O pořadu Otevřené hlavy

Otevřené hlavy jsou unikátní podcastová série rozhovorů se světovými intelektuály a intelektuálkami o zásadních problémech současného světa. Rozhovory přinášejí reflexi současnosti i budoucnosti, pracovního a městského života, globálních politických pohybů nebo vlivu médií na naše životy.

V české debatě na globálně relevantní témata často scházejí erudovaní mluvčí schopní jít do hloubky a přiblížit publiku nejnovější poznatky v daných oborech. Proto oslovujeme přední světové kapacity na poli sociologie, ekonomie, mediálních studií a dalších společenských věd. Zároveň vybíráme postavy, jejichž dílo a názory překračují hranice zavedených kategorií a dokáží současnou realitu komentovat z nečekaných pozic. 

Zatímco v první sérii se rozhovory točily především kolem politiky, sociálních otázek či kulturních trendů, ve druhé sérii její autor Ondřej Trhoň s hosty navíc diskutoval také sílící vliv technologií na společnost nebo západní fascinaci kulturou postsovětské Evropy. Třetí série se zaměřovala především na stírání rozdílů mezi lidmi a stroji. 

V čtvrté sérii budeme  diskutovat budoucnost pracovního a městského života, podíváme se na globální politické pohyby a obrátíme se také k technologiím, ekologii i mediálnímu prostoru a jeho vlivu na naše životy. 

O brexitu jako důsledku krize politické představivosti bude řeč s britským antropologem a aktivistou Davidem Graeberem. Které politické, společenské a kulturní vlivy formují současný svět herního průmyslu a technologií? I o tom uslyšíte v rozhovoru s novinářkou Marijam Didžgalvyté nebo herním vývojářem Robertem Yangem. A jak vnímá modernitu v dnešním globalizovaném světě filozof, kterého čte prezident Putin, Alexandr Dugin?  

Rozhovory se zahraničními osobnostmi natočil Ondřej Trhoň a pořízeny byly z většiny ještě před propuknutím pandemie koronaviru. 

Čtvrtou sérii Otevřených hlav vysíláme od 20. dubna každé pondělí od 15:00. Mezi hosty budou: 

David Graeber, antropolog a anarchistický aktivista

 • Byl při vzniku hnutí Occupy, nejznámější je asi díky knize Bullshit Jobs (Práce k ničemu), kde kritizuje nárůst korporátních úvazků, které postrádají smysl. Profesor London School of Economics se v poslední době věnuje především krizi politické představivosti.

Alexandr Dugin, filozof a politický analytik  

 • Má na současné ruské intelektuální scéně velký vliv. Prý ho čte Vladimir Putin, radil členům ruské Dumy i strany Spojené Rusko. Ostatně když mluví, nejde mezi jeho slovy o věčném sporu modernity a tradice nečíst odraz skutečné ruské geopolitiky.

Marijam Didžgalvyté, herní teoretička a novinářka 

 • Původem litevská herní kritička ve svém internetovém pořadu Left Up rozebírá videohry z radikální perspektivy – řeší herní fašismus nebo ekologickou stopu. Spolu s organizací Game Workers Unite se zasazuje o posílení zaměstnaneckých práv v herním průmyslu, zatímco zkoumá způsoby, jak hry zapadají do politického života.

Olga Drenda, novinářka a překladatelka 

 • Její eseje vyšly v deníku Polityka nebo v Guardianu. Největšího ohlasu se dočkala s knihou Duchalogia polska, ve které rozebírá polskou estetiku a kulturu přelomu 80. a 90. let. V poslední publikaci Wyroby pojednává o lidové tvořivosti v desetiletí před pádem komunistického režimu.

Mckenzie Wark, profesorka mediálních a kulturálních studií 

 • Původem australská teoretička platí za nejvlivnější postavu současné mediální teorie. V práci profesorky The New School v New Yorku se propojuje zájem o kybernetickou kulturu a kritickou teorii, jež aktualizuje pro 21. století. 

