Poznáte rozdíl mezi MP3 a bezztrátovým CD zvukem? Otestujte si uši

3. červen 2015

Jay Zho před nedávnem spuštěná streamovací služba Tidal nově rozvířila debatu o HiFi kvalitě zvuku. Velká část posluchačů asi není schopna docenit a rozpoznat rozdíl bezztrátových formátů od komprimovaných MP3, ale pro mnohé fanoušky je to zásadní rozdíl. Alespoň pro dobrý pocit z většího objemu dat. Většina internetových streamů stále ještě nejčastěji funguje na 128 kbps a americká rozhlasová stanice NPR se rozhodla nabídnout test, zda poznáte rozdíl právě mezi 128 kbps, 320 kbps a bezztrátovou CD kvalitou. Velkou roli v testu hraje samozřejmě to, na jakém zařízení a aparátu hudbu přehráváte, ale i v domácích podmínkách při průměrném vybavení v podobě laptopu a běžných sluchátek stojí za to vyzkoušet, jak důležitou roli pro vás kvalita hudby doslova hraje.

Spustit audio
  • Ze smrti Liama Payna bylo obviněno pět lidí, dva z nich zpěvákovi údajně dodávali drogy

    31. prosinec 2024
    Zpěvák Liam Payne zemřel ve věku 31 let

    Argentinský soudce potvrdil obvinění pěti lidí v souvislosti se smrtí Liama Payna, bývalého člena hudební skupiny One Direction. Soud dvěma z nich nařídil preventivní vězení za to, že mu dodávali drogy.

    Podle americké stanice NPR je jednou ze dvou osob, na které byla nařízena preventivní vazba (forma vyšetřovací vazby), je zaměstnanec hotelu v Buenos Aires, kde Payne pobýval až do své smrti po říjnovém pádu z balkonu svého pokoje.

    Druhou osobou byl číšník, s nímž se Payne seznámil v restauraci. Policista, který si přál nebýt jmenován jako podmínku, aby mohl hovořit o rozsudku, uvedl, že oba čelí obvinění z dodávání drog a musí se dostavit k soudci.

    Další tři osoby z neúmyslného zabití, včetně podnikatele, který byl s Paynem v Argentině, a dvou manažerů hotelu. Úředník uvedl, že jim nebyla nařízena preventivní vazba. Soudkyně Laura Bruniardová podle BBC uvedla, že si nemyslí, že první tři jmenovaní plánovali nebo chtěli Paynovu smrt, ale jejich jednání ohrozilo zpěvákův život.

    31 letý Payne spadl 16. října z balkonu svého pokoje ve třetím patře hotelu v luxusní čtvrti Palermo v argentinském hlavním městě. Podle pitvy zemřel na následky mnohačetných zranění a vnějšího krvácení. Jeho pohřeb se konal 20. listopadu v britském Amershamu severozápadně od Londýna.

    Prokurátoři uvedli, že Payneovo toxikologické vyšetření ukázalo, že v jeho těle byly v době před smrtí „stopy alkoholu, kokainu a předepsaného antidepresiva.“

    Payneova pitva ukázala, že jeho zranění nebyla způsobena sebepoškozením ani fyzickým zásahem jiných osob. V dokumentu také stojí, že se při pádu nechránil, což naznačuje, že mohl být v bezvědomí. Argentinská prokuratura také vyloučila, že by Payne zemřel sebevraždou.

  • 500 let starý mlž by mohl vědcům pomoci odhadnout, jestli dojde ke kolapsu klíčového oceánského proudu

    31. prosinec 2024
    škeble pláž mušle

    507 let se druh mlže, přezdívaný Hafrún, koupal v měnících se proudech u pobřeží Islandu. Při prohledu pod mikroskop, se škeble Hafrún ale proměnila v historika, píše americký list Washington Post. Mlž sloužil jako měřítko, které by odborníkům pomohlo pochopit změny, které v oceánu pozorují dnes.

    Odborníci už dlouho vědí, že takzvaná Atlantická jižní cirkulace (AMOC), tedy systém oceánských proudů, který přenáší teplo a sůl mezi jižní a severní polokoulí, se může v důsledku rostoucích teplot náhle a nevratně zastavit. Rostoucí počet počítačových simulací, včetně dvou předběžných analýz zveřejněných letos v létě, naznačuje, že ke kolapsu by mohlo dojít už v roce 2050.

