O pořadu Otevřené hlavy

Otevřené hlavy je série exkluzivních rozhovorů se zahraničními intelektuály a intelektuálkami o zásadních problémech a naléhavých tématech dneška. Rozhovory přináší reflexi současnosti i budoucnosti, pracovního a městského života, globálních politických pohybů, změny klimatu, nebo vlivu médií a technologií na naše životy.

V české debatě na globálně relevantní témata často schází erudovaní mluvčí schopní jít do hloubky a přiblížit publiku nejnovější poznatky v daných oborech. Proto oslovujeme zahraniční myslitele na poli sociologie, ekonomie, mediálních studií a dalších společenských věd. Zároveň vybíráme postavy, jejichž dílo a názory překračují hranice zavedených kategorií a dokážou současnou realitu komentovat z nečekaných pozic. 

Zatímco v první sérii se rozhovory točily především kolem politiky, sociálních otázek či kulturních trendů, v druhé sérii její autor Ondřej Trhoň s hosty diskutoval také sílící vliv technologií na společnost nebo západní fascinaci kulturou postsovětské Evropy. Třetí série se zaměřovala především na stírání rozdílů mezi lidmi a stroji. Ve čtvrté sérii myslitelé komentovali globální politické pohyby, vliv technologií a médií na naše životy. Pátá série rozebírala proměny vztahů v digitálním prostředí, budoucí podoby práce a produktivity i ekologický rozměr pandemie koronaviru.

Šestá série na pozadí dvou let ovlivněných pandemií koronaviru a aktuální ruské invaze na Ukrajinu otevře témata spojená například s architekturou jako nástrojem výzkumu válečných zločinů, vztahem kolonialismu a globálně-společenských nerovností, nahlédne oblast tělesnosti a postavení chronicky nemocných v současné společnosti nebo se pokusí popsat scénáře vývoje a budoucnost východní Evropy.

Rozhovory se zahraničními osobnostmi natočil Ondřej Trhoň, byly pořízeny v různých fázích pandemie koronaviru a část z nich i během válečného konfliktu na Ukrajině. 

Šestou sérii Otevřených hlav vysíláme od 11. dubna 2022 každé pondělí od 15:00. Mezi hosty budou:

Eyal Weizman

Původem izraelský architekt, teoretik, zakladatel agentury Forensic Architecture, kde se zabývá analýzou a dokazováním případů porušování lidských práv pomocí mapování, modelování a vizualizací urbánního prostoru a architektury. V češtině mu nedávno vyšla kniha Mengeleho lebka, kde spolu s filozofem Thomasem Keenanem mapuje počátky forenzní vědy. Weizman přednáší na londýnské Goldsmiths.

Steven Shaviro

Americký filozof, kulturní kritik, teoretik filmu a popkultury. Přednáší na University of Washington a věnuje se mj. současné filozofii nebo vědeckofantastické literatuře a filmu. Jeho poslední kniha Extreme Fabulations pojednává o tom, do jaké míry je současná sci-fi schopná přicházet s novými koncepcemi budoucnosti. Aktuálně dopisuje publikaci o hudebních videoklipech.

Denise Ferreira da Silva

Jedna z výrazných postav postkoloniální teorie. Kromě filozofie se věnuje literatuře a současnému umění. Učí na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru. Je autorkou knihy Toward a Global Idea of Race (Vstříc globální myšlence rasy), v níž rozebírá vztah moderního myšlení a globálních rasových nerovností. Aktuálně dokončuje knihu The Unpayable Debt (Nesplatitelný dluh), kde se na koloniální historii dívá skrze teorie ekonomické hodnoty a černošskou literaturu.

Charlie Fox

Britský kurátor a teoretik umění. Ve své poslední knize This Young Monster rozebírá společenské kontexty monstrozity. Potkává se v ní Alenka v říši divů, queer podobenství v hororech nebo Michael Fassbender.

Maggie Nelson

Jedna z nejvýznamnějších amerických esejistek, básnířka, pedagožka. V jejích knihách se prolíná autobiografie a teorie. Její nejznámější publikace The Argonauts pojednává o manželství a mateřství. Naposledy jí vyšla kniha On Freedom, v níž se věnuje otázce svobody ve vztahu k umění, drogám nebo klimatické krizi.

