Průmyslově zpracované potraviny zvyšují riziko předčasné smrti, tvrdí dvě nové studie

Dítě jí zmrzlinu

Nadměrná konzumace zmrzliny, cereálií, kuřecích nugetek nebo mražené pizzy by mohla zvyšovat pravděpodobnost předčasného úmrtí, domnívají se nezávisle na sobě vědci z Navarrské univerzity i jejich kolegové z Pařížské univerzity, píše The Guardian.

Španělští výzkumníci sledovali v letech 1999–2014 jídelní a zdravotní návyky téměř 20 000 lidí. 335 účastníků během výzkumů zemřelo a i s přihlédnutím ke všem ostatním faktorům, jako věk, BMI, ne/kuřáctví a další, objevili vědci spojitost se zvýšenou konzumací tohoto typu potravin. U lidí, kteří jedli průmyslově zpracované potraviny minimálně čtyřikrát denně, vzrostlo riziko úmrtí na 62 %. Francouzský výzkum odhalil spojitost mezi nadměrným pojídáním nečerstvých potravin a zvýšeným rizikem srdečních chorob. Ačkoli ani jedna studie netvrdí, že konzumace výrazně upraveného jídla přímo způsobuje smrt či konkrétní onemocnění, potvrzují jeho rizikovost, na kterou upozorňují lékaři a vědci už delší dobu. Průmyslově zpracované neboli ultra zpracované či terciárně zpracované potraviny jsou ty, které prošly silnou průmyslovou proměnou, například předsmažením nebo hydrolýzou. Obsahují velké množství přidaných umělých látek, dochucovadel, konzervantů, cukrů a podobně, zároveň mívají nízkou nutriční hodnotu. „Pokud nějaký produkt obsahuje víc než pět ingrediencí, je pravděpodobně průmyslově zpracovaný,“ vysvětlila pro BBC Maira Bes-Rastrollo z Navarské univerzity. Potraviny se podle typu zpracování dělí ještě na zcela nebo minimálně zpracované, kam patří ovoce a zelenina, mléko, čerstvé maso, rýže nebo vejce, a na potraviny upravované pomocí solí, olejů nebo fermentace (například sýry, slanina, domácí pečivo, uzené ryby nebo pivo). Většina výživových odborníků doporučuje jíst co nejvíc potravin z těchto dvou skupin a omezit výrazně upravované jídlo. Tato klasifikace má ale i své kritiky. „Není jasné, proč jsou do průmyslově upravených potravin řazeny uzeniny, zatímco sýry, jejichž výroba vyžaduje také velké množství kroků a často také obsahují mnoho přísad, tam nepatří,“ řekl Gunter Kuhnle z Readingské univerzity, který sice obě studie považuje za důležité, ale varuje před zjednodušeními, která by z nich mohla vyplývat.

Spustit audio
 • Johnny Cash, Nina Simone nebo Deep Purple. Montreux Jazz Festival nabízí online padesát svých nejlepších koncertů

  30. březen 2020
  Johnny Cash

  Švýcarský Montreux Jazz Festival už 53 let odhaluje v březnu sestavu umělců svého aktuálního ročníku. Pandemie onemocnění COVID-19 donutila letos jeho organizátory oznámení odložit.

  Festivalový tým se tedy rozhodl potěšit fanoušky jinak – dal online k dispozici víc než padesát svých kompletních koncertů hudebních špiček, jako jsou Nina Simone, Johnny Cash, James Brown nebo Deep Purple. „Doufáme, že trocha hudby rozzáří váš den!“ vzkazují k tomu podle hudebního serveru Consequence of Sound organizátoři festivalu svým příznivcům. „Během tohohle bezprecedentního období si můžou fanoušci užít kultovní vystoupení svých oblíbených umělců přímo doma v obýváku,“ uvádí ve svém prohlášení organizátoři festivalu a zvlášť upozorňují na některé bonbonky, jako je koncert Jamese Browna z roku 1981, Johnnyho Cashe z 1994 nebo show hiphopových Run DMC z roku 2001. Montreux Jazz Festival se chystá brzy oznámit nové datum zveřejnění line-upu letošního 54. ročníku.

