Raušem proti defétismu. Tomáš Palucha vydávají svou třetí desku

20. září 2023

Název kapely Tomáš Palucha může být pro nezasvěcené trochu matoucí. Nejedná se totiž o jméno a příjmení, ale o kombinaci příjmení dvou zakládajících členů – Jana Tomáše a Libora Paluchy. Ti se už v minulosti objevili v nepřeberné řadě kapel, z nichž můžeme jmenovat třeba Thema 11 nebo Hanbu a v současné době působí ještě v projektu Sítě respektive Repelent SS. Jan Tomáš se pak začal věnovat i filmové hudbě, jeho debutem byl v tomto ohledu letošní film Brutální vedro.

Přes svou zjevnou vytíženost ale oba našli dostatek času i energie k dokončení třetí desky Tomáš Palucha. Ta dostala název Rauš a vychází, stejně jako minulá nahrávka Čaro, na domácím labelu Day After Records. V mnohém to ale měla zmíněná zakládající dvojice přeci jen jednodušší. V posledních letech se totiž kapela rozrostla z původního čistě instrumentálního dua na stabilní čtyřčlennou sestavu, kterou dotváří Vítek Chaloupecký (jinak též Rutka Laskier) a Tomáš Vondra (Orient).

Ti se pak podílejí i na tvůrčím procesu, který je podle slov Jana Tomáše hodně spontánní a v mnohém zábavný. Výsledkem je zřejmě nejpestřejší deska, kterou kdy Tomáš Palucha napsali, což potvrzuje i řada hostů, mezi nimiž je i pár překvapivých jmen. Jmenovat můžeme např. Dominika Pilnáčka, který se zhostil interpretace svého textu v němčině a singlová skladba Wilde Jagd patří k silnějším místům celé desky.

Ani na Rauši pak nechybí Todd Nesbitt (Unkilled Worker), který se objevil i na všech dřívějších nahrávkách. Obal má opět na svědomí Štěpán Adámek, který podle členů kapely dostal naprosto volnou ruku v jeho zpracování a i tady do sebe zapadlo vše na první dobrou. Skvělý artwork tak doplnil poslední kamínek do barevné mozaiky jménem Rauš.

Kterou jedinou kapelu v současné době poslouchá Vítek Chaloupecký? A jak to mají členové Tomáš Palucha s punk rockem a rock'n'rollem? Poslechněte si celý díl Modelářů!

Spustit audio