Nepanikařím a maluju. Pavla Malinová je ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavla Malinová

Paranormální prdeláči, Klíčová hlava nebo Esoterická dutosvětskost, to jsou názvy obrazů Pavly Malinové. Malířka, která patří mezi nejvýraznější absolventy ostravské Fakulty umění, je jednou z finalistek letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižního ocenění pro české umělce do 35 let. Co formovalo její rukopis a s čím na „Chalupáře“ míří?

„Školní roky mají asi všichni stejné, je to takový punkovější období, kdy se hodně pije, hodně se tvoří a dělají se různý akce. V Ostravě to rozjeli I Love 69 Popgejů, zvali kapely a DJe z Prahy. A když skončili, tak jsme to s Pavlem Ptáčníkem a Honzou Vytiskou vzali za ně,“ popisuje roky na Fakultě umění Pavla Malinová. Vedle promotérství a zpívání (nebo jak sama říká, řvaní) ve skupině LIKE SHE se od začátku intenzivně věnovala malbě.  

„Ateliér Františka Kowolowského byl tehdy nový, a spíš než že by nás ovlivňovali profesoři, jsme se ovlivňovali my navzájem. Původně jsem se hlásila na AVU k Rittsteinovi a zpětně jsem ráda, že jsem se tam nedostala,“ říká Pavla Malinová. K jejímu rukopisu patří výrazná barevnost, geometrie a hřmotné figury, v poslední době občas z plochy obrazů přesahuje do objektu a sochy.

Do Ceny Jindřicha Chalupeckého se sama jednou přihlásila, později byla třikrát nominovaná. Do finálového výběru umělců se letos dostala poprvé. „Jsem ráda, že jsem ve finále až teď, ve 33 letech. Třeba před dvěma lety bych panikařila, nevěděla bych, co mám dělat. Teď už je to dobré. Maluju, pokračuju v tom, co jsem začala minulý rok. Nepanikařím a dělám to, co dělám,“ popisuje Pavla Malinová.

Jak se Pavla Malinová dostala k malbě a jak se zpětně dívá na své hudební experimenty? Jaké malíře obdivuje a co formovalo její rukopis? Jak se dívá na umělecké soutěže a jaký je její názor na Cenu Jindřicha Chalupeckého? Poslechněte si rozhovor s Pavlou Malinovou!