Příští rok do opery na Breaking Bad

2. listopad 2013
02997838.jpeg

Umělecký ředitel newyorské divadelní společnosti One World Symphony Sung Jin Hong oznámil, že v roce 2014 hodlá uvést operu Breaking Bad – Ozymandias, vlastní zpracování televizního hitu o ušlápnutém chemikovi, který vybuduje drogové impérium. Hong prohlásil, že stejně jako mnoho tradičních oper i tento seriál zkoumá hlubokou emocionální krizi člověka pod tlakem okolností a zachycuje složitou transformaci hlavní postavy. Přitakává tak trendu posledních let, který do opery jednak vnáší zcela současné náměty a jednak do hlediště láká lidi, kteří by na klasickou operu těžko přišli. Ostatně, když může být do operní podoby převedeno vítězství českých hokejistů v Naganu, proč ne jeden z nejlepších televizních seriálů historie?

Spustit audio
 • Vzniká nová streamovací platforma pro staré filmové klasiky od Criterion Collection

  19. listopad 2018
  The Criterion Channel

  Criterion Collection je distribuční společnost, která se soustředí na současné umělecky kvalitní filmy i na oblíbenou historickou klasiku. Nyní zakládá svůj vlastní nezávislý streamovací kanál – The Crtiterion Channel.

  Oficiální start platformy je naplánovaný na jaro 2019, vznikla ve spolupráci s konglomerátem WarnerMedia, který dříve zprostředkovával stream filmů z Criterion kolekce prostřednictvím služby FilmStruck – ta však zaniká.
  The Criterion Channel podle kulturního serveru IndieWire naváže tam, kde FilmStruck skončil. Bude nabízet program podle různých témat, vytvářet profily filmařů a retrospektivy hereckých hvězd. Půjde hlavně o filmové klasiky a špatně dohledatelné objevy Hollywoodu a dalších světových kinematografií. Portál budou doplňovat komentáře, materiály z natáčení nebo další originální dokumenty k filmům.
  Přestože se Criterion i WarnerMedia dohodly, že jejich programové řady jako Adventures in Moviegoing nebo Observations on Film Art budou dál pokračovat, zánik FilmStrucku vyvolal velké zklamání a nasbíralo se přes 50 000 podpisů pod peticí požadující zachování této streamovací služby. Své dopisy s prosbou o další pokračování poslali společnosti Warner Bros i filmoví režiséři, jako jsou Martin Scorsese, Christopher Nolan nebo Guillermo del Toro. Konec je už ale definitivní.
  Criterion Channel bude mít veškerá výhradní práva na streaming filmů ze své světové kolekce. Ještě před FilmStruckem to byl server Hulu. Odběratelem nového kanálu se můžete stát už nyní na domovské stránce Criterionu.

 • Google News hrozí, že vypnou svoji službu v zemích EU, pokud Brusel prosadí daň z odkazu

  19. listopad 2018
  Google

  Vyhledávač Google tvrdě lobbuje, aby zastavil Evropskou unií navrhovanou „daň z odkazu“, která má za cíl finančně kompenzovat vydavatele zpráv.

  Výkonný ředitel společnosti Google dokonce odmítl vyloučit možnost, že zruší portál Google News v zemích EU. Píše o tom britský deník The Guardian. Tradiční vydavatelé zpráv mají s Googlem komplikovaný vztah. Viní ho z toho, že převzal většinu příjmů z reklamy, které používali k podpoře tištěných novin. Mnoho z nich je však na Zprávách Google závislých, protože ty odkazují miliony čtenářů ze svých na jejich webové stránky, což jim napomáhá zvyšovat digitální výnosy. EU je jednou z mála institucí, které si mohou vynutit změnu v pravidlech pro byznys velkých technologických společností, jako jsou Google nebo Facebook. Ty se samozřejmě nechtějí zbavit přístupu k 500 milionům občanů, Brusel je proto v centru mnoha lobbistických bojů o budoucnost internetu. Richard Gingras, viceprezident zpravodajského vyhledávače, řekl, že zvažuje navrhnout zpravodajským službám kompenzace v případě, že použijí celé úryvky jejich textů ve svém vyhledávači, a že záleží na vůli Evropské unie, jestli ještě upraví znění části chystaného zákona. Gingras také zdůraznil, že Google News nejsou přímo ziskovým podnikem, přestože připustil, že povzbuzují uživatele, aby trávili více času na internetových stránkách společnosti. „Ve Zprávách Google není žádná reklama. Nejedná se o produkt generující výnosy společnosti Google. Myslíme si, že jsou cenné jako služba společnosti a jsme hrdí na to, že jsou jedním z nástrojů, které lidé mají k dispozici,“ cituje ho server The Economic Times.

