Průmyslově zpracované potraviny zvyšují riziko předčasné smrti, tvrdí dvě nové studie

Dítě jí zmrzlinu

Nadměrná konzumace zmrzliny, cereálií, kuřecích nugetek nebo mražené pizzy by mohla zvyšovat pravděpodobnost předčasného úmrtí, domnívají se nezávisle na sobě vědci z Navarrské univerzity i jejich kolegové z Pařížské univerzity, píše The Guardian.

Španělští výzkumníci sledovali v letech 1999–2014 jídelní a zdravotní návyky téměř 20 000 lidí. 335 účastníků během výzkumů zemřelo a i s přihlédnutím ke všem ostatním faktorům, jako věk, BMI, ne/kuřáctví a další, objevili vědci spojitost se zvýšenou konzumací tohoto typu potravin. U lidí, kteří jedli průmyslově zpracované potraviny minimálně čtyřikrát denně, vzrostlo riziko úmrtí na 62 %. Francouzský výzkum odhalil spojitost mezi nadměrným pojídáním nečerstvých potravin a zvýšeným rizikem srdečních chorob. Ačkoli ani jedna studie netvrdí, že konzumace výrazně upraveného jídla přímo způsobuje smrt či konkrétní onemocnění, potvrzují jeho rizikovost, na kterou upozorňují lékaři a vědci už delší dobu. Průmyslově zpracované neboli ultra zpracované či terciárně zpracované potraviny jsou ty, které prošly silnou průmyslovou proměnou, například předsmažením nebo hydrolýzou. Obsahují velké množství přidaných umělých látek, dochucovadel, konzervantů, cukrů a podobně, zároveň mívají nízkou nutriční hodnotu. „Pokud nějaký produkt obsahuje víc než pět ingrediencí, je pravděpodobně průmyslově zpracovaný,“ vysvětlila pro BBC Maira Bes-Rastrollo z Navarské univerzity. Potraviny se podle typu zpracování dělí ještě na zcela nebo minimálně zpracované, kam patří ovoce a zelenina, mléko, čerstvé maso, rýže nebo vejce, a na potraviny upravované pomocí solí, olejů nebo fermentace (například sýry, slanina, domácí pečivo, uzené ryby nebo pivo). Většina výživových odborníků doporučuje jíst co nejvíc potravin z těchto dvou skupin a omezit výrazně upravované jídlo. Tato klasifikace má ale i své kritiky. „Není jasné, proč jsou do průmyslově upravených potravin řazeny uzeniny, zatímco sýry, jejichž výroba vyžaduje také velké množství kroků a často také obsahují mnoho přísad, tam nepatří,“ řekl Gunter Kuhnle z Readingské univerzity, který sice obě studie považuje za důležité, ale varuje před zjednodušeními, která by z nich mohla vyplývat.

Spustit audio
 • Hodiny „kontrolované úzkosti“. Právnická škola v Británii chce pomoci studentům zvládat stres

  13. listopad 2019
  Stres je pro naše tělo nebezpečný

  Britská právnická vysoká škola BPP University Law School zavede hodiny „kontrolované úzkosti“. Chce tím připravit studenty na pracovní život. Soukromá škola s pobočkami v Londýně, Bristolu, Cambridgi či Manchesteru se chlubí tím, že učí studenty, jak se připravit na kariéru.

  Podle webu britského deníku The Daily Telegraph škola tvrdí, že lidé, kteří na ní vystudují, „nejsou vybaveni pouze akademickou teorií, ale také kontextem, schopnostmi a chováním, které potřebujete, abyste uspěli“. Jedna z manažerek univerzity Jo-Anne Pugh říká, že nové kurzy jsou součástí úsilí, které má podpořit dobrou náladu studentů a rovněž psychologické služby poskytované univerzitou. Krok navazuje na nedávno zveřejněný průzkum advokátní komory, jenž ukázal, že stres a psychické problémy jsou mezi mladými právníky na vzestupu. Téměř polovina uvedla, že je trápilo špatné psychické zdraví, což je o více než deset procent více než v předchozím období. Devadesát tři procent respondentů se cítí vystresovaně, téměř čtvrtina z nich dokonce velmi, až extrémně vystresovaně. „Není to tak dlouho, co se o psychickém zdraví na právnických školách příliš nemluvilo. Vývoj jde však dopředu a všechny právnické školy se musí přizpůsobit,“ myslí si Pugh.

