Jan Styblík: Jihovýchodní Asie

27. květen 2012

Hostem Casablanky byl jeden z největších českých znalců jihovýchodní Asie Jan Styblík. Žije v severothajském městě Chiang Mai a cestuje už 14 let po celé oblasti. Před nedávnem se vrátil z cesty po Papui – Nové Guinei a Šalamounových ostrovech.

Jaká je JV Asie v proměnách času? Jak zažít autenticitu v oblastech s velkou jazykovou bariérou a minimem map, jak se postavit k tomu, jak Západ proměňuje Laos, Vietnam a další země? Kde jsou kulturní hranice s Oceánií? Jak dobře (a ohleduplně) odbočit ze zavedených tras (masové) turistiky? Jak Jan Styblík hodnotí fenomén „etnoturismu“ – treků za horskými etniky, zvláště na severu Thajska nebo Laosu? Co si vyprávějí domorodci na Šalamounových ostrovech?

Jak plánovat cestu po JV Asii? Nezapomněli jsme ani na rubriku Checkpoint, obsahující vysloveně praktické rady a tipy.

Starší Casablanca – Jan Styblík: Barma (Myanmar)
Podívejte se taky na fotky vybrané k tématům pořadu. Další snímky najdete na webu hosta www.janstyblikphotography.com.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.