Retart: Peňaženky ako umelecké objekty

7. červenec 2011

Retart je pomerne netradičná, ale pozoruhodná a vtipná forma prezentácie mladých slovenských, ale i českých umelcov v každodennom živote. Pestré vizuály, zaujímavé motívy a charakteristický rukopis jednotlivých autorov totiž nepredstavuje v galériách ani iných tradičných priestoroch, ale prostredníctvom jedného z najprozaickejších objektov ľudskej existencie – peňaženiek.

Medzi „vystavujúcimi dizajnérmi“ sú známe mená mladej slovenskej umeleckej scény, ako napríklad Boris Sirka, Daniel Denes, Alexandra Barth alebo Jarmila Mitríková, ale i „anonymní“ street artisti. Viac o fungovaní projektu Retart prezradil autor konceptu Matúš Kucharovič.

autor: Lucia Udvardyová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.