Rudolf Steiner a současné umění

20. červen 2011

V Centru současného umění DOX začala výstava, která ukazuje myšlenky filozofa Rudolfa Steinera v tvorbě současných umělců. V DOXu tak uvidíte třeba díla Josepha Beuyse, Jana Alberse, ale i Josefa Váchala nebo Karla Malicha.

Rakouský filozof Rudolf Steiner je považován za zakladatele duchovní vědy zvané anthroposofie. Sám Rudolf Steiner definoval tuto vědu následovně: „anthroposofie je cesta poznání, která by chtěla vést ducha v člověku k duchu v kosmu. Zatímco přírodní vědy pojednávají o věcech smysly vnímatelných, měla by antroposofie pojednávat ve stejném duchu o tom, co nelze vnímat smysly.“ Rudolf Steiner je také jedním ze zakladatelů alternativní, tzv. waldorfské pedagogiky. Český klub skeptiků Sisyfos hodnotí Steinerovo učení následovně: „Převážná většina jeho názorů jsou buď náboženské, nebo okultní představy a především vlastní absurdní fantazie, které jsou v rozporu s vědeckými poznatky evolučními, fyzikálními i medicínskými. Jeho učení patří do takových oblastí, jako je pseudověda, mystika a magie.“

Výstava, která až do poloviny září probíhá v DOXu, představuje Steinerovy myšlenky prostřednictvím tvorby současných umělců. Koncept výstavy vznikl v muzeu v německém Wolfsburgu. Kurátor výstavy Holger Broeker vysvětlil, proč se rozhodli pro výstavu s tématem učení Rudolfa Steinera: „Když jsme v roce 2008 v Kunstmuseu Wolfsburg dostali nápad uspořádat výstavu věnovanou Rudolfu Steinerovi, bylo nám hned jasné, že v popředí bude jeho vztah k současnému umění a jeho vliv na něj. Steinerovy myšlenky zajímaly například Vasilije Kandinského nebo Pieta Mondriana. Na počátku 21. století se o Steinera zajímá stále víc mladých umělců. Spojení Steinera a umění má dnes další nové impulsy a dimenze.“

02334315.jpeg

Myšlenkami Rudolfa Steinera se svého času hodně zabýval německý umělec Joseph Beuys, jehož díla Ohne die Rose nebo Capri Baterie můžete v DOXu vidět. Klíčovým cílem výstavy je dle slov Holgera Broekera zdůraznit smyslové vnímání: „Vystavená díla současných umělců nemusela vždy vzniknout v rámci antroposofického konceptu. Ta díla ale na výstavě vstupují do vzájemného dialogu s myšlenkovým světem Rudolfa Steinera.“

Pokud nejste zdatný znalec Rudolfa Steinera, asi ten vzájemný dialog těchto dvou světů na výstavě v DOXu úplně neuvidíte. Nicméně i když vám antroposofie tak jako mně nic moc neříká, výstavu si můžete užít po svém. Minimálně vás bude bavit její neuvěřitelná pestrost – zeleninová instalace stojí vedle plastových a dřevěných objektů. Na zdech jsou klasické obrazy a grafiky, které střídá videoprojekce a fotografie. Součástí výstavy jsou i vlastnoruční kresby, knihy a spisy samotného Rudolfa Steinera, takže se můžete pokusit do jeho světa trochu víc proniknout. Pokud se vám tedy bude chtít.

Rudolf Steiner a současné umění, 16. 6. – 12. 9. 2011, Centrum současného umění DOX

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.