  Přečtěte si také Ovládá Google naše soukromí na síti? EU podpořila „právo být zapomenut“.

 • Danny DeVitovi vybudovali svatyni. V skryté místnosti na záchodcích amerického univerzitního kampusu

  19. listopad 2018
  Danny DeVito

  Bradavice mají svou Tajemnou komnatu, State University of New York v Purchase zase dobře ukrytou svatyni určenou k uctívání nehynoucí hvězdy kultu jménem It‘ Always Sunny in Philadelphia.

  Nachází se v podezřelé místnosti, jakési stavební výduti rozprostírající se za zásobníkem na papírové ručníky. Na záchodcích. A zcela nepřekvapivě je plná odpadu, který místa jako toto doslova přitahují. Odsud už vedl jen krůček ke zřízení svatyně, tak aspoň odůvodňuje své hnutí mysli její zřizovatel. „Když jsem vešel poprvé dovnitř, hned mě napadlo, že je to skvělé místo, kam umístit něco hodně ujetého pro lidi, co to najdou,“ vysvětluje student univerzity Philip Hosang. „To kvůli tomu všemu odpadu – jestli znáte Always Sunny, tak víte, že Danny DeVito je tam nazývaný jako ‚Trash Man‘ – tak ten odpad mě přivedl na myšlenku: ‚Tohle je ta perfektní osobnost k tomuhle účelu. Je tak ujetý, že na něco takového lidi přistoupí.‘“ A jako dobrý nápad to přijde nejen Hosangovi, ale i samotnému DeVitovi, který se díky sociálním sítím dozvěděl, že je předmětem uctívání na záchodcích. „Je mi ctí, že jste mi zasvětili svatyni. Mé srdce je plné lásky a odpadků,“ napsal herec 16. listopadu na Twitter. „Zítra, jak jistě víte, jsou mé jmeniny. Čiňte dobré skutky. Především ale na sebe buďte hodní navzájem. Sbírejte odpad, recyklujte a myslete na všechny ty plasty v oceánu.“ Tak pravil Pán. A i když mezi studenty byla svatyně opravdu oblíbená a posilovala jejich příchylnost k alma mater, univerzitní činovníci měli na věc jiný názor a tajemnou svatyni z bezpečnostních důvodů nechali uzavřít. Philip Hosang se nicméně s tím nehodlá smířit a v součinnosti se školskými orgány hledá jiné místo hodné Trash Mana DeVita.

 • V Japonsku našli 90 let starý dvouminutový animák o králíku Oswaldovi od Walta Disneye

  16. listopad 2018
  Králík Oswald v epizodě Trolley Troubles

  Nově nalezený díl se jmenuje Neck ‘n’ Neck a byl natočen samotným Waltem Disneyem v roce 1928. Černobílý animovaný snímek trvá dvě minuty a dosud byl považován za ztracený. Hlavní postavou je králík Oswald.

  Právě tato postavička, celým a původním názvem Oswald the Lucky Rabbit, je vůbec nejstarší Disneyho figurkou. Myšák Mickey, který studio proslavil, přišel na svět podle zábavního serveru IndieWire kvůli sporům o autorská práva až o rok později. Celkově prý vzniklo 26 epizod, ve kterých králík Oswald hrál hlavní roli, dochovalo se jich ale jen 19. Nově nalezená dvacátá epizoda byla po celou dobu v bezpečí u dnes 84letého Japonce Jasušiho Watanabeho z Osaky, který tuto kopii koupil na veletrhu hraček, když byl na střední škole. Že jde o výjimečné dílo, se dozvěděl až po přečtení knihy Davida Bosserta Oswald the Lucky Rabbit: The Search for the Lost Disney Cartoons. Díl je o Oswaldovi a jeho přítelkyni, které pronásleduje psí policista na motorce. V typické disneyovské honičce se za sebou obrovskou rychlostí řítí po silnici a v zatáčce se Oswaldovo auto protáhne a zase smrskne.
  Ředitelka disneyovských archivů Becky Cline řekla pro britský server The Telegraph, že jsou z nalezení této kopie nesmírně šťastní. Krátký animovaný film oblíbeného studia se objevil zrovna v době, kdy Walt Disney Animation Studio dokončilo svůj nový animovaný snímek Ralph Breaks the Internet, jehož mezinárodní premiéra proběhne 21. listopadu. 

