky a doplnit tak koláž nadějí, frustrací a úvah, vysvětluje web Euronews. „Lidé přijdou, chvíli tam stráví a pak za mnou chodí a řeknou: Wow, to je úžasné. Zlepšilo mi to den. Zlepšilo mi to týden. Opravdu jsem to potřeboval,“ říká tvůrce projektu Chavez.

    Umělec svůj nápad poprvé zrealizoval v roce 2016, několik dní po vítězství prezidenta Donalda Trumpa nad Hillary Clinton v prezidentských volbách. Projekt ze své podstaty není politický, jeho současné uvedení ale na politické podněty reaguje. Právě po letošních polarizujících prezidentských volbách, v nichž Donald Trump porazil demokratickou kandidátku Kamalu Harris, nachází Newyorčané jedno z východisek emocí právě na stěnách stanice metra, napsal server FOX 5 New York. „Lidé toho mají hodně na srdci. Prostě se zastaví. Rychle ze sebe něco dostanou a pak jdou dál,“ dodává nadšeně Matthew Chavez.

  • Indie mizí pod Čínou tempem pět centimetrů za rok. Do sporu mocností vstupuje pohyb zemských desek

    13. listopad 2024
    Indická a čínská armáda u hraniční linie

    Indie a Čína vedou dlouhodobé spory o své hranice. Podle vědců však může Indie ztrácet území nejen kvůli politice, ale také kvůli pohybu zemských desek, které ji pomalu posouvají pod čínské území.

    Hraniční spory mezi Indií a Čínou, dvěma jadernými mocnostmi, se táhnou už desítky let. Indický novinář Pallava Bagla teď ale upozornil na nový aspekt tohoto konfliktu – přírodní síly. Ve své reportáži pro televizi NDTV tvrdí, že Indie ztrácí půdu ve prospěch Číny kvůli pohybu zemských desek. Informují o tom i některá další světová média jako web Deutsche Welle

    Zemská kůra je tvořena deskami, které se neustále pohybují. Tento proces, známý jako desková tektonika, se odehrává v horizontu milionů let. Indická deska se pohybuje nejrychleji na světě. Už před 50 miliony let se srazila s eurasijskou deskou, což vedlo například ke vzniku pohoří Himálaj. Tento pokračující pohyb ale také způsobuje, že Indie se každoročně posouvá o asi pět centimetrů pod eurasijskou desku, tedy směrem pod Čínu.

    Podle odborníků, jako je Sabrina Metzger z Německého výzkumného centra pro geovědy, ale není důvod k panice. Rychlost pohybu desek se postupně zpomaluje a jednou se úplně zastaví. Mnohem horší hrozbou pro Indii je podle ní budoucí nárůst hladiny moří, která jednou můžou zaplavit níže položená území. Právě toto riziko by mělo být podle vědců prioritou pro indickou vládu i globální klimatické politiky.

  • Z Česka mizí aleje. Na tři vykácené stromy připadá jen jeden a půl nově vysázených, varují ekologové

    13. listopad 2024
    Lípy jsou oblíbené stromy pro aleje – lemují cesty a chrání je před větrem a sluncem

    Od silnic v tuzemsku za posledních více než dvacet let zmizelo téměř 348 000 stromů. Nová výsadba nahradila jen 213 000 z nich. Podle ekologické organizace Arnika tato nerovnováha ohrožuje stabilitu krajiny mimo lesní oblasti a vyžaduje okamžité řešení.

    Od roku 2003 bylo v okolí českých silnic vykáceno podstatně více stromů, než kolik se jich podařilo vysadit, napsal web Ekolist. Ekologická organizace Arnika dodává, že za každé tři vykácené stromy přibyl jen jeden a půl nového, což podle odborníků dlouhodobě ohrožuje biodiverzitu i kvalitu krajiny.

    Kácení probíhá zejména kvůli bezpečnosti provozu, stavebním projektům a zdravotnímu stavu stromů. Nejhorší situace je podle dat Arniky v Královéhradeckém kraji, kde v loňském roce vykáceli více než 5000 stromů, vysadili ale pouhých 169. Naopak nejméně se u silnic kácí v kraji Libereckém a Moravskoslezském.

    „Stromy podél cest nejsou jen krajinotvorným prvkem, ale plní i důležité ekologické funkce. Poskytují stín, regulují teplotu a zlepšují mikroklima,“ vysvětluje Marcela Klemensová z Arniky. Problém s úbytkem stromů tkví podle organizace nejen v nedostatečné výsadbě, ale i v péči o nové stromky – až 60 % sazenic bez potřebné údržby uhyne.

