Pokud se nedodrží nejpřísnější varianta Pařížské dohody o klimatu, přinese to tragédii, tvrdí studie

8. říjen 2018

Globální oteplování planety nesmí překročit hranici 1,5 stupně Celsia v porovnání s průměrnou teplotou doby před průmyslovou revolucí. Říká to nová studie odborníků z Nevládního panelu klimatických změn (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) spadajícího pod OSN. 

Každý půlstupeň oteplení nad tuto hranici může podle vědců přinést velkou tragédii pro lidstvo i přírodu. V současnosti je přitom teplota na zemi o 1 stupeň Celsia vyšší než před průmyslovou revolucí a dosavadní vývoj směřuje k překročení hranice 1,5 stupně za dvanáct let. Podle autorů studie se dá situace zvrátit, musí ale nastat okamžité a bezprecedentní změny. Ty jsou údajně i cenově dostupné. Pařížská dohoda, kterou se zavázala respektovat většina světa, chce přitom udržet zvyšování teploty na Zemi mezi 1,5 a 2 stupni Celsia. Aby se tedy černé scénáře nenaplnily, musela by se podle vědců dodržet její nejpřísnější varianta. Už oteplení o 2 stupně by totiž podle studie přineslo o 50 procent více obyvatelům Země nedostatek vody, mnohem závažnější by byla nedostupnost potravin v chudých zemích. Ještě větší dopad by měl ale rozdíl půl stupně na přírodu. Při horším scénáři by podle vědců vymizelo z moří 99 procent korálů. Oteplení jen o 1 a půl stupně jich může alespoň desetinu zachránit. Ubyde také kyslíku v oceánech a s tím i ryb, zatímco při rychlejším tempu globálního oteplování přijde podle studie mořský rybolov o 3 miliony tun ryb, při pomalejším tempu to může být jen polovina tohoto čísla. Při oteplení o dva stupně je také dvakrát větší pravděpodobnost, že hmyz, který je klíčový pro rozmnožování rostlin, ztratí polovinu ze svého přirozeného prostředí. Rozdíl v oteplování by ovlivnil i hladinu moří. Ta by se při horším scénáři zvýšila o 10 centimetrů více než při pomalejším oteplování a do roku 2100 by ovlivnila o 10 milionů lidí více. Informuje o tom The Guardian. IPCC ukazuje čtyři možnosti, jak dosáhnout pomalejšího oteplování. Každá nabízí různou kombinaci změn ve využívání půdy a technologií. Pro všechny je klíčové zalesňování planety. Dále by podle studie měla vzrůst podpora elektrické dopravy a technologií zachytávajících uhlík. Vypouštění uhlíkových emisí by mělo klesnout o 45 procent do roku 2030 a na nulu potom do roku 2050. Méně přísná varianta, která by ale vedla k většímu oteplení, přitom počítá se snížením o 20 procent do roku 2030 a na nulu by podle ní měly emise klesnout až v roce 2075. „Postavili jsme vlády před těžká rozhodnutí. Poukázali jsme na obrovské přínosy zpomalení oteplování, ale také nutnost velkých změn v energetických systémech a dopravě, které by byly potřebné k dosažení tohoto cíle. Ukazujeme, že to lze provést v rámci zákonů fyziky a chemie. Konečné rozhodnutí my ale nemůžeme ovlivnit, to je na vládách jednotlivých zemí,“ říká Jim Skea, spoluautor studie.

autor: Vít Voltr
Spustit audio
 • Influenceři na TikToku vyměnili marihuanu za bylinné cigarety. Neexistuje ale dostatek informací o jejich účincích

  20. duben 2021
  kouř - kouření - cigarety

  Sušené okvětní lístky růží, listy maliníku nebo heřmánek. Pro většinovou populaci to jsou příchutě čajů, pro některé se ve formě cigaret staly způsobem boje proti závislosti na tabáku. Svoji oblibu si našly také mezi wellness influencery na TikToku. Bylinné cigarety se sice po dlouhá desetiletí prodávají na trzích v Číně nebo Jižní Koreji, odborníci ale varují, že neexistuje dostatek informací o jejich účincích.

