Pro někoho hrozba, pro jiné nadšení. Robotka umělkyně vystavuje autoportréty v londýnském Muzeu designu

19. květen 2021

Londýnské Design Museum se po koronavirové uzávěře znovu otevírá a s ním i výstava ultrarealistické robotky umělkyně Ai-Dy. Expozice sestává z jejích autoportrétů a klade si za cíl otevřít debatu o budoucnosti technologií.

„Vždycky mě fascinovaly autoportréty a ptát se sebe sama, na co se vlastně dívám,“ řekla robotka v rozhovoru pro Guardian. Ai-Da sice nemá lidské emoce, dělá ji ale prý šťastnou, když se divák nad jejími díly zamyslí. Inspirují ji umělci jako Yoko Ono, Vasilij Kandinskij nebo Doris Salcedo. „Nejvíc mě inspirují ti, kteří se snaží propojit s diváky. Cením si tohoto spojení,“ dodává Ai-Da.

Ai-Da za své jméno vděčí vůbec první anglické matematičce a programátorce Adě Lovelace, žijící v 19. století. Robotka spatřila světlo světa před dvěma lety a její tvůrci ji neustále aktualizují v souladu s rychlým vývojem v oblasti umělé inteligence. Ai-Diny pohyby a mluva jsou tak čím dál více přirozené.

Tvorba programu, která trvala dva roky, zaměstnala hned několik odborníků v robotice, umění nebo psychologii. Robotka postavená v životní velikosti má robotickou paži a kamery místo očí, s jejichž pomocí vytváří autoportréty. Disponuje také špičkovým počítačovým modelem jazyka, díky kterému je schopná odpovídat na otázky okolí.

„Projekt vychází ze znepokojení z toho, jakým způsobem bude technologie v příštích letech ovlivňovat naši společnost,“ říká majitel galerie Aidan Meller s tím, že robotku vytvořili záměrně velmi realistickou. Chtěli totiž upozornit na budoucnost, ve které nebude jednoduché rozeznat přirozené od umělého. „Ona nás znepokojuje. Její existence je jakýmsi způsobem špatná a my jsme si toho vědomi. Nechceme propagovat roboty, chceme klást otázky,“ dodává.

Expozice, která je otevřená až do konce srpna, kromě autoportrétů nabízí filmy zobrazující robotku v akci, stejně tak jako vysvětlení technologie, kterou autoři použili k tvorbě stroje. Ai-Dina umělecká dráha ale nekončí v Londýně. Za týden ji čeká umělecká rezidence v Porthemor Studios v St Ives, kde bude vytvářet sochy inspirované umělci, jako jsou Naum Gabo nebo Barbara Hepworth.

autor: pac
Spustit audio
 • Sociální izolace starších lidí vede k dřívější ztrátě zubů

  26. leden 2022
  staří lidé, důchodci, babička a dědeček

  U starších lidí, kteří jsou sociálně izolovaní, je pravděpodobnější, že jim budou chybět zuby a časem o ně přijdou rychleji než lidé s větší sociální interakcí. Takové jsou výsledky studie, kterou provedli vědci z newyorské Rory Meyers College of Nursing.

  „Výsledky naší práce naznačují, že udržování a zlepšování sociálních vazeb může být přínosem pro zdraví ústní dutiny starších dospělých,“ říká doktorand Xiang Qi a jeden z autorů studie, o které píše web Neuroscience News.

  Sociální izolace a osamělost u starších dospělých jsou hlavními problémy veřejného zdraví na celém světě a jsou rizikovými faktory pro srdeční choroby, poruchy duševního zdraví, kognitivní poruchy a předčasnou smrt. V některých zemích, včetně Spojených států a Číny, je podle Světové zdravotnické organizace až jeden ze tří starších dospělých osamělý.

  Sociální izolace a osamělost spolu souvisí, ale není to to samé. Sociální izolace je objektivní měřítko definované jako málo vztahů nebo občasný kontakt s ostatními, osamělost je pocit vytvořený nedostatkem sociálního spojení.

  „Sociální izolace a osamělost sice jdou často ruku v ruce, ale je možné žít sám a být sociálně izolovaný, ale necítit se osaměle, nebo být naopak obklopen lidmi a přesto se cítit osamělý, uvádí profesorka Bei Wu, další z autorů studie.

