Kolik nejlepších přátel můžete mít? Nejvíce pět, tvrdí studie

9. květen 2016

Lidský mozek není emociálně schopen podržet víc než pět nejlepších přátel, říkají data amerického antropologa Robina Dunbara, který studii provedl pro univerzitu MIT. Z jeho zjištění mimo jiné vyplynulo, že velikost našeho sociálního okruhu, stejně jako naše schopnost se vztahům dostatečně emocionálně věnovat, je přímo úměrná velikosti našeho mozku. Závěry Robina Dunbara se opírají o výzkum čítající šest miliard telefonních hovorů, které uskutečnilo 35 milionů lidí. Vědci pomocí těchto kontaktů měřili četnost a sílu jednotlivých sociálních vazeb mezi těmito lidmi. Antropologové mimo jiné zjistili, že člověk může mít paralelně asi 150 smysluplných vztahů s jinými lidmi. Ty si pak mozek sám vrství do různých úrovní a kategorií a řadí je podle důležitosti. Z nich pět vyhodnocuje jako ty nejzásadnější, za nimi je desítka blízkých lidí, následovaná 35 bližšími lidmi a pak skupinou všech ostatních, kterým náš mozek přikládá stejný nebo podobný význam.

Spustit audio
 • V Argentině objevili pozůstatky obrněného dinosaura. Je to poprvé v Jižní Americe

  12. srpen 2022
  Paleontolog Sebastián Apesteguía s replikou kostry dalšího nedávno objeveného dinosaura pojmenovaného Meraxes gigas

  Paleontologové v jižní Argentině objevili malého obrněného dinosaura. Tvor pravděpodobně chodil vzpřímeně po zadních nohách a v krajině se pohyboval asi před stovkou milionů let. Informuje o tom britský server Guardian.

  Dinosaurus z období křídy pojmenovaný Jakapil kaniukura byl podle vědců chráněn řadami kostěných pancířů ve tvaru disků podél krku a zad až k ocasu. Chránič na délku měřil asi 1,5 metru a vážil zhruba čtyři až sedm kilogramů. Podle paleontologů je to první objev obrněného dinosaura z období křídy v Jižní Americe.

  Nalezený tvor spadá do skupiny tyreoforních dinosaurů, kam patří například stegosaurus známý svými kostěnými hřbetními pláty a špičatým ocasem. Jakapil vzhledem připomíná primitivní formu tyreofora, který žil mnohem dříve. Podle vedoucího paleontologa Sebastiána Apesteguíy je proto překvapivé, že nález pochází z období křídy. Podle něj nikdy nebyl takový druh na jižní polokouli nalezen.

  Část zkamenělé kostry Jakapila spolu s patnácti úlomky zubů paleontologové vykopali poblíž přehrady v Patagonii v provincii Rio Negro. Vědci nález popsali ve studii zveřejněné ve čtvrtek v časopise Scientific Reports.

 • V Rusku bují černý trh se západními výrobky. Vláda to podporuje

  12. srpen 2022
  elektronika

  Odchod oblíbených značek na obyčejné Rusy dopadá víc než sankce vůči ruským představitelům nebo institucím. Obyvatele podle britského serveru Guardian uvrhl do izolace, která může mít negativní politický efekt. Rusko chce dopady mezinárodní izolace zmírnit a povolilo takzvaný paralelní import.

  Mechanismus spočívá v tom, že oblíbenou západní elektroniku, auta nebo oblečení můžou ruské firmy nakupovat v zemích, které sankcemi postižené nejsou a zboží dále přeprodávat v Rusku. K přeprodeji není potřeba souhlas západních firem a mechanismus tak otevírá dveře černému trhu.

  Výrobky jsou často určené k exportu do zemí Eurasijského ekonomického svazu, organizace, která z Ruska, Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu dělá jednu celní unii. Z členských zemí jsou výrobky posílány na ruský trh, čímž západní značky ztrácejí kontrolu nad svojí distribucí a prodejem.

  „Nápad prodávat oblečení ze Zary dostala moje manželka, které chybělo,“ říká Aleksandr Gorbunov, podnikatel ze sibiřského města Krasnojarsk a majitel obchodu Panika se zbožím oblíbeného španělského řetězce. Muž zboží nakupuje v Kazachstánu a poté ho přeprodává v Rusku s přirážkou okolo dvou až tří set rublů, v přepočtu zhruba sedmdesát až sto dvacet korun. Na stejném principu funguje i obchod re:store přeprodávající produkty americké značky Apple.