  „V dnešní době je většina zvyklostí, jako jsou právě bylinné cigarety, z určitého důvodu ponechána bez většího zájmu, dostatečného výzkumu – ztracena v tradici. Máme tak jenom informace o tom, co je normalizováno, což jsou klasické toxické tabákové cigarety,“ říká Romaine Deo, zakladatelka australské společnosti zabývající se ručně vyráběnými bylinnými cigaretami.

  Deo je popisuje jako ideálního pomocníka v boji proti závislosti na marihuaně nebo tabáku, jelikož podle ní nejsou považovány za návykové. Některé směsi obsahují přísady, které navodí pocit klidu – například heřmánek. Podle některých prodejců mohou byliny pomoct s úzkostmi nebo nespavostí.

  Na druhou stranu odborníci upozorňují, že neexistuje dostatek vědeckých poznatků, které by hovořily ve prospěch těchto látek. Člověk podle nich musí k novému trendu přistupovat jako k jiným cigaretám. Inhalování jakéhokoliv kouře s největší pravděpodobností bude mít na člověka negativní vliv. „Nemůžeme předpokládat, že jsou tyto chemikálie neškodné. Jenom protože látku můžete jíst, neznamená to, že ji můžete inhalovat,“ dodává profesor medicíny na University of California Matt Springer.

  Trendu se zhostili také influenceři na sociálních sítích. Na TikToku se alternativní cigarety objevují například ve videích navozujících éterickou atmosféru. Někteří je využívají ke komickým účelům. Jiní zase vysvětlují účinky jednotlivých bylin. Samotní TikTokeři ale varovali před jejich lehkomyslným užíváním. Zprávu přinesl server Vice.

   

 • Nejmenší policejní fenka Midge zemřela jen pár hodin po svém parťákovi-šerifovi

  20. duben 2021
  Policejní fenka Midge zemřela jen pár hodin po svém parťákovi-šerifovi

  Vysloužilý americký šerif Dan McClelland a jeho pes Midge byli nerozlučnou dvojicí. Sedmašedesátiletý policista ale dlouho bojoval s rakovinou, které nakonec podlehl. Ve stejný den zemřel také jeho mazlíček, který byl Danovi dlouholetým partnerem ve službě.

  McClelland odešel do důchodu na konci roku 2016 po 13 letech na pozici šerifa v okresu Geauga v americkém Ohiu. Na stanici působil 44 let. Po celou dekádu mu byl parťákem také jeho pes – fenka Midge, která byla dokonce držitelkou Guinnessova rekordu za nejmenšího policejního psa na světě. Kříženec čivavy a krysího teriéra se „specializoval“ na odhalování drog. Na rozdíl od větších agresivních psů umírněná Midge prohledávala auta, aniž by je poničila nebo zanechala blátivé stopy. Stejně tak pro ni nikdy nebyl problém se dostat pod samotná vozidla.

  Dvojice byla v okolí velmi populární, a to hlavně Midge. Fenka všude chodila po McClellandově boku, stanici šerifa nevyjímaje. McClellandův nástupce Scott Hildenbrand se nechal slyšet, že Midge měli lidé snad radši než samotného šerifa.

  Midge zůstala certifikovaným policejním psem až do společného odchodu do důchodu, který strávili s Danovou manželkou cestováním. Rodina McClellanda pohřbí Dona a Midge společně. Informuje o tom agentura AP.

   

 • Greta Thunberg kritizuje vakcinační nacionalismus. Na pomoc přispěla 100 tisíci eury

  20. duben 2021
  Greta Thunberg

  Ekologická aktivistka Greta Thunberg vyzvala světové státy a vývojáře vakcín, aby zvýšili své úsilí v oblasti distribuce očkovacích látek mezi bohatými a chudými státy. Většinou globálních zásob vakcín totiž disponují nejbohatší země. Sama Thunberg přispěla Světové zdravotnické organizaci (WHO) v přepočtu asi dvěma a půl miliony korun na nákup vakcín hlavně pro chudé státy. Informuje o tom agentura AP.

