Je to oficiální. Za dva roky půjde do kin Duna: část druhá

27. říjen 2021

Pokračování Duny je oficiálně potvrzeno jen krátce poté, co první díl během zahajovacího víkendu promítání v USA vydělal v přepočtu přes 900 milionů korun. Duna z dílny režiséra Denise Villeneuvea, která je právě teď hitem i v českých kinech, je oficiálně označena jako část první. Studia Legendary a Warner Bros. ovšem před její premiérou o možném pokračování mlžila.

Po velmi úspěšném zahajovacím víkendu s celosvětovým výdělkem přes 5 miliard korun teď oznámila pokračování, které má do kin dorazit v říjnu roku 2023. Navazující snímek natočí opět Villeneuve. Jak dnes uvádí například web IndieWire, společnost Warner Bros. chtěla s oznámením Duny „Part Two“ vyčkat do chvíle, než bude jasné, jak si u diváků v kinech a na firmou WarnerMedia vlastněné platformě HBO Max po celém světě povede první díl. Až poté, co získala příslušná data, mohla dát Villeneuveovi, který už pracuje na scénáři ke „dvojce“, zelenou.

„Z Legendary mě právě informovali, že můžeme rozjet práce na Duně: části dvě,“ uvedl Villeneuve v oficiálním prohlášení. „Mít možnost adaptovat Dunu z pera Franka Herberta bylo mým snem. Za jeho uskutečnění musím poděkovat fanouškům, hercům a štábu, Legendary i Warner Bros. A to je teprve začátek.“

Podívejte se taky na Vyrazila Duna ven! Nové filmové zpracování sci-fi klasiky předčilo všechna očekávání.

Spustit audio
 • Místo prášku na bolest sluchátko. Američanka omylem spolkla AirPod

  1. prosinec 2021
  AirPods, AirPody, sluchátka

  Sedmadvacetiletá žena z amerického Bostonu spolkla místo prášku na bolest jedno ze svých sluchátek. Omyl popsala na sociální síti s tím, že ho zveřejňuje kvůli „vzdělávacím účelům“, píše server AppleInsider.

  Mladá žena, která na TikToku vystupuje pod přezdívkou iamcarliiib, popsala, jak k záměně došlo. „Zalezla jsem do postele. V pravé ruce jsem měla Ibuprofen 800 a v levé právě svůj AirPod,“ říká ve videu. „Vzala jsem si láhev s vodou a napila se. Pak jsem si uvědomila, že to není prášek. Zkoušela jsem ho vyzvracet, ale nešlo to,“ dodává.

  Nakonec se sluchátko zřejmě dostalo ven přirozenou cestou, což prý ženě potvrdil rentgen. Díky tomu, že byla sluchátka stále připojena k telefonu, podařilo se ženě do hlasové zprávy nahrát taky bublání žaludku.

  Nejedná se o první případ, kdy někdo spolkl takový typ sluchátek. Muži ve státě Massachusetts se podařilo pozřít AirPod ve spánku, sedmileté dítě z Georgie muselo být po jeho snědení dokonce převezeno na pohotovost.

 • Bolestivý a urážlivý: rodina Gucci se chce bránit proti tomu, jak ji zobrazuje nový film Ridleyho Scotta

  1. prosinec 2021
  Z filmu Klan Gucci

  Dědicové po italském módním podnikateli Aldovi Guccim pohrozili, že se v souvislosti s filmem House of Gucci (Klan Gucci) amerického režiséra Ridleyho Scotta chystají „podniknout právní kroky“. A to kvůli tomu, jakým způsobem je ve snímku módní dynastie zobrazena, píše zpravodajská agentura ANSA.

  Gucciho rodina vydala nové prohlášení, ve kterém film odsuzuje a označuje ho za „nesmírně bolestivý“. Snímek vstoupil do kin tento měsíc poté, co proti němu rodina několikrát protestovala, připomíná magazín NME.

  Dědicové Alda Gucciho, kterého ve filmu hraje Al Pacino, teď médiím osvětlili, co konkrétně jim na snímku vadí. Produkce se neobtěžovala konzultovat s dědici, než začala popisovat Alda Gucciho a členy rodiny Gucci jako zločince, ignoranty a necitlivé ke světu kolem nich, a přisoudila hrdinům události, tón a postoj, které jim nikdy nebyly vlastní. To je z lidského hlediska nesmírně bolestné a uráží to odkaz, na němž je značka dnes postavena, napsala rodina v prohlášení, které přináší magazín Variety.

  Sám režisér Ridley Scott už dřív kritiku dědiců ohledně toho, že „krade identitu rodiny za účelem zisku“, odmítl. „Tím se vůbec nezabývám,“ řekl v rozhovoru pro BBC Radio 4.

  Přečtěte a poslechněte si také Ve jménu Otce, Syna a Klanu Gucci. Ridley Scott vás vezme na mistrovsky obsazenou zbohatlickou jízdu.

 • Opětovné využití krabic z e-shopů: aplikace vám najde nejbližší odběrná místa

  1. prosinec 2021
  papírové bedny, krabice

  Řada e-shopů v Česku má zájem znovu použít krabice a podobné obaly, ve kterých už předtím ke spotřebitelům putovalo jiné zboží. Zatímco lidé jsou hlavně v době předvánočních nákupů doma zavaleni krabicemi z internetových obchodů, e-shopům zase takové materiály chybí, píše EnviWeb.

  Částečné řešení nabízí aplikace, ve které si lidé mohou vyhledat nejbližší obchody a firmy, které si od nich krabice rády vezmou. „Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ říká Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech Republic.

  Odběrná místa jsou doplňována do aplikace a na webové stránky Kam s ním?. Mapa v současné době obsahuje bezmála 150 obchodů a ozývají se další, které se chtějí přidat.

  V České republice funguje téměř 50 tisíc internetových obchodů. Oblíbenost online objednávek roste i v důsledku pandemie koronaviru. S tím ale stoupá i ekologický dopad zásilek, připomíná EnviWeb. Proto řada obchodů už použité krabice a výplně znovu odebírá a balí do nich své další zásilky.

  „Samotné e-shopy vítají ušetřené peníze za obalový materiál, který by jinak musely draze pořizovat. V očích ekologicky smýšlejících zákazníků tím navíc posilují svoji značku,“ dodává Barešová.

  V aplikaci člověk může najít nejen místa, kam odnést obalový materiál. Slouží taky jako vyhledávač, kam umístit elektroodpad, prošlé léky, vysloužilé elektro nebo velkoobjemový odpad. „Postupně v ní přibývají reuse centra, kontejnery na textil, potravinové banky, charitativní obchůdky, SWAPy a další místa, která pomáhají najít využití věcem, které by se jinak zbytečně staly odpadem,“ dodává Miroslav Kubásek, jeden z autorů aplikace ze spolku Ukliďme Česko.

 • Vědci budou zkoumat systémy podhoubí, mohou totiž výrazně zmírnit dopady globálního oteplování

  30. listopad 2021
  houby

  Houby jsou důležitou součástí půdního ekosystému. Jejich podhoubí totiž tvoří rozsáhlou podzemní síť, která dokáže v půdě zadržet oxid uhličitý a může tak zmírnit klimatické změny. O fungování takzvané mykorhizní sítě ale vědci zatím příliš nevědí, změnit to má projekt organizace Society for the Protection of Underground Networks (do češtiny volně přeloženo jako Společnost pro ochranu půdních ekosystémů).

   

  Podzemní sítě podhoubí jsou rozsáhlé a v jediné čajové lžičce lesní půdy mohou být houbová vlákna o délce až několika kilometrů. Vlákna se proplétají a spojují s kořeny stromů a dalších rostlin. Těm dodávají důležité živiny, jako je fosfor nebo dusík „Houbové sítě jsou základem života na Zemi. Pokud stromy nazýváme plíce planety, podhoubí jsou pak oběhovým systémem, jejich ochrana je proto důležitá,“ říká Mark Terc, člen Společnosti pro ochranu půdních ekosystémů.

  Vědci proto začnou poprvé zkoumat fungování podzemních sítí. Během 18 měsíců odeberou po celém světě 10 000 vzorků, aby sestavili mapy s největším výskytem vláken podhoubí. Doufají, že jim pomohou vytipovat ohrožené půdní ekosystémy, a ve spolupráci s místními organizacemi na ochranu přírody připraví plán na jejich záchranu. Výzkum má začít příští rok v Patagonii.

  Deník The Guardian upozorňuje, že vláknům podhoubí škodí hlavně současný způsob zemědělství. Používá totiž příliš chemických hnojiv, které narušují rovnováhu mezi houbami a rostlinami. Bez fungujících houbových sítí jsou rostliny náchylnější vůči škůdcům, suchu nebo půdní erozi.

 • Pořádáním důležitých sportovních akcí se Čína a Saúdská Arábie snaží odvést pozornost od porušování lidských práv

  30. listopad 2021
  Podle agentury DPA se na náměstí v srdci Pekingu sešlo na 70 000 lidí

  Čína, Saúdská Arábie nebo Katar – země, které jsou podezřelé z dlouhodobého porušování lidských práv, zároveň ale pořádají významné sportovní události, jako jsou olympiády, mistrovství světa ve fotbale nebo závody Formule 1.

   

  Tento zdánlivě nevinný trend využívají státy k tomu, aby odvedly pozornost od porušování lidských práv. „Díky důležitým sportovním událostem se o zemích mluví pozitivně, a to hlavně v médiích,“ vysvětluje Felix Jakens z britské pobočky organizace Amnesty International pro server NPR. Lidskoprávní organizace proto dokonce zavedly nový pojem „sportwashing“ – tedy jednání, kdy státy pořádají prestižní sportovní události, aby zlepšily svou pověst.

  Příkladem může být Saúdská Arábie, která se minulý měsíc koupila většinu akcií v anglickém fotbalovém klubu Newcastle United. Podle zprávy organizace Grant Liberty utratilo království za pořádání prestižních sportovních akcí přes 1,5 miliardy dolarů. Příští měsíc se v zemi taky poprvé uskuteční závod světové série Formule 1. Při této příležitosti má taky vystoupit například zpěvák Justin Bieber. Ten ale čelí stále častějším výzvám, aby koncert zrušil. Saúdská Arábie totiž dlouhodobě omezuje svobodu projevu, práva žen nebo LGBTQ+ komunity. Ke zrušení vystoupení vyzvala zpěváka v otevřeném dopise taky Hatice Cengizová, snoubenka režimem zavražděného saúdského novináře Džamála Chášukdžího, který kritizoval vládu a korunního prince země.

  Království kritiku odmítá, investice do sportu mají podpořit místní ekonomiku. V Kataru se pak příští rok koná mistrovství světa ve fotbale. Sportovci ale upozorňují na diskriminační zákony a špatné pracovní podmínky zahraničních dělníků, kteří se podílí na přípravě turnaje. Dánští fotbalisté proto budou mít na tréninkových dresech hesla týkající se lidských práv.

  Pozornost lidskoprávních organizací taky směřuje k únorové zimní olympiádě v Pekingu. USA dokonce zvažují diplomatický bojkot, což znamená, že by se her neúčastnili zástupci vlády. Důvodem je dlouhodobé porušování lidských práv Ujgurů v provincii Sin-ťiang na západě Číny. Republikánský senátor Rick Scott z Floridy loni dokonce vyzval Mezinárodní olympijský výbor, aby Číně právo pořádat olympiádu odebral.

  Jestli může mít „sportwashing“ dlouhodobý efekt, ale zatím není jasné. Sportovní komentátor Simon Chadwick z Emlyon Business School ve Francii připomíná mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2018 konalo v Rusku. „Země byla před začátkem šampionátu silně kritizována, po skončení se ale ukázalo, že lidi vnímali Rusko mnohem pozitivněji a jejich pohled se hodně změnil.“ Předpokládá proto, že státy jako Čína nebo Saúdská Arábie budou o pořádání důležitých sportovních akcí usilovat i v budoucnu.