    AMOC přesouvá uhlík hluboko do oceánu a přenáší teplo rychlostí jednoho kvadrilionu wattů za sekundu, 50krát rychleji než lidstvo spotřebovává energii. Utváří pás mraků, který obklopuje Zemi na rovníku, přináší déšť do Afriky a Amazonie a příjemné teploty do severní Evropy, což vysvětluje, proč je ve Skotsku mnohem mírněji než na Aljašce a Newfoundlandu, přestože sdílí stejnou zeměpisnou šířku.

    Přímá měření síly proudu, shromážděná pomocí sítě plovoucích senzorů, sahají pouze dvě desetiletí zpět - což není ani zdaleka dost dlouhá doba na to, aby bylo možné odhalit významné změny v systému, kterému trvá 1 000 let, než dokončí jeden cyklus.

    Proto jsou tak přínosné čáry na škeblích, které mohou vědci využít k poznání historie oceánu, podobně jako využívají kruhy stromů k odhadování minulé teploty a počasí na souši.

    Srovnáním schránek mlžů různého stáří se vědcům podařilo vytvořit časovou osu, která sahala až do poloviny 7. století. Chronologie zahrnuje dramatickou klimatickou změnu: přechod od relativně teplých oceánských podmínek středověku k mnohem chladnějšímu 500letému období známému jako malá doba ledová. Pokud by vědci dokázali identifikovat varovné signály, které předcházely tomuto náhlému ochlazení Atlantiku před více než 700 lety, mohlo by jim to pomoci pochopit, co se s AMOC děje dnes.

  • TikTok musí ve Venezuele zaplatit pokutu 10 milionů dolarů za smrtelně nebezpečné výzvy

    31. prosinec 2024
    TikTok

    Venezuelský nejvyšší soud udělil pokutu 10 milionů dolarů společnosti TikTok za to, že neprovedla opatření, která by zabránila šíření virálního videa, které údajně vedlo ke smrti tří venezuelských dětí. Soudkyně Tania D'Amelio uvedla, že TikTok jednal nedbale, a dala mu osm dní na zaplacení pokuty. Zároveň nařídila, aby sociální síť otevřela ve Venezuele kancelář, která bude dohlížet na to, aby byl její obsah v souladu s místními zákony.

    Agentura AP píše, že soud nevysvětlil, jak Venezuela donutí TikTok, jehož mateřská společnost sídlí v Číně, zaplatit pokutu. Jihoamerická země v předchozích letech zablokovala desítky internetových stránek kvůli nedodržování předpisů stanovených její telekomunikační komisí. TikTok na žádost o komentář nereagoval.

    V listopadu venezuelský prezident Nicolas Maduro obvinil TikTok ze smrti dvanáctileté dívky, která údajně zemřela po výzvě, při které měli uživatelé sociální sítě polykat prášky na uklidnění a spaní. Minulý měsíc ve Venezuele zemřel 14letý chlapec, který se účastnil výzvy TikTok, která zahrnovala šňupání látek. Podle webu Voice of America se kvůli výzvám v zemi zemřeli celkem 3 děti a otrávilo se jich na 200.

    Za Madurova režimu se z Venezuely stáhly desítky rozhlasových stanic a televizních kanálů kvůli jejich zpravodajství. Podle skupiny VE Sin Filtro, která sleduje svobodu médií v této jihoamerické zemi, bylo letos v různých obdobích zablokováno více než 60 internetových stránek patřících lidskoprávním skupinám a zpravodajským společnostem.

    V srpnu Venezuela zakázala platformu sociálních médií X, když tisíce Venezuelanů vyšly do ulic na protest proti znovuzvolení Madura.

  • Belgie jako první země EU zakáže od nového roku jednorázové e-cigarety

    30. prosinec 2024
    kouření, vaping, elektronická cigareta, ilustrační

    Belgie od 1. ledna jako první země Evropské unie zakáže prodej jednorázových elektronických cigaret. Důvodem jsou obavy z jejich používání dětmi, které poté často přecházejí ke klasickým cigaretám. Země se obává také dopadů na životní prostředí.

     

    Jednorázové e-cigarety, které se často označují také jako „vapy,“ obsahují nedoplnitelnou ochucenou tekutinu a nenabíjecí baterii. Po dokouření se nedají znovu použít a stává se z nich elektronický odpad. Informoval o tom americký web NPR.

    „Jednorázové e-cigarety jsou navrženy tak, aby zaujaly mladé lidi a oslovily nové uživatele, kteří nikdy předtím nekouřili,“ uvedl belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. „Částečně tak přitahují zcela novou generaci kuřáků,“ dodal.