  Greta Thunberg označila očkování mladých a zdravých lidí ve vysokopříjmových státech za neetické, pakliže se to děje za cenu toho, že se vakcína nedostane k rizikovým skupinám a zdravotnickým pracovníkům v chudších částech světa. Řekla to na pravidelné tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace. Boj proti pandemii koronaviru přirovnala ke klimatické krizi: „Ti nejvíce zranitelní by měli být upřednostněni a globální problémy by měly být řešeny globálně.“

  Stejně tak aktivistka upozornila, že již nemůžeme rozlišovat mezi zdravotní a ekologickou krizí. V budoucnu totiž bude svět podle vědců nejspíše čelit dalším globálním pandemiím. Thunberg ve svém projevu citovala statistiku, podle níž až 75 % nových nemocí má svůj původ ve zvířecím světě. K tomu přispívá lidská činnost, například kácení pralesů. Thunberg prohlásila, že proces očkování je morálním testem.

  „My mladí lidé jsme možná těmi nejméně zasaženými… přímo virem,“ řekla Thunberg. To si podle ní neuvědomují úplně všichni. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus ale poznamenal, že se nejspíše vlivem nakažlivějších mutací koronaviru zvyšuje počet nakažených ve věku od 25 do 59.

  WHO v pondělí oznámila, že na světě přibylo v posledním týdnu přes 5 milionů nových případů nákazy koronavirem – jde o největší týdenní přírůstek. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse zemřely na onemocnění Covid-19 více než 3 miliony lidí.

 • Jak by mělo vypadat město budoucnosti? Výstava Severská udržitelná města nabízí odpovědi

  19. duben 2021

  Je to už několik let, co švédský ilustrátor Karl Jilg vzbudil pozornost svými ilustracemi, které měly ukázat, jak málo místa zbývá pro chodce, když si odmyslíme veškeré dopravní komunikace. Místo silnic nakreslil Jilg propasti, okolo kterých lidé buďto chodí, nebo se je snaží přejít po lávce či přechodu. O to víc pak bije do očí, jak málo prostoru pro chodce ve městě je.

  S přibývající automobilovou dopravou jde o čím dál palčivější problém. Některé návrhy řešení nejen tohoto nešvaru nabízí virtuální výstava s názvem Severská udržitelná města. Ta má za cíl ukázat příklady dobré praxe, které by mohly pomoci udělat naše města udržitelnými a příjemnými místy pro život a bydlení. Mimo jiné se snaží nabídnout řešení, která by vedla k naplnění Agendy OSN 2030.

  Výstavu si můžete v interaktivní podobě prohlédnout zde. Kromě toho se na ni můžete přijít podívat i fyzicky – najdete ji v oknech Fakulty architektury ČVUT v Praze. Z výstavy se například dozvíte, jak řeší severská města regulaci odtoku dešťové vody, jak zajišťují dopravu šetrnou k lidem a k životnímu prostředí nebo jak se přizpůsobují potřebám cirkulární ekonomiky.

 • Příroda v lockdownu mluví hlasem Davida Attenborougha. Vznikl nový dokument Rok, který změnil Zemi

  19. duben 2021
  Z dokumentu Rok, který změnil Zemi

  Na Apple TV+ je nově k vidění přírodovědný dokument produkovaný veřejnoprávní televizí BBC s názvem Rok, který změnil Zemi. Jeho cílem je ukázat, jak pandemie a s ní spojená opatření změnily přírodu po celém světě. Vypravěčem se stal známý britský přírodovědec, dokumentarista a populizátor vědy David Attenborough.

