Škrtněte homo economicus, překračuje planetární meze. Evropa si osahává svět po růstu
Žijeme ve společnosti dostatku? Jak kdo. Někteří lidé vydělají za rok tolik, co by si pracovník s mediánovým příjmem