„Má role v Pustině byla protiúkol. Ještě nikdy jsem takhle nepracoval,“ říká herec Jan Cina

27. leden 2017

Do povědomí některých se dostal teprve nedávno, vítězstvím v soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Na filmovém plátně se však objevil už v roce 2002 ve snímku Zdeňka Tyce Smradi. V poslední době je o něm slyšet především díky rolím v seriálech Pustina, Semestr a Svět pod hlavou. Na Vánoce byl vidět v pohádkách. Má také vlastní hudební skupinu Olats Otesoc a často účinkuje v divadle – muzikálovém i experimentálním. Zdá se, že Jan Cina je teď u všeho.

„Profesní posun, kterým v současnosti procházím, neumím zatím zreflektovat. Nicméně, kombinace všeho, co dělám – od komerční zábavy po náročnou hereckou práci v Pustině –, je pro mě inspirativní. A baví mě to,“ říká Jan Cina. „Role v Pustině pro mě byla protiúkolem. Nic takového jsem ještě nedělal. Režiséru Ivanu Zachariášovi připadalo zajímavé obsadit mě do role někoho úplně jiného, než jaký jsem. Myslím, že podobně pracoval i s ostatními. Více herců bylo obsazených proti svému typu. A fungovalo to. Když totiž máte postavu precizně vypracovanou, tak se nestane, že je černá nebo bílá,“ dodává. „Během práce na Pustině jsem byl přesvědčen, že výsledek může být velmi dobrý. Už scénář mě chytil. Během jeho čtení – bylo to u čtvrtého dílu – jsem se rozbrečel, to se mi předtím nikdy nestalo.“

Natáčení seriálu Semestr bylo pro Jana Cinu zkušeností zcela odlišnou. „Tvůrci měli vše dokonale připraveno, nicméně herecky to bylo komplikované. Dostávali jsme informace o tom, jak bude vypadat výsledek, v jakém okně se objevíme, ale s tím se pracuje těžko. Snažili jsme se tedy o normální herecký projev. Myslím, že síla Semestru spočívá spíš v autorské práci tvůrců než v hereckých výkonech.“

03789580.png

Divadelní diváci mohou Jana Cinu pravidelně vídat v A Studiu Rubín. „Je to prostor, který má, přestože vypadá jako temný sklep, velmi dobrou atmosféru. Je to divadlo experimentu. Aktuálně tam zkouším novou hru Tomáše Dianišky s pracovním názvem Moje malá úchylka. Je to detektivka, ale stále se to mění. Premiéra je za měsíc, není zatím vůbec jasné, jakou podobu to nakonec bude mít.“

Rád by v budoucnu připravil vlastní autorský projekt. „Něco se mi rodí v hlavě ve spolupráci s mou spolužačkou z DAMU Johanou Schmidtmajerovou. Ale nijak nespěcháme. Taky bych chtěl cestovat. A spojit se s Idou Kelarovou,“ dodává o svých snech.

autor: Matěj Samec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.