    Podle zastánců elektronických cigaret může tento způsob kouření pomoci lidem přestat kouřit běžné cigarety. Zdravotnické úřady ale varují, že barevné provedení e-cigaret a jejich ovocné příchutě přitahují hlavně děti.

    Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2022 provedeném mezi dvaceti tisíci Belgičany ve věku od 11 do 18 let jich dvanáct procent uvedlo, že v posledních 30 dnech použili e-cigaretu. Proti roku 2018 je to dvojnásobný počet.

    Ministerstvo zdravotnictví České republiky v současnosti připravuje vyhlášku, která by prodej e-cigaret regulovala. Experti na problematiku závislostí vyzývají například k zákazu pestrobarevných obalů a sladkých příchutí, aby elektronické cigarety nelákaly děti a dospívající.

    Podobný zákon, který by zcela zakázal jednorázové e-cigarety, pracuje Francie a Německo. Velká Británie jejich prodej zakáže příští rok v červnu.

  • Podle dat UNICEF žije každé páté dítě ve válečném konfliktu. Je to nejvíc od druhé světové války

    30. prosinec 2024
    Palestinské děti v uprchlickém táboře Nuseirat

    Každé páté dítě na světě žije v oblasti zasažené ozbrojeným konfliktem nebo válkou. Více než 473 milionů dětí je navíc vystaveno nejvyšší míře násilí od konce druhé světové války. Vyplývá to ze zprávy Dětského fondu OSN UNICEF.

     

    „Děti ve válečných zónách denně bojují o přežití a přicházejí o svoje dětství,“ říká ředitelka Dětského fondu OSN UNICEF Catherine Russell.

    Britský server The Guardian upozornil, že podle statistik OSN z roku 2023 se počet dětí žijících ve válečných konfliktech od roku 1990 zdvojnásobil. Zatímco v devadesátých letech to bylo asi 10 %, teď je to podle nejnovějších dostupných dat skoro 19 %. UNICEF v roce 2023 zaznamenala rekordních 32 990 případů závažného porušení práv u více než 22 000 dětí, což jsou nejvyšší čísla za posledních zhruba dvacet let, odkdy OSN problematiku sleduje.

    Vysoký počet dětských obětí sleduje UNICEF například v Pásmu Gazy, kde od konce roku 2023 bojuje Izrael proti hnutí Hamás. Podle tamních úřadů zemřelo v oblasti během 15 měsíců války více než 45 tisíc lidí, zhruba 44 % z nich byly děti. Na Ukrajině, proti které Rusko vede agresivní válku od února 2022, zase během prvních devíti měsíců letošního roku zemřelo více dětí než za celý předešlý rok.

    „Skoro ze všech pohledů byl v historii UNICEF letošní rok pro děti ve válečných konfliktech nejhorší,“ říká Russell. „Jejich školy jsou bombardovány, domy ničeny a rodiny jsou rozdělovány. Nejenom, že tyto děti přicházejí o svoje bezpečí a přístup k základním potřebám, ale nemůžou si hrát, učit a být jenom dětmi. V roce 2025 musíme tento trend otočit a zlepšit životy těchto dětí,“ uzavírá Russell.

  • Kuchyňské oleje přispívají k rakovině, zjistila studie. Na co si dávat při stravování pozor?

    27. prosinec 2024
    david-mendoza-pABS6t4UfVU-unsplash.jpg

    Americká studie varuje, že stolní oleje používané především v západní stravě mohou být příčinou nárůstu počtu rakoviny tlustého střeva. V potaz je ale třeba brát několik faktorů, jako je nadužívání olejů nebo jejich výskyt v ultra zpracovaných potravinách.

    Oleje ze semen slunečnic, řepky nebo kukuřice mohou v těle člověka vyvolat chronické záněty. Nový výzkum tak opět vyvolává obavy, že kuchyňské oleje mohou způsobovat rakovinu. Studie provedená v laboratoři financované Národním onkologickým ústavem se zaměřila na roli tuků v mikroprostředí kolem nádorů tlustého střeva. Při zkoumání nádorů identifikovali výzkumníci u více než osmdesáti lidí s rakovinou tlustého střeva ve věku od 30 do 85 let tyto oleje jako možný faktor, který k zdravotním problémům přispívá, píše Independent. Výsledky ovšem neprokazují, že oleje na vaření způsobují rakovinu. Přední americké zdravotnické instituce upřesnily, že při konzumaci mírného množství olejů ze semen v rámci vyvážené stravy rakovina prokazatelně nehrozí.

