Od black metalu ke queer popu. Když cover slavné skladby slouží jako osobní deník či pocta žánru

25. květen 2022

Jak oslavit stou epizodu Modelářů? Řešením se nakonec ukázalo jít podobnou cestou jako v předcházejících devětadevadesáti dílech – a tak i tentokrát zazní hudba, o které si Banán a Viktor myslí, že byste jí měli podlehnout. Jen rámec je tentokrát konkrétnější: covery. Disciplína, v níž tvůrci často volí pohodlnou cestu, nabízí i bezpočet kreativních možností – a právě ty jubilejní Modeláři odhalují zejména.

Záměrná vybočení z metalu či hardcoru doprovází několik skladeb, které žánrové nároky naplňují dokonale. Třeba hymnické pojetí Paint It Black, původně od The Rolling Stones, v podání black'n'rollových Vreid. Anebo Love Will Tear Us Apart, jejíž sklíčenosti ještě naložili Unbroken.

Argument, že za nejlepšími cover verzemi stojí nerdi a kulturní všežravci, dost možná potvrdí Perfume Genius. Ač zcela mimo kytarovou scénu, jeho pojetí hyperpopového bangeru Good Ones od Charli XCX má svou zpomalenou zatěžkaností blízko takovým Sunn O))). A nemyslíme to ani trochu nadsazeně. Nečekané hloubky pak dokázal vytěžit i z ikonické skladby I Will Survive. Ta navíc zazní hned dvakrát.

Anohni, vánoční písnička a Perfume Genius v Modelářích? Ve světě, kde dokážou Thou ještě zpomalit jednu z nejtíživějších balad Nirvany, není nic nemožné. A jak to mají Banán s Viktorem s The Rolling Stones?

Spustit audio