  V Číně mají starší lidé ve věku 65 až 74 let v průměru méně než 23 zubů (dospělí mají obvykle 32 zubů nebo 28, pokud mají vytržené zuby moudrosti) a 4,5 procenta lidí z této věkové skupiny přišlo o všechny zuby. K jejich ztrátě přispívají onemocnění dásní, kouření, nedostatečný přístup k zubní péči a chronická onemocnění jako cukrovka a srdeční choroby. Chybějící zuby mohou mít významný dopad na kvalitu života člověka, ovlivnit výživu, řeč a sebevědomí.

  Aby vědci porozuměli vztahu mezi sociální izolací, osamělostí a ztrátou zubů u starších dospělých v Číně, použili tamní průzkum dlouhověkosti ve zdraví k analýze dat od 4 268 dospělých ve věku 65 a více let. Průzkumy probíhaly ve třech časových obdobích – 2011 až 2012, 2014 a 2018. 27,5 procenta účastníků studie bylo sociálně izolovaných a 26,5 procenta uvedlo, že se cítí osaměle.

  Podle výzkumníků vyšší úrovně sociální izolace způsobovaly, že měli lidé méně zubů a v průběhu let je rychleji ztráceli, a to i při kontrole dalších faktorů, jako jsou ústní hygiena, zdravotní stav, kouření a pití. Starší dospělí, kteří byli sociálně izolovaní, měli v průměru o 2,1 méně přirozených zubů a 1,4krát vyšší míru ztráty zubů než lidé se silnějšími sociálními vazbami. Osamělost překvapivě s počtem zbývajících zubů, ani s rychlostí ztráty zubů nesouvisela.

  Tato zjištění jsou však relevantní i pro další země, protože sociální izolace a ztráta zubů jsou globálními problémy. Vědci doporučují zaměřit se na mezigenerační podporu v rodinách a zlepšení vrstevnických i ostatních sociálních vazeb starších dospělých v rámci jejich místních komunit.

 • Žena, jejíž druhé dítě se narodilo mrtvé, se rozhodla darovat mateřské mléko

  26. leden 2022
  mléko, mimino, miminko, dítě

  Janet Hobbsová z Wellingtonu v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie absolvovala kurz vzájemné podpory kojení po problémech s krmením prvního dítěte, dcery Livvy. S druhou holčičkou Immy měla v plánu darovat mateřské mléko ženám s podobnými problémy. Dítě se narodilo mrtvé, Hobbsová po tomto porodu v dubnu 2020 přesto darovala asi šest litrů svého mléka mléčné bance v Bristolu.

  Ta slouží dvanácti novorozeneckým jednotkám intenzivní péče na jihozápadě, kde se darované mléko využívá při péči o předčasně narozené a ohrožené děti. BBC připomíná, že to je jediná regionální služba v Anglii financovaná z veřejného zdravotního pojištění, další zařízení je v Tivertonu v hrabství Devon a provozuje ho nezisková organizace Healthy Babies UK. Ta poskytuje předporodní a poporodní podporu a rady a pomáhá ženám, které se chtějí stát dárkyněmi mateřského mléka.

  Podle The Southwest Neonatal Network Donor Milk Bank je darované mateřské mléko považováno za „hned druhou nejlepší výživu“ pro předčasně narozené nebo ohrožené děti, pokud není k dispozici mléko jejich vlastní matky.

  Hobbsové nabídli léky na potlačení tvorby mateřského mléka, které odmítla: „Pro mě to byla jedna z mála věcí, které jsem stále měla v plánu udělat… i poté, co se dcera narodila mrtvá, pořád jsem mohla darovat. Chtěla jsem mít pocit, že tady malá zanechala nějaký odkaz.“ Její prvorozená dcera Livvy u toho byla a pomáhala. „Mačkala tlačítka na pumpičce, chodila pro lahvičky, pomáhala mi je označit a dát do mrazáku. Bylo to pro ni něco nového.“

  Hobbsová doufá, že darování mléka pomůže „malým zranitelným dětem a rodinám, aby jejich příběh neskončil tak smutně jako ten její, aby jejich dítě mohlo dál žít“. Třináct měsíců po ztrátě Immy porodila syna Barnabyho a i s tímto potomkem se rozhodla pro dárcovství mateřského mléka.