    Podle studie zveřejněné v časopise Gut ovšem zkoumané nádory vykazovaly zvýšenou hladinu bioaktivních lipidů, což jsou malé olejové molekuly vznikající při zpracování olejů ze semen. Bioaktivní lipidy nejenže zvyšují zánět, ale také brání přirozenému procesu hojení v těle a podporují růst nádorů.

    Hlavní autor studie, profesor chirurgie na University of South Florida a Tampa General Hospital's Cancer Institute Timothy Yeatman, uvedl pro TODAY, že má obavy z vysoké spotřeby olejů ze semen, zejména z ultra zpracovaných potravin. „Je dobře známo, že pacienti s nezdravou stravou mají v těle zvýšený výskyt zánětů,“ řekl Yeatman. Zdůraznil, že podle výzkumů k zánětlivým reakcím, které vedou ke vzniku rakoviny tlustého střeva a dalších druhů rakoviny, přispívají oleje obsažené v ultra zpracovaných potravinách. Podle Yeatmana souvisí nedávný nárůst výskytu rakoviny tlustého střeva u mladých lidí s dramatickým nárůstem spotřeby zpracovaných potravin. Kvůli těmto zjištěním se chirurg domnívá, že je třeba přehodnotit tendence západního stravování, včetně přidávání cukrů, nasycených tuků nebo výroby ultra zpracovaných potravin, chemikálií a zánětlivých olejů ze semen.

  • Oceánům chybí velrybí výkaly. Lidé se po letech lovu velryb snaží splatit dluh výrobou umělého trusu

    27. prosinec 2024
    Velryba

    Vědci vyrábějí umělé velrybí výkaly, které vypouští do oceánu. Tento odpad by mohl hnojit oceán a zachycovat uhlík. Jedná se o nutnou náhradu a splacení dluhu oceánu, kterým otřásl intenzivní průmyslový rybolov.

    Velrybí výkaly přináší do moře stálý přísun živin jako železo, dusík a fosfor. Podle Heidi Pearson, mořské bioložky z University of Alaska Southeast, obsahují chuchvalce velrybího trusu třikrát až sedmkrát vyšší koncentraci živin než typická mořská voda: „Díky nim je oceán obecně produktivnější.“ Pomocí fotosyntézy veškerý fytoplankton každoročně pohltí zhruba 22 milionů tun oxidu uhličitého – tolik ho za rok vypustí asi 4,8 milionu automobilů, píše web Smithsonian.

    Intenzivní lov velryb ve 20. století ovšem výrazně poškodil oceánské ekosystémy a narušil klíčový mechanismus pohybu živin v mořských potravinových řetězcích. Jak ukázal výzkum posledních několika desetiletí, velryby hrají v posilování oceánských ekosystémů zásadní roli. Kvůli průmyslovému lovu však těchto savců v oceánu hlídkuje mnohem méně, než tomu bylo dříve, čímž dochází k menšímu koloběhu živin i vázání uhlíku.

    Právě proto se mořská vědkyně Edwina Tanner a malá skupina spolupracovníků z nadace WhaleX Foundation pokouší vytvořit syntetický velrybí trus. Umělé výkaly navržené týmem WhaleX se skládají převážně z dusíku s příměsí fosforu a stopových prvků, jako je oxid křemičitý a železo, a mají přesně kopírovat originál jak formou, tak funkcí. V prosinci 2021 vypustila Tanner se svým týmem do Tasmanova moře u východního pobřeží Austrálie 80 galonů speciálně připravených falešných výkalů, což odpovídá jedné velrybí snůšce. Nyní se WhaleX připravuje na to, že začátkem příštího roku rozptýlí do stejného moře takových snůšek pět. Tentokrát ale bude zkoušet novou techniku.

    Zatímco při prvním testu společnost WhaleX vypouštěla umělé výkaly přímo do moře z nádrží na palubě lodi, v roce 2025 bude tým používat dva nebo tři „biopody“ – asi 5 metrů dlouhé válce naplněné mořskou vodou a umělými výkaly. Poté, co výzkumníci nechají fytoplankton růst v lázni bohaté na živiny uvnitř biopodů po dobu čtyř až sedmi dnů, vypustí jejich obsah do oceánu. Tyto odolné plastové nádoby nejenže pomohou udržet živiny na hladině oceánu, ale také umožní společnosti WhaleX přesně měřit, jak dobře mikrořasy rostly, a vypočítat množství uhlíku zachyceného v tomto procesu.

    WhaleX není jediným projektem, který se snaží takový produkt vyrobit, uvedl web Vice. David King, chemik z univerzity v anglické Cambridge, pracuje na projektu Regenerace mořské biomasy, který plánuje rozptýlit materiál bohatý na živiny po celé hladině světových oceánů.