 • Ženy jsou více postiženy HIV, výzkum léků se však zaměřuje hlavně na muže

  13. listopad 2019
  48610088067_e1671f3e8f_k.jpg

  Pro muže, kteří spí s muži, existuje pilulka blokující HIV. Nechráněný sex se tak pro ně stal opět bezpečným. Pro ženy ale nic takového neplatí. Jednotlivé státy se totiž v boji s virem způsobujícím AIDS soustředí právě na muže.

  Jak píše server amerických novin Politico, co se týče výzkumu léků, které by mohly zabrat v boji proti této nemoci, ženy stojí celosvětově stranou. Navíc se u nich na nemoc přijde pozdě a čelí těžkému stigmatu. Ženy přitom podle statistik nadace amfAR tvoří více než polovinu nakažených a okolo 47 % nově infikovaných. Přitom pouze 19 % účastníků klinických testů zaměřených na boj proti HIV byly ženy. To vše navzdory tomu, že v nejvíce postižených oblastech jsou to právě ženy, které čelí zesilujícímu riziku. V subsaharské Africe tvoří dospívající dívky a mladé ženy ve věku 15 až 24 let jen deset procent obyvatelstva, přitom však představují čtvrtinu všech nově nakažených. HIV je navíc nejčastější celosvětovou příčinou smrti žen ve věku od 15 do 49 let. „Nedaří se nám prevence u žen,“ říká Luisa Cabal z UNAIDS, programu Organizace spojených národů pro boj proti HIV a AIDS. To ovšem neznamená, že by situace u mužů byla lepší. Mají však výhodu v tom, že se výzkum zaměřuje hlavně na ně.

  Přečtěte si ještě Průlom v léčbě globální epidemie AIDS je tady, lékaři vyléčili druhého člověka s virem HIV.

 • Korejci se cvičně pohřbívají zaživa. Je důležité usmířit se s blízkými ještě před smrtí, myslí si pohřebník

  13. listopad 2019
  V Jižní Koreji se můžete pohřbít zdarma. Má to ale jediný háček, musíte být naživu

  Jihokorejská firma nabízí pohřby zdarma. Má to ale jediný háček, zákazníci musí být naživu. Od roku 2012 se nechalo v Hyowon Healing Center zaživa pohřbít už více než 25 tisíc lidí. Falešný pohřeb jim má údajně zlepšit život.

  „Jakmile si uvědomíte svou smrtelnost a zažijete smrt, rozhodnete se ke svému životu přistupovat jinak,“ tvrdí 75letá Cho Jae-hee, jež se rituálu nedávno zúčastnila díky programu „dobré umírání“, který je součástí jejího pečovatelského domova. Jak píše zpravodajská agentura Reuters, události se účastní desítky lidí, a to od teenagerů po důchodce. Oblečou se do hábitů, vyfotí si pohřební portrét, sepíšou svou poslední vůli a zhruba deset minut leží v zavřené rakvi. Vysokoškolský student Choi Jin-kyu říká, že si díky pobytu v rakvi uvědomil, že příliš často na ostatní pohlížel jako na své soupeře.

  Jižní Korea je podle žebříčku Better Life Index Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) 33. ze 40 zkoumaných zemí. Mnoho mladých Jihokorejců sní o dobrém vzdělání a práci, v současnosti se ale musí potýkat se zpomalující ekonomikou a vzrůstající nezaměstnaností. „Nauka o smrti a příprava na ni je důležitá i v útlém věku,“ myslí si profesor Yu Eun-sil, který napsal knihu o umírání. Pohřební společnost Hyowon se rozhodla nabízet předčasné pohřby, aby lidem pomohla docenit své životy a aby se klienti mohli usmířit s rodinou a přáteli. „Nebudeme tu navždy. Proto je podle mého názoru takový zážitek důležitý – můžeme se omluvit a usmířit a šťastně dožít zbytek našeho života,“ říká ředitel centra Jeong Yong-mun. Podle svých slov se mu navíc několikrát podařilo rozmluvit lidem sebevraždu. Právě sebevražda rezonuje i ve zmíněném studentovi Choi Jin-kyuovi. „Chci lidem říct, že mi na nich záleží a že by někdo další mohl být smutný z toho, kdyby se zabili. Štěstí je v přítomnosti,“ dodává se slzami v očích vysokoškolák Choi.

 • Podle vědců ovlivňují emise z létání kvalitu vzduchu mnohem víc, než se dosud předpokládalo

  12. listopad 2019
  Letadlo - letecká doprava

  Větší objem létání přispívá ke zhoršování stavu klimatu a zároveň výrazně zhoršuje kvalitu vzduchu. Zjistila to nová studie vědců z Massachusettského technologického institutu. Ne vždy navíc existuje ekologičtější řešení.

  Víc než 4 miliony lidí ročně zemře na nemoci přímo způsobené špatnou kvalitou vzduchu. Podle studie MIT jich na létání připadá 16 tisíc. To je sice méně než půl procenta, podle vědců je to ale často přehlížený fakt, který dokazuje, jak komplexní musí být debata o budoucnosti letectví.

  Prostředků k omezení emisí vzniklých z letectví existuje mnoho. Kromě zlepšení technologií a větší kontroly stavu letadel je to například úprava složení paliva. Studie ale varuje před tím, že snížení jednoho typu emisí může vést ke zvýšení jiného typu. Například výroba motorů s nižším výkonem umožní snižování emisí čpavku, letadla ale v takovém případě musí spálit větší množství paliva, a do vzduchu tak vypustí víc oxidu uhličitého. Podle vedoucího výzkumu, doktora Sebastiana Easthama, je tak nutné se na problém v letectví dívat komplexně i ve vztahu s dalšími odvětvími průmyslu.

  „V pozemním průmyslu posledních patnácti let už za sebou máme rozsáhlé změny a množství emisí se rapidně snižuje. Například energetický sektor v celých Spojených státech má stejný vliv na klima jako letectví,“ dodává Eastham.

  Přečtěte si také Jak omezit emise z letecké dopravy? Řešením mohou být dražší letenky i podpora železniční dopravy.

 • Bratři Formanové nebo spolek Povaleč – Praha 6 vybírá provozovatele nádraží v Bubenči

  12. listopad 2019
  Nádraží Bubeneč budova hala

  Vedení Prahy 6 vybírá provozovatele pro bývalou nádražní budovu Praha-Bubeneč. Ta je prakticky opuštěná od roku 2014, kdy v ní přestaly stavět vlaky Českých drah. Pražský magistrát od ČD objekt koupil za 14 milionů korun a pak v březnu předal Praze 6, kde budova stojí. Městská část teď vybírá její nové nájemce.

  Vlaky sice nádražím stále projíždí, Bubeneč ale už slouží pouze jako výhybna. Šestá městská část by proto ráda na místě vybudovala komunitní centrum, pro které se v anketě vyjádřilo i osm stovek místních obyvatel. Na svém facebookovém profilu Praha 6 uvedla, že už je vybráno 5 finálních projektů. Mezi těmi se začali zastupitelé rozhodovat v pondělí.

  O projekt v nádražní budově mají zájem například divadelníci bratři Formanové nebo spolek Povaleč, který provozuje kulturní centrum Klubovna. Uspěli i novináři Petr Orálek a Karel Škrabal nebo trojice autorů včetně Martina Kontry, který se podílel i na vzniku Bajkazylu. Pátým úspěšným účastníkem je spolek Pražské centrum provozující Kasárna Karlín. Nádraží však ještě musí projít rekonstrukcí. Radnice proto očekává, že projekt bude spuštěn na jaře roku 2021.

  Přečtěte si také Mecenáši vlakových nádraží zachraňují železniční budovy po celém Česku.

