Intimita v monumentálnosti kanadské trojice Big Brave

10. duben 2024

Když si montrealská kapela Big Brave poprvé získala nemalou dávku pozornosti, bylo to zejména proto, jak originálně dokázala variovat doom/sludgové kytarové stěny. Ačkoliv k metalové scéně měli vždy blízko, bylo by rozhodně reduktivní označovat je za metalovou kapelu. Jejich hudba je totiž odjakživa stejnou měrou poznamenána i vlivy folku. Na nadcházejícím albu A Chaos of Flowers svůj originální zvuk posouvají ještě o kus dále.

Album přiznaně zkoumá lidskou křehkost a zranitelnost a v hutném zvuku nachází nemalou míru poezie. Hudba trojice Robin Wattie (zpěv a kytara), Tasy Hudson (bicí) a Mathieu Ball (kytara) dokáže být unikavá i extrémně zemitá, v jednu chvíli skličuje, aby záhy posluchačstvu navodila vyloženě katarzní pocity.

Ty dokáží navodit i japonští Kriegshög, byť k tomu používají o dost jiné nástroje. Není tím teď myšleno hudební, ty jsou vlastně úplně stejné, ale výrazové a emoční. Kriegshög jsou totiž jedni z nejvýraznějších zástupců současné japonské crustové školy a jejich tvrdý, energický a hlasitý punk dostal na nové desce ještě trochu více hitový nádech. Nahrávka dostala název Love and Revenge a vychází jako jubilejní třístý titul profilovaného labelu La Vida Es Un Mus.

Čtyři kapely, čtyři varianty neprostupného zvuku, k němuž je radost se vracet. Která kapela přiměla Viktora k metaforickému blouznění o vyšívaných dečkách? Modeláři hledají odpovědi a nabízí to nejlepší ze současné kytarové hudby.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.