  • Gen Z prodavači nevěděli, jak vypadají bankovky. Spletli si je s padělky a zničili je

    27. prosinec 2024
    Dolary

    Gen Z prodavači v americkém obchodu s jogurty popsali zákazníkovy bankovky fixou s tím, že jde o padělky. Desetidolarovka i pětidolarovka však byly pravé. Incident rozzuřil asistenta manažera obchodu, který se na pokladní obořil skrz sociální sítě.

    Dvaadvacetiletý Sam je asistentem manažera v prodejně mražených jogurtů na Floridě. Nedávno se s portálem Reddit podělil o frustrující moment z práce, píše web Newsweek. V příspěvku sdíleném 15. prosince napsal ke snímku dvou bankovek: „Tyto bankovky zabavili dospívající pokladní a považovali je za ‚padělané‘.“

    Nepravé se jim bankovky evidentně zdály kvůli opotřebovanému vzhledu. Co ovšem dopálilo asistenta manažera nejvíce, bylo zbrklé jednání prodavačů. Ti totiž po vyhodnocení situace bez konzultace oba kusy platidla popsali. „Kvůli čmáranici na bankovkách jsem uronil slzu,“ dodal spolu s fotografií skutečné deseti a pětidolarové bankovky, na které je napsáno: „FAKE“ a „Fake do not accept“ (padělek, padělek – nepřijímat“).

    Po znehodnocení bankovek musel Sam svým podřízeným vysvětlit, že bankovky jsou pouze staré, nikoli falešné. „Bankovky jsou z doby před rokem 1999, co se týče datace, tedy nejméně 25 až 30 let staré,“ uvedl Sam. Dále připustil, že teenageři pravděpodobně už tolik nevyužívají hotovost vzhledem k rozšíření karet a platebních aplikací.

    Nakonec mladý asistent manažera přiznal, že není od věci si předem ověřit finanční gramotnost náctiletých zaměstnanců, kteří už vyrůstali spíše na digitálních platbách. Navíc i samotné bankovky za posledních třicet let prošly několika změnami, upozornil New York Post. Průzkum společnosti Talker Research v roce 2024 zjistil, že téměř 30 % respondentů z generace Z se vyhýbá nošení hotovosti, protože se obává případné krádeže. Dalších 33 % respondentů z generace Z se bojí, že by mohli fyzické bankovky omylem ztratit.

  • Letošní rok je nejteplejší v historii, ale nejchladnější pro zbytek vašeho života

    23. prosinec 2024
    Slunce - sucho - klimatický - klimatické - změny - strom - příroda

    Rok 2024 má být podle odborníků nejteplejším v historii měření a zároveň prvním, kdy Země překročí hranici oteplení o 1,5 °C, kterou stanovila Pařížská dohoda o klimatu. Pokud klimatickou hrozbu příliš nevnímáte, můžete být obětí rozšířeného psychologického jevu.

    Vědci také varují, že stoupající teploty, extrémní počasí a klimatické katastrofy, jako jsou požáry nebo sucho, budou stále častější, informoval web National Geographic. Podle Gavina Schmidta z NASA bylo posledních několik let “supernabitých,“ částečně kvůli jevu El Niño, ale také vlivem lidské činnosti, která neustále zvyšuje emise skleníkových plynů. Schmidt odhaduje, že během příští dekády překročíme hranici 1,5 °C oteplení natrvalo. Bez zásadních změn v klimatické politice by mohlo oteplení do roku 2100 dosáhnout až 3 °C.

    Současnou dobu budeme přesto podle vědců v budoucnu vnímat jako období klidnějšího počasí a mírnějších teplot. Děti narozené ve 20. letech 21. století už budou teplejší a bouřlivější klima dokonce považovat za běžné kvůli psychologickému jevu známému jako syndrom posouvající se základny. Tento jev způsobuje, že si lidé přivykají na aktuální podmínky a postupně je považují za normu, což může vést k oslabení společenské vůle řešit klimatické problémy.

    Syndrom posouvající se základny byl poprvé popsán v 90. letech v souvislosti s rybolovem. Výzkumy ukázaly, že mladší rybáři považovali aktuální stavy ryb za normální, i když starší generace je vnímaly jako drastické poklesy.

    Podle Adama Arona z Kalifornské univerzity je pro řešení klimatické krize důležité zavádět sociální normy, které inspirují společnost k akci: „Pokud lidé vidí, že jejich sousedé instalují solární panely, pravděpodobně to udělají také“.