Projekt Hledám židli: Jak si zažít na týden praxi ve firmě
Před měsícem přišel freelancer Jakub Novák s projektem Hledám židli. Chtěl poznat nové lidi a firmy, které se pohybují v oblasti marketingu, v nichž by mohl jednou pracovat, ale věděl, že pro ně zatím nechce pracovat moc dlouho a chce si jen vyzkoušet, jak to v různých společnostech funguje.
„Nabídky mám, dokonce z toho padá nějaká práce, teď mám firmu, která si mě na týden koupila. Budu chodit k nim do kanceláří, budu pro ně pracovat, ale budu to dělat jenom týden. Já potřebuju změny ve svém životě, potřebuju nové výzvy, takže nechci být zaměstnaný v jedné firmě,“ říká Jakub. Celý projekt Hledám židli stojí na jednoduchém nápadu: Půjčte mi na týden židli u vás v kanclu, já tam budu pracovat na svých i vašich věcech, seznámíme se a navzájem se od sebe budeme učit.
Jak Jakub na nápad přišel? „Minulé léto jsem takhle strávil s kamarády v kancelářích a půjčoval si od nich židle a stůl. Člověk je v kreativním prostředí a má klid na práci. Přišlo mi to jako dobrý nápad, jako něco, co by mohlo být zábavné, něco, kde bych se mohl něco naučit a poznat nové super lidi. Je to pro mě soustavný proces poznávání různých lidí a toho, jak pracují a jak jsem schopný pracovat já.“
Už první den při spuštění se ukázalo, že Hledám židli zaujalo hodně lidí a společností, většina reagovala na nápad kladně: „Odezva první den byla suprová, první mail jsem měl asi za deset minut, první telefon asi do dvaceti minut a bylo to neskutečné. Najednou jsem měl e-mailovou schránku plnou mailů od lidí, kteří mi psali, ať přijdu, od lidí, co mi psali, ať teda nechodím, ale že je to super. Ta odezva byla lepší, než jsem čekal. Návštěvnost toho webu byla asi sedm a půl tisíce unikátních přístupů za prvních dvacet čtyři hodin. Během dvou tří dní jsem dostal desítky nabídek na židli a byly tam i nabídky na práci.“
Před nedávnem se na internetu také objevil Židlomat, který se nápadně podobá Hledám židli – myšlenkou i logem. „Je to kradení nápadů? Adam Motvička spustil Židlomat.cz, kde by chtěl můj nápad nebo svůj nápad, nápady vznikají nezávisle na sobě, přetavit do platformy, jak by mohli freelanceři pracovat. A jelikož já vidím, že mě tenhle způsob práce reálně obohacuje a baví, tak si ho přece nemůžu syslit pro sebe.“
Několik týdnů od spuštění začíná Jakub přehodnocovat původní myšlenku a přemýšlí, že týdenní vypůjčení židle protáhne na delší dobu: „V současné době bojuju s tím, jestli týden není málo. Jsem hodně rozlítaný, mám schůzky, někdy pracuju do noci a často se do té firmy dostanu jen málo. Takže jsem přemýšlel prodloužit to na dva týdny, aspoň u některých společností…“
O zkušenostech z firem, které už navštívil, píše Jakub na svém blogu a na facebookovém profilu Hledám židli a dodává: „Já myslím, že jednou bude normální chodit do jiných firem a pracovat si tam na svých věcech, na jejich věcech. Mohlo by to být skvělé z hlediska náboru lidí.“
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.