 • Pop plný nenávisti. Indická hindutva vyzývá k šíření ortodoxního hinduismu a vraždění nevěřících

  12. listopad 2019
  Laxmi Dubey

  Laxmi Dubey je jednou z největších hvězd nového hudebního stylu pop music v Indii – hindutva. Původně slovo popisovalo člověka oddaného hinduistickému stylu života. Teď označuje hudební klipy v bollywoodském stylu, které popisují tradiční náboženské příběhy. Zároveň ale texty písniček vyzývají k vraždění nevěřících nebo k útokům na Pákistán.

  Písničky Laxmi Dubey mají jen na platformě YouTube miliony zhlédnutí a rostoucí popularitu mezi mladými a taky přívrženci premiéra Naréndry Módího. Ten je zároveň předsedou hinduisticko-nacionalistické Lidové strany. Muslimové a další indické náboženské minority se proto obávají, že hindutva je jen další způsob, jak rozdmýchat v oficiálně sekulární zemi nenávist. To se děje například při různých hinduistických svátcích. Velké davy často ozbrojených ortodoxních hinduistů za této hudby prochází většinou muslimskými částmi měst. V některých případech pak dochází i k násilným střetům mezi jednotlivými skupinami.

  Popularitu Laxmi Dubey a obecně hindutva popu dokazuje i to, že je často zvaná do rodin, aby požehnala jejich novorozeňatům. „Hinduisté bývali až moc nevinní, aby si uvědomili, že muslimové jsou ta největší hrozba. Potřebují někoho jako Laxmi Dubey, aby je probudila,“ řekla zpěvačka deníku New York Times. Nejčastějším terčem písní je Kašmír. Převážně muslimské území, které částečně spravuje Pákistán i Indie. Některé skladby nabádají k obsazení Pákistánu, nucenému konvertování tamních lidí k hinduismu a osídlení Kašmíru. Právě tomu navíc premiér Módí v srpnu vzal zvláštní status autonomního území a tím ještě víc vyostřil vztahy mezi Indií a Pákistánem.

 • V Berlíně možná obnoví modernistický obchodní dům. Místní se ale bojí gentrifikace

  12. listopad 2019
  Hermannplatz Karstadt, obchodní dům Berlín

  Rušné berlínské náměstí Hermannplatz ve čtvrti Kreuzberg v poslední době přitahuje pozornost. Rakouská společnost Signa Holdings chce rozšířit tamní obchodní dům Karstadt. Mnoho místních se však staví proti. Bojí se totiž, že stavba ještě urychlí růst nájmů v okolí a zvýší dopravní zátěž.

  Jak píše americký server CityLab, plán na rozšíření obchodního domu se vymyká klasickému příběhu developer versus místní obyvatelé. Přestavba totiž nebude úplně novým projektem. Ve skutečnosti má jít o téměř identickou kopii původní fasády, o niž Berlín přišel na konci druhé světové války. Stavbu totiž zničila SS, aby se tamní zásoby nedostaly do rukou sovětské armády. Modernistický dům byl vybudován na sklonku 20. let a stal se jednou z ikon města, kterou mnozí postrádají. Radnice městské části, kterou vedou zelení, se však zatím staví proti. Investor se proto rozhodl stavbu přepracovat, aby víc vyhovovala místním potřebám. „Bude ale dobře, pokud se projekt nakonec povolí?“ ptá se autor článku Feargus O'Sullivan. Po estetické stránce by byl dům skvělou připomínkou toho nejlepšího, co vzniklo během krátkého období Výmarské republiky. Co se týče negativ, panuje obava, že by dům ještě urychlil gentrifikaci, která je už teď v Kreuzbergu velkým tématem. Zároveň by se díky němu pravděpodobně zvedly nájmy v okolí. Svými, nejspíš drahými, nájemními cenami by totiž zvýšil cenovou hladinu. Podle webu berlínského a braniborského veřejnoprávního rozhlasu RBB má projekt podporu starosty Berlína Michaela Müllera. Spolu s ochotou developera ke kompromisům a částkou, kterou se chystá utratit, to tedy vypadá, že dům skutečně bude postaven. Zůstává však otázkou, co Berlínu přinese.