   

 • Když se podíval na Facebook, dostal facku. Netradiční experiment znovu poutá pozornost

  29. listopad 2021
  facka - pohlavek

  Počítačový programátor Maneesh Sethi před lety vyzkoušel tvrdou metodu, jak se zbavit závislosti na sociálních sítích. Najal si ženu, která mu dala facku pokaždé, když se podíval na Facebook. Zpětně toto své rozhodnutí označuje za něco, co mu naprosto změnilo život. Magazín Vice si všímá toho, že netradiční metoda se teď znovu stává virální senzací.

  Americký podnikatel indického původu Maneesh Sethi si v roce 2012 uvědomil, že na sociálních sítích tráví daleko víc času, než by sám chtěl. „Zjistil jsem, že denně takto promrhám 19 hodin. Uvědomil jsem si, že sám neumím pracovat, takže potřebuji někoho, kdo mě k tomu donutí,“ vysvětluje Sethi pro Vice.

  Dal si proto inzerát, kde nabízel 8 dolarů za hodinu tomu, kdo mu pomůže s tím, aby neztrácel čas na sociálních sítích. Na starší twitterový příspěvek referující o jeho rozhodnutí nedávno reagoval nejbohatší muž na světě Elon Musk a znovu tak na něj upoutal pozornost.

  „Experiment má přirozený virální prvek, protože je tak netradiční a snaží se vyřešit problém, se kterým se mnozí mohou ztotožnit,“ vysvětluje Sethi. Jde přitom o téma víc než aktuální. Lockdown kvůli pandemii covidu-19 a s tím související osamělost vedly k masivnímu nárůstu závislosti na sociálních sítích. A tak Sethiho metoda může být podle magazínu Vice pro mnohé právě teď zajímavým nápadem.

  Podle Sethiho se díky „fackovací metodě“ čtyřnásobně zvýšila jeho pracovní produktivita. S ženou, kterou si najal, pracoval několik měsíců. A i když už teď přesně neví, kolik facek za tu dobu dostal, vzpomene si na zásah její dlaně vždycky, když má tendenci znovu od svých povinností utíkat na sociální sítě.

 • I jedna dávka pesticidu může ovlivnit několik generací včel, tvrdí studie

  29. listopad 2021
  Včely na jaře potřebují hlavně kvetoucí stromy

  Včely vystavené jednorázové dávce pesticidu mohou potřebovat celé generace, aby se z takového zásahu zotavily. S takovým závěrem přichází výzkum vědeckého týmu z Kalifornské univerzity.

  To, že pesticidy způsobují pokles populace včel, je známo. Doposud ale nebylo zcela jasné, v jakém rozsahu se tak děje. Clara Stuligrossová a Neal M. Williams z Kalifornské univerzity tvrdí, že chemické látky mohou vyvolat přenosné účinky, které ovlivňují reprodukci a populační dynamiku v průběhu času. „Přenosné účinky snížily reprodukci včel o 20 % nad rámec současných dopadů na včely,“ ukazuje studie. Referuje o tom britský Independent.

  Pesticidy jsou spojovány s celosvětovým úbytkem hmyzu, což má dopad na biologickou rozmanitost a základní ekosystémy. Výzkumníci taky zjistili, že kombinované hrozby snížily reprodukci včely modré o 57 % a vedly k menšímu počtu potomků samiček.

  „Stejně jako lidé ani včely nečelí jedinému stresu nebo hrozbě,“ říká jedna z autorek studie Clara Stuligrossová. „Pochopení vzájemného působení více stresorů je skutečně důležité. A to zejména pro včelí populace v zemědělských systémech, kde jsou divoké včely běžně vystaveny pesticidům a kde zároveň může být nedostatek potravy,“ vysvětluje Stuligrossová.

  Vystavení pesticidům mělo největší vliv na hnízdění a počet potomků včel. Pesticidy snížily reprodukci včel 1,75krát více než omezení jejich potravy. Autoři studie by chtěli, aby jejich závěry pomohly zemědělcům při rozhodování o způsobu hospodaření například v okolí ovocných sadů.

