MDMA může podle britských vědců pomáhat lidem závislým na alkoholu

23. únor 2021

Podle nové studie britských vědců by látka MDMA mohla sloužit k léčbě závislosti na alkoholu. Výsledky nového výzkumu totiž dokazují, že by droga známá nejčastěji v podobě tzv. extáze měla při kontrolovaném dávkování zlepšovat schopnost pacientů vyrovnávat se s negativními vzpomínkami. O nových zjištěních informuje deník Independent.

Publikované výsledky vychází z pokusu, který se konal během 8 týdnů v jihoanglickém Bristolu. Lidé, kteří měli problémy s alkoholem, dostali dávkované množství „taneční“ drogy během dvou psychoterapeutických sezení. Před psychoterapiemi, ale i během nich a po skončení dávkování byli účastníci experimentu pod psychologickým dohledem. Díky němu pak mohli vědci monitorovat změny v jejich chování. Pacienti, kteří dříve absolvovali pobyt v protialkoholních léčebnách, pak absolvovali celkem 10 vedených terapií, při nichž využívali malé dávky látky MDMA.

Článek publikovaný ve vědeckém časopise Journal of Psychofarmacology uvádí, že zúčastnění po skončení experimentu konzumovali pouze „18,7 jednotek alkoholu týdně v dalších měsících, oproti 130,6 jednotkám, které pravidelně konzumovali předtím“. O nových zjištěních informuje deník Independent.

Ben Sessa z Imperial College London, který zastupuje kolektiv autorů studie, tvrdí, že drtivá většina lidí s těžkou závislostí na alkoholu si v minulosti prošla různými formami psychologických traumat nebo se k alkoholu obrátili jako k formě úniku. Na základě provedených experimentů pak dodává, že určitá míra využití psychoaktivní drogy dokáže potlačovat oblast v mozku známou jako amygdala. Právě tento proces pak pacientům umožňuje naučit se zpracovávat negativní vzpomínky a traumata.

„Výzkum demonstruje, že psychoterapie spojená s asistovaným podáváním MDMA se může bezpečně provádět, nemá na pacienty negativní vliv a má potenciál zesílit a zintenzivnit celý psychoterapeutický proces léčby pacientů závislých na alkoholu,“ uzavírají vědci výsledky nové studie.

Ve výzkumu prospěšnosti MDMA pro terapeutické využití teď tým vědců plánuje pokračovat – v dalším experimentu bude pozorovat dvě skupiny. Jedné bude při léčbě podávat placebo, druhé MDMA a následně výsledky celého procesu porovnávat.

  • Míchátko proti predátorům. Kanadští vědci vyvinuli diskrétní detektor drog v pití

    3. duben 2025
    Drink

    Míchátko, které vypadá jako běžná součást drinku, ale během několika vteřin odhalí nebezpečné látky. Nový nástroj z Kanady by mohl předejít situacím, kdy se člověk stane obětí spikingu. Vědci doufají, že jednou bude běžně k dispozici v každém baru.

    Po dvanácti letech vývoje přichází kanadský vědecký tým s jednoduchým, ale slibným řešením problému, který se v posledních době šíří bary a kluby po celém světě – takzvaného spikingu. Tedy situací, kdy někdo tajně přidá do cizího drinku omamnou látku, nejčastěji s cílem využít ztráty vědomí nebo kontroly oběti. Míchátko s názvem Spikeless dokáže do půl minuty detekovat drogy jako GHB nebo ketamin, tedy látky bez chuti a zápachu, které se pro omámení v klubu používají nejčastěji. Míchátko stačí ponořit do nápoje – špička tyčinky při kontaktu s nebezpečnými látkami změní barvu.

    Za vynálezem stojí bratři Johan a Andrew Fosterovi z Univerzity Britské Kolumbie. Cílem bylo vytvořit nástroj, který si každý může snadno přinést s sebou, anebo bude dostupný přímo na místě – u barového pultu, na festivalu nebo v klubu.