  „Některým lidem může představa, že se jejich dítě živí mlékem jiné než jeho vlastní matky, připadat trochu bizarní,“ dodala. Když si pak ale uvědomí, jaké to má výhody a jak moc je to důležité, zvláště u dětí na jednotkách neonatologické intenzivní péče, pochopí podle ní, proč chtějí matky, které mohou, tímto způsobem pomáhat.

 • Sundance uvádí „tajemný film“. Dokument, ve kterém Navalný telefonuje ruským nájemným vrahům

  25. leden 2022
  Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj

  Filmový festival Sundance v americkém Utahu v pondělí doplnil do nabídky právě probíhajícího letošního ročníku dosud nezmíněný film, dokumentární snímek Navalny o ruském opozičním vůdci Alexeji Navalném. Premiéru bude mít dnes (25. 1. 2022) v 18 hodin místního času.

  Režisér Daniel Roher pro film, který po prvním promítnutí na festivalu zamíří na stanice CNN a HBO Max, pořídil téměř 500 hodin záznamu. Svůj nejnovější dokument prý držel pod pokličkou tak dlouho, že mu stále nedochází, že teď už o něm může otevřeně mluvit. „Musím si připomínat, že už to není žádné tajemství,“ přiznal v rozhovoru pro Hollywood Reporter.

  Organizátoři Sundance festivalu snímek včera přidali do programu jako „tajemný film“. Dokument sleduje Alexeje Navalného, vůdce ruské vládní opozice, který byl v srpnu 2020 terčem pokusu o atentát. Po nouzové evakuaci z Ruska ho ošetřili v Německu, přičemž se ukázalo, že byl otráven toxickou nervovou látkou Novičok. Evropská unie později uvedla, že otrava Navalného „byla možná pouze se souhlasem ruské prezidentské kanceláře“. Kreml podíl na otravě dlouhodobě popírá.

  Roher se s Navalným setkal v listopadu 2020, zhruba tři měsíce po otravě. Hned následující den začal natáčet a pokračoval až do chvíle, kdy byl Navalný v lednu 2021 po návratu do Moskvy uvězněn. Tehdy už Roher a jeho tým měli k dispozici skoro 500 hodin záznamu.

  „Pracovali jsme na Ukrajině na projektu, který ale nevyšel, a tak jsem se ocitl ve Vídni. Byl lockdown. Nebyl jsem si jistý, co budu dělat, jestli bych měl natočit nějaký film, jestli se mám vrátit do Kanady,“ popisuje, jaké „náhody“ vedly k vytvoření snímku.

  Jeden z jeho kolegů a spolupracovníků, novinář Christo Grozev, mu tehdy řekl, že má nejspíš stopu k tomu, kdo se pokusil Navalného otrávit. To Rohera jako dokumentaristu okamžitě zvedlo ze židle. O týden později už společně, ještě s producentkou Odessou Rae, seděli spolu s Navalným za stolem v malé místnosti ve Schwarzwaldu.

  „Od samého začátku tohoto projektu jsem musel mít na paměti, že točím dokument o muži, který není jen tak nějakým politikem, ale že jde o mistra sociálních médií. Mistra, jenž ovládá média a manipulaci s nimi pro dosažení svých politických cílů a ambicí. Chtěl jsem ve filmu dát jasně najevo, že jde o objektivní dokument. Myslím, že Alexej si natáčení užil, spolupráce byla postavená na důvěře a opravdu jsme si rozuměli.

  Nejžhavější momenty natáčení přišly, když Navalný dostal nápad, že se telefonicky spojí se členy týmu, který byl zodpovědný za přípravy jeho vraždy, a v podstatě si z nich vystřelí. Jenže šlo o profesionální špiony, o nebezpečné ruské nájemné vrahy pracující pro vládu. „Volali jsme jim, přičemž já neumím ani slovo rusky. Přesto jsem všemu rozuměl. Šel jsem do toho, protože jsem si uvědomoval, že jde možná o nejdůležitější věc, kterou kdy v životě natočím,“ popsal Roher. Navalný pak tento telefonát zveřejnil na sociálních sítích.

