Roots Manuva právě vydal Slime And Reason

1. září 2008

Už nějakou dobu se novým materiálem od Rodneyho Smithe oblažuje většina redakce Radia Wave. Až teď na začátku září ale deska vychází oficiálně a ne jen v novinářských násleších, a tak si ji budete moct užít všichni. A měli byste. Ve světě nemaistreamového hip hopu snad není větší osobnost než Roots Manuva, a i když se říká, že tentokrát velitel Banana Clanu trochu klopýtá a ztrácí dech, pořád stojí za pozornost.

Má za sebou tři klasické řadovky, dvě jejich víceméně remixové verze, hip hop obohacuje dubem, reggae, funkem i trip-hopem a bez diskuse patří mezi jednoho z nejvýraznějších britských rapperů z té, řekněme, alternativnější větvě. Jeho hlas, který si určitě nespletete, můžete slyšet ve skladbách Dusted od Leftfield, All Alone od Gorillaz, rapuje také ve věci Made Like That hooligan houserů Audio Bullys, All Things to All Men nu-jazzových Cinematic Orchestra, v tracku Lord Lord dvojice Herbaliser nebo singlu True Skool rovněž ninjatuneovských Coldcut. Prakticky od začátku své kariéry vydává u labelu Big Dada. Na svědomí má pecky Movements, Cornmeal Dumpling, Witness, Dreamy Days, Too Cold, nebo Awfully Deep. Ano, Roots Manuva.

00774146.jpeg

Narodil se v roce 1972 jako Rodney Smith v jižní části Londýna s názvem Stockwell jamajským rodičům, kteří oba pocházeli z malé vesničky Banana Hole. Za nejdůležitější moment, který ho nasměroval do hudebního světa, podle svých slov považuje den, kdy poprvé slyšel hrát soundsystem, z jehož obrovských reproduktorů se něj coby ještě malého kluka valily hutné, plné basy. Později se dostává k hiphopové scéně a začíná potají shánět kazety a poslouchat DJe jako Eek-A-Mouse nebo Senator. Coby Roots Manuva se Rodney Smith poprvé objevuje na singlu Queen's Head skupiny Blak Twang v polovině devadesátých let a v roce 1995 pod touhle přezdívkou vydává i vlastní sólový debutový singl, Next Type of Motion. Následují různé spolupráce na nahrávkách jiných interpretů, až se v roce 1998 Roots Manuva podepisuje smlouvu s tehdy teprve rok existujícím spřízněným labelem s Ninja Tune, Big Dada, a hned o rok později - v 99. na něm vydává dlouhohrající debut Brand New Second Hand.

Prvotina Brand New Second Hand se v Británii stala hodně úspěšnou, což potvrzuje třeba douška o Rodneym Smithovi z The Times, kde o tomto rapperovi mimo jiné napsali, že "Jeho hlas je hlasem městské Británie. Je v něm kus reggae, dubu, funku i hip hopu a obsáhne jím prostředí od odrolených rohů ulic po ganjou nasáklé kluby..." Na podzim 2001 tentokrát již bedlivě sledovaný Roots Manuva vydává druhou desku - Run Come Save Me, kterou potvrzuje svůj talent a získává nominaci na Mercury Music Prize. V Británii se nahrávky prodalo více jak 100 tisíc výlisků a přineslo hity jako Witness, Sinny Sin Sins, Highest Grade nebo Dreamy Days. Úspěch druhého alba potvrdily také primárně dubové verze skladeb z něj, které v kombinaci s několika novými tracky vyšly v roce 2002 na desce s lehce pozměněným názvem Dub Come Save Me. Guardian Newspaper Rootse Manuvu v říjnu 2003 označil jako pátý nejlepší britský projekt, který podle listu navíc otevřel dveře takovým lidem jako je Mike Skinner nebo Dizzee Rascal.

00774147.jpeg

Po čtyřech letech od poslední klasické řadovky se na začátku roku 2005 Rodney Smith coby Roots Manuva vrátil na výsluní skvělou deskou Awfully Deep s výtečnými peckami Mind 2 Motion, Too Cold, Chin High, Toothbrush nebo titulní Awfully Deep. V mezidobí ovšem nepracoval pouze na vlastních věcech, ale k hostování do svých skladeb si ho pozvalo hned několik velkých jmen hudební scény, od Cinematic Orchestra a Herbaliser, přes DJe Shadowa až třeba po Audio Bullys. V roce 2006 pak Roots Manuva opakuje úspěšný postup s předchozí řadovkou a vydává desku Alternately Deep, která obsahuje remixy věcí z Awfully Deep a některé nevydané tracky. Čtvrté regulérní dlouhohrající album mu oficiálně vychází 1. září 2008 a jmenuje se Slime & Reason. Jestli bude Rodney Smith pokračovat v kvalitativně stoupající tendenci jeho nahrávek, máme co do činění s hiphopovou deskou roku.

Spustit audio