  Podle Attenborougha měla pandemie na přírodu a na vztah lidí k ní samotné pozitivní dopady. Přímo pro Apple TV+ řekl: „Během těžkého roku mnoho lidí znovu objevuje hodnotu a krásu přírody a nachází v ní pohodu. Lockdown vytvořil unikátní experiment. Ukázal nám, jaké dopady má na přírodu naše činnost. Příběhy, které jsou reakcí na lockdown, ukazují, že i malé změny mohou dělat velké věci.“ Pro televizní stanici CBS pak ještě dodal: „Méně hluku, méně kouře ve vzduchu. Všechna stvoření kolem nás za poslední rok jen vzkvétají.“

  Pozitivní dopady demonstruje dokument třeba na příkladu velryb, kterým pandemie pomohla v komunikaci. Dřív se rodiče, kteří plavali třeba za potravou, nemohli od svých mláďat vzdálit příliš daleko. Díky tomu, že z důvodu omezení turismu ubylo hlučných výletních lodí, však velryby slyší svoje zvukové signály i na větší vzdálenosti a s mláďaty se tak mohou dorozumívat na dálku.

  To je jen jeden z mnoha případů, který ukazuje, že stačí opravdu málo k tomu, aby se výrazně zlepšily životní podmínky pro mnoho organismů. O novém dokumentu informoval také server Good News Network.

 • Francouzská firma poskytuje ženám každý měsíc den volna navíc. Využít by ho měly v případě bolestivé menstruace

  19. duben 2021
  žena, bolest břicha, menstruace

  Francouzská společnost La Collective sídlící ve městě Montpellier nabízí svým zaměstnankyním den placeného volna navíc, potýkají-li se s bolestivou menstruací. Informuje o tom server l’OBS.

  Firma k tomuto kroku přistoupila poté, co vyšlo z anonymního dotazníku najevo, že 89 % zaměstnankyň zažívá bolestivou menstruaci a připouští, že to může negativně ovlivnit jejich práci.

  Den volna je dobrovolný. Ženy si ho mohou vybrat, kdy chtějí – stačí napsat řediteli společnosti s žádostí o extra volno a celý den je pak proplacen. „Jedná se o důležitý společenský pokrok, který podporuje kvalitu pracovního života a také rovnost šancí mezi ženami a muži,“ tvrdí pro server actuEL RH spoluředitel společnosti Dimitri Lamoureux.

  Kritika této iniciativy zaznívá, pro někoho možná překvapivě, ze strany feministických asociací. Například mluvčí asociace Osez le féminisme Fabienne El-Khoury se pro server Franceinfo vyjádřila takto: „Je to špatný dobrý nápad. Záměr je dobrý. Nápad je dobrý. Mnoho žen ale bude váhat, jestli si volno vzít, aby nebyly stigmatizovány.“ V dalších svých výrocích uvádí, že je nejdříve třeba destigmatizace. Podle ní si totiž mnoho lidí myslí, že mít bolestivou menstruaci není normální.

  Nápad francouzské firmy však není ve světě novinkou. Něco podobného bylo zavedeno už v Japonsku, v Jižní Koreji či v Indonésii.

 • Místo starého auta příspěvek na elektrické kolo. Francie zavádí šrotovné, které podpoří cyklistiku

  16. duben 2021
  elektro kolo - elektrokolo

  Majitelé starých aut, kteří se rozhodnou dát je do šrotu, dostanou ve Francii kompenzační příspěvek ve výši 2500 eur (v přepočtu zhruba 65 000 korun) na koupi elektrokola.

  Nový návrh, který byl součástí klimatického zákona, přijal francouzský parlament v předběžném hlasování. Projednávaný zákon by měl zajistit snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030. „Vláda poprvé uznala, že nejlepším řešením není vytvářet stále zelenější auta, ale prostě snižovat jejich počet,“ uvedl v souvislosti s novým zákonem Olivier Schneider, zástupce Francouzské federace cyklistů. Pokud bude schválen, stane se Francie úplně první zemí, která umožní výměnu starých a ekologicky nákladných aut za elektrická kola. Informuje o tom agentura Reuters.