Johanna Hedva (they/them)

Americko-korejští spisovatelé, básníci, mnohostranní umělci. Nejznámější jsou pro jejich do mnoha jazyků včetně slovenštiny přeloženou esej Sick Woman Theory (Teorie nemocné ženy), v níž z pozice chronicky nemocných rozebírají postavení osob, jejichž zdravotní stav nezapadá do ekonomického a společenského systému.

Marina Gržinić

Slovinská filozofka, teoretička a umělkyně. Věnuje se kritické teorii, dějinám feminismu nebo identitě východní Evropy, vztahu globalizace a postsovětského prostoru. Učí na Institutu filozofie Slovinské akademie věd a umění.

Amy Ireland

Australská experimentální spisovatelka a teoretička, spoluautorka vlivného xenofeministického manifestu. V její práci se současná filozofie potkává s kybernetikou a vědeckofantastickou literaturou.

Pátou sérii jsme vysílali od 20. září 2021. Mezi hosty byli:

Lisa Nakamura, mediální teoretička
Devon Price, sociální psychologové
J. Mitchell, spoluzakladatel oboru vizuálních studií
Margret Grebowicz, filozofka
Yves Citton, profesor literatury a médií
Lev Manovich, zakladatel studií nových médií
Sianne Ngai, kulturní teoretička a literární kritička
Anne Boyer, básnířka, esejistka

Čtvrtou sérii jsme vysílali od 20. dubna 2020. Mezi hosty byli:

David Graeber, antropolog a anarchistický aktivista
Alexandr Dugin, filozof a politický analytik
Marijam Didžgalvyté, herní teoretička a novinářka
Olga Drenda, novinářka a překladatelka
Mckenzie Wark, profesorka mediálních a kulturálních studií
Timothy Morton, filozof
Cameron Kunzelman, herní teoretik a kritik
Masha Tupitsyn, kulturní kritička
Robert Yang, herní teoretik a vývojář
Jennifer Gabrys, socioložka

Třetí sérii jsme vysílali od 1. dubna 2019. Mezi hosty byli:

Nick Land, spisovatel, filosof a blogger
N. Katherine Hayes, literární kritička
Joshua Knobe, filosof a profesor kognitivní filosofie
Alfie Bown, profesor literatury a teoretik videoherní kultury
Lucy Schuman, antropoložka vědy a teoretička válečných technologií
Paolo Pedercini, herní designér
Jack Halberstam, teoretik transgender studií
Yuk Hui, počítačový inženýr a kulturní teoretik
Xiaowei R. Wang, designérka, vývojářka, filmařka

Druhou, desetidílnou sérii Otevřených hlav jsme vysílali od 5. dubna 2018, každý čtvrtek v 15:00. Mezi hosty byli:

Rod Dreher, křesťanský publicista
Bruce Sterling, spisovatel sci-fi
Keller Easterling, architektka
Espen Aarseth, teoretik game studies
Nick Bostrom, filosof
Jodi Dean, politická filosofka
Virginia Eubanks, teoretička gender studies
Mark Lilla, politolog

První sérii Otevřených hlav vysílalo Radio Wave od května 2017 a jejími hosty byli: 

Saskia Sassen, socioložka
Jussi Parikka, teoretik nových médií a digitální kultury
Nick Srnicek, politický ekonom
Janine Wedel, kulturní antropoložka
Corey Robin, žurnalista a politický teoretik
Ian Bogost, mediální teoretik a filosof
Slavoj Žizek, filosof a kulturní kritik
Henry Jenkins, mediální teoretik
Zygmunt Bauman, sociolog 

Přihlaste se k odběru Otevřených hlav na wave.cz/podcasty! Všechny díly série najdete i zde.

Pořad připravují

Další pořady

 • Prolomit vlny

  Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

 • Buchty

  Buchty jsou sofistikovaně neseriózní zábavný girl talk Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové. Těšte se na hodinu se dvěma moderátorkami, které...

 • Pracanti

  Pracanti jsou podcastová série Evy Svobodové o první pracovní zkušenosti mladé generace. Jak si mladí lidé práci vybírají? A co při ní prožívají?

 • Špína

  Judita Císařová, Honza Šamánek a Petr Wagner každý čtvrtek provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény.