Nejšpinavějším městem světa je indický Gurgáon, Česko je druhé nejhorší v Evropě

Ostrava

Dolní Lutyně, Ostrava, Těšín, Havířov a dalších 27 českých měst se nachází mezi stovkou nejznečištěnějších měst Evropy. Naopak mezi ty s nejčistším ovzduším patří velká města severu Evropy jako Helsinky, Stockholm nebo estonský Tallinn.

Ukázal to nejnovější žebříček Global Air Quality City Ranking 2018, který je výstupem největší světové analýzy dat o kvalitě ovzduší z hlediska polétavého prachu. V celosvětovém měřítku dominují žebříčku nejznečištěnějších měst Bangladéš, Pákistán a Indie s průměrnými 97 mikrogramy polétavého prachu na metr krychlový, nejlíp je na tom s pěti mikrogramy Island. Zpráva zahrnuje i údaje Světové zdravotnické organizace (WHO), podle které 9 z 10 lidí na celém světě dýchá vzduch, který je znečištěný a nějakým způsobem škodlivý, což ročně stojí 7 milionů lidských životů. Polétavý prach dokáže zabíjet, stal se proto jednou z ostře sledovaných součástí ovzduší. Nejnebezpečnější jsou nejmenší částice prachu, které vznikají z automobilové dopravy nebo z těžkého průmyslu. Pronikají totiž hluboko do dýchacích cest a navíc na sebe vážou různé škodliviny včetně karcinogenních látek. V Česku podle WHO splňuje mezinárodní limity jen Šumava a naše země je po Bulharsku, Polsku a Maďarsku čtvrtá nejznečištěnější v Evropské unii. Podle organizací Greenpeace a Hnutí DUHA, které společně na žebříček nejznečištěnějších měst upozornily, je to kvůli spojení vlivu průmyslu a spalování uhlí v domácnostech. Ministerstvo životního prostředí upřesňuje, že hlavním zdrojem jemného prachu v Česku jsou ze 40 % staré domácí kotle a kamna a ze 20 % uhelné elektrárny a teplárny.

Spustit audio
 • Horká vana každý den rovná se menšímu riziku mrtvice a srdečních onemocnění

  9. duben 2020
  Žena ve vaně

  Pravidelné koupání ve vaně je spojováno s nižším rizikem mozkové mrtvice a srdečních chorob. Čím častěji si dáváme vanu, tím lépe pro náš kardiovaskulární systém. Podle dlouhodobé studie publikované v časopise Heart je koupání ve vaně spojeno také s lepším a kvalitnějším spánkem.

  Zdravotní přínos horkých koupelí je podobný tomu, který přináší saunování. U pravidelných návštěv sauny je však efekt ještě větší, pozitivně ovlivňuje neurokognitivní onemocnění, zmírňuje artritidu, bolesti hlavy, chřipku a další zdravotní obtíže.

  Studie začala v Japonsku kolem roku 1990 v Japan Public Health Center, kdy 43 000 účastníků středního věku vyplnilo detailní dotazník ohledně jejich zvyků týkajících se koupele a dalších potenciálně důležitých faktorů, jako je životní styl, cvičení, dieta, konzumace alkoholu, váha, průměrná délka spánku, zdravotní stav a užívání léků. Každý účastník, který do studie vstoupil, byl sledován buď do své smrti, nebo do závěrečné fáze výzkumu na konci roku 2009. Finální analýza byla prováděna na vzorku 30 076 lidí. Po zohlednění veškerých faktorů ukázala, že každodenní horká koupel je spojena s o 28 % nižším rizikem kardiovaskulárních chorob a o 26 % nižším rizikem mrtvice ve srovnání s horkou koupelí jednou týdně nebo nekoupáním se vůbec.

  Publikovaný výzkum tedy poukázal na souvislost mezi tepelnou expozicí a prevencí kardiovaskulárních chorob. Vědci se domnívají, že účinky tepla na tělo při koupání jsou podobné účinkům cvičení. Je jisté, že dochází k snížení rizika vysokého krevního tlaku a díky tomu se tak pravděpodobně snižuje i výskyt kardiovaskulárních chorob.

 • Pokud jste v izolaci, izolujte i svou kočku, její srst může přenášet koronavirus, tvrdí veterináři

  9. duben 2020
  holčička a kočka

  Veterináři radí majitelům koček, kteří jsou v domácí izolaci nebo mají příznaky koronaviru, aby zvážili izolaci i u svých mazlíčků. Ti mohou venku šířit virus, který se delší dobu udrží v jejich srsti. Britská veterinární asociace uvedla, že zvířata mohou fungovat jako předměty kontaminované infekčními organismy. Pokud bude virus v srsti a někdo kočku pohladí, může se nakazit, stejně tak pokud ji pohladí někdo nakažený zvenčí, zvíře může virus přenést do domácnosti.

  Majitelům domácích zvířat, kteří mají koronavirus nebo jsou v domácí izolaci, proto doporučujeme, aby svou kočku nepouštěli ven, pokud to nebude nezbytně nutné. Virus může být na srsti, stejně jako je na jiných površích, například klikách,“ uvedla veterinární asociace (BVA) v prohlášení. I veterináři však tvrdí, že nejdůležitější je, aby majitelé zvířat pečlivě dodržovali hygienická pravidla, a zdůrazňují, že držet zvíře uvnitř je žádoucí pouze tehdy, pokud ho to nestresuje a není v ohrožení jeho zdraví.

  Momentálně je známo několik případů, kdy byla zvířata pozitivně testována na přítomnost koronaviru, například tygr ze zoo v Bronxu, ani zde však neexistuje důkaz, že zvíře může virus přenést na člověka. Obava však spočívá v tom, že infikovaní majitelé své kočky krmí, mazlí se s nimi, ony pak samovolně opustí dům a jsou hlazeny cizími lidmi.

  Názory na to, zda mohou mazlíčci takto virus přenést se však různí. Veterinární asociace v USA například stejný postup jako ta britská neradí. „Zatím neexistuje důkaz, že by domácí zvířata byla přenašeči. Proto nevidíme důvod k jejich odebírání z domácností, kde je pacient nakažený koronavirem. V této nelehké situaci potřebují lidé podporu svých mazlíčků více než jindy,“ dodává americká asociace. Faktem tedy zatím zůstává, že rizikem pro druhé je nakažený člověk, nikoliv jeho domácí zvíře.

 • Aphex Twin posílá tracky do karantény

  9. duben 2020
  Aphex Twin

  Aphex Twin vydal v průběhu minulého týdne šest nových tracků na svém pseudo-tajném soundcloudovém účtu s názvem user18081971. Jeden z nejvlivnějších experimentálních producentů posledních více než třiceti let, který je pevně spjatý s počátky elektronického labelu Warp, začal na SoundCloud uploadovat tracky kolem roku 2015. Od té doby se na účtu objevily stovky nevydaných skladeb.

  Hudebník, vlastním jménem Richard D. James, je pověstný enfant terrible a workoholik, který v podstatě žije ve svém studiu. Za celou svoji dosavadní kariéru působil pod mnoha aliasy a jeho portfolio včetně singlů a EPs čítá něco přes osmdesát releasů. Je také neúnavným prznitelem a ohýbačem zvuku, jehož rukopis je přesto stále rozpoznatelný na první poslech. Nejčerstvějším uploadem je track s názvem „qu 1“, věnovaný jeho nedávno zesnulému otci (hudebník vydal statement, ve kterém vyvrací, že by bylo úmrtí spjato s nemocí COVID-19). Ostatních pět skladeb nese názvy „Tha2 [world scam mix]“, „s8v1 [brooklyn]“, „tha2“, „prememory100N pt2“ a „m11st lon“. Poslechnout si je můžete tady.

 • Obyvatelé Amazonie už před 10 000 lety pěstovali plodiny, odhalila to nová studie

  9. duben 2020
  Llanos de Moxos neboli savana Beni v Bolívii
  Amazonská pánev byla místem raného pěstování rostlin. Vědci odhalili, že její obyvatelé si již před 10 000 lety pochutnávali na manioku a dýni. Výzkumný tým uvádí, že nová zjištění z Bolívie jsou přímými důkazy o pěstování těchto rostlin v jihozápadní Amazonii. To znamená, že region má právo řadit se spolu s Blízkým východem, Čínou, jihozápadním Mexikem a severozápadem Jižní Ameriky k místům, kde došlo k domestikaci divokých rostlin krátce po poslední době ledové.

  Jak došlo k aktuálnímu zjištění, popsali vědci v časopise Nature. S použitím řady zdrojů včetně Google Earth prozkoumávali oblast Llanos de Moxos (nazývanou rovněž savana Beni) v Bolívii, kde odhalili 6600 lesních ostrovů. Zkoumali složení vzorků půdy z 82 lokalit a více než 60 z nich obsahovalo známky lidské přítomnosti jako uhlí, mušle a fragmenty kostí. Z těchto objevů vědci odhadují, že nejméně 4700 z identifikovaných lesních ostrovů byla místa, kde kdysi žili lidé.

  Dr. Lombardo, spoluautor výzkumu z Bernské univerzity, a jeho kolegové pak zkoumali malé částice oxidu křemičitého nazývané fytolity. Ty se tvoří v rostlinných tkáních a byly nalezeny společně s materiálem určeným pro datování. Fytolity jsou rostlinné mikrofosilie. Můžeme je použít právě k identifikaci rostlin, které se na daném místě v minulosti vyskytovaly, uvedl Lombardo. Nalezen byl fytolit ve tvaru srdce, který pochází z manioku. Jeho vzorek je starý přibližně 10 350 let a spolu s ním byly objeveny i jiné, ze slupky dýně nebo z kukuřice.

  Vědci se domnívají, že rostliny byly pravděpodobně pěstovány v domácích zahradách. Jestli však byly domestikovány účelně, není zcela jasné. Jisté ale je, že výsledky studie jsou významné, jedná se totiž o nejstarší důkazy o pěstování dýně a kukuřice v Amazonské pánvi. V minulosti byla Amazonie považována za oblast s minimální stopou po lidské činnosti, nyní však víme, že se tam pěstovaly plodiny již před 10 000 lety.

 • Vědci vytvořili mutaci enzymu, která rozloží plastové láhve během několika hodin

  9. duben 2020
  Plastové lahve - odpad

  Vědci vytvořili mutantní bakteriální enzym, který je schopný rozložit plastové láhve za účelem recyklace během několika hodin. Enzym, původně objevený v kompostu, redukuje láhve na chemikálie, které jsou poté použity k výrobě nových láhví.

  Dostupné recyklační technologie byly dosud schopné vyrobit pouze plasty vhodné na výrobu oděvů nebo koberců. Společnost Carbios, stojící za průlomem, uvedla, že má za cíl do pěti let začít recyklovat v průmyslovém měřítku.

  Informace o novém enzymu byly zveřejněny ve středu v časopise Nature. Výzkum začal screeningem 100 000 mikroorganismů považovaných za nadějné kandidáty, součástí byl také klíčový enzym rozkládající listy v kompostu, objevený roku 2012.

  Vědci enzym analyzovali a zmutovali pro zlepšení schopnosti rozkládat materiál PET, ze kterého se vyrábějí láhve na nápoje. Optimalizovaný enzym použili k rozložení tuny plastových láhví. K 90% rozkladu došlo během 10 hodin. Materiál pak vědci použili k vytvoření nových potravinářských plastových láhví.

  Společnost Carbios uzavřela dohodu s biotechnologickou společností Novozymes o výrobě nového enzymu ve větším měřítku pomocí hub. Uvádí se, že cena enzymu bude tvořit pouze 4 % z ceny původního plastu.

  „Všichni víme, že plast má pro společnost velkou hodnotu, je využíván v potravinářském průmyslu, v medicíně, v dopravě. Problém je v plastovém odpadu,“ říká zástupce generálního ředitele společnosti Carbios Martin Stephan. Pokud se pomocí nové technologie začne recyklovat v průmyslovém měřítku, mohlo by dojít ke značnému snížení procenta plastu, který končí na skládce anebo spálený v ovzduší.

 • Jaké trendy přijdou s pandemií? Podle designérů třeba someliér dezinfekcí nebo muzeum dotyků

  8. duben 2020
  Ruce - dezinfekce

  Londýnské designérské studio Bompas & Parr se s nadsázkou pokusilo předpovědět, jaké nové trendy vzniknou během koronavirové pandemie i po jejím skončení. Mezi ně patří haptické muzeum, díky němuž si lidé znovu zamilují dotyky, nebo virtuální lázně.

  Ve své publikaci Fluid Landscapes 2020, na niž upozorňuje magazín o designu Dezeen, studio předpovídá, jak se lidé vypořádají s průběhem pandemie i s jejími následky, až pomine. Jedním z nápadů, které jsou určeny pro současnou dobu různých karantén a omezení vycházení, jsou virtuální lázně pro léčbu úzkostí, depresí a ostatních duševních problémů. Podle designérů by mohl existovat i jakýsi someliér dezinfekčních prostředků, který by lidem radil s jejich výběrem. „Chceme prospívat, ne jen přežívat,“ píší designéři.

  Lidé si podle nich musí poradit i s tím, jak ozvláštnit své jídlo nebo co udělat s volným časem. Více pozornosti je věnováno domácím květinám i tomu, jak zabavit děti. Otázkou však je, co bude poté, až pandemie i opatření skončí. Lidé možná budou mít strach dotýkat se znovu věcí i ostatních lidí, píše se v textu, který je ke stažení na webu studia. Abychom si znovu zamilovali dotyky, mohli bychom navštěvovat haptické muzeum. „Ponořte svou ruku do slizu, pohlaďte srst nebo se vyznejte v bludišti se zavázanýma očima,“ navrhuje publikace. I party budou vypadat jinak, designéři proto navrhují, aby se třeba před koncertem na návštěvníky snesl mrak čistoty, který by v sobě obsahoval dezinfekci. A nezapomínají ani na památníky pandemie – jeden by podle nich mohl být zasvěcen městu Wu-chan, kde se nákaza poprvé objevila.

 • Nad Arktidou se vytvořila neobvyklá ozónová díra. Podle vědců brzy zmizí

  8. duben 2020
  Nebe nad Arktidou

  V ozónové vrstvě nad Arktidou se udělala neobvykle velká díra. Podle vědců jsou za tím nezvykle nízké teploty v atmosféře nad severním pólem. Do pár týdnů by se ale měla zacelit.

  Díra, kterou vědci pozorují z vesmíru i ze Země, dosáhla rekordní velikosti. Podle informací britského deníku The Guardian za ní stojí nízké teploty v regionu, díky nimž se nezvykle ustálily polární víry. Chemikálie ničící ozón, které vypouští člověk a mezi něž patří třeba chlór či brom, pak ochrannou vrstvu proděravěly. „Díra je především geofyzikální kuriozitou,“ říká ředitel Koperníkovy atmosferické monitorovací služby Vincent-Henri Peuch. Jak se píše na stránkách instituce, naposledy byla taková událost zaznamenána před devíti lety.

  Zatím je příliš brzy na to určit, zda jsou nezvykle stabilní akrtické polární víry provázány s klimatickou krizí, nebo součástí normální proměnlivosti počasí. Díra by navíc neměla nikoho ohrozit, pokud se však neposune dále na jih. V tom případě by se obyvatelé jižního Grónska a dalších oblastí mohli rychleji spálit na slunci. Díra by se ale měla do pár týdnů zacelit, a to díky tomu, že se promíchá polární vzduch s tím z nižších nadmořských výšek, který je bohatý na ozón.

 • Malý virtuos složil valčík pro všechny, které postihla pandemie koronaviru

  8. duben 2020
  chlapec, kluk, dítě, piano, klavír

  Sedmiletý Řek Stelios Kerasidis složil „izolační valčík“, inspirovaný pandemií koronaviru. Jeho nejnovější dílo věnoval všem, které postihla nemoc COVID-19. Video se skladbou vidělo už téměř 160 tisíc lidí.

  „Ahoj, jmenuji se Stelios. Buďme ještě o malinko trpělivější a brzy se budeme zase koupat v moři,“ cituje z nahrávky britský deník The Guardian. Jeho celkově třetí skladba je podle něj určena „lidem, kteří trpí a jsou v izolaci kvůli nemoci COVID-19“. Video od konce března nasbíralo už více než 158 tisíc zhlédnutí. Na Kerasidisově účtu jsou k vidění i dvě předešlé skladby, které složil pro své sestry Veronicu a Anastasii.

  Kerasidis se narodil do rodiny klavíristů, na veřejnosti poprvé zahrál už ve třech letech. Předloni vystoupil s Chopinovou skladbou v newyorské Carnegie Hall, loni v londýnské Royal Albert Hall. Jeho domovské Řecko zavedlo přísná opatření dříve než většina evropských zemí, například školy se zavřely téměř před měsícem. Vláda navíc minulý týden zakázala koupání v moři.

 • Matthew McConaughey překvapil texaské seniory. Na dálku pro ně moderoval bingo a popovídal si s nimi

  8. duben 2020
  Matthew McConaughey

  Oscarový herec Matthew McConaughey moderoval bingo pro domov seniorů ve svém domovském Texasu. Herec se hry zúčastnil i se svou rodinou skrze videochat. Senioři si s ním během binga povídali o rodině i jeho nejoblíbenějším pití.

  Domov The Enclave požádal McConaugheyho už loni v září, píše magazín IndieWire. Jinak dost vytížený herec si našel čas až v době pandemie koronaviru, kdy se ruší natáčení a nejen Američané musí trávit čas uvnitř svých bytů a domů. Spolu se svou ženou Camilou, matkou Kay a dvěma svými dětmi tak moderovali bingo pro seniory přes videochat. Na videu zveřejněném britským online deníkem The Independent je vidět, jak herec se svým typickým nadšením hru prožívá, vyvolává jednotlivá políčka a vyhlašuje vítěze. „Naši klienti si hru užili a rádi si s Matthewem popovídali o jeho rodině i hercově nejoblíbenějším pití,“ napsal domov na svých sociálních sítích. McConaughey minulý týden zveřejnil vzkaz, v němž všechny prosí, aby během pandemie mysleli na sebe i své okolí.