Nevěřili byste, pro kolik teenagerů je odpočinek sprosté slovo. Ale děti se potřebují i flákat, vysvětluje psycholožka

28. červen 2023

Začínají prázdniny. Děti mají po náročném školním roce dva měsíce na zábavu, odpočinek a nabrání sil na ten příští. Jak to udělat, aby si dítě léto užilo? A proč by se mělo i nudit? „Rozšíří se nám tím obzory,“ říká v Houpačkách Monika Čuhelová, školní psycholožka a expertka na duševní zdraví teenagerů a jejich rodičů.

Podle Čuhelové je nutné umět se flákat. „Bez permanentního podnětu se nám v mozku může začít dít to, že jsme kreativnější, nějaké věci nám dosedají a docházejí. Rozšíří se nám obzory,“ vysvětluje psycholožka význam odpočinku. Ten je ale důležitý i mimo období prázdnin.

léto, prázdniny

„Nejoptimálnější životní styl nevypadá tak, že jsem nonstop v nějakém strukturovaném zápřahu. Dítě by mělo odpočívat a flákat se i během školního roku, popisuje Čuhelová s tím, že to značná část dětí neumí. „Nevěřili byste, pro kolik teenagerů je odpočinek sprosté slovo. Nevypadá to tak, vidíme je, jak se poflakují v bandičkách. Ale pro mnoho z nich je odpočinek něco, co by dělat neměli. Odpočívají, ale vlastně by to neměli dělat, protože ještě třeba nevynesli koš, vysvětluje.

Podle dat navíc současná mladá generace prochází krizí duševního zdraví. Lékaři i tísňové linky hlásí rapidní nárůst sebevražedných myšlenek i pokusů o ukončení života, přibývá taky dětí, které se sebepoškozují. To vidí ve své praxi i Čuhelová. „Mám denně několik mailů a žádostí o konzultace, od rodičů i dospívajících. Třeba sebepoškozování vnímám až jako běžné, popisuje.

Proč se mladým lidem často nežije dobře? Jakým tlakům čelí? Jak jim vytvořit pocit bezpečí ve světě, který bezpečně nepůsobí? A dokážou si během dvou měsíců prázdnin odpočinout? Poslechněte si celé Houpačky s psycholožkou Monikou Čuhelovou.

autor: Vítek Svoboda
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka