Nesnášíte horoskopy? Zkuste věštby sestavené pro umělce a fanoušky umění

Server Hyperallergic přichází i v srpnu se svojí rubrikou Astrologická estetika, ve které nabízí astrologické rady pro umělce a fanoušky umění s odkazy na umělecké události. Například Váhy prý neobvyklá konjunktura hvězd povzbuzuje tento měsíc k dalekým pracovním cestám spolu s možností posunout vztah na dálku na další level. Výsledkem je ideální možnost navštívit naráz hned tři velké výstavy v Evropě: Bienále v Benátkách, 14. Documentu v Kasselu či Aténách a 9. Momentum v Norsku. Štíři by se měli zaměřit především na své tělo. Jako inspirace jim má posloužit Guido van der Werve, který na své nahrávce „Nummer dertien, effugio C: you’re always only half a day away“ jogguje dvanáct hodin kolem svého domu. Pohyb Štírům pomůže zejména s uvolněním frustrace z práce a vztahů. A pokud jste narozeni třeba zrovna ve znamení Kozoroha, tak srpen si bude žádat, abyste se do všeho pořádně vrhli. Ať už půjde o oblast financí, anebo nových románků, které už se rýsují na obzoru. Jak vypadá se do něčeho vrhnout, ukazuje s uměleckou doslovností Yves Klein na své fotografické montáži z roku 1960 Skok do prázdna. Pokud se vám astroestetika zlíbila tak jako nám, věštbu pro zbylá znamení si můžete přečíst zde.

Spustit audio
 • Zemřel historik, který zachránil starou Havanu. O nutnosti oprav přesvědčil samotného Castra

  3. srpen 2020
  Hemingwayův pokoj v Ambos Mundo v Havaně

  Když obyvatelé kubánské Havany minulý týden vyvěsili bílá prostěradla, dělali tak s láskou. Loučili se s Eusebiem Lealem Spenglerem, mužem, který zachránil starou Havanu. Podařilo se mu to i navzdory autoritativnímu režimu.

  Leal Spengler se narodil roku 1942 do chudých poměrů, přesto vystudoval historii na vysoké škole a věnoval se jí až do konce života. Fascinovalo ho město kolem něj, píše britský deník The Guardian. Nebylo tak divu, když se rozhodl zachránit ulici vydlážděnou dřevěnými kostkami přímo před starým palácem guvernéra. Hrozilo jí, že ji navždy pokryje asfalt. Leal Spengler tomu nakonec zabránil. Zbytek města ale takové štěstí neměl a dál se rozpadal. Díky tomu, že se spřátelil s diktátorem Fidelem Castrem, se mu to podařilo zvrátit. Dostal starou zástavbu na seznam světového dědictví UNESCO a začal shánět v Evropě peníze na opravy. V 90. letech se mu navíc podařilo přesvědčit Castra, aby založil firmu, která by investovala peníze utracené turisty do památek. Začal s hotelem Ambos Mundos, kde psával Ernest Hemingway. A následovaly další. Jako věřící katolík měl obzvlášť slabost pro církevní stavby. Na srdci měl však, jakožto faktický starosta starého města, všechny tamní obyvatele a snažil se jim osobně pomáhat, připomíná americký deník The Washington Post. Po úmrtí Fidela Castra to vypadalo, že by mohl zamířit do vysoké politiky komunistického režimu. Místo toho se ale se svým týmem dál soustředil na záchranu města, a to i kvůli tomu, že mu postupovalo rakovinové onemocnění. Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel tedy vůbec nepřeháněl, když o něm prohlásil, že to „byl Kubánec, jenž zachránil Havanu“.

 • Mexickým telenovelám během pandemie roste sledovanost. Lidem poskytly útěchu v těžkých časech

  3. srpen 2020
  Telenovela

  Mnozí mexické telenovely odepisovali jako příliš staromódní na to, aby mohly soupeřit se streamovacími službami. Na pomoc jim ale nečekaně přišla pandemie koronaviru. Mexičané je totiž začali zase sledovat.

