Klusák o svém dokumentu V síti: Nejde jen o pedofily, muži cílí na děti na internetu pro jejich manipulovatelnost

22. květen 2019

Chystaný celovečerní dokumentární film V síti specifickým způsobem otevírá téma zneužívání dětí na internetu. Snímek s podtitulem „z lovců se stanou lovení“, mapující průběh tohoto fenoménu od virtuálního seznámení až po reálné schůzky s predátory, natočili Vít Klusák a Barbora Chalupová. „Většina z těch mužů jsou z psychosexuálního hlediska normální. Cílí na děti, protože jsou snadněji manipulovatelné,“ vyvrací Klusák mýtus, že by se jednalo především o pedofily.

Příprava dokumentu před finální desetidenní fází v podobě videohovorů aktérek s predátory trvala několik měsíců. Poté co se díky konkurzu podařilo vybrat 3 věrohodně mladě vypadající dívky, které také zvládaly napodobovat komunikaci 11letých děvčat, následovaly pečlivé rešerše podoby dětských pokojů. „Zkoumali jsme, co děvčata v tomhle věku obvykle postují na sociální sítě, jak reagují, jak vypadají jejich diskuse. Potěšilo mě, když nám policie zpětně řekla, že byla naše simulace dokonalá. Že dívky odepisovaly přesně, že takhle to opravdu vypadá.“ Co podle Klusáka celý tým zaskočilo, byla rychlost, s jakou chodily žádosti o přátelství od mužů z celého světa. „Po založení holčičího profilu na Facebooku a odsouhlasení přátelství jedné z vrstevnic ze stejného města překonal za 5 dní počet žádostí o přátelství devět set.“

Z natáčení dokumentárního filmu V síti

V závěrečné fázi dokumentu tým natočil celkem 21 reálných schůzek s predátory. „Troufal bych si odhadnout, že tak čtvrtina, pětina mužů usilovala o setkání, ale převládající jsou ti, kteří chtějí nahaté fotografie a setkání ve virtuálnu,“ vysvětluje Klusák, podle kterého to ale z pohledu dětí není o nic méně závažnější situace. „Aby totiž získávali masturbační materiál, snaží se predátoři dívky citově zaháčkovat, takže v jejich duších pak vzniká daleko hlubší rýha a zneužívání je celkově mnohem nebezpečnější.“

Vzhledem k povaze dokumentu potřebovali Vít Klusák a Barbora Chalupová poměrně široký filmový štáb. Pracovali mimo jiné s filmovým architektem, maskérkami, kostymérkou, rekvizitáři a také s velkým týmem osvětlovačů. „Kvůli tomu, že natáčení probíhalo v Praze, ale předstírali jsme, že jsou naše dívky v Plzni, Kladně nebo Ústí nad Labem, museli jsme sledovat také počasí v těch městech. A když tam pršelo, museli jsme také pršet,“ směje se Klusák a dodává, že zároveň s tím také pro jistotu falšovali IP adresy počítačů, aby nikdo nemohl zjistit, kde se dívky ve skutečnosti nacházejí.

Dokument bude podle Klusákových slov hotový na podzim letošního roku, ale premiéra se nejspíš odbude až na jaře 2020 v souvislosti s rýsující se možností promítat V síti na jednom z prestižních zahraničních festivalů. „Rádi bychom film směřovali do všech základních škol, kterých je u nás zhruba 3 600. Doplnili ho brožurou a debatami tak, aby byly pro děti opravdu zajímavé,“ uzavírá Klusák představu o kampani, která by měla film doprovázet.

Proč u nás stále chybí větší osvěta související s tématem zneužívání dětí na internetu, přestože se jedná o fenomén, který existuje už déle jak jednu dekádu? Jak své děti proti predátorům na internetu bránit? Poslechněte si celý rozhovor s dokumentaristou Vítem Klusákem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.