    „Riziko existuje všude, kde se podávají nápoje,“ vysvětluje Samin Yousefi, studentka chemického inženýrství a spoluautorka prototypu. A dodává, že podobné nápady tu byly už dříve – detekční brčka, kelímky nebo dokonce laky na nehty – Spikeless má ale být diskrétnější, spolehlivější a především nekontaminuje samotný nápoj.

    Na uvedení pomůcky na trh si ale návštěvníci nočních podniků nejspíš ještě počkají. V tuto chvíli musí Spikeless dostat souhlasné stanovisko k výrobě od kanadského ministerstva zdravotnictví. Navíc zatím neexistuje výrobní technologie, která by umožnila jeho širší distribuci. A právě dostupnost bude klíčová pro jeho účinnost.

    Podle kanadské odbornice na prevenci násilí Sashy Santos samotná míchátka jako taková problém zcela neřeší – důležitou roli hraje i prostředí, odpovědnost podniků a společenské nastavení. Pokud by se však podařilo cenu Spikelessu výrazně snížit, mohla by se z něj stát běžná součást barového vybavení. Stačilo by ho položit vedle brček a ubrousků.

  • Umělé bicepsy, prsa i tváře. Protetika mění módu ve sci-fi

    3. duben 2025
    Masky

    Umělá těla dobývají módní mola. Protetické doplňky dnes nejsou jen výstředností, ale novým jazykem, kterým návrháři vyprávějí o identitě, touze i tlaku na dokonalost. Kam až může zajít estetika, která tvaruje nejen oděv, ale i tělo?

    Pařížský týden módy pro podzim a zimu 2025 přinesl další výrazné vystoupení nizozemského návrháře Durana Lantinka. Na přehlídce, která připomínala prostředí ze seriálu Odloučení, se objevily modelky a modelové s protetickými doplňky – od umělého vyrýsovaného břicha až po pohupující se ňadra.

    Lantink říká, že si hraje s představou lidí jako panenek. Jeho výstup nicméně zapadá do širšího trendu – použití protetiky v módě. Značky jako Balenciaga, Collina Strada nebo Avavav mění pomocí silikonových implantátů a masek modely a modelky ve zvířata, mimozemšťany nebo kyborgy. Podle odbornic z London College of Fashion návrháři tímto způsobem zpochybňují normy krásy a zkoumají, co všechno může být tělo.

    Protetika má za sebou dlouhou historii – od lékařských pomůcek ve starověkém Egyptě přes hororové masky ve filmech až po současnou drag scénu. Teď se navíc pomalu stává součástí módních statementů i virálních okamžiků. Třeba vizážistka Malina Stearns vytvořila mimozemské a zvířecí proměny pro Doju Cat, Sabrinu Carpenter nebo zpěvačku SZA. A návrháři jako Zhongzhi Ding posouvají hranice použití protetiky i prakticky – třeba kalhotami s integrovaným penisem pro trans muže.

    V běžnější módě zatím protetické prvky plní spíše roli vizuálních experimentů než každodenní výbavy, jejich možnosti se ale rychle rozšiřují. Návrhářka Hillary Taymour, zakladatelka značky Collina Strada, mluví o budoucnosti, kde se módní doplňky budou hýbat, dýchat a měnit tvar v reálném čase. Móda jako sci-fi? Proč ne – tělo je podle mnoha tvůrců už dnes součástí stylingu stejně jako oblečení.

  • 1,5 milionu nahých fotek bez hesla. Seznamky pro queer a kink komunitu vystavily uživatele riziku

    3. duben 2025
    počítač

    Téměř 1,5 milionu soukromých fotografií z BDSM a LGBT seznamek bylo volně přístupných na internetu – bez šifrování, bez hesla, jen na základě odkazu. Vývojáři na problém reagovali až po upozornění ze strany médií. Mezitím hrozilo zneužití dat, vydírání i prozrazení identity queer uživatelů v zemích, kde za svou orientaci čelí diskriminaci nebo trestnímu postihu.

    Bezpečnostní chyba v pěti seznamovacích aplikacích umožnila komukoli s odkazem přístup k více než milionu a půl soukromých fotek. Obrázky – často explicitní – nebyly chráněné heslem ani šifrováním. Únik se týkal aplikací BDSM People, Chica, Pink, Brish a Translove, které provozuje firma M.A.D Mobile. Tyto platformy dohromady používá zhruba 900 tisíc lidí.