 • Lov plyšových medvídků. Hračky vykukující z oken zpříjemňují krátký pobyt venku dětem v karanténě

  30. březen 2020
  Plyšové hračky, medvídek za oknem

  V časech, kdy jsou lidé odrazováni od toho, aby se setkávali ve větších skupinách, a jejich pohyb mimo domov se omezuje jen na nezbytné přesuny nebo zdravotní procházky, už to není venku takové povyražení. A ještě hůře nastalou situaci nesou děti.

  Právě na ně se zaměřila spontánní iniciativa, která vyvolala až virální efekt. Na Islandu, ve Spojených státech amerických, Kanadě, na Novém Zélandu i jinde se začali objevovat za okny nebo na předzahrádkách plyšoví medvídci i jiná zvířata. Jejich účel je jednoduchý: děti při cestě do školy (pokud jsou ještě otevřené) nebo při procházce s rodiči se můžou zabavit tím, že pátrají po vykukujících hlavičkách chundelatých hraček. Cílem dětského lovu je objevit co nejvíce umělých divokých zvířat. Neví se jistě, od koho tento jednoduchý, ale originální nápad vzešel, jisté ale je, že „se šíří stejně rychle jako virus a úsměv, který probouzí na tváři, je vysoce nakažlivý“, aspoň tak zhodnotili efekt sousedské performance v článku na serveru Iceland Monitor, ze kterého tyto informace čerpáme.

 • Australský astrofyzik si z nudy nacpal do nosu silné magnety, pomohli mu až lékaři

  30. březen 2020
  Muž, magnet, nos

  Nuda v izolaci postihuje i vědce. A protože ti mají přístup k věcem, jako jsou silné neodymové magnety, mohou si v zápalu vynalézání i ublížit.

  Své o tom ví i 27letý astrofyzik Daniel Reardon. Přestože tento výzkumný pracovník univerzity v Melbourne nemá zkušenosti se sestrojováním čehokoli, rozhodl se vymyslet a následně i vyrobit zařízení, které by lidstvo ochránilo před nákazou koronavirem. Australan, jehož oborem jsou pulsary a gravitační vlny, bohužel skončil v nemocnici poté, co se mu výkonné magnety zasekly v nose a jeho domácí pokusy o jejich odstranění zmagnetizovanými kleštěmi problém jen zhoršovaly. „Mám nějaké elektronické vybavení, ale ve skutečnosti s tím nemám žádné zkušenosti, ani s budováním obvodů nebo jiných věcí,“ řekl Reardon australské mutaci deníku The Guardian.

  Potom co se vědci zasekly dva magnety uvnitř nosu a nedařilo se mu je vytáhnout, vygooglil si článek jedenáctiletého kluka, kterému se stalo totéž. Řešením bylo podle něj víc magnetů, které by se vzájemně vyrušily. Reardonovi ale podle jeho slov magnety brzy došly a pokus o jejich vytažení zmagnetizovanými kleštěmi prý záchrannou operaci ještě zhoršil. Situaci vyřešili v nemocnici až lékaři, kteří mu sbírku magnetů z nosu vyšťourali za aplikace anestetického spreje. Astrofyzik ještě řekl deníku Guardian, že se teď místo na vědu zaměřil na renovaci domu.

 • Hlavní město Grónska zakázalo po dobu karantény prodej alkoholu, chce chránit děti před násilím

  30. březen 2020
  Nuuk

  Skoro třetina obyvatel Grónska zažila v dětství sexuální zneužívání. Odborníci spojují násilí na dětech s užíváním alkoholu a drog a s neznalostí dětských práv.