  Dekády jim patřily hlavní vysílací časy, poslední dobou ale začaly ztrácet diváky a televizní šéfové je zatracovali. Teď však, jak píše americký deník The New York Times, jako by je polila živá voda. Miliony Mexičanů se během pandemie vrátily k tomu, co důvěrně znají. Jednoduché příběhy a šťastné konce jim poskytují útěchu v těžkých časech: jen v Mexiku umřelo dosud nejméně 43 tisíc lidí a miliony obyvatel jsou bez práce. „Není tam žádný strach, žádná tragédie, žádné neštěstí. Vím, jak dopadne každá epizoda. Je to bez stresu,“ vysvětluje 75letý Enrique Millán, jenž si cestu k telenovelám našel poté, co se musela přerušit fotbalová liga. Telenovely jsou zároveň častým terčem memů. Znají je tak i mladí lidé, kteří třeba nikdy neviděli jeden jediný díl. „Na rozdíl od Netflixu dáváme lidem jistotu. Víte, co máte od La Rosa de Guadalupe čekat. I ve chvíli, kdy si z ní jenom chcete udělat legraci,“ myslí si tvůrce výše uvedené telenovely Carlos Mercado.

  Podívejte se taky na Milostné životy tučňáků připomínají telenovely, zjistili v Japonsku.

 • Lesům v okolí bajkalského jezera hrozí kácení, zákon už podepsal ruský prezident

  3. srpen 2020
  Bajkal - les

  Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal nový federální zákon o cílech a způsobech modernizace a rozšíření dopravní infrastruktury, kterým zrušil povinnost provádět státní ekologickou expertizu dopravních staveb budovaných na chráněných přírodních územích. Píše o tom ruská Novaja gazeta.

  Až do konce roku 2024 se platnost tohoto zákona bude mimo jiné týkat i okolí sibiřského jezera Bajkal, kde ruské úřady plánují rozšiřovat a modernizovat bajkalsko-amurskou a transsibiřskou magistrálu. Změna v zákoně umožní převádět pozemky ze státního lesního fondu do jiných kategorií. Podle názoru kritiků, například ruské pobočky Greenpeace, to v podstatě znamená, že v chráněných oblastech bude možné bez větších omezení kácet. Bajkal přitom od roku 1996 patří do seznamu světového dědictví UNESCO a podobné hospodářské aktivity jsou v přímém rozporu s doporučeními této mezinárodní organizace. Mediální koordinátorka Greenpeace Vasilisa Jagodina na svém blogu upozorňuje, že „institut státní ekologické expertizy je jediný zákonem stanoveným mechanismem předběžného ekologického posouzení hospodářských projektů“. Jeho zrušení znamená, že na chráněných územích bude možné postavit cokoliv, co zákon přímo nezakazuje. Ruské ministerstvo životního prostředí přitom v těchto dnech pracuje na novém a podstatně méně restriktivním výčtu aktivit, které budou v bezprostředním okolí bajkalského jezera zakázány. S výzvou, aby nový zákon nepodepisoval, se na ruského prezidenta obrátila dvě pracoviště Ruské akademie věd, avšak bezvýsledně. Na stránkách Change.org se také objevila petice, k níž se za necelé dva týdny připojilo už skoro 140 000 lidí.

  Podívejte se také na Bajkal je jako zázrak. Jolana Sedláčková vyrazila na cestu zimní Sibiří.

 • Uprchlí velbloudi ničí ploty, požírají úrodu a neteče kvůli nim voda. Majitel hází vinu na místní

  3. srpen 2020
  Velbloud

  Ruský důchodce terorizuje tři vesnice na jihu Ruska. Jeho stádo velbloudů uteklo z farmy a žije volně v okolí. Lidem snědli ovoce a zničili trubky s vodou a plynem.

  Obyvatelé Oranžereje, Fjodorovky a Ninovky v Astrachaňské oblasti Ruské federace tvrdí, že se dokonce bojí chodit venku sami. Jak píše server britské veřejnoprávní BBC, trpí i děti – rodiče jim zakázali, aby si hrály venku. Zhruba osmdesátičlenné stádo velbloudů už stačilo převrátit několik plotů, když se snažilo dostat k ovoci na zahradách. Některé domy přišly o vodu a plyn. Velbloudi se totiž drbali o trubky vedoucí k domům a tím je zničili. Ti, kterým se narodila mláďata, jsou navíc agresivní a útočí na lidi. „Pokud se nějakému podíváte přímo do očí, začne vás pronásledovat a vy mu musíte utéct,“ popisuje místní obyvatelka Jelena Bachtěmjeva pro ruskou agenturu Interfax. Jurij Serebrjakov, jemuž stádo patří, ale za vším vidí chybu v lidech. Zvířata prý nemohou za to, že místní pěstují jejich oblíbený manovec. Ploty podle něj měly být pevnější a trubky neměly být tak blízko u země. Důchodce se nyní snaží velbloudy prodat. Peníze bude potřebovat i na pokuty, úřady mu jich letos udělily už šest. Věcí se začala zabývat i prokuratura.

