O pořadu Otevřené hlavy

Otevřené hlavy je série exkluzivních rozhovorů se zahraničními intelektuály a intelektuálkami o zásadních problémech a naléhavých tématech dneška. Rozhovory přinášejí reflexi současnosti i budoucnosti, pracovního a městského života, globálních politických pohybů, změny klimatu, nebo vlivu médií na naše životy.

V české debatě na globálně relevantní témata často scházejí erudovaní mluvčí schopní jít do hloubky a přiblížit publiku nejnovější poznatky v daných oborech. Proto oslovujeme zahraniční myslitele na poli sociologie, ekonomie, mediálních studií a dalších společenských věd. Zároveň vybíráme postavy, jejichž dílo a názory překračují hranice zavedených kategorií a dokáží současnou realitu komentovat z nečekaných pozic. 

Zatímco v první sérii se rozhovory točily především kolem politiky, sociálních otázek či kulturních trendů, ve druhé sérii její autor Ondřej Trhoň s hosty navíc diskutoval také sílící vliv technologií na společnost nebo západní fascinaci kulturou postsovětské Evropy. Třetí série se zaměřovala především na stírání rozdílů mezi lidmi a stroji. Ve čtvrté sérii myslitelé komentovali globální politické pohyby, vliv technologií a mediálního prostředí na naše životy.

Pátá série v kulisách života ovlivněného pandemií koronaviru otevře rozmanitá témata spojená s proměnami společenských vztahů a kultury v digitálním věku, budoucností pracovního prostředí v návaznosti na psychologii a produktivitu, přinese i pohled na tělesnost a zkušenost nemoci v historickém kontextu vývoje společnosti.  

O nerovnostech a hate speech na poli sociálních sítí bude řeč s mediální teoretičkou Lisou Nakamurou. Je naše současná pracovní kultura udržitelná ve vztahu ke zdravému a šťastnému životu? I o tom promluví sociální psychologové Devon Price. Jak se dívat na svět přesycený obrazy? Tuto a další otázky už roky řeší zakladatel vizuálních studií W. J. Mitchell.

Rozhovory se zahraničními osobnostmi natočil Ondřej Trhoň a pořízeny byly v různých fázích pandemie koronaviru. 

Pátou sérii Otevřených hlav vysíláme od 20. září každé pondělí od 15:00. Mezi hosty budou: 

Lisa Nakamura, mediální teoretička

Její práce přesahuje do filmu, asijsko-amerických nebo genderových studií. Přednáší na univerzitě v Michiganu a je autorkou knih Digitizing Race: Visual Cultures of the Internet (Digitalizovaná rasa: internetové vizuální kultury) nebo Cybertypes: Race, Ethnicity and Identity on the Internet (Kybertypy: Rasa, etnicita a identita na internetu)

Devon Price, sociální psychologové

Price jsou autoři knihy Laziness Does Not Exist, studie o kultuře produktivity a efektivity, jejich texty se objevily na Psychology Today, NPR nebo titulní straně Medium. Působí na Loyola University v Chicagu. Připravují knihu Unmasking Autism o mnoha tvářích autistické zkušenosti.

W. J. Mitchell, spoluzakladatel oboru vizuálních studií

Mitchell je autor vlivných knih Teorie obrazu (1994, česky 2017) nebo What Do Pictures Want? (Co obrazy chtějí, 2005), profesor angličtiny a dějin umění na University of Chicago.

Margret Grebowicz, filozofka

Donedávna působila jako profesorka na marylandské Goucher College. Zkoumá kulturní a společenské kontexty životního prostředí. Ve své poslední knize Mountains and Desire rozebírá horolezectví a jak souvisí s našimi představami o přírodě a místě člověka v ní.  

Yves Citton, profesor literatury a médií

Citton působí na univerzitě Paris 8. Věnuje se vztahu digitální komunikace a společnosti, který rozpracovává i ve své nejvlivnější knize The Ecology of Attention. Citton v ní zkoumá dopady takzvané ekonomiky pozornosti a jak souvisí s politikou nebo naší psychikou.