  Je ve filmu něco, co jeho příznivci ještě neviděli? „Ten záznam má 35 milionů zhlédnutí, z toho asi 34 milionů z nich na ruském YouTube. Myslím proto, že mnoho lidí na Západě tuto část příběhu nezná. Pro ty, co záběry viděli, bude úžasné to, co přijde po hovoru,“ uvedl Roher.

  Navalný je v současné době za mřížemi ve vězeňské kolonii ve městě Pokrovo, asi sto kilometrů východně od Moskvy. Moskevský soud ho tam loni 2. února poslal na tři a půl roku, když mu změnil dříve uložený podmíněný trest za údajnou zpronevěru na nepodmíněný.

  Pokračování filmu by si Daniel Roher představoval jako příběh jediného dne. Byl by to den inaugurace Navalného prezidentem,“ říká.

 • V bondovkách mohly znít písně od Johnnyho Cashe, Pet Shop Boys i Radiohead

  25. leden 2022
  Daniel Craig jako James Bond ve snímku Spectre
  Každý ze snímků o agentovi 007 z dílny Eon Productions obsahuje charakteristickou tematickou melodii od Montyho Normana, a navíc ještě i tajnou zbraň, která ho od ostatních odlišuje stejně jako každý jednotlivý záporák. Řeč je o ústřední písni.

  Těžko si někdo dokáže představit film Žít a nechat zemřít (Live and Let Die) z roku 1973 bez stejnojmenné písně od kapely Wings, jejímiž hlavními tvářemi byli Paul a Linda McCartneyovi, nebo snímek Vyhlídka na vraždu (A View to a Kill) z roku 1985 s titulní písní od Duran Duran.

  Bondovskou ústřední melodii ovšem napsala řada umělců, jejichž dílo pak neprošlo výběrovým řízením. Například píseň k bondovce Thunderball z roku 1965 od Johnnyho Cashe musela ustoupit melodii Toma Jonese. O devět let později se o filmovou nesmrtelnost snažil rocker Alice Cooper, ve filmu Muž se zlatou zbraní (The Man With The Golden Gun) ale zní písnička od zpěvačky Lulu.

  Skladba od rockové kapely Blondie měla namířeno do filmu Jen pro tvé oči (For Your Eyes Only) z roku 1981, ústřední písní je ale ta od skotské zpěvačky Sheeny Easton. Britští Pet Shop Boys měli zase nakročeno do bondovky Dech života (The Living Daylights) z roku 1987, ale převálcovali je norští A-ha.

  Švédské diskotékové kvarteto Ace of Base se ucházelo o Zlaté oko (Golden Eye) z roku 1995. Není divu, že jeho snahy nebyly úspěšné, když ústřední píseň k tomuto snímku nazpívala také fenomenální Tina Turner. Zítřek nikdy neumírá (Tomorrow Never Dies) z roku 1997 měli šanci obohatit o hudební doprovod Pulp. Neproměnili ji, a tak v tomto příběhu o agentovi 007 zní píseň americké country zpěvačky Sheryl Crow.

  Skyfall z roku 2012, v němž rezonuje silný hlas zpěvačky Adele, údajně mohla ozvláštnit skladba Supremacy od Muse. Píseň od Radiohead by zněla ve filmu Spectre z roku 2015, pokud by ji ovšem nepřekonala nahrávka od zpěváka Sama Smitha.

  Zatím poslední snímek z bondovské série a zároveň závěrečný s Danielem Craigem v hlavní roli Není čas zemřít (No Time To Die) měl premiéru loni. Od chvíle, kdy Craig potvrdil, že už nebude pokračovat, se objevují spekulace o tom, kdo by ho mohl nahradit.

  Jak píše například Hypebeast, mohl by to být opravdu Idris Elba, o jehož angažmá média spekulují už zhruba dva roky. Producentka Barbara Broccoli to v rozhovoru pro magazín Deadline ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. Naznačila však, že probíhají jednání s britským hercem, producentem a DJem, známým například z filmů jako Thor, Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě, Avengers či Star Trek.

  Poslechněte si taky Pro Jamese Bonda ještě není čas zemřít, říkají filmoví kritici.

 • Hroši dokážou rozpoznat hlasy svých přátel, vyplývá z nové studie

  25. leden 2022
  hroch, hroši

  Hroši jsou hlasitá zvířata. Sípavé, troubivé zvuky, které vydávají, se přenášejí na velké vzdálenosti. Vědce proto napadlo, že by hlasové projevy mohly být důležitou součástí hrošího života.

  Nová studie publikovaná v časopise Current Biology ukazuje, že dokážou rozpoznat hlasy ostatních hrochů. Výzkum také ukazuje, že tato zvířata reagují agresivněji na volání cizích hrochů než na jejich sousedy. Upozorňuje na to web Earth.com.

  „Zjistili jsme, že hlasové projevy cizího jedince vyvolaly silnější behaviorální odezvu než ty, které produkují jednotlivci ze stejné nebo sousední skupiny, říká Nicolas Mathevon, profesor na univerzitě Saint-Etienne ve Francii. „Naše studie potvrzuje, že jsou hroši schopní identifikovat stejné druhy na základě hlasových podpisů, a navíc zdůrazňuje, že skupiny hrochů jsou patrioty, kteří se chovají méně agresivně k sousedům než k cizím jedincům.“

  Profesor Mathevon a jeho kolegové studovali zvířata v rezervaci Maputo v Mosambiku, oblasti s několika skupinami hrochů obývajícími různá jezera. Nejprve natočili hovory všech těchto skupin, poté všechny zvukové stopy přehráli jednotlivě ostatním skupinám a zkoumali jejich reakce. Chtěli zjistit, jestli zvířata zareagují jinak na nahrávky sousedů než na cizí. A to se potvrdilo.

  Hroši reagovali na neznámé jedince hlasitým projevem, stříkáním trusu (teritoriální projev) nebo přiblížením. Prokázalo se tedy, že reagují silněji na hlasy cizích než na hlasy zvířat, která znají. Tento výsledek je velmi důležitý pro zachování zdravé hroší populace. Zvířata jsou totiž právě z důvodu zajištění záchrany často přemisťována.

  „Před přemístěním skupiny hrochů může být jedním z opatření vysílat jejich hlasy z reproduktoru už přítomným skupinám, aby si na ně zvykly a jejich agresivita se postupně zmírnila,“ vysvětluje Mathevon. „Nebo bychom naopak mohli zvolit variantu, kdy by si zvířata, která mají být přemístěna, nejprve zvykla na hlasy budoucích sousedů a pak by se teprve přesunula.“

 • Vlny veder ohrožují korály ve Středozemním moři

  24. leden 2022
  Odborníci teď říkají, že jedinou možností, jak zachránit korály a korálové útesy ve Středozemním moři, je přijmout radikální opatření

  Nová studie ukazuje, že vlny veder spojené se změnou klimatu ohrožují populace korálů ve Středomoří. Pokud nebudou brzy zavedena příslušná opatření, mohli by koráli zcela vymizet.

  Rozsáhlý výzkum dlouhodobých účinků vln veder na korály zjistil, že se množství biomasy v některých oblastech snížilo o 80 až 90 procent. Podle výzkumníků, kteří studii realizovali, to ovlivňuje celkové fungování ekosystému. Koráli jsou klíčoví pro výskyt a fungování korálových útesů. Vlny veder ohrožují existenci útesů, a tím ovlivňují život téměř všech mořských tvorů.

  Výzkum provedli vědci z Fakulty biologie, Ústavu pro výzkum biodiverzity (IRBio) na univerzitě v Barceloně a Ústavu námořních věd (ICM-CSIC) v Barceloně. Jejich zjištění jsou součástí první dlouhodobé analýzy ukazující účinky veder na korály ve Středozemním moři.

  Studií vlivu vln veder na korály existuje celá řada, většina se ale zaměřuje na krátká období. Množství analýz dlouhodobých účinků jsou ale limitovaná vzhledem k tomu, jakou dobu koráli potřebují k rozmnožování a růstu. Rostou řadu let.

  Pro tuto konkrétní studii vědci podle serveru Inhabitat analyzovali data získaná dlouhodobým pozorováním různých populací korálů. Data pocházejí z roku 2003, kdy vlna veder zapříčinila masové odumírání korálů v přírodní rezervaci Scandola na západním pobřeží francouzského ostrova Korsika.

