PET-art je výsledek mé tendence prohrabávat kontejnery

29. duben 2015

Zatímco v Nizozemsku se staví recyklované ostrovy, v New Yorku vyhazují vagony metra do moře jako nové korálové útesy, poblíž Kladna tvoří Veronika Richterová umělecká díla z PET lahví. Její obří zelenkavý krokodýl nebo sbírka plastikových kaktusů s květy z víček putují internetem rychlostí světla, důkazem budiž nedávný post na serveru Bored Panda, webové bibli virálu.

„Původně jsem si myslela, že to bude jenom jeden z mých experimentů. Mám ráda práci se zbytkovým materiálem nebo s věcmi, které najdu. Ale jednou jsem to zkusila a chytlo mě to tak, že v tom jedu už jedenáct let,“ říká hned na úvod absolventka UMPRUM Veronika Richterová, když se jí ptám, jak se dostala ke své oblíbené umělecké disciplíně – PET-artu. „Asi je to přirozené vyústění mé tendence hrabávat se v kontejnerech a recyklovat,“ dodává ještě ke svým začátkům.

03372677.jpeg

Za dekádu přehrabování se v odpadu stačila Veronika Richterová stvořit nespočet plastik, které nejčastěji znázorňují přírodu – z červených PET lahví vznikl humr evropský, z černých se na stromy zavěsili netopýři, z modrých vyskočila žába pralesnička. V portfoliu Richterové najdete ale i celý PET otoman, PETlém, PETprsenku nebo pagodu a skvěle vypadá série lustrů. „Lahve jsou dost nezpracovatelné, ale jsou smrštitelné teplem. Tvaruji je horkovzdušnou pistolí a různě spojuji,“ popisuje Richterová svůj způsob tvoření. Velkou roli pro ni hraje, jak jsou lahve samy o sobě unikátní. „U nás v Česku máme spoustu barevných PETek, to jinde po světě není.“

Umělkyně, jejíž plastové portfolio putuje po internetu, je tak fascinovaná PET lahvemi, že o nich vytváří celou muzejní sbírku: „Už někdy v roce 2007 jsem začala sbírat lahve do archivu. Teď čítá 3500 exemplářů z celého světa. PET-artové muzeum bude ukazovat také různé způsoby, jak lidé lahev používají. Jsme pořád ještě národ kutilů. Našli jsme různé artefakty v zahrádkách, skleníky, vázičky na hřbitovech, všechno to mapujeme.“

03372675.jpeg

Veronika Richterová se svým PET-artem nesnaží v lidech vzbudit těžkou ekologickou angažovanost. „Nejsem programový ekolog, zajímá mě to z čistě výtvarného hlediska, ale štve mě plýtvání a to, jak se produkuje spousta zbytečností. Jsem pro to, aby se lidé zamýšleli nad tím, jak se dají věci opravit, znovu využít. Nestát se součástí šíleného kolotoče spotřeby.“

Tento týden byla zahájena výstava Veroniky Richterové nazvaná Vetřelci v komnatách, navštívit ji můžete na zámku na Dobříši. Pak se umělkyně chystá na bienále na Kubě.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.