  Poté co se v Grónsku kvůli rostoucí nákaze koronavirem zavřely školy, došlo k nárůstu násilí. Odborníci to přisuzují právě vyšší konzumaci alkoholu. „Bohužel v Nuuku domácí násilí v posledních týdnech rostlo,“ řekla britskému zpravodajskému deníku The Guardian grónská ministryně zdravotnictví Martha Abelsenová. Vláda proto zakázala, aby se do 15. dubna v Nuuku alkohol prodával.

  Zároveň pro město platí karanténa a zákaz shromažďování více než deseti lidí. „Opatření na zmírnění šíření infekce jsou samozřejmostí, ale musíme taky chránit děti a postarat se o to, aby jejich domov byl pro ně bezpečný,“ vysvětlil svoje kroky premiér Kim Kielsen. Vláda taky podle deníku The Local prohlásila, že do roku 2022 chce sexuální zneužívání nezletilých úplně eliminovat.

 • Čtyřletá holčička strávila dva dny sama v lese, záchranářům řekla, že o nic nešlo

  30. březen 2020
  Dívka a pes

  Čtyřletá Vadie Sides z Alabamy se ztratila z dvorku svého domu i s loveckým psem. Dva dny ji v rozlehlých okolních lesích hledaly týmy profesionálních záchranářů i dobrovolníků. 

  Místní šerif Jay Jones řekl po úspěšné pátrací akci deníku Guardian, že je z výsledku nadšený. Ostatní záchranáři pak popisovali, že po 48 hodinách hledání nejdřív uslyšeli psí štěkot a pak nad křovím vykoukla taky Vadiina ryšavá hlava. Holčička byla v pořádku, trochu se napila a pak si s příchozími vykládala, jako kdyby se nic zajímavého nestalo. Její čtyřnohý doprovod před početným záchranným týmem utekl a domů se vrátil svou cestu.

 • Ozonová vrstva kolem Země se i nadále zaceluje. Zastavily se také znepokojivé cirkulační trendy

  30. březen 2020
  Ozonová díra

  Je to už více než 30 let, co se zakázalo užívání chemikálií, které ztenčovaly ochrannou ozonovou vrstvu Země a současně spouštěly některé znepokojivé změny atmosférické cirkulace na jižní polokouli. Nový výzkum zveřejněný tento týden v časopise Nature odhalil, že tyto změny atmosférické cirkulace se naštěstí zastavily.

  Díky Montrealskému protokolu – mezinárodní smlouvě, která zakázala užívání chemikálií poškozujících ozonovou vrstvu – možná navíc začne docházet k cirkulaci správným směrem. „Tato studie přispívá k rostoucím důkazům prokazujícím hlubokou účinnost Montrealského protokolu. Nejenže se díky smlouvě urychlilo hojení ozonové vrstvy, ale došlo také k nedávným změnám ve vzorcích cirkulace vzduchu na jižní polokouli,“ říká hlavní autorka studie Antara Banerjee.

  Od počátku roku 2000 koncentrace chemikálií ve stratosféře začala klesat a ozonová díra se zotavovala. Banerjee a její spolupracovníci ve studii ukázali, že ve stejném období se také zastavila cirkulace na jižní polokouli a přestala se šířit směrem k pólům. Výzvou však bylo prokázat naši hypotézu, že regenerace ozonu ve skutečnosti řídí tyto změny atmosférické cirkulace a nejde jen o náhodu,upřesňuje Banerjee.

  Pomocí počítačových simulací vědci nejprve určili, že pozorovanou pauzu v cirkulačních trendech nelze vysvětlit přirozeným posunem větrů. Dále izolovali účinky ozonu a skleníkových plynů. Ukázalo se, že zatímco rostoucí emise CO2 pokračují v rozšiřování blízké povrchové cirkulace (včetně tryskového proudění) směrem k pólům, pouze zacelování ozonové vrstvy může vysvětlit pauzu v cirkulačních trendech. Jev nazýváme pauzou, protože cirkulační oběh se může znovu rozhýbat špatným směrem, zůstat neměnný anebo se otočit do protisměru. Budoucí trendy budou ovlivněny regenerací ozonu a mírou růstu skleníkových plynů, oba jevy mají protichůdné účinky, dodává Banerjee.