Lev Manovich, zakladatel studií nových médií

Manovich je autor vlivné knihy Jazyk nových médií, který patří k základním knihám zkoumajícím proměny kultury v digitálním věku. Manovich používá statistické metody a big data pro zkoumání uměleckých děl a jiných kulturních artefaktů. Své poznatky shrnul v knize Cultural Analytics, která vyšla v prestižním nakladatelství MIT press. Je profesorem počítačové vědy na City University of New York.

Sianne Ngai, kulturní teoretička a literární kritička

Ngai zkoumá estetické postoje v každodenním životě a jejich vztahy k společensko-ekonomickým podmínkám. Učila na UCLA nebo Stanfordově Univerzitě a dnes působí na univerzitě v Chicagu. Její poslední kniha Theory of the Gimmick vyšla v roce 2020. 

Anne Boyer, básnířka, esejistka

Boyer je držitelka Pultizerovy ceny za literaturu faktu za knihu The Undying. Oceňované dílo pojednává o vlastní zkušenosti s rakovinou prsu a jejích širších společenských kontextech. Učí na Kansas City Art Institute.

Čtvrtou sérii jsme vysílali od 20. dubna 2020. Mezi hosty byli:

David Graeber, antropolog a anarchistický aktivista
Alexandr Dugin, filozof a politický analytik
Marijam Didžgalvyté, herní teoretička a novinářka
Olga Drenda, novinářka a překladatelka
Mckenzie Wark, profesorka mediálních a kulturálních studií
Timothy Morton, filozof
Cameron Kunzelman, herní teoretik a kritik
Masha Tupitsyn, kulturní kritička
Robert Yang, herní teoretik a vývojář
Jennifer Gabrys, socioložka

Třetí sérii jsme vysílali od 1. dubna 2019. Mezi hosty byli:

Nick Land, spisovatel, filosof a blogger
N. Katherine Hayes, literární kritička
Joshua Knobe, filosof a profesor kognitivní filosofie
Alfie Bown, profesor literatury a teoretik videoherní kultury
Lucy Schuman, antropoložka vědy a teoretička válečných technologií
Paolo Pedercini, herní designér
Jack Halberstam, teoretik transgender studií
Yuk Hui, počítačový inženýr a kulturní teoretik
Xiaowei R. Wang, designérka, vývojářka, filmařka

Druhou, desetidílnou sérii Otevřených hlav jsme vysílali od 5. dubna 2018, každý čtvrtek v 15:00. Mezi hosty byli:

Rod Dreher, křesťanský publicista
Bruce Sterling, spisovatel sci-fi
Keller Easterling, architektka
Espen Aarseth, teoretik game studies
Nick Bostrom, filosof
Jodi Dean, politická filosofka
Virginia Eubanks, teoretička gender studies
Mark Lilla, politolog

První sérii Otevřených hlav vysílalo Radio Wave od května 2017 a jejími hosty byli: 

Saskia Sassen, socioložka
Jussi Parikka, teoretik nových médií a digitální kultury
Nick Srnicek, politický ekonom
Janine Wedel, kulturní antropoložka
Corey Robin, žurnalista a politický teoretik
Ian Bogost, mediální teoretik a filosof
Slavoj Žizek, filosof a kulturní kritik
Henry Jenkins, mediální teoretik
Zygmunt Bauman, sociolog 

Přihlaste se k odběru Otevřených hlav na wave.cz/podcasty! Všechny díly série najdete i zde.

Pořad připravují

Další pořady

 • On Air

  Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

 • Návštěvníci

  Návštěvníci jsou podcastová série Jonáše Zbořila o tom, kde se mladí lidé cítí doma.

 • Čelisti

  60 minut dravého filmového lovu: horké novinky z filmového oceánu, hlavní filmová událost týdne i drobný plankton aktuálního filmového dění.

 • Night Air

  Noční vír Radia Wave.