    Zlepšit situaci by mohla novela zákona z července letošního roku, která umožní sázet stromy blíže k silnicím. Podporu slibuje také Národní plán obnovy přírody, jenž má mezi cíli i zvýšení počtu alejí. A péče o stromy podél silnic patří také mezi priority Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu, který vláda průběžně aktualizuje.

  • Špionážní velryba Hvaldimir zemřela. Běluhu s pověstí chytrého chuligána nezabil Putin, ale klacek

    13. listopad 2024
    Běluha Hvaldimir

    Běluha Hvaldimir, známá jako „špionážní“ kytovec, zaujala svět svým záhadným původem a hravou povahou. Podle mořské bioložky Olgy Shpak bylo zvíře trénované ruskou armádou, uniklo však kvůli své nezvladatelnosti. Dobrodružství běluhy letos skončilo tragicky.

    Před pěti lety vzbudil Hvaldimir, ochočená běluha, pozdvižení, když se objevil u norského pobřeží. Kytovec měl na sobě postroj s držákem na kameru a nápisem „Equipment St. Petersburg“. Spekulovalo se tedy, že se jedná o zvíře zapojené do špionážního projektu ruské armády. Podle bioložky Olgy Shpak ale Hvaldimir nesloužil jako „špion“, ale spíš jako „strážce“ ruské vojenské základny v Arktidě. Informovaly o tom weby BBCThe Guardian.

    Velryba byla původně odchycena v roce 2013 ve volné přírodě u pobřeží ruského Dálného východu. Po výcviku v delfináriu v Petrohradu ji přesunuli do vojenského programu. „Byl chytrý, ale také trochu chuligán, takže nikoho nepřekvapilo, že se rozhodl uniknout,“ říká Olga Shpak. Hvaldimir se po svém útěku objevil u norského přístavu Hammerfest. Místní i turisty fascinoval svou přátelskou povahou, nechal se krmit, a dokonce lidem vracel předměty spadlé do moře.

    Hvaldimir pak strávil několik let cestováním podél norského pobřeží a v květnu 2023 byl spatřen až ve vodách Švédska. Tragický konec znovu nabyté svobody nastal v září 2024, kdy bylo tělo běluhy nalezeno u norského města Risavika. Nabízí se otázka, jestli zvířecího dezertéra dohonila dlouhá ruka Putinova Ruska, pitva ale nakonec ukázala, že zemřel poté, co se mu v tlamě zasekl klacek.

    Hvaldimirův příběh si podle deníku The Guardian mohou diváci připomenout v novém dokumentárním filmu Tajemství špionážní velryby od režisérky Jennifer Shaw.

  • Testosteron jako „zázračný lék“ na menopauzu? Lékaři před ním varují

    12. listopad 2024
    Antidepresiva

    Stále více žen ve středním věku zkouší testosteronovou terapii, kterou propagují influenceři jako snadný způsob, jak zmírnit příznaky menopauzy. Lékaři ale upozorňují na nedostatek výzkumu a možné vedlejší účinky.

    Podle údajů společnosti IQVIA vzrostl mezi lety 2013 a 2023 počet předepsaných testosteronových přípravků v USA o téměř 50 %. Ačkoliv je terapie testosteronem běžná hlavně pro muže v andropauze nebo trpící hypogonadismem, na základě tvrzení, že jde o „zázračný lék“ na únavu, nízké libido nebo problémy s náladou, ji v posledních letech zkouší čím dál větší množství žen. Doktorka Rebecca Dunsmoor-Su z Gennev, společnosti poskytující poradenství pro ženy v menopauze, říká, že jde téměř o „epidemii“, protože ženy často slyší o hormonálních přípravcích v podcastech a na sociálních sítích.

    Terapie je ale kontroverzní, protože ji u žen zatím nikdo důkladně netestoval. Podle clevelandské kliniky Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA testosteronovou léčbu pro ženy neschválil. To mimo jiné znamená, že neexistují jasné pokyny například pro dávkování. Přesto některé studie naznačují, že by užívání testosteronu mohlo krátkodobě vylepšit u žen po menopauze například sexuální život. Doktorka Amy Voedisch ze Stanfordské univerzity upozorňuje, že vedlejší účinky testosteronu jako akné, nárůst ochlupení nebo přibývání na váze mohou být nejen nepříjemné, ale v některých případech i obtížně odstranitelné.

  • Na měsíci Uranu možná existuje život

    12. listopad 2024
    Uran

    Zažitá představa o Uranu a jeho pěti největších měsících jako mrtvých a sterilních tělesech může být mylná. Nové zkoumání dat z mise Voyager 2 naznačuje přítomnost oceánů a možná i podmínek pro život.

    Uran je ledový obr na okraji naší sluneční soustavy. Patří k nejchladnějším planetám. Zapamatovatelný je hlavně svým sklonem – na rozdíl od ostatních planet je nakloněný na bok. Uran má prstence, i když nejsou tak nápadné jako ty Saturnovy, a jeho modrozelená barva pochází od metanu v atmosféře, který pohlcuje červené světlo.

    V roce 1986 kolem Uranu prolétla sonda Voyager 2, která poslala na Zem první detailní snímky planety i jejích pěti největších měsíců. Měření z mise tehdy naznačovala, že Uran má neobvyklé, „zploštělé“ magnetické pole a že jeho měsíce nejsou aktivní. To bylo velkým překvapením, protože se naměřené hodnoty jen málo podobaly výsledkům získaným na ostatních planetách sluneční soustavy a jejich měsících. V současné době se ale při nové analýze dat z Voyageru 2 ukázalo, že kvůli silné sluneční bouři mohly tehdy přístroje přinést zkreslená data.

    Dr. William Dunn z University College London tvrdí, že Uranův systém může být mnohem zajímavější, než se dosud myslelo. Vědci dokonce věří, že některé z jeho měsíců, například Miranda, by mohly mít pod povrchem oceány vhodné pro výskyt života. Linda Spilker, která pracovala na původní misi, je nadšená: „Je skvělé vidět, jak i stará data mohou přinést nové objevy.“

    NASA teď plánuje novou misi – Uranus Orbiter and Probe –, která by měla vyrazit za deset let. Cílem bude prozkoumat Uran a jeho měsíce mnohem podrobněji.

  • Polské divadlo uvedlo nedokončenou hru slavného spisovatele. S jejím dopsáním pomohla AI

    11. listopad 2024
    Krakow, divadlo

    Krakovské divadlo v pátek uvedlo poslední hru jednoho z nejslavnějších polských spisovatelů Stanislawa Ignacyho Witkiewicze. Dílo, které se jmenuje Tak zwana ludzkość w obłędzie (Takzvaná lidskost v šílenství), autor nikdy nedokončil. Místo něj se teď tohoto úkolu zhostila umělá inteligence.

    Stanislaw Ignac Witkiewicz, obecně známý jako Witkacy, byl významným dramatikem a malířem meziválečného období. Zmíněnou hru začal psát v roce 1938. Dílo ale nikdy nedokončil, protože si v roce 1939 vzal život poté, co Polsko napadlo ze západu nacistické Německo a z východu Sovětský svaz. Podle Divadla Słowackého, které hru uvádí, se zachovaly jen fragmenty Witkacyho rukopisu. K doplnění chybějícího obsahu pak použili umělou inteligenci. Informuje o tom server Notes from Poland a TVP World.

    Celé představení využívá technologii virtuální reality. „Veškerá Witkacyho tvůrčí činnost posloužila jako materiál pro proces strojového učení umělé inteligence, které vytvořilo virtuální svět, scénografii, rekvizity i avatary některých postav,“ uvádí divadlo.

    Herecké obsazení totiž kombinuje živé herce a digitální avatary. Podle Divadla Słowackého bude tento experiment „průkopnickým počinem, který nastaví nová měřítka toho, čeho může divadlo v digitálním věku dosáhnout“.

    Režisér hry Krzysztof Garbaczewski řekl místním novinám Gazeta Krakowska, že jejich snaha je jakousi „textovou archeologií“, která se pokusila „vytáhnout toto drama ze zapomnění“. V samostatném rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza Garbaczewski uvedl, že použití umělé inteligence je obzvláště vhodné vzhledem k otázce „lidskosti v šílenství“, kterou se Witkacyho hra zabývá.

    „Používání umělé inteligence lze také považovat za iracionální chování – nevíme, jak přesně tento nástroj funguje, a přesto ho používáme,“ řekl režisér. „Ale já dávám slovo umění – nikdy jsem nevnucoval interpretaci svých představení a nebudu to dělat ani teď.“