Liberec by měl víc spolupracovat s univerzitou, říkají Mjölk

19. březen 2014

„Veřejné prostranství v Liberci má svébytnou podobu, ale jen kolem obchodních ploch částečně navázaných na smlouvy s nákupními centry,“ potvrzuje převažující názor libereckých architektů Dan Baudis ze studia Mjölk. V rámci týdne Radia Wave ve městě pod Ještědem jsme si k rozhovoru přizvali i tento mladý kolektiv ověnčený řadou cen.

„V Liberci je hodně obchodních ploch na hlavu a na městě je to znát, zvlášť za posledních patnáct let se toho mnoho změnilo,“ navazuje druhý host Jan Vondrák na rozšířenou kritiku stotisícové metropole, jejíž obraz v posledních letech silně přetváří nově vznikající nákupní centra. I po rozšíření kanceláří na pražskou Letnou ale dodává, že má k Liberci stále lepší vztah, je totiž klidnější pro život.

Zakládající členy Mjölk spojuje studium na liberecké Fakultě umění a architektury, jejíž dobrá pověst láká studenty z celé republiky. „Kvalita studia se v průběhu let různě zvyšovala a snižovala, teď se mi ovšem zdá, že raketově stoupá. Do školy se napumpovalo docela dost peněz, dějí se tam zajímavé věci, což zřejmě bude souviset s novým děkanem fakulty,“ doplňuje Jan Vondrák společně s doporučením nakouknout do poslední fakultní ročenky.

Podle našich hostů ovšem zajímavé projekty vznikající na půdě univerzity samotný obraz Liberce příliš neovlivňují, město samotné o ně nestojí. „Veliká chyba je, že město úzce nespolupracuje s univerzitou, nebo alespoň ne v takovém směru, jak by mělo. Na Liberci se to v podstatě nepodepisuje, pouze v několika občanských iniciativách,“ říká Vondrák.

autor: Jakub Krásný
Spustit audio