  Přečtěte si taky „Běž domů, Google!“ Berlínský Kreuzberg protestuje proti nové budově společnosti.

 • Novozélandským ptákem roku je nespolečenský tučňák hoiho. Hrozí mu vyhynutí

  11. listopad 2019
  Tučňák hoiho žlutooký

  Nespolečenský tučňák, který se dorozumívá řvaním, vyhrál novozélandskou anketu o ptáka roku. Vítězství tučňáka hoiho, jenž je znám i jako tučňák žlutooký, však podtrhlo smutný fakt: počet hlasů, které obdržel, je vyšší než jeho počty na Novém Zélandu.

  Vítězný pták je charismatickým, překrásným a dle zooložky Yolandy van Heezik skutečně „velkolepým druhem tučňáka“. Pokud se tento druh nezačne účinně chránit, je podle ní možné, že do třiceti let vymizí z Nového Zélandu. Pondělní vítězství, jak píše server britského deníku The Guardian, je první, které za 14 let existence žebříčku získal mořský pták. Hoiho obdržel celkem 12 022 z 43 460 ověřených hlasů. Na Novém Zélandu přitom žije pouze 225 párů. „Jde o velmi nespolečenský druh, který nehnízdí v blízkosti dalších tučňáků,“ říká mluvčí volebního týmu a student zoologie Thor Elley. K partnerům je však váže hluboká láska. „Když se opět shledají, štěstím z toho řvou,“ dodává van Heezik. Každoroční soutěž je brána velmi vážně, což dokazuje i to, že volební týmy nechaly ve velkých městech vylepit plakáty a billboardy se svými kandidáty. Navíc byla vůbec poprvé ověřována totožnost voličů jako u opravdových voleb. V minulosti totiž došlo k několika pokusům o manipulaci soutěže.

  Přečtěte si taky Na červeném seznamu je přes 105 000 ohrožených druhů. Třetině z nich hrozí vyhynutí.

 • Čtvrtina mladých Rusů neví o pádu Berlínské zdi. Celkově o něm podle průzkumu neví 12 % Rusů

  11. listopad 2019
  Berlínská zeď

  Více než čtvrtina mladých Rusů nikdy neslyšela o pádu Berlínské zdi. Tvrdí to nezávislá sociologická společnost Centrum Levada. Pád zdi, která Berlín rozdělovala na západní a východní část, začal 9. listopadu 1989. I díky tomu východní Němci znovu nabyli svobody a celá země se následně sjednotila.

  Podle ruského serveru The Moscow Times 28 % respondentů ve věku od 18 do 24 let uvedlo, že slyší o pádu Berlínské zdi poprvé až od výzkumníků. Stejně odpovědělo i 19 % účastníků průzkumu mezi 25 až 39 lety. Celkově, napříč všemi věkovými skupinami, o pádu zdi neslyšelo 12 % lidí. Zbývajících 88 % sdělilo, že mají detailní či obecné znalosti o této přelomové události. „Historické povědomí slábne a je nahrazováno mytologií,“ uvedl Andrej Kolešnikov z moskevské pobočky Carnegie Center. Jak dále píší The Moscow Times, většina z mladých lidí (54 %) uvedla, že se o pád zdi nezajímají. Třicet dva procent jej vnímá pozitivně, mezi všemi věkovými skupinami to bylo 43 %. V průzkumu odpovědělo 1 616 respondentů z padesáti ruských regionů. Jak píše web BBC, k pádu Berlínské zdi přispěla i náhoda. Jeden z východoněmeckých politiků Günter Schabowski zmateně v televizním vysílání prohlásil, že je hranice mezi východním a západním Berlínem s okamžitou platností otevřena. Zástupy Berlíňanů pak vzaly zeď útokem. Díky rozhodnutí důstojníka pohraniční stráže Haralda Jägera nezačali pohraničníci na lidi střílet a dovolili lidem přejít na Západ. Tím začala demolice zdi, která rozdělovala Berlín i celou zemi na dvě nepřátelské půlky.

  Přečtěte si taky Lidé z postkomunistických zemí se třicet let od roku 1989 bojí o demokracii, vyplývá z průzkumu.