  „Pozorovali jsme průměrnou ztrátu biomasy v souvislosti s následným úbytkem 80, respektive 93 procent populace červených korálů,“ poznamenal Daniel Gómez, výzkumník z ICM-CSIC.

  Joaquim Garrabou, další člen týmu, se více zabývá pokračujícím úbytkem korálů v průběhu let. Tato data jsou znepokojivá pro zachování symbolických druhů a naznačují, že se dopady klimatické krize na podmořskou krajinu zrychlují. Ztráta korálů se rovná ztrátě stromů v lesích.“

  Odborníci teď říkají, že jedinou možností, jak zachránit korály a korálové útesy, je přijmout radikální opatření. „Potřeba zavést přísnější opatření proti klimatické krizi je opravdu naléhavá. V opačném případě hrozí nenahraditelná ztráta biologické rozmanitosti,“ uzavírají výsledky studie.

  Přečtěte si také Nové čisticí zařízení by mohlo zbavit Tichý oceán plastů.

 • REM spánek může ochránit před útoky predátorů. Naznačují to výsledky nové studie

  24. leden 2022
  divočák - selata divočáka

  Vzhledem k tomu, že jsou součástí REM spánku, nejhlubší fáze spánku, občasná krátkodobá probuzení, vědci jako Frederick Snyder už v 60. letech předpokládali, že by tento typ spánku mohl fungovat jako jakási hlídka, která zvířatům pomáhá připravit se na boj nebo útěk před predátory.

  Až donedávna však pro tuto hypotézu neexistoval žádný důkaz. Nová studie provedená na Shenzhen Institute of Advanced Technology (SIAT) v Číně by podle serveru Earth.com mohla být prvním projektem, který takový empirický důkaz nabízí.

  Vědci objevili společný mozkový okruh reagující na REM spánek i na vrozené mechanismy aktivované při strachu, když vystavili spící myši pachu trimethylthiazolinu (TMT), stimulu indikujícímu přítomnost predátora.

  „Spustilo to rychlé vyrušení z REM spánku, ale ne úplné probuzení. To naznačuje, že REM spánek má specifické vlastnosti, které umožňují rychlé procitnutí v reakci na predátorské podněty,“ uvedl hlavní autor studie Liping Wang, neurolog ze SIAT.

  Vzhledem k tomu, že klinické studie vlivu REM spánku na výkyvy nálad souvisejících se stresem už existují, tato nová studie by mohla být krokem vpřed při navrhování nových terapeutických rámců. „Naše studie vyvolává otázku, jestli je možné léčit poruchy nálady tím, že se zaměříme na společný regulační okruh spánku a strachu. Na jejím zodpovězení budeme nadále pracovat,“ uzavřel Wang.

 • Čínská generace Z se brání sňatkům, chce naplňující kariéru

  24. leden 2022
  čínská dívka, Číňanka

  Mladé čínské ženy chtějí získat vzdělání a dávají přednost kariéře před rodinou. Tento trend poslední doby znepokojuje úřady bojující proti demografické krizi.

  Začátkem tohoto měsíce zveřejnila čínská státní tisková agentura Xinhua video, které připomíná občanům narozeným v roce 2000, že jsou teď konečně způsobilí uzavřít sňatek. Související hashtag se téměř okamžitě objevil v seznamu nehledanějších výrazů na sociální síti Weibo. Mnozí uživatelé vnímají prohlášení vlády jako nátlak a komentují ho slovy jako: „Kdo se chce v dnešní době vdávat? Nepotřebujeme vydělávat peníze? Přestaňte mě s tím otravovat!“

  Podle čínských zákonů se muži mohou ženit od 22 let a ženy od 20 let. Smíšené reakce mladých Číňanů na zprávu státních médií přišly v době, kdy země čelí „demografické časované bombě“, jak situaci popisují někteří analytici. Čínská vláda minulý týden oznámila, že míra růstu populace klesla na jedenašedesátileté minimum, přičemž počet narozených v roce 2021 sotva převýšil počet mrtvých, a to navzdory snahám v posledních několika letech povzbudit čínské páry, aby měly děti.