  Zpráva OSN z roku 2018 však uvádí, že nechvalně proslulá ozonová díra by mohla být do 60. let 21. století zcela zacelena.

 • Vědci zjistili, že hlubokomořské ryby migrují. I na dně moře se tak přenáší energie, uhlík a živiny

  27. březen 2020
  Ryby - migrace

  Stovky metrů hluboko v oceánu u pobřeží Angoly v jižní Africe zaznamenali vědci masové putování různých druhů ryb přes mořské dno. Domnívají se, že se jim za použití kamer umístěných na pozorovacích rampách podařilo zaznamenat sezónní migraci hlubokomořských ryb – poprvé v historii.

  Vědci uvedli, že toto zkoumání umožní důležitý vhled, který posune vědecké chápání povahy naší planety. Během studie byla analyzována fotografická data z více než sedmiletého pozorování afrických hlubin a následně propojena se vzorci chování ryb u dna moře, tedy v hloubkách až 1 500 metrů.

  Hluboká moře oblasti s hloubkou větší než 200 m pokrývají většinu povrchu Země. I přesto, že mnohé zůstává dosud neznámé, podle předpokladů je prostředí hlubin převážně stabilní a neměnné. Současná studie poskytuje důkazy o cyklech pohybu hlubokomořských ryb po mořském dně, přičemž její autoři věří, že k těmto pohybům dochází v hlubokém moři i na jiných místech světa.

  „Jsme z našich zjištění nadšeni. Ukazují dosud nevídanou úroveň dynamiky v hlubokém moři, která je zřejmě odrazem obrovské africké migrace probíhající v živočišných systémech na pevnině. Studie výrazně zlepšuje naše chápání pohybu živočichů na dně moře a vysvětluje variující množství ryb, které jsme při pozorování zaznamenali již dříve. Pokud výsledky srovnáme s našimi odhady a vzorci, vše naznačuje tomu, že jde o typické rybí chování, o kterém jsme však dosud nevěděli,“ vysvětluje hlavní autorka studie Rosanna Milligan.

  „Migrace živočichů je v přírodě velmi důležitá, přesuny z místa na místo totiž umožňují přenos energie, uhlíku a živin,“ říká David Bailey, docent mořské biologie na Institutu biodiverzity, zvířecího zdraví a experimentální medicíny na univerzitě v Glasgow.

  Studie zabývající se sezónní migrací hlubokomořských ryb byla publikována v časopise Journal of Animal Ecology.

 • Muzeum v Nizozemsku zavedlo horkou linku specializující se na zázraky

  27. březen 2020
  Dílo malíře Jana Sluyterse, které dominuje výstavě v utrechtském muzeu Catharijneconvent

  Kvůli koronavirové pandemii bylo, stejně jako jiné instituce, i muzeum Catharijneconvent v Utrechtu nuceno zavřít, a tak se rozhodlo nabídnout ochutnávku své nejnovější výstavy o zázracích a jejich vyobrazeních v umění prostřednictvím telefonní linky.

  První možností volajícího je poslechnout si vše o zázraku, který zažila zaměstnankyně muzea Simone, která v roce 2004 přežila tsunami v Indickém oceánu. Pokud zvolíte trojku, nabídne vám linka možnost nahrát vlastní popis zážitku něčeho zázračného, ten by později mohl být k přečtení či poslechu na výstavě. Vzhledem k náročnosti současné situace je však možné, že nejpopulárnější bude varianta číslo dva, šance požádat o možnost zažít něco nadpřirozeného na vlastní kůži. Chcete zažít zázrak? zeptá se hlas volajícího.