  Podívejte se taky na Václav Smolík, enfant terrible chovatelů včel: Opylařím, abych se nezbláznil. Cílem je krása.

 • Obavy z cenzury – na hongkongské verzi Disney+ chybí epizoda Simpsonových na návštěvě Číny

  29. listopad 2021
  The Simpsons _ Simpsonovi

  Na streamovacím televizním kanále Disney+ v Hongkongu chybí jedna epizoda ze seriálu Simpsonovi. Konkrétně jde o díl, ve kterém animovaná rodina navštíví Čínu a pekingské náměstí Nebeského klidu.

  Hongkongská verze Disney+ začala fungovat tento měsíc a diváci si brzy všimli, že „čínská epizoda“ Simpsonových tam nejde dohledat. Přispívá to k obavám ze sílící cenzury ve stylu pevninské Číny, která se týká právě globálních streamovacích gigantů a dalších velkých technologických společností. Upozorňuje na to zpravodajský Guardian.

  Hongkong se přitom donedávna pyšnil značnou uměleckou a politickou svobodou. V poslední době ale přichází velké změny. Mezi řadou nových opatření jsou i cenzurní zákony z letošního léta, které zakazují jakékoli vysílání, které by mohlo porušovat zákon o národní bezpečnosti, který Čína na město uvalila loni. Cenzoři od té doby nařídili režisérům provést škrty a odmítli povolit promítání některých filmů.

  Epizoda pod názvem Goo Goo Gai Pan (Čínskej nášup) se poprvé vysílala v roce 2005. Simpsonovi se v ní vydávají do Číny kvůli adopci dítěte. Navštíví právě taky náměstí Nebeského klidu, místo násilného potlačení prodemokratických protestů v roce 1989. V seriálu je na náměstí nápis „na tomto místě se v roce 1989 nic nestalo“. Jde o narážku na čínskou kampaň, jejímž cílem je upravit historii.

  Není jasné, jestli společnost Disney epizodu sama odstranila nebo jí to nařídily úřady. Zábavní gigant Guardianu na žádost o komentář neodpověděl, stejně jako hongkongská vláda.

  Na jiných streamovacích platformách je ale obsah satirující Čínu stále dostupný. Společnosti Netflix třeba stále vysílá epizodu seriálu South Park s názvem Band in China (Banda v Číně). V tomto díle jedna z postav skončí v čínském pracovním táboře.

 • Lidi mě do věcí nutí. Naposledy mě kariéra bavila před pěti lety, říká rapperka Doja Cat

  26. listopad 2021
  Doja Cat – Say So

  Doja Cat, americká rapperka s osmi nominacemi na nadcházející Grammy, se na Instagramu svěřila s rozpaky nad svojí kariérou a počínáním hudebního průmyslu. Umělkyně přiznala, že ji práce nebaví tak, jak by si představovala.

  „Jen tak si hrát, zkoušet, bavit se a něco tvořit. To jsem neudělala aspoň pět let,“ vysvětlila rapperka během živého vysílání platformy The Neighbourhood Talk na Instagramu Live.

  Zároveň přiznává, že má v programu nesčetně nechtěných položek. „Nechci se sakra fotit. Ano, plánování focení mě baví, to jo – zachytit koncept, zachytit vizuální nápad… Doopravdy miluju módu.“ Jenže právě opačný názor má na věci, které dělat musí. „Cítím tlak, a to nechci. Chci být doma, dělat muziku a hrát videohry,“ dodává.

  Rapperka už v jiném nedávném rozhovoru připustila, že si bude svoje spolupráce víc vybírat. „Nechci tím říct, že lidé, se kterými jsem spolupracovala na albu, nejsou výjimeční. Na té desce jsou perfektní,“ říká Doja Cat s tím, že poslední dobou vnímá nadměrný počet kolaborací na skladbách. „Chci být vybíravá, protože mám pocit, že jich vychází hodně,“ popisuje rapperka realitu, která jí přijde samoúčelná. „Připadá mi to, jako kdyby lidé hostovali na jiných skladbách jenom proto, aby tam byli.“