  Přečtěte si taky Klidné novozélandské předměstí terorizují divoké slepice. Za pandemie se navíc rozmnožily.

 • Skrytý kulinářský klenot. V malém ruském městečku je více kaváren na obyvatele než v New Yorku

  3. srpen 2020
  Umjot

  Na otázku, kde je v Rusku největší kulinářská scéna, by většina lidí pravděpodobně odpověděla v Moskvě nebo Petrohradu. Nejvíce restauračních zařízení na počet obyvatel se ale nachází v jednom malém městečku jihozápadně od hlavního města.

  V Umjotu žije jen 3000 obyvatel a na první pohled jde o všední venkovské sídlo s dřevěnými domy, zahradami, sady a pasoucími se kozami. Zároveň se tu ale nachází více restaurací, kaváren a jídelen na osobu než v New Yorku, Paříži nebo Moskvě. Důvody lze nalézt v nedávné historii regionu. Většina obyvatel města byla před rozpadem Sovětského svazu zaměstnaná v nedalekém závodě na zpracování dřeva. Po jeho zavření místním nezbylo nic jiného než se začít živit zemědělstvím, jejich životní úroveň se tím ale rapidně zhoršila.

  Co ale nakonec město zachránilo, byla federální dálnice Ural, která jím prochází. Dnes se podél této dálnice ve městě nachází desítky kaváren a restaurací. Již počátkem 90. let tu vznikly první bufety, a když místní viděli, jak oblíbené brzy byly mezi projíždějícími řidiči, otevírali mnoho dalších. Už v roce 1994 bylo ve městě více než 400 míst, kde si řidiči mohli dát čaj, šašlik nebo boršč ze zeleniny vypěstované na zahrádkách u domů.

  Zpočátku se jednalo často jen o plastové židle rozestavěné kolem grilu, dnes se tu nachází 78 restaurací, každá se svou osobitou atmosférou a vyhlášenou specialitou. „Běžnému návštěvníkovi z velkého města se mohou tyto kavárny zdát zábavné díky jejich ručně vyráběné výzdobě, venkovním toaletám a křiklavým názvům. Ale to vše je součástí kouzla,“ popisuje pro web Calvert Journal fotograf Michail Lebeděv, který městečko dokumentoval. I navzdory tomu ale prý nabízí skvělé ruské domácí jídlo a hřejivou atmosféru.

 • Záhadná semena z Číny se objevují ve schránkách obyvatel Spojených států. Nikdo neví, kdo je posílá

  31. červenec 2020
  semena

  Úřady v USA vyjádřily obavy ohledně záhadných balíčků se semeny doručovaných do schránek občanům po celé zemi. Zásilky podle všeho pochází z Číny – nachází se na nich čínské znaky a označení tamní pošty. Odpovědné orgány zemědělcům doporučují, aby semena nesázeli, jelikož není jisté, zda nejsou škodlivá nebo invazní.

  Úřady varování vydaly poté, co obyvatelé z několika států nahlásili, že jim byly doručeny bílé pytlíky s neznámými semeny, aniž by cokoli objednávali. Zásilky navíc nebyly označeny jako potraviny nebo zemědělské produkty, ale zpravidla na nich byly zavádějící etikety, podle kterých mělo jít o šperky, hračky nebo špunty do uší. Komisař pro zemědělství ve státě Kentucky Ryan Quarles na svém twitteru napsal, že by lidé měli „dát balíček a jeho obsah do uzavíratelného sáčku a poté si okamžitě umýt ruce“. Všechna podezřelá semena, která takto obdrží, by poté měli poslat ministerstvu zemědělství.

  Čínské velvyslanectví ve Washingtonu tvrdí, že označení China Post na balíčcích je falešné, protože neodpovídá tomu, které čínská pošta skutečně používá. Cecilia Sequeira, tisková mluvčí Americké inspekce zdraví zvířat a rostlin, uvedla, že ministerstvo zemědělství již na zastavení nedovoleného dovozu těchto semen pracuje.