  „Ukazuje to, že Rusové mají pořád přístup ke zboží, na které jsou zvyklí. Paralelní import je nezbytný, protože se tím Kreml snaží dokázat, že válka na Ukrajině nemá na obyčejné lidi negativní dopad, snaží se tím vzbudit jakousi normálnost,“ vysvětluje sociolog Grigory Yudin. Politiku podporuje i prezident Vladimir Putin: „Jen to bude trochu dražší,“ řekl v květnu.

  Byznys se západním zbožím a službami bují například i na platformě Telegram. Prodejci tam nabízejí dovoz luxusního zboží a elektroniky nebo dokonce nabízejí zprostředkování složitých finančních transakcí, například převod peněz z Ruska do Spojených států. Nurbek z Kyrgyzstánu zase na Telegramu prodává produkty od firmy Apple: „Koupil jsem asi tři stovky iPhonů a sto MacBooků, z Kyrgyzstánu jsem je do Ruska poslal poštou nebo přes poslíčky. Na každém si vezmu asi pět procent. Je to lepší než pracovat jako dělník nebo řidič.“

 • Chystaný pražský park Soutok bude desetkrát větší než Stromovka

  12. srpen 2022
  Soutok Berounky a Vltavy v Praze

  Na okraji Prahy by už brzy mohl vzniknout nový lesopark. Institut plánování a rozvoje (IPR) vyhlásil mezinárodní krajinářsko-urbanistickou soutěž o návrh příměstského parku Soutok. Vzniknout by měl v říční krajině na soutoku Berounky a Vltavy v Praze. Území větší než 1 000 hektarů v současnosti nemá jasnou krajinářskou koncepci ani pravidla rozvoje. Informuje o tom server Ekolist.

  „Oblast, o které se bavíme, je v současné chvíli rozpadlá na několik částí a trpí absencí dlouhodobé koncepce rozvoje, kterou by někdo naplňoval. Hrozí, že dílčí necitlivé zásahy by mohly vést k nevratné devastaci posledních zbytků říční krajiny v Praze. Soutěž, kterou jsme vyhlásili, pomůže tento opomenutý prostor začlenit zpět do života nejen Pražanů,“ uvedl Petr Hlaváček za TOP 09, první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

  Oblast soutoku Berounky a Vltavy je administrativně rozdělena mezi pět městských částí hlavního města a středočeského města Černošice. Z většiny je tvořena záplavovým územím bez možnosti stavebního rozvoje, upozorňuje Ekolist. Velkou příležitostí území je ale rozvoj příměstské rekreace, udržitelného zemědělství a přírodně vysoce hodnotné říční krajiny. Součástí jsou také brownfieldy, velké zemědělské plochy, golfová hřiště, logistické areály nebo mokřadní a vodní plochy.

  Vítěz soutěže vytvoří „guide plán“ krajiny, jejíž součástí bude příměstský park Soutok. Plán bude návodem, jak území dále rozvíjet. Součástí má být obnova okolí obou řek, protipovodňová ochrana Lipenců – Dolních Černošic, rekonstrukce stávajících a návrh nových lávek, nové parkoviště a zajištění spojů městské hromadné dopravy. Zahrnovat má také návrh bezpečného propojení Zbraslavi a Radotína pro pěší a cyklisty.

  Ředitel IPR Ondřej Boháč uvedl, že vítězný návrh bude známý v dubnu příštího roku.

 • Vlna, sopka a lavina. Ženy mohou mít tři typy orgasmů, zjistil nový výzkum

  11. srpen 2022
  kalhotky

  Výzkum a osvěta na téma ženského orgasmu dosud chyběly. Je tedy velmi vítanou zprávou, že se jím zabývá profesor James Pfaus z Katedry psychologie a věd o životě na Karlově univerzitě v Praze. Podle právě zveřejněných výsledků jeho výzkumu může ženský orgasmus spadat do jedné ze tří kategorií: vlna, sopka nebo lavina. Názvy korespondují s různými „pohyby pánevního dna zapojenými při zvyšování rozkoše a uvolňování napětí na cestě k orgasmu“.

  Nejběžnější je orgasmus typu vlna, kdy ženy zažívají vlnění nebo postupné kontrakce napětí a uvolnění. Sopečný orgasmus, jak název napovídá, je výbušnější, s pocitem menšího napětí v pánevním dnu, které se pak napíná a uvolňuje v okamžiku orgasmu. Lavinový orgasmus představuje větší napětí pánevního dna, které se pak během orgasmu snižuje.