 • Pandemie a blokáda Suezského průplavu způsobily akutní nedostatek zahradních trpaslíků

  16. duben 2021
  zahradní trpaslík

  Zahradnictví po celém světě se v posledních měsících potýkají s nedostatkem dekorativních trpaslíků. Může za to nečekaně vysoká poptávka po zahradních dekoracích a problémy s dodávkami zásob způsobené pandemií koronaviru a nedávnou blokádou Suezského průplavu.

  „Trpaslíci nejsou k dostání. Je to spojené i s tím, že je o zahradnictví teď takový zájem. V březnu byla dokonce potávka až o 97 % vyšší oproti roku 2019,“ říká pro britskou BBC Ian Byrne, vedoucí zahradnictví Highfield Garden World ve Whitminsteru. Poslední statistiky totiž dokazují, že právě Británie, spolu s jinými evropskými státy, zažívá nečekaně velký zájem o vše spojené se zahradničením.

  Na dodávky trpaslíků čekají zákazníci ve Spojeném království už skoro šest měsíců. „Rozmach zahradních center je patrný po celé Evropě, což ještě víc ztěžuje velké problémy se zásobováním,“ upřesňuje Byrne. Podle něj jsou zahradní trpaslíci symbolem současné ekonomické krize: „Je nedostatek základních surovin, z kterých jsou vyrobeni, takže i přes vysokou poptávku nemáme plastové nebo kamenné trpaslíky.“

  Problémy s dodávkami zahradnického materiálu v posledním roce ještě negativně ovlivnily restrikce spojené s pandemií koronaviru a také nákladní loď, která na několik dní zablokovala Suezský průplav.

  „V kontejnerech na zaseknutých lodích byl zahradní nábytek, ale i různé dekorace jako právě trpaslíci. To se masivně dotklo našeho odvětví,“ upřesňuje Iain Wylie, vedoucí britské Asociace zahradních center. Evropští zahrádkáři se proto teď snaží oslovovat všechny dostupné dodavatele materiálu od Evropy po Čínu. O nečekaných ekonomických problémech informuje web televize BBC.

 • Arcade Fire vydali nový singl dlouhý 45 minut. Poslechnete si ho ale jen v meditační aplikaci

  16. duben 2021
  Arcade Fire

  Kanadská skupina Arcade Fire zveřejnila 45 minut dlouhou skladbu pod názvem Memories of the Age of Anxiety (Vzpomínky na věk úzkosti). Nový hudební materiál je ale k poslechu pouze v aplikaci Headspace, která má sloužit jako pomocník k meditaci a lepšímu spánku.

  V anotaci k vydání instrumentálního singlu kapela uvádí, že „přináší meditativní atmosféru, díky níž se můžete soustředit a cítit se inspirativně“. Bohužel pro fanoušky je ale možné se k celé skladbě dostat jenom prostřednictvím předplatného ke zmíněné aplikaci. Krátká ukázka na Instagramu ale posluchače láká hlavně na ambientní zvuk syntezátorů. O hudební novince informoval server Pitchfork

  Na nové skladbě s početnou kapelou spolupracoval i hudebník John Legend. Jak připomíná server Stereogum, dosud poslední vydanou studiovou nahrávkou kanadské skupiny je singl Baby Mine z roku 2019 pro film Dumbo režiséra Tima Burtona. Frontman kapely Win Butler se ale v říjnu nechal slyšet, že během lockdownu nahráli Arcade Fire až tři alba

  Poslední vydaná meditativní skladba je sice dlouhá jako jedna deska, jejich nové řadové album by ale opravdu mohlo brzy přijít. Loni během volebního speciálu Late Night Show Stephena Colberta totiž poprvé zahráli svůj dosud nevydaný singl Generation A z připravované desky. Jejich zatím poslední album Everything Now vyšlo v roce 2017.