 • Liška v Berlíně kradla lidem boty, nashromáždila jich více než 100

  31. červenec 2020
  Liška na ulici

  V berlínské čtvrti Zehlendorf řádil zloděj s vášní pro obuv. Po pátrání jednoho z místních vyšlo najevo, že za krádežemi stojí liška, která během své zločinné kariéry nashromáždila více než 100 různých bot.

  Od vchodových dveří mizely všechny druhy obuvi – sandály, pantofle i tenisky. Nepravděpodobného zloděje nakonec odhalil obyvatel čtvrti Christian Meyer. Píše o tom web Deutsche Welle. Meyer si nejdříve všiml, že se ztratila jeho běžecká obuv, a na komunitním webu zveřejnil příspěvek, ve kterém se po ní sháněl. Zde vyšlo najevo, že není zdaleka jediný, komu se v sousedství ztratily boty.

  Několik dní později se mu v Zehlendorfu podařilo lišku přistihnout a vyfotit ji s párem právě ukradených modrých žabek v puse. Následně objevil také její úkryt s nahromaděnou obuví. Meyerovi se zde sice vlastní ztracené boty najít nepodařilo, jiné tři páry se ale úspěšně vrátily ke svým majitelům.

 • Mrakodrapy jako paneláky. Singapurští architekti navrhli věžáky z prefabrikovaných bloků

  31. červenec 2020
  V Singapuru postaví dva 56podlažní věžáky z prefabrikovaných částí

  V Singapuru postaví dva 56podlažní věžáky z prefabrikovaných částí. Tím by se měly stát nejvyšší stavbou svého druhu. Hotovo má být za šest let.

  Avenue South Residences, jak se dvě věže oficiálně jmenují, nevzniknou na zelené louce. Naopak využijí se již stojící činžovní domy a bude se stavět na nich, informuje magazín o designu Dezeen. „Každý modul je téměř z osmdesáti procent hotov před samotnou stavbou. Významně to uspoří čas potřebný na staveništi. Moduly se pouze musí na místě naskládat na sebe a spojit,“ vysvětluje Markus Cheng Thuan Hann ze studia ADDP Architects, které domy navrhlo. Jednotlivé části se tedy před převezením na staveniště mimo jiné nabarví, obloží, naglazují, vybaví elektrickými rozvody i trubkami s vodou a odpady. Pak už se „jen“ položí na sebe jako při stavbě panelových domů.

  Architekti se proto domnívají, že 200 metrů vysoké budovy budou vůbec nejvyššími domy, které se z podstatné části postavily z prefabrikovaných bloků. Pokud vše půjde tak, jak má, věžáky by měly být dokončeny v roce 2026.

 • Každá hodná Karen dostane pizzu zdarma, nabízela restaurace na Novém Zélandu. Po kritice akci ukončila

  30. červenec 2020
  pizza, dívka

  Novozélandský fastfoodový řetězec upustil od speciální nabídky, v rámci které všem „hodným“ ženám jménem Karen nabízel pizzu zdarma. Karen je v anglosaském světě synonymem pro otravné, až rasistické bělošské ženy středního věku. Poté co firmu zasypala kritika, nabídku stáhla.

  Jak píše server britské veřejnoprávní BBC, řetězec chtěl odměnit „hodné“ nositelky zmíněného jména. Dotyčné měly ve 250 slovech popsat, jak „jsou hodné“. „Jméno Karen se stalo synonymem pro někoho, kdo si myslí, že má na něco právo, je sobecký a rád si stěžuje,“ uvedl regionální marketingový ředitel restaurace Allan Collins při zavádění této nabídky. Neškodný mem podle Collinse přerostl v urážku pro jakoukoli Karen a řetězec chtěl pomoct všem „těm skvělým“ jmenovkyním, a to tím, že dostanou pizzu gratis.

  Lidé na sociálních sítích ale neměli pro firmu pochopení a do nabídky se opřeli. Privilegované bílé ženy by prý měly pár vtipů přežít a nepotřebují ochranu ze strany restaurace. Někteří zase navrhovali, že by jídlo měli dostat například bezdomovci nebo chudí lidé. Firma po této reakci nabídku stáhla a omluvila se s tím, že se během pandemie koronaviru snaží vykouzlit lidem úsměv na tváři, píše britský deník The Evening Standard.