Ne bojovník, ale válečnice. V armádách Vikingů bojovaly i ženy, ukázala analýza hrobu

12. září 2017

Honosný hrob vikingského válečníka, který archeologové a historikové nalezli ve Švédsku, patřil ženě. Vědci to zjistili z analýzy kostní tkáně a DNA. Hrob, ve kterém spolu s lidskými ležely také ostatky dvou koní, nejenže nepatřil muži, mrtvá žena byla pravděpodobně velmi mocnou vojenskou vůdkyní, píše web Local
Historici a archeologové nepředpokládali, že by mohlo jít o ženu, právě kvůli statusovým symbolům, které se v hrobu našly také. Kromě koní v hrobě byly také meč, sekera, oštěp, šípy, štít a bojový nůž. Kostru vikingské válečnice objevili na konci 19. století spolu s dalšími mrtvými na pohřebišti v místě, kde dříve bývalo vikingské město Birka. Tento významný objev nyní dává výzkumníkům úplně nový pohled na to, jak vikingská společnost fungovala a že jí ve skutečnosti nemuseli dominovat muži. „Naše výsledky naznačují, že ženy byly skutečně plnohodnotnými členy některých oblastí běžně dominovaných muži,“ píše Independent.

Spustit audio
 • Google vymaže údaje o historii polohy návštěvníků potratových klinik

  4. červenec 2022
  EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě.

  Google odstraní údaje o poloze, které se zobrazují, když uživatelé navštíví potratovou kliniku. Společnost poskytující vyhledávací služby o tom informovala v pátek s tím, že se pro tento krok rozhodla v obavách, že by digitální stopa mohla informovat orgány činné v trestním řízení, když někdo nelegálně ukončil těhotenství.

  Když začaly platit zákony omezující potraty, poté, co americký nejvyšší soud minulý měsíc rozhodl, že už nejsou zaručené ústavou, zástupci technologického průmyslu byli znepokojení. Obávají se, že by policie mohla získat přístup k historii vyhledávání zákazníků, geolokaci a dalším informacím odhalujícím plány související s těhotenstvím.

  Jak píše na webu The Guardian, Google v pátek uvedl, že bude i nadále odrážet nesprávné nebo příliš podrobné požadavky vlády o data, aniž by přitom odkazoval na téma potratů. Společnost uvedla, že historie polohy účtu Google je ve výchozím nastavení vypnutá.

  S účinností v nadcházejících týdnech budou pro ty, kteří používají historii polohy, záznamy zobrazující citlivá místa včetně center pro plodnost, potratových klinik a zařízení pro léčbu závislostí, brzy po návštěvě smazána. Firma nevysvětlila, jak takové návštěvy identifikuje, nebo jestli budou z jejích serverů vymazána všechna související data.

  Google je první technologickou společností, která v reakci na soudní rozhodnutí veřejně uvedla, jak bude nakládat s uživatelskými daty, aby nemohla být zneužita jako zbraň nebo donucovací prostředek.

 • Podle vědců je na Zemi dvakrát více minerálů, než dosud předpokládali

  4. červenec 2022
  minerál, minerály

  Vědci ve dvou studiích téměř zdvojnásobili množství známých druhů nerostů, které se vyskytují na Zemi. Podle nich by mohly pomoci s vyřešením záhady, jak na Zemi vznikl život a objasnit, zda existuje i jinde ve vesmíru. Píše o tom web Vice.

  Mezinárodní mineralogická asociace uznává zhruba 6 tisíc minerálních druhů, ale dvojice vědců teď tento počet rozšířila na více než 10 a půl tisíce. Použila k tomu mimo jiné i postup, který označuje jako „evoluční systém mineralogie“.

  „V mineralogii bylo běžné uvažovat o každém minerálním druhu podle jeho idealizovaného chemického složení a idealizované krystalové struktury,“ říká Richard Hazen, mineralog z Carnegie Institution for Science a hlavní autor studií. „Ty ale neříkají nic o tom, kdy se minerály vytvořily, jak se vytvořily nebo o kontextu každého vzorku minerálu v planetární evoluci, což může zahrnovat i koevoluci života a hornin.“

  Hazen také dodává, že tento tradiční minimalistický systém má hodnotu pro mnoho vědeckých oborů, ale výzkumníci, kteří se zajímají o vzájemné interakce minerálů se životem, vyžadují bohatší rámec zahrnující i příběhy původu těchto různorodých materiálů.

  S ohledem na to Hazen a spoluautorka studií Shaunna Morrison, která je také mineraložkou ve stejné instituce, pečlivě katalogizovali 57 formovacích drah, neboli paragenetických režimů, pro minerály. Voda je dominantní hybnou silou při tvorbě 80 procent minerálů, život je součástí asi poloviny, třetina minerálů pochází pouze z biologických procesů. Více než 600 minerálů pochází z lidské činnosti, většinou z těžby a požárů v uhelných dolech, a guáno, trus ptáků a netopýrů, pomáhá vytvořit 72 minerálů.

 • Starosta mexické obce si podle tradice vzal aligátora oblečeného za nevěstu

  4. červenec 2022
  Krokodýl Maria Isabel, který se stal v roce 2015 „nevěstou“ Joela Vasqueze, tehdejšího starosty obce San Pedro Huamelula. V tradici letos pokračuje i starosta Victor Hugo Sosa
  Victor Hugo Sosa, starosta devítitisícové obce San Pedro Huamelula v Mexiku, si vzal za nevěstu aligátora v naději, že tak své komunitě zajistí prosperitu. Píše o tom web Insider.

  Starosta pokračuje v tradici obřadních sňatků s krokodýly, jehož historie sahá do předhispánských dob. Se sedmiletým plazem oblečeným do svatebních šatů si zatančil a proběhl i polibek.

  Jedná se o rituál, kterým prochází každý nový starosta této obce a žádá tak přírodu o štědrost. Aligátor se zavázanou tlamou je považován za božstvo představující matku Zemi. Uzavření svazku manželského symbolizuje spojení mezi lidským a božským.

  „Žádáme přírodu o dostatek deště, o dostatek jídla, abychom v řece měli ryby,“ uvedl Sosa během ceremonie v malé rybářské vesnici poblíž Oaxaca. V následujícím průvodu troubily trubky, místní nesli nevěstu na rukou a ovívali ji klobouky.

  Elia Edith Aguilar, aligátorova kmotra, která svatbu organizovala, řekla agentuře Reuters, že strávila spoustu času pečlivým výběrem šatů, které si zvíře na obřad obléklo. „Dává mi to ohromný pocit štěstí a jsem velmi hrdá na své kořeny,“ uvedla dále Aguilar. „Je to velmi krásná tradice.“

 • Výběry toho nejlepšího z Radia Wave. Každé prázdninové pondělí

  4. červenec 2022
  Top léto s Wavem

  Nestihli jste si pustit vaše oblíbené podcasty a nevíte, jakou hudbu v létě poslouchat? Nevadí –⁠ už 4. července totiž startuje výběr těch nejlepších audioobsahů z produkce Radia Wave. Tipy na top podcasty a hudbu vám budeme pravidelně přinášet každé prázdninové pondělí.

  K vodě, do města i na chalupu vás tak budou doprovázet pravidelné výběry těch nejlepších pořadů, podcastů, reportáží a rozhovorů. K tomu si budete moci pustit hudební playlisty moderátorů a našich DJs – ten první už v pondělí představí Filip Černý.

  Konec dlouhému scrollování v podcastových aplikacích – nejlepší díly z vašich oblíbených podcastů vybereme za vás. Najdete je na stránce wave.rozhlas.cz/topleto!

  K langoši si tak pustíte například Buchty o žemlovce, procházku vyprahlým městem vám zase zpříjemní Češi usazení v zahraničí. Nevíte, kam se jet vykoupat? Třeba vám napoví podcastová série Ondry Šebestíka a Kateřiny Tomsové Plavky.

  Děkujeme za přízeň a přejeme vám hezké léto ve společnosti Radia Wave!

 • Viry nejspíš zvyšují přitažlivost člověka pro komáry

  1. červenec 2022
  Komár druhu Aedes, který přenáší virus způsobující horečku dengue

  Co nutí komáry kousnout? Je prokázáno, že je více láká pach myší infikovaných parazitem přenášejícím malárii než odér zdravých myší. Vědci se pokouší zjistit, jak je to u člověka, zejména v souvislosti s viry přenášenými komáry, jako je dengue a zika.

  Oba viry na člověka přenáší právě komáři. Připadal by tedy člověk infikovaný horečkou dengue nebo zikou mimořádně přitažlivý také štěnicím, které vnímají zápach? Pokud je odpověď ano, znamenalo by to, že tyto viry plní přenosnou funkci z jednoho organismu do druhého.

  „Pokud infikovaná osoba přitahuje komáry díky viry způsobenému zápachu, myslím, že infekce jen zvyšuje šanci, že ji komár lokalizuje,“ říká Penghua Wang, imunolog z University of Connecticut Health.