 • Kafe, nebo čaj? Podle vědců záleží na našich genech, co si vybereme

  16. listopad 2018
  Káva - čaj - hrnek - nápoj

  O tom, jestli a proč pijeme raději kávu, nebo čaj, podle vědců rozhoduje typ naší genetické výbavy. Určující je prý způsob vnímání hořké chuti.

  Doktor Marilyn Cornelis, spoluautor výzkumu z Northwestern University v Illinois, vysvětluje, že tato studie rozšiřuje chápání principů, podle kterých vznikají naše preference mezi nápoji, a toho, co ovlivňuje množství, které vypijeme. Týká se to hlavně odlišných způsobů, jak vlastně vnímáme různé chuti. Lidé se v tomto ohledu prý dělí na tři základní skupiny podle toho, která ze tří předložených látek jim připadá více hořká. První skupina považuje za převážně hořkou chuť kofeinu, druhá chinin a třetí látku s názvem propylthiouracil, používanou jako léčivo. Výsledky studie ukázaly, že lidé, kteří jsou geneticky predisponováni ke vnímání kofeinu jako nejvíce hořké chuti, mají v oblibě právě kávu. Naopak lidé, podle kterých je hořký chinin nebo propylthiouracil, pijí kávu méně. Tento fakt je podle doktora Cornelise zvláštní, protože, jak popisuje pro britský deník The Guardian, lidé se přirozeně hořké chuti spíše vyhýbají. Oblíbenost kávy je tedy podle něj naučeným chováním, způsobeným pravděpodobně tím, že kofein je návyková látka a vyvolává v nás touhu konzumovat ji znovu a ve větším množství. 

 • Projekt na zastavění Masaryková nádraží se možná znovu změní. Radnice Prahy 1 chce jednat s Pentou

  16. listopad 2018
  03629852.jpeg

  Nová koalice Prahy 1, kterou by zastupitelstvo mělo zvolit 19. listopadu, chce jednat se společností Penta Investments, která plánuje v okolí Masarykova nádraží vystavět velkou administrativní čtvrť.

  Radním se současný projekt zdá příliš předimenzovaný. Podle budoucího radního Petra Kučery architekti navrhli pro lokalitu příliš velkou hmotu budov. Nové vedení Prahy 1 by upřednostnilo vzdušnější výstavbu a více zeleně a chtělo by do diskuze více než dosud zapojit místní obyvatele. Autorem koncepce podoby okolí Masarykova nádraží je známé britské studio Zaha Hadid Architects, konkrétní podobu navrhl ateliér Jakuba Ciglera. Penta projekt představila v roce 2016, stavět by se mělo začít pravděpodobně během příštího roku. Projekt již od počátku vzbuzuje rozpaky mezi částí laické i odborné veřejnosti. 

 • Apichatpong Weerasethakul už nechce rozhodovat o Oscarech. Nic z toho nemám a je to moc drahé, říká

  16. listopad 2018
  Režisér Apichatpong Weerasethakul

  Členem Akademie filmového umění a věd je thajský režisér od roku 2016 a může tak v hlasování rozhodovat o udělení nejprestižnějšího filmového ocenění na světě. Nadšený z toho ale moc není.

  „Posílají mi DVDčka a filmy. Je jich spousta,“ tvrdí Weerasethakul. „Přiznávám, že spoustu z nich jsem ani neviděl.“ Loni se navíc nestihl včas přihlásit do online systému Akademie, který je jedním z mála benefitů, co mu členství jako mimoamerickému participantovi poskytuje. Úměrně k vybíraným poplatkům mu to pak přijde málo. „Chtějí po vás 350 nebo 400 dolarů (prý je to už 450, pozn. red.) za členství. Pro někoho jako já je to fakt šílené, protože jako cizinec nemám ze členství jiné benefity kromě těch DVD, což je ale součást ‚džobu‘,“ nevidí svou účast na volbě Oscarů zrovna růžově. Členové Akademie žijící v USA mají přístup do knihovny a archivů instituce, můžou se účastnit zde pořádaných promítání a dalších akci. „Kdybych žil ve Státech, dávalo by mi to smysl,“ shrnuje svou zkušenost thajský režisér, „ale takto je pro mě hloupost něco platit. Je to docela vysoká částka, z které nemám žádný prospěch a jen tím podporuju americký filmový průmysl. Zahraničním členům by měli poplatky odpustit. Měl jsem dobrou vůli volit a nakoukat všechny ty filmy, ale takto se cítím čím dál míň a míň motivovaný.“ Aspoň do filmové práce Apichatpong Weerasethakul chuť stále neztrácí, na příští rok chystá natáčení svého prvního filmu mimo Thajsko. Snímek Memoria se bude odehrávat v Kolumbii, objeví se v něm Tilda Swinton a Jeanne Balibar. Ještě pozoruhodnější má být ale samotné téma, které bude obkružovat kolem syndromu explodující hlavy – reálně existující diagnózy, kdy člověka zahltí hlasité zvuky v momentu usínání a probouzení se. Zprávu přinesl web IndieWire.