  V průběhu studie používalo 54 žen vibrátor pojmenovaný Lvice připojený přes Bluetooth, který dokáže detekovat sílu kontrakcí pánevního dna pomocí dvou postranních senzorů. Ženy používaly vibrátor k masturbaci několik dní a zařízení při tom shromažďovalo údaje o jejich svalových kontrakcích v okamžiku orgasmu. Nejčastějším typem u zúčastněných žen byla vlna a nejméně častým lavina.

  Studie je poměrně malého rozsahu, Pfaus a jeho tým teď chtějí tyto tři druhy orgasmu prozkoumat detailněji. „Provádíme dlouhodobou studii žen používajících Lvici, abychom zjistili, jak tyto různé typy orgasmu subjektivně vnímají, od jaké stimulace se odvíjí různé úrovně potěšení,“ uvedl Pfaus.

  Jak dodává magazín Dazed Digital, který na studii vzniklou na české půdě upozorňuje, další výzkum a edukaci na téma ženské rozkoše zoufale potřebujeme, neboť nedávný průzkum YouGov zjistil, že 31 procent mužů nedokáže správně určit klitoris.

 • Australské energetické společnosti nesnižují emise v souladu s cíli Pařížské dohody

  11. srpen 2022
  elektrické vedení

  Devět z deseti velkých australských elektrárenských společností nezvládá snižovat emise skleníkových plynů dostatečně rychle, aby splnily cíle Pařížské dohody o klimatu.

  Podle nové studie, kterou provedli výzkumníci z University of Queensland, podniky nejednají v souladu s cílem Pařížské dohody z roku 2015 omezit globální oteplování výrazně pod 2°C. Jedinou zkoumanou elektrárenskou společností, u které bylo zjištěno, že je na dobré cestě k dosažení pařížských cílů, je Engie, francouzská nadnárodní společnost, která v roce 2017 uzavřela uhelnou elektrárnu Hazelwood ve Victorii a zavázala se do roku 2037 vyřadit své plynové elektrárny.

  Studie provedená ve spolupráci s výzkumníky z University of Oxford a Princeton University také zkoumala klimatický výkon deseti globálních cementářských společností. Zjistila, že ani jedna z nich nesnižuje emise v souladu s cíli Pařížské dohody. Podle hlavní autorky studie a odborné asistentky na University of Queensland Saphiry Rekker výsledky jasně ukazují, že pokud má svět řešit klimatickou krizi, bude nutné snížit emise mnohem rychleji, než se plánovalo. „Tyto výsledky jsou alarmující a ukazují tvrdou realitu toho, jak podniky nadále fungují bez jasného plánu dekarbonizace,“ říká Rekker.

  Na studii zveřejněné v časopise Nature Communications, na niž na webu upozorňuje The Guardian, se podíleli výzkumníci, kteří posuzovali to, co považují za rozumný uhlíkový rozpočet a cestu dekarbonizace pro jednotlivé podniky vyrábějící elektřinu, cement nebo ocel. Uhlíkový rozpočet udává, jaké množství emisí může společnost uvolnit a přitom zůstat věrná cílům Pařížské dohody.

  Australská energetická rada, která zastupuje 20 velkých podniků vyrábějících elektřinu a plyn, závěry studie odmítla. Podle ní použila k hodnocení vlastní metodologii a nevzala v úvahu „skutečný pokrok, kterého energetický sektor dosáhl při snižování emisí v Austrálii“.

  Poslechněte si také IPCC zpráva o klimatu: poslední šance zvrátit katastrofu. Vědcům zřetelně dochází trpělivost.

 • Polovina lidí s příznaky rakoviny jde k praktickému lékaři až za šest měsíců

  11. srpen 2022
  stetoskop

  Průzkum zjistil, že 50 procent Britů s příznaky rakoviny nekontaktuje praktického lékaře po dobu nejméně šesti měsíců, což významně snižuje jejich potenciální šance na přežití.

  Pravděpodobnost, že po zjištění příznaků co nejdříve navštíví lékaře, je nižší u chudších lidí, než u těch, kteří jsou na tom finančně lépe. Ukazuje to průzkum společnosti Cancer Research UK, jehož výsledky zveřejnil na webu britský list The Guardian.

  Pouze 48 procent těch, kteří vykazují nejvážnější příznaky rakoviny, jako jsou potíže s polykáním nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, kontaktovalo praktického lékaře do šesti měsíců. Podle Cancer Research UK (CRUK) by mohlo tak dlouhé čekání znamenat, že lékaři promeškají šanci diagnostikovat onemocnění včas, což může mít rozhodující vliv na zdraví pacienta. „Jako národ nejsme moc dobří v hledání pomoci, když si všimneme, že s námi není něco v pořádku, což tato čísla potvrzují,“ dodává Rachel Power, generální ředitelka Sdružení pacientů.