  „Postoj mladých k manželství představuje velkou hrozbu pro úsilí Pekingu odvrátit hrozící demografickou krizi,“ říká docentka Liu Ye z Lau China Institutu při londýnské King’s College. „Ve spojení s vyšší úrovní vzdělání a zlepšením ekonomické situace to bude v nadcházejících letech čím dál větší problém.“

  Stále více mladých lidí ve východní Asii oddaluje sňatky, protože regiony, kde žijí, začínají prosperovat. Ve městech se tato změna udála velmi rychle. Podle dat z čínského sčítání lidu v letech 1990 až 2015 se podíl neprovdaných Číňanek ve věku kolem 20 let během čtvrt století zvýšil osmkrát.

  Údaje ze sčítání lidu z let 2000 až 2010 ukazují, že většina vysokoškolsky vzdělaných mladých Číňanů mezi 25 a 29 lety zůstává svobodná. A zejména ženy ve vyspělých čínských městech mají menší ambice se vdávat.

  Vicky Liu, která pochází ze Severního Tianjinu a narodila se v roce 1997, loni v Anglii absolvovala magisterské studium. Rodiče jí hned poté začali domlouvat rande naslepo. „Já jsem ale dospělá žena. Chci kariéru a okruh dobrých přátel. Nechci se příliš brzy zapojit do rodinného života,“ říká.

  Podobnými postoji jsou čínské úřady znepokojené už několik let. Populační růst stále klesá. Už v roce 2015 úřady ve snaze tento trend zvrátit zrušily politiku jednoho dítěte a loni zavedly politiku tří dětí. Ekonom Ren Zeping dokonce navrhl, aby vláda poskytla peníze na financování baby boomu“.

  Podle Liu Ye jsou ale tyto politické postoje maskulinní a odpojené od reality, v níž žije současná čínská generace Z: „Chtějí lepší kariérní budoucnost a příležitost mít obojí – naplňující kariéru i rodinu,“ přibližuje situaci mladých Číňanů.

 • Rezistence na antibiotika je ve světě nejčastějším důvodem úmrtí, uvádí to britská studie

  21. leden 2022
  Srovnání rezistence na antibiotika. Vlevo antibiotika na bakterie působí, napravo jsou bakterie na antibiotika rezistentní

  Rezistence bakterií na antibiotika (AMR) je pro lidstvo významnou hrozbou. Studie zveřejněná v medicínském časopise The Lancet řadí tento problém k nejčastějším příčinám úmrtí na světě – každý den na něj zemře přibližně 3 500 lidí, tedy víc než na malárii nebo AIDS.

  Stovky tisíc lidí umírají na běžné – dříve léčitelné – infekce, protože jsou bakterie odolné vůči léčbě. Na analýzu na svém webu upozornil deník The Guardian. Antimikrobiální rezistence (AMR) si podle odhadů v roce 2019 vyžádala nejméně 1,2 miliony životů. Pokud bychom započítali i případy, kde rezistence hrála nějakou roli, dostali bychom se na téměř 5 milionů úmrtí.

  „Nová data odhalují celosvětový dopad AMR a jsou jasným signálem, že je potřeba situaci řešit,“ říká spoluautor studie Chris Murray z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví z Washingtonské univerzity. Analýza zkoumala více než 470 milionů záznamů z literatury, nemocničních systémů a celé řady dalších institucí ve 204 zemích. Vědci tak mohli stanovit odhady i pro státy, ze kterých dřív nebyla žádná data dostupná.

  Studie pak zmiňuje srovnání s AIDS a malárií, které v roce 2019 způsobily zhruba 860 tisíc úmrtí. Antimikrobiální rezistence pak ohrožuje všechny věkové skupiny, nejvíc ale děti do pěti let, které tvoří asi pětinu z celkového počtu úmrtí.

  Autoři analýzy taky upozorňují, že by mělo dojít k rychlé změně v nastavení zdravotnických systémů – mělo by se více kontrolovat používání současných antibiotik a financovat vývoj nových léků a léčebných postupů. Nejvíc úmrtí způsobuje AMR v subsaharské Africe a jižní Asii, naopak nejméně v západní Evropě.