 • Grónský ledovec skrývá kráter větší než Paříž, podle vědců by mohl být starý i miliony let

  15. listopad 2018
  Grónský ledovec o velikosti Aljašky má teď led tlustý místy až tři kilometry. Podle vědců taje nejrychleji za posledních 400 let.

  Vrstva ledu na území Grónska ukrývá obrovský kráter, který mohl vyhloubit asteroid. Zjistili to vědci, když zkoumali radarové snímky podloží tohoto ostrova a následně analyzovali usazeniny z řeky odtékající z ledovce Hiawatha na severozápadě Grónska. 

  Další informace poskytlo vědcům porovnání s železným meteoritem, který na území objevili před desítkami let a který je umístěný v dánském přírodopisném muzeu. Video zveřejněné agenturou NASA ukazuje, že je kráter větší než Washington, D.C., nebo Paříž. Přibližně 31 kilometrů širokou proláklinu podle nich pravděpodobně vytvořil asi 1,5 kilometru velký železný asteroid, a to před 12 000 až třemi miliony let. Přesnější být vědci aktuálně nedokážou, protože kráter je pod vrstvou ledu, která je až 980 metrů hluboká. „Budeme usilovat o to, abychom se k němu dostali. Určitě by to byla ta nejlepší možnost, jak se na něj podívat zblízka a nenechat celý objev jen tak být,“ cituje server BBC jednoho z vědců – profesora Kurta Kjæra z dánského přírodopisného muzea. Pokud by se domněnky a odhady vědců potvrdily, mohlo by jít o první kráter, který byl na Zemi objeven pod pevninským ledovcem.

   

 • Jihočeská univerzita pronajímá kvůli nižšímu zájmu studentů část kolejí centru sociálních služeb

  15. listopad 2018
  Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, budova: koleje zleva K3, K2 a K1

  Kvůli zlevněnému jízdnému i nižším cenám bytů v okolí ztrácejí studenti Jihočeské univerzity zájem o ubytování na kolejích. Škola se proto z ekonomických důvodů rozhodla poskytnout část pokojů lidem s duševním onemocněním a mentálním postižením. 

  „Pro studenty je lepší se složit na byt a za stejnou nebo nižší cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí,“ vysvětlila serveru Budějcká drbna vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová, podle které je na každé koleji v současnosti volných minimálně dvacet míst. Není to ale jediný důvod. „Odhlašují se nám studenti z regionu do zhruba padesáti kilometrů, kterým se nevyplatí platit kolejné, když za vysloveně pár korun dojedou denně domů,“ naráží mluvčí Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj na nově výrazně zlevněné jízdné pro studenty. Slabší zájem o ubytování na kolejích ovlivňuje podle Kuděje i snižující se porodnost. Aby nebyl pro univerzitu provoz ubytování ztrátový, podepsala na rok a půl smlouvu o pronájmu celého patra jedné z kolejí s Domovem Libníč a Centrem sociálních služeb Empatie, které sídlí u Českých Budějovic. Jejich budova se totiž aktuálně rekonstruuje, a ředitelka zařízení proto hledala vhodný prostor, kam by mohli klienty umístit. Takový krok zákon umožňuje. Studenty prý neláká ani nově zrekonstruovaná budova, kde díky takzvanému buňkovému systému nově sdílí sociální zařízení jen tři až čtyři pokoje. Další české univerzity mají ale spíše opačný problém. Jak informoval letos v září Český rozhlas, všechna lůžka měla na začátku zimního semestru obsazená Vysoká škola ekonomická v Praze i Karlova univerzita, která má ve správě ubytování nejen v hlavním městě, ale také v Plzni a Hradci Králové. Zvýšený zájem o koleje zaznamenala letos i brněnská Masarykova univerzita nebo Univerzita Pardubice.