  Před epidemií koronaviru šlo spíše o vtip. Momentálně mi to ale přijde jako skvělý nápad, požádat lidi, ať píší na náš web, co si přejí. Každý z nás by chtěl zažít zázrak, řekla mluvčí muzea Rosa van der Wielen. Tvůrci výstavy nyní čekají, kolik lidí využije tuto variantu v následujících týdnech a měsících. Její téma se aktuálně může zdát až prorocké. Výstava s názvem Miracles All around Us měla být otevřena koncem tohoto měsíce, zahájení je však nyní posunuto na červen.

  Umělecká díla v expozici zahrnují například vyobrazení Lazara od Rembrandta nebo videoklip ke skladbě Lazarus od Davida Bowieho, nahrané krátce před jeho smrtí v roce 2016. Muzeum se však chtělo vydat různými cestami a prozkoumat i „zázraky“, jejichž autenticita byla zpochybněna. Zařadili například exponát spojený s kontroverzním zázrakem z třicátých let. Pět dětí z belgického města Beauraing tehdy tvrdilo, že viděly Pannu Marii. Aby se zjistilo, zda lhaly, nebo ne, položili lékaři na ruku nejmladší holčičky ze skupiny, Gilberte Degeimbre, hořící sirku. Ta ji vůbec nepopálila, a tak byl zážitek dětí prohlášen za nadpřirozený. Oblečení, které mělo děvčátko tehdy na sobě, bude rovněž součástí výstavy.

 • Bude reboot komediálního seriálu Malá Velká Británie? Netflix nabídl tvůrcům tři miliony liber

  27. březen 2020
  Ze seriálu Malá Velká Británie

  Dvojice Matt Lucas a David Walliams čas od času provokovala s možným návratem komediální show BBC Malá Velká Británie, v roce 2019 se dokonce znovu sešla a vytvořila rozhlasový speciál na téma brexit. Nyní jim údajně Netflix nabídl za seriálový reboot 3 miliony liber.

  „Netflix si s Davidem a Mattem domluvil na příští týden konferenční hovor. Honorář, o kterém se bude hovořit, je více než dvojnásobek toho, co by kdy mohla nabídnout BBC, přes milion liber pro každého. David a Matt sice rozhodně nemají nouzi o peníze, ale vedení Netflixu ví, že spolupráce s nimi u publika zafunguje nejlépe, proto operují s velkou částkou,“ řekl zdroj deníku The Sun. Nabídka by se týkala hned několika epizod.

  David Walliams v lednu naznačil, že revival pořadu je v jednání. „Určitě se jednou můžete těšit na pokračování Malé Velké Británie, nemohu říct, kdy přesně, ale až přijde ten pravý čas a správné místo, tak se to stane,“ škádlil fanoušky.

  V roce 2017 ale Matt Lucas řekl, že pokud někdy přijde reboot Malé Velké Británie, bude se muset dramaticky lišit od předchozích epizod. Spoustu lidí by určitě zklamalo, kdyby velký návrat nepřinesl nic nového a všechno bylo přesně takové jako v minulosti.

  Byla tam postava představující špatnou verzi transvestity a tvrdila o sobě, že je dáma. Tehdy to bylo vtipné, ale myslím, že dnes se na transgender komunitu díváme jinak a práce s takovým charakterem by už nefungovala. To samé se týká uchopení rasového humoru, a dokonce i Marjorie, hubnoucí guru, by se musela zpracovat jinak. Dnes se hodně mluví o problematice zesměšňování lidí s nadváhou (fat shamingu), mnoho diváků by to zkrátka urazilo. Stoprocentně by se celá show musela uchopit jinak,“ vysvětloval Lucas, který se mimo jiné stane novým moderátorem pořadu Great British Bake Off a nahradí tak Sandi Toksvig.