  Zjištění průzkumu můžou pomoct s vysvětlením, proč má Spojené království ve včasné diagnostice rakoviny trvale horší výsledky než mnoho jiných evropských zemí a zemí OECD. V České republice podobný průzkum v posledních letech neprobíhal. V době od začátku covidové pandemie však ékaři a zdravotnická zařízení obecně zaznamenávají, že lidé jejich návštěvy odkládají častěji než před zhruba dvěma lety.

  Poslechněte si také Rakovina se mladým lidem nevyhýbá, nečekejte na problémy.

 • České lokální supermarkety zastaví prodej rychlokuřat

  10. srpen 2022
  Rychlokuřata

  Kampaň, která upozorňuje na utrpení kuřat chovaných pro maso na českých farmách, probíhá zhruba dva týdny. Jejím cílem je, aby se obchodní řetězce a potravinářské firmy zavázaly, že přestanou odebírat maso z rychle rostoucích plemen kuřat.

  K jejím podporovatelům se minulý týden zařadily i první lokální supermarkety. Konkrétně KONZUM Ústí nad Orlicí a Jednota České Budějovice zastřešující značky Trefa a Terno. Jsou tak prvními firmami v České republice, které vydaly prohlášení, že přestanou prodávat výrobky z masa pocházejícího z rychlokuřat. Připojily se tak k firmám z Francie, Británie, Německa či Polska, které po dodavatelích požadují dodržování standardů zakotvených v dokumentu European Chicken Commitment.

  „KONZUM je družstvo postavené na hodnotách, mezi které patří mimo jiné i důstojné podmínky chovu zvířat. Proto jsme se například již v roce 2012 rozhodli ve své obchodní síti úplně ukončit prodej vajec z klecových chovů. A nyní se připojujeme k závazku European Chicken Commitment, který definuje nové standardy pro chov kuřat. Věříme, že se nám společně s ostatními obchodníky podaří změnit trh tak, aby se kuřata z welfare chovů stala dostupnými i pro běžného zákazníka. Je však třeba k tomu přistupovat férově a nedělat z těchto kuřat prémiový produkt s nadstandardní přirážkou,“ uvedl ředitel KONZUMu Miloslav Hlavsa.

  Podobně vidí situaci i ředitel marketingu a rozvoje z Jednoty České Budějovice Pavel Primus. Řetězce Terno a Trefa spadající pod Jednotu mají kromě jižních Čech prodejny třeba také v Olomouci, Hradci Králové, Jihlavě a Zlíně. Na žádné z poboček od roku 2026 nebudou dostupná rychlokuřata ani výrobky z nich. „Cítíme odpovědnost vůči regionu, ve kterém žijeme a podnikáme. Jsme přesvědčeni, že welfare kuřat zapadá do konceptu naší strategie a filozofie,“ komentuje Primus závazek Jednoty.

  Za necelé tři týdny rozběhnuté kampaně se proti utrpení kuřat na webu www.rychlokurata.cz postavilo už téměř 16 000 lidí. Mezi nimi třeba také zpěvačka Marta Jandová, herci Hynek Čermák, Vladimír Polívka, Václav Neužil nebo režisér Vít Klusák.

  „Vydělávat na přešlechtěných kuřatech, která neunesou vlastní nohy, mají bolesti a často nejsou schopna ani dojít k vodě a potravě, není v pořádku. Lidé si uvědomují, že takové systematické týrání zvířat do 21. století nepatří. Věřím, že se i velké mezinárodní řetězce nechají inspirovat od lokálních českých obchodníků a vyslyší volání zákazníků, kteří nechtějí svými penězi podporovat utrpení zvířat,“ komentuje situaci vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan ze spolku OBRAZ.

 • Bing, Baidu, Yahoo a další. Kde hledat informace, když má výpadek Google?

  10. srpen 2022
  Google

  V úterý byl Google v časných ranních hodinách na krátkou dobu mimo provoz. Zatímco v Evropě lidé jeho dočasnou nefunkčnost povětšinou ani nezaznamenali, v USA, kde bylo v tu dobu odpoledne, zůstala spousta uživatelů bez každodenní podpory jejich oblíbeného vyhledávače.

  Podle společnosti ThousandEyes Inc., která se zabývá síťovou zpravodajskou službou, zasáhl výpadek služeb společnosti Google také obyvatele dalších více než 40 zemí po celém světě, včetně Keni, Austrálie, Izraele, Japonska, Jižní Afriky, Číny a některých částí Latinské Ameriky.

  Výpadky nejsou něco, co by se Googlu, který se stal synonymem pro vyhledávání informací na internetu, stávalo často. Právě díky tomu, že jimi obvykle netrpí, odsunul do pozadí třeba Internet Explorer a mezi vyhledávači si vytvořil monopol.

  Miliardy lidí, kteří každý den používají Google, vůbec neřeší, proč a jak vyhledávač funguje a už ho berou jako samozřejmost. Včerejší nepřístupnost služby tedy mnohé řádně zaskočila.

  Většina lidí se hrnula na Twitter, kde se snažili zjistit, co se děje, stěžovali si nebo diskutovali o nečekaném problému, jiní si kladli otázku, který jiný prohlížeč použít.Možné alternativy zmiňuje server Euronews.

  Padlo mnoho zmínek například o serveru Bing, internetovém vyhledávači firmy Microsoft. Podle agentury pro digitální marketing Reliable Soft je Bing druhým nejpopulárnějším vyhledávačem na světě, i když za Googlem výrazně zaostává, následují čínský vyhledávač Baidu, pak Yahoo, ruský Yandex a DuckDuckGo. Posledně jmenovaný si vybírají lidé, kteří chtějí mít zaručené co největší soukromí.

  Další možností je Quant, bojovníci za ochranu klimatu mohou použít server Ecosia, berlínský vyhledávač poháněný Bingem, který získává peníze na podporu výsadby nových stromů v Burkině Faso, Madagaskaru, Indonésii a Peru.

  Když nefunguje Google Translate, můžete zkusit použít Ludwig. Místo Gmailu je k dispozici Outlook, Yahoo nebo GMX. Při výpadku Google Drive lze podle Euronews důvěřovat Dropboxu.

 • Weight shaming ze strany lékařů a sester způsobuje, že obézní lidé ještě více přibírají

  10. srpen 2022
  Nadváda a obezita

  Lékaři a zdravotní sestry často v lidech s nadváhou či obezitou vyvolávají pocit zahanbení. Pacientům to způsobuje pocity úzkosti, deprese a sebeobviňování. Výsledky nového výzkumu ukazují, že lidé pak odmítají chodit na lékařské prohlídky, cítí ponížení a ještě více přibývají na váze.

  Problém je rozšířený po celém světě, proto je nutné zdravotníky už při studiu naučit, že nadváha je v moderní společnosti už téměř běžná a není chybou jednotlivců, takže je třeba se k lidem mají chovat citlivěji. Tvrdí to autoři studie, o jejichž zjištěních píše zpravodajský web The Guardian.

  Doktorka Anastasia Kalea a její kolegové z University College London analyzovali 25 předchozích studií o stigmatizaci hmotnosti, které byly provedené v různých zemích a do kterých se zapojilo 3 554 zdravotníků. Našli rozsáhlé důkazy o tom, že zdravotnický personál se velmi často negativně vymezuje vůči váze pacientů.

  Týkalo se to lékařů, sester, dietologů, psychologů a dokonce i specialistů na obezitu. Podle jejich analýzy řada zdravotníků věří, že pacienti jsou líní, postrádají sebekontrolu, přejídají se, jsou nepřátelští, neupřímní, mají špatnou hygienu a nedodržují doporučení.

  „Zdravotní péče, včetně praktického lékařství, je bohužel jedním z nejběžnějších prostředí pro stigmatizaci hmotnosti a víme, že to působí jako překážka pro služby a léčbu, které mohou lidem pomoci zvládat váhu,“ dodala doktorka Kalea. Příkladem je praktický lékař, který nevědomky dává najevo, že nevěří, že pacient dodržuje jeho režimní doporučení, aby jedl méně a více cvičil, protože nehubne.

  „Nebo to může být dietolog, specialista na regulaci hmotnosti, který odsoudí pacienta za to, že dlouhodobě není schopný držet velmi nízkokalorickou dietu, ale neposkytne mu jinou podporu. Výsledkem je to, že se pacienti nevracejí nebo odkládají příští návštěvy, vyhýbají se službám zdravotní prevence a ruší schůzky, protože se bojí stigmatizace kvůli své váze,“ uvádí dále autoři výzkumu.

  Byli prý v šoku, když zjistili, že v době nedostupnosti zdravotnických služeb během pandemie byla řada pacientů spokojenějších, protože jim vyhovovaly online schůzky s odborníky a následná setkání nerušili. Zjištění týmu byla publikována v časopise Obesity Reviews. Jeho cílem bylo najít strategie, které pomohou vycvičit zdravotníky k dostatečné míře citlivosti a soudnosti při komunikaci s pacienty, kteří mají nadváhu.