Polsko a Česko rovná se velká světová láska

2. srpen 2023

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly slavistku Káju z Krakova, s kterou si popovídaly o tom, že její rodná zem Polsko není jen domovinou zapečených baget a katolictví.

Ivanu zajímalo, jak se člověku přihodí, že se stane odborníkem na český jazyk. Kája se rozvykládala o tom, že před nakročením dráhy slavistky jela na výlet do Prahy, kde kempila u Karlova mostu a zamilovala se nejen do českého pivečka.

Kája se pak svěřila, že pracuje v Krakově v oblasti lidských zdrojů v korporátu, kde může upotřebit i svou milovanou češtinu. Pak ale prezentovala výčet toho, co se jí na Polsku nelíbí –⁠ štve ji hlavně tamní tvrdá potratová politika.

Nebyly by to Buchty, kdyby neprobraly zcela jiná témata: že chce Zuzka drážní domek ve tvaru kostky, že nejkrásnější věci se dějí omylem, že je Zuzana posedlá Idrisem Elbou, že země bez moře jsou trapné, proč existují trdelníky a že brunche s avokádem jsou přežitek.

Kája se ještě vyznala z toho, že miluje české literární autorky a vlaky a mohlo se jí domů.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.