    Na chybu přišel etický hacker Aras Nazarovas z portálu Cybernews. Při analýze kódu aplikací našel nechráněné úložiště, kde byly nejen profilové fotky, ale i snímky ze soukromých zpráv či obrázky už smazané moderátory. „První obrázek, který jsem viděl, byl nahý muž kolem třicítky. V tu chvíli mi bylo jasné, že tohle má být neveřejné,“ popsal Nazarovas.

    Firma dostala varování už v lednu, zasáhla ale až poté, co se o problém začala zajímat BBC. Přesto nezveřejnila, proč k chybě došlo, ani jak dlouho o hrozbě věděla. Podle výzkumníků celou dobu hrozilo zneužití dat, nebo vydírání uživatelů a to zvlášť v zemích, kde je homosexualita trestná.

    Tým Cybernews se proto rozhodl o problému informovat veřejnost ještě dřív, než ho firma stihla odstranit. „Lidé mají právo vědět, co se děje s jejich daty,“ uvedl Nazarovas.

    Případ připomíná masivní únik dat ze seznamky Ashley Madison v roce 2015, který zasáhl miliony uživatelů hledajících mimomanželské aféry. V tomto případě je ale riziko ještě vážnější – týká se totiž zranitelných skupin, jejichž identita je v mnoha částech světa terčem diskriminace či násilí.

  • Německo by mohlo nově lidem odebírat občanství. Kvůli antisemitismu

    2. duben 2025
    Pas, Německo, Reisepass

    Vznikající vláda v Německu připravuje změnu zákona o občanství. Chtěla by prosadit novelu, která by umožnila sebrat občanství lidem s dvojím občanstvím, pokud se vyjadřují antisemitsky či extremisticky.

    V Německu vzniká nová vláda. V koalici spolu pravděpodobně zasedne konzervativní unie (CDU/CSU) a sociální demokracie (SPD). V rámci koaliční smlouvy se obě strany údajně dohodly i na reformě zákona o občanství. Pokud by k reformě došlo, mohlo by Německo sebrat občanství lidem, kteří se vyjadřují antisemitsky. Informoval o tom německý web Deutsche Welle (DW).

    „V rámci ústavního práva prověříme, zda můžeme odebrat německé občanství příznivcům teroru, antisemitům a extremistům, kteří vyzývají ke zrušení svobodného a demokratického základního řádu, pokud mají jiné občanství,“ cituje server DW z dokumentu, který by měl být podkladem pro koaliční smlouvu. Někteří politici ale s návrhem nesouhlasí. Například Clara Bünger, poslankyně Spolkového sněmu za stranu Levice (Die Linke) návrh nazývá „zákonem o občanství dvou tříd“.

    Pokud tento návrh projde, bude označení za „příznivce terorismu“ nebo „antisemitu“ v budoucnu stačit k odebrání německého občanství. Pojmy však nejsou jasně definovány. Antisemitismus sám o sobě není v Německu trestným činem – musí naplňovat skutkovou podstatu trestného činu podněcování k nenávisti, která se však vztahuje na mnoho antisemitských výroků, včetně popírání holocaustu. Minulý rok v červnu také Spolkový sněm schválil kontroverzní rezoluci, která zavedla, že organizace a projekty, které „šíří antisemitismus a zpochybňují právo Izraele na existenci a vyzývají k jeho bojkotu“ nedostanou žádné státní finance.

    Stále také není jasné, kdo bude nakonec rozhodovat o tom, zda je někdo „antisemita“, a případně ho zbaví dvojího občanství. Felix Klein, zmocněncem federální vlády pro antisemitismus, se odmítl k návrhu koaličního dokumentu vyjádřit, protože ještě není definitivní.

  • Třináctiletá dívka překonala v IQ testu i Einsteina. Nepřipravovala se, musela se učit do školy

    2. duben 2025
    Sofia Kot Arcuri

    Třináctiletá dívka z anglického Kentu dosáhla v IQ testu maximálního skóre a překonala tak Alberta Einsteina i Stephena Hawkinga. Mezinárodní společnost Mensa, která sdružuje lidi s IQ mezi horními 2 % populace, ji následně pozvala mezi své členy.

