Polsko a Česko rovná se velká světová láska

2. srpen 2023

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly slavistku Káju z Krakova, s kterou si popovídaly o tom, že její rodná zem Polsko není jen domovinou zapečených baget a katolictví.

Ivanu zajímalo, jak se člověku přihodí, že se stane odborníkem na český jazyk. Kája se rozvykládala o tom, že před nakročením dráhy slavistky jela na výlet do Prahy, kde kempila u Karlova mostu a zamilovala se nejen do českého pivečka.

Kája se pak svěřila, že pracuje v Krakově v oblasti lidských zdrojů v korporátu, kde může upotřebit i svou milovanou češtinu. Pak ale prezentovala výčet toho, co se jí na Polsku nelíbí –⁠ štve ji hlavně tamní tvrdá potratová politika.

Nebyly by to Buchty, kdyby neprobraly zcela jiná témata: že chce Zuzka drážní domek ve tvaru kostky, že nejkrásnější věci se dějí omylem, že je Zuzana posedlá Idrisem Elbou, že země bez moře jsou trapné, proč existují trdelníky a že brunche s avokádem jsou přežitek.

Kája se ještě vyznala z toho, že miluje české literární autorky a vlaky a mohlo se jí domů.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.