Projekt Paneláci zkoumá česká sídliště

3. prosinec 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03016962.jpeg

V bytech na panelových sídlištích u nás bydlí skoro třetina obyvatel. I přesto jsou dodnes paneláky opředeny řadou mýtů. Jeden z nich třeba tvrdí, že životnost panelových domů byla koncipována maximálně na třicet let. Vyvrátit mýty a zároveň poskytnout ověřená vědecká fakta o tom, jak panelová sídliště a život na nich fungují, chce projekt Paneláci.

Je to dosud nejrozsáhlejší výzkumná studie, která se zabývá panelovými sídlišti u nás. Jsou do ní zapojeni architekti, sociologové, urbanisté a historici. Projekt začal letos a skončit by měl v roce 2017.

Na čtyřech sídlištích bydlel i jeden z členů výzkumného týmu – sociální antropolog Martin Veselý: „Pravidelně se setkávám s tím, že lidi, kteří na sídlišti nikdy nebydleli, mi říkají, jak jsou všichni lidi na sídlišti nešťastní, protože tam nikoho neznáte a je to tam šedé a anonymní. Ten mýtus o tom, že mi panelák po třiceti letech spadne na hlavu, jsem taky slyšel. Paneláky skutečně měly mít životnost třicet let – ovšem ne stavební, ale morální. Komunistický režim zkrátka předpokládal , že do třiceti let vznikne místo panelových sídlišť jiný druh bydlení a paneláky už pak nebudou potřeba. To se ale nikdy nestalo. Betonové konstrukce paneláků ale mají životnost mnohem delší než několik desítek let.“

Do projektu se zapojila i historička architektury Martina Flekačová. Ta tvrdí, že některé současné developerské zásahy do sídlišť jim velice škodí: „Cílem toho projektu by měla být osvěta. Chtěla bych, aby lidi pochopili, že sídliště mají své architektonické a urbanistické kvality, které se dnešními neuváženými developerskými kroky ztrácí.“

03016963.jpeg

Výsledkem projektu bude několik velkých výstav po celé republice, tři odborné knihy o panelových sídlištích, řada vědeckých článků a taky certifikovaná metodika. Ta by měla sloužit jednak k ochraně těchto celků a možnostem jejich dalšího rozvoje a jednak k edukativnímu postupu, který umožní zpřístupnit široké veřejnosti specifického genia loci těchto lokalit. Práci výzkumného týmu můžete průběžně sledovat na sociální síti Facebook na profilu projektu Paneláci.

Spustit audio