    Sofii Kot Arcuri přijali do klubu poté, co dostáhla 162 bodů, což je nejvyšší možné skóre pro dívku jejího věku. Podle její matky neměla Sofie kvůli intenzivnímu školnímu vytížení čas se na test připravit a neprocvičovala tak ani cvičné testy, které společnost poskytuje. Informuje o tom Good News Network a Kent Online.

    Společnost Mensa High-IQ existuje téměř 80 let. Byla založena v roce 1946 v britském Oxfordu. V Česku funguje zhruba od roku 1990. Organizace má své pobočky ve více než 100 zemích a má přes 134 tisíc členů. Mezi členy Mensy patřil třeba autor science fiction povídek a biochemik Isaac Asimov nebo spisovatelka Jean Auel.

    Sofie Kot ale není nejmladší členkou Mensy. V roce 2013 se členem britské pobočky stal dvouletý Adam Kirby, který svým skóre podle Daily Mail překonal třeba Baracka Obamu.

  • Oběžná dráha Země je vesmírné smetiště. A lidi jsou čím dál větší bordeláři, ukazuje nová zpráva

    2. duben 2025
    space debris, space junk, odpad na oběžné dráze, kosmické smetí

    V roce 2024 výrazně přibylo vesmírného odpadu. Tvrdí to nová zpráva Evropské vesmírné agentury. Kvůli větší koncentraci skleníkových plynů navíc bude mít oběžná dráha podle vědců časem čím dál menší kapacitu.

    Zpráva, zveřejněná Evropskou kosmickou agenturou v úterý, navazuje na nehodu z loňského srpna, při které explodovala čínská raketa od společnosti Beijing Tianbing. Exploze vytvořila jeden z největších zdrojů vesmírného smetí za poslední desetiletí. Informovaly o tom weby Bloomberg a server Space.com.

    Kusy starých raket, satelitů nebo jiných kosmických lodí taky vytvářejí riziko kolize, což je nebezpečné hlavně pro provozovatele satelitů, které poskytují internetové připojení. Počet takových objektů se zvýšil asi o 8 % na přibližně 40 000. Existuje také mnohem více kusů odpadu, které jsou příliš malé na to, aby je bylo možné sledovat, ale přesto by mohly narušit činnost družic nebo jiných kosmických lodí, dodala ESA.

    Vzhledem k tomu, že se stále více společností, jako jsou Amazon.com Inc. a Telesat Corp. a také státní čínské podniky snaží konkurovat Starlinku, zavedly regulační orgány v Evropě a USA nová pravidla, která vyžadují, aby provozovatelé odklidili satelity do pěti let od chvíle, kdy přestanou být používány.

    Zároveň se ale podle nedávné studie snižuje kapacita oběžné dráhy. Vědci již od 90. let vědí, že složité procesy probíhající v zemské atmosféře v důsledku klimatických změn mohou snížit hustotu horních vrstev plynného pláště planety, a ty se tak stanou nebezpečnější a nepřehlednější. Do konce století by tak některé orbitální oblasti mohly bezpečně nést až o 66 % méně satelitů než dnes.

  • V krádežích hrál první housle. Specialista na smyčcové nástroje si odsedí skoro čtyři roky

    1. duben 2025
    Housle

    Na víc než 300 tisíc dolarů si přišel Kaliforňan, který okrádal prodejny smyčcových nástrojů. Soud ho za to poslal na 46 měsíců za mříže. K trestu mu přičetl ještě vyloupení banky a podvod na internetu.

    Na případ upozorňuje britská rozhlasová stanice Classic FM. Osmapadesátiletý Mark Meng pro krádeže volil promyšlenou taktiku. Obchodům s houslemi mezi lety 2020 a 2023 tvrdil, že je sběratel a chce si velmi drahé housle půjčit na zkoušku. Za tuto službu neplatil. Po vypršení lhůty Meng prodejcům posílal falešné šeky. V některých případech si taky vymyslel, že housle a smyčce poslal, ale cestou se ztratily. Ty už přitom dávno měly nového majitele, Meng je takto prodával nic netušícímu sběrateli z Los Angeles.

    The New York Times píšou, že nejvzácnější kus z Mengova lupu vyrobili v roce 1823 a vyšel na 175 tisíc dolarů, to jsou v přepočtu 4 miliony korun. Meng ale housle prodával za zlomek jejich hodnoty. Mimo to v dubnu 2024 vyloupil banku ve svém domovském městě Irvine. V klobouku a slunečních brýlích přišel k přepážce a formou vzkazu bankéře požádal o 18 tisíc dolarů. Potom, co mu pokladník dal jen několik stovek, se Meng dal na útěk. Tou dobou už mu ale byla na stopě FBI, která jeho auto sledovala až domů, kde ho zatkla.

  • Už žádný Comic Sans, Pražský hrad přichází s grafickým manuálem

    1. duben 2025
    Pražský hrad

    Méně je více – to je jedna ze zásad, se kterou přichází Manuál pro kultivovaný Pražský hrad. Ze sídla českých králů a prezidentů chce udělat esteticky přívětivější místo. Sjednocení přichází v této fázi hlavně směrem k provozovatelům restaurací a obchodů. Platí ale taky pro galerie nebo veřejné toalety.

    O tom, jak bude Hrad v budoucnu vypadat, píše web Czech DesignProvozovny by se měly obejít bez pestrobarevných poutačů. Fotografie nahradí piktogramy, zmizí grily a slunečníky s reklamou na pivo. Majitelé obchodů si budou muset hlídat také typografii. Jednoduché nápisy mají ladit s fasádou. Skončí třeba v minulosti oblíbený font Comic Sans. Podle autorek manuálu mají písmo pro Pražský hrad vytvořit profesionálové.

    Za téměř 50stránkovým dokumentem stojí Anastasia Vrublevská z Tandem Studia a Kristýna Drápalová ze Studia Bistro. Bistro k manuálu na svém webu napsalo, že „reklamní prvky nejsou jenom nutné zlo. Pokud jsou vytvářeny s porozuměním k historickým hodnotám okolních budov, a přece kreativně, mohou se stát obohacením. Architektura díky nim může získat nové detaily – a Pražský hrad kvalitní novou vrstvu.“

    Obě autorky navazují na svůj Manuál pro kultivovanou Prahu z roku 2021. Hlavní město dokončuje taky jednotný informační systém Čitelná Praha, který turistům i místním po celém městě pomůže s orientací.

  • Východní Němci častěji trpí demencí, podle výzkumu za to můžou horší pracovní a ekonomické podmínky

    1. duben 2025
    Ruce

    Obyvatelé někdejšího Východního Německa (NDR) trpí demencí častěji než jejich spoluobčané z regionů, které patřily k Západnímu Německu. Počet případů mezi lety 2017 a 2022 porovnával Institut Roberta Kocha.

    O výsledcích výzkumu píše veřejnoprávní stanice MDRVědci poukazují na možné vysvětlení. Horší výsledky kromě bývalé NDR hlásí taky části Bavorska, Porůří a Sárska na západě země. Studie si všímá, že ve zmíněných oblastech lidé vydělávají méně peněz a častěji se živí rizikovými povoláními. Spolu s tím rostou počty pacientů s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo závislostí na alkoholu.

    Evidenci lidí s demencí u nás vede Česká alzheimerovská společnost. V roce 2023 jich nejvíc žilo v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Čísla v podstatě odpovídají lidnatosti krajů.

    V Německu demencí trpí asi 1,4 milionu lidí. Pacienti mají postupně problémy s pamětí, mluvením nebo soustředěním. Stejně jako v Česku jsou i v Německu k chorobě náchylnější ženy. Riziko demence roste úměrně s věkem, který ale není jediným faktorem. V příštích desetiletích se kvůli stárnutí populace očekává velký nárůst počtu případů. Zatímco předloni u nás žilo asi 171 tisíc lidí s demencí, v roce 2050 by jich podle organizace Alzheimer Europe mohlo být až 297 tisíc.