  Wang a jeho tým provedli sérii experimentů. Foukali vzduch přes dvě skupiny myší – jednu nakaženou horečkou dengue nebo zikou, druhou zdravou. Komáry lákal pach, který se linul z infikovaných myší. „Tyto dva viry můžou změnit tělesný pach člověka tak, že je pro komáry atraktivnější,“ uzavírá imunolog.

  „Mění mikrobiom pokožky, aby bakterie produkovaly aroma, které je pro komáry opojné.“ Noushin Emami, bioložka infekčních chorob z University of Greenwich v Londýně, se na výzkumu nepodílela, ale poukazuje na to, že myši a lidé jsou různé organismy. „V našem těle je mnoho aspektů, které se liší od těla myší,“ říká a doplňuje, že je třeba potvrdit použitelnost studie na člověka.

  Podle ní ale stojí za zmínku, že si vědci v rámci této studie všimli, že jsou komáři podobně přitahováni i pachem lidí s horečkou dengue, a to je slibný základ pro jejich budoucí bádání.

 • Hudba stará dva tisíce let. Odborníci zkoumali nástroje z jeskynních maleb

  1. červenec 2022
  pravěká jeskynní malba

  Archeoakustický výzkum, o němž píše web The Converstion je zaměřený na oživování zvuků, jež vydávali lidé, kteří žili v minulosti. Autoři v nové studii nasměrovali uši k skalní malbě v pohoří Cederberg v provincii Western Cape v Jižní Africe. 

  Lidské postavy na tomto obraze byly dříve interpretovány jako léčitelé držící plácačky na mouchy a tančící v transu. Plácačky přitom byly důležitým doplňkem tance, protože se předpokládalo, že pomáhají chránit před nemocemi.

  Výzkum ale naznačuje, že ve skutečnosti jde o hudební nástroje typu známého jako !goin !goin – jméno, které existuje pouze v nyní zaniklém jazyce ǀXam, kterým mluvili lovci-sběrači ve střední jižní Africe. !goin !goin je aerofon. Tyto nástroje produkují zvuk vytvářením vibrací ve vzduchu, když se otáčejí kolem své osy.

  Výkumníci došli k tomuto závěru zkombinováním techniky obnovy digitálního obrazu s nástroji vytvořenými ze šablon v životní velikosti. Na osm nástrojů se hrálo ve zvukovém studiu v Kapském Městě a zvuky se nahrávaly.

  Zvuk produkovaný replikami nástrojů přesvědčivě odpovídá zvukovému spektru (90 – 150 Hz) produkovanému podobným modelem aerofonu !goin !goin z 19. století, který je archivován v Kirby Collection of Musical Instruments, spravované Univerzitou v Kapském Městě.

  Ze stáří obrazu vyplývá, že se aerofony typu !goin !goin používaly přibližně před dvěma tisíci lety nebo dříve. Cederbergova malba je jedním z pouhých čtyř známých příkladů aerofonní hry vyobrazené na skalních malbách v oblasti jižní Afriky.

 • Podle nové studie psi pocházejí ze dvou populací vlků

  1. červenec 2022
  Mops

  Příběh o tom, jak se ze šedých vlků postupně stali dnešní psí mazlíčci, má nový rozměr. Jak píše The Guardian, výsledky nedávného výzkumu naznačují, že naši chlupatí společníci nepocházejí pouze z jedné populace divokých předků, ale ze dvou.

  Psi byli prvními člověkem domestikovanými zvířaty, a to někdy v období před patnácti až třiceti tisíci lety, kdy lidé žili jako lovci a sběrači.

  „Většina ostatních zvířat prošla domestikací po vzniku zemědělství,“ připomněl Dr. Anders Bergström, jeden z autorů výzkumu z Francis Crick Institute. „Nevíme, kde se to stalo, která lidská skupina to udělala, jestli se to stalo jednou nebo vícekrát a tak dále,“ řekl Bergström. „Takže to zůstává jednou z velkých záhad v lidské prehistorii.“

  Spolu s kolegy analyzoval 72 genomů starých vlků, kteří žili v Evropě, na Sibiři a v Severní Americe až před 100 tisíci lety. Tým je porovnal s genomy raných a moderních psů.

  pes_vlk_meme.jpg

  „Klíčovým zjištěním naší studie je, že psi mají dvojí předky,“ vysvětlil Bergström. Zatímco někteří raní psi, jako ti ze Sibiře, Ameriky, východní Asie a severovýchodní Evropy, mají kořeny pouze u vlků z Asie, jiní, zejména v Africe a na Středním východě, a v menší míře v Evropě, mají genetický příspěvek od populace západních šedých vlků.

  „Stále nedokážeme říci, zda došlo ke dvěma nezávislým domestikacím následovaným sloučením těchto dvou populací, nebo pouze k jedinému procesu domestikace, po kterém následovalo smísení divokých vlků.“ Teď tedy budou vědci pátrat po zeměpisném původu našich psích společníků.

 • Ženy se v kufrech pokusily z Thajska propašovat přes stovku zvířat. Byli mezi nimi hadi, želvy i dikobrazi

  30. červen 2022
  had

  Pracovníky kontroly na letišti v Bangkoku zaujaly dva kufry. Rentgen v nich odhalil 109 živých zvířat včetně želv, hadů a ještěrů. Dvě cestující, osmatřicetiletá Nithya Raja a čtyřiadvacetiletá Zakia Sulthana Ebrahimm, jsou teď obviněné z obchodování s divokými zvířaty. Informuje o tom server Vice.

  Ženy cestovaly z Bangkoku do indické Čennaie. Pokud by kontrola neodhalila obsah jejich kufrů, mohlo se jim podařit převézt třicet pět želv, padesát ještěrů, dva dikobrazy, dva pásovce a dvacítku hadů. Záchyt je podle serveru Vice potvrzením toho, že se pašeráci zvířat vrací do formy. Podle světových odborníků to také potvrzuje jejich obavy z toho, že se po dvou letech protikoronavirových zákazů vrátí nelegální obchod zpět.

  Podle Danielle Fallin, programové koordinátorky a výzkumné asistentky Centra pro strategická a mezinárodní studia, sice pandemie koronaviru ztížila logistiku tohoto obchodu, ale zároveň uvrhla desítky milionů Asiatů do extrémní chudoby a mnoho z nich proto přinutila k nelegálnímu průmyslu. V důsledku toho se zvýšil i počet případů nelegálního chovu volně žijících zvířat.

  „Nelegální obchodování s divokými zvířaty drasticky poroste, protože země jihovýchodní Asie začínají znovu otevírat své hranice a lákat mezinárodní turisty,“ uvedla Fallin v prosinci. Od té doby se velká část asijských zemí otevřela. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu vysledoval podobný trend. Na základě rozhovorů s obchodníky s volně žijícími zvířaty a vzácnými rostlinami z Myanmaru, Thajska, Laosu a Číny, zjistil, že pašeráci často zvířata a rostliny skladovali, než se ceny a poptávka vrátily na předpandemickou úroveň.

  Jihovýchodní Asie je místem nelegálního obchodu s divokými zvířaty a rostlinami dlouhodobě. Od roku 2015 se jejich prodej online zdvojnásobil.

 • Čína hledá Zemi 2.0. Pomůže odpovědět na největší záhadu lidstva?

  30. červen 2022
  Zeměkoule

  Nový dokument odhaluje plán čínské velmoci najít Zemi 2.0. Planetu podobnou Zemi obíhající kolem hvězdy podobné Slunci má pomoci odhalit observatoř nové generace, jejíž provoz by měla Čína spustit v roce 2026. Informuje o tom server Vice.

  O záměru už dříve psal časopis Nature i další publikace, tým mise Země 2.0 vedený Čínskou akademií věd ale teď na serveru arXiv zveřejnil 115stránkovou bílou knihu s podrobnými informacemi. Mise bude pátrat po nepolapitelných pozemských dvojčatech obíhajících kolem hvězd slunečního typu a podle zveřejněného dokumentu odhalí tisíce terestrických exoplanet v mezihvězdném prostoru.

  Projekt podle serveru Vice spadá do širší mezinárodní snahy najít potenciálně obyvatelné planety. Pokud by takové snahy byly úspěšné, vědci by na nich poté mohli hledat známky života. To by nám mohlo pomoct zodpovědět otázku, zda jsme ve vesmíru sami

  „Obyvatelné planety podobné Zemi jsou nejpravděpodobnějším místem, kde hledat mimozemský život,“ říká profesor z Čínské akademie věd a vedoucí mise Jian Ge. „Nejprve ale musíme planetu vytipovat, než budeme hledat stopy po mimozemském životě. To většina současných misí zaměřených na exoplanety nedělá,“ dodává Ge.

  Kromě planet podobných Zemi má projekt objasnit řadu otázek týkajících se mnoha dalších typů exoplanet – tedy planet mimo naši sluneční soustavu, včetně volně plovoucích nebo takzvaných tuláckých planet. Předběžný návrh observatoře zahrnuje sedm teleskopů, které by měly nejméně čtyři roky skenovat oblohu z pozorovacího bodu v druhém Lagrangeově bodě, gravitačním rovnovážném bodě mezi Zemí a Sluncem, kde se nachází také vesmírný teleskop NASA Jamese Webba.