Od lidí v nejhorších podmínkách chceme nejlepší výkony. Filmaři mluví o zkušenostech romských rodin

28. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Tomáš Hlaváček, Lucie Fuková a Nicolas Kourek | Foto: Tomáš Berný, Český rozhlas

Jak funguje obchod s chudobou a kdo profituje ze sociálních dávek? Poslechněte si debatu v podcastu Vlna

„Kdybychom s nimi byli, chodili s nimi na pivo, je to vyřešené,“ říká Tomáš Hlaváček, režisér filmu Dům bez východu. Jeho dokument, stejně jako snímek Dajori režisérského dua Nicolas Kourek a Martin Páv, rezonoval letošním ročníkem festivalu Ji.hlava. Oba filmy berou publikum do světa sociálního vyloučení, o kterém v debatě mluví i Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny.

„Tím, že se nemůžou opřít o většinovou společnost, o úřady, instituce, nedostávají takovou podporu jako my, je pro ně rodina alfa a omega přežívání. Na jednu stranu je to dobře, ale je to dvojsečná zbraň. Spoustu rodin to drží ve spirále chudoby a problémů,“ vysvětluje specifickou situaci romské rodiny z filmu Dajori Nicolas Kourek.

Kolotoč problémů romské menšiny, který ještě umocňuje bytová krize, má u nás svou historii. „Je to opravdu dlouhodobý proces, který začal v 90. letech, kdy se rozdělilo Československo. Romové, kteří přišli ze Slovenska nebo tam měli předky, často přišli o české občanství. A byla politická vůle k tomu, aby se Romové sestěhovávali do určitých lokalit a domů,“ doplňuje historický kontext Lucie Fuková.

Z obou dokumentů jasně vyplývá, že spolu s navazujícími patologickými jevy a zažitým nálepkováním se pro mnoho Romek a Romů stává každodenní život komplikovanou disciplínou. „Od těch, co mají nejhorší podmínky, chceme ty nejlepší výkony,“ upozorňuje Tomáš Hlaváček. „Všechny intuitivní představy řešení problémů jsou mylné. Stát spoléhá na to, že rodina všechno utáhne, bytovou krizi i nedostatek sociálních služeb. Ale rodina už praská ve švech. Vždycky, když stát rezignuje, je otázka, na koho se první ukáže,“ dodává autor filmu Dům bez východu.

Jak zajistit všem rovné šance ve vzdělání? Poslechněte si celou debatu v podcastu Vlna.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.