Timothy Morton, filozof

 • Patří k zakladatelům proudu tzv. objektově orientované ontologie, stojí na křižovatce současné filozofie a ekologie. Píše o klimatické krizi a roli člověka v přírodním světě. V podcastu The End of the World Has Already Happened pro BBC popularizuje ekologické myšlení. Přednáší na Rice University. 

Cameron Kunzelman, herní teoretik a kritik

 • V jeho psaní se propojuje zájem o současné myšlení a videohry jako objekt vážné kritické analýzy. Rozebírá estetické a politické aspekty videoher, pravidelně publikuje v herní sekci magazínu VICE, na herních portálech Paste, Kotaku nebo Polygon.

Masha Tupitsyn, kulturní kritička

 • Hlavním tématem newyorské spisovatelky je film a vizualita. Knihy učitelky z The New School se točí okolo paměti, času, genderu a vztahu mezi divákem a obrazovkou. Napsala knihu na Twitteru a Tumbleru, je autorkou řady videoesejů. 

Robert Yang, herní teoretik a vývojář

 • Robert Yang je přední vývojář videoher s queer tematikou. Ve svých dílech posouvá hranice herního zobrazování gay komunity nebo nahoty. Nejznámější je pro svou sérii Radiator 2. Působí jako profesor na New York University.

Jennifer Gabrys, socioložka

 • Působí na katedře sociologie na Univerzitě v Cambridgi. Věnuje se vztahu mezi komunikačními technologiemi, sociálním životem a prostředím. Publikovala knihy o elektronickém odpadu, internetu věcí a globálních výpočetních sítích.

Třetí sérii jsme vysílali od 1. dubna 2019. Mezi hosty byli:

Nick Land, spisovatel, filosof a blogger
N. Katherine Hayes, literární kritička
Joshua Knobe, filosof a profesor kognitivní filosofie
Alfie Bown, profesor literatury a teoretik videoherní kultury
Lucy Schuman, antropoložka vědy a teoretička válečných technologií
Paolo Pedercini, herní designér
Jack Halberstam, teoretik transgender studií
Yuk Hui, počítačový inženýr a kulturní teoretik
Xiaowei R. Wang, designérka, vývojářka, filmařka

Druhou, desetidílnou sérii Otevřených hlav jsme vysílali od 5. dubna 2018, každý čtvrtek v 15:00. Mezi hosty byli:

Rod Dreher, křesťanský publicista
Bruce Sterling, spisovatel sci-fi
Keller Easterling, architektka
Espen Aarseth, teoretik game studies
Nick Bostrom, filosof
Jodi Dean, politická filosofka
Virginia Eubanks, teoretička gender studies
Mark Lilla, politolog

První sérii Otevřených hlav vysílalo Radio Wave od května 2017 a jejími hosty byli: 

Saskia Sassen, socioložka
Jussi Parikka, teoretik nových médií a digitální kultury
Nick Srnicek, politický ekonom
Janine Wedel, kulturní antropoložka
Corey Robin, žurnalista a politický teoretik
Ian Bogost, mediální teoretik a filosof
Slavoj Žizek, filosof a kulturní kritik
Henry Jenkins, mediální teoretik
Zygmunt Bauman, sociolog 

Přihlaste se k odběru Otevřených hlav na wave.cz/podcasty! Všechny díly série najdete i zde.

Pořad připravují

Další pořady

 • Ucho

  Komentáře Matěje Schneidera z pomezí politiky a nových technologií.

 • Tip

  Chcete vědět, který film je za mořem přehajpovaný, ale u nás se o něm nemluví? Jaká budova stojí stranou pozornosti, ale rozhodně stojí za návštěvu?

 • Spot

  Spot je magazín Radia Wave o urbanismu, veřejném prostoru a životě ve městech. 

 • Rozhovor VR a MM

  S některými hosty je to na delší povídání. Veronika Ruppert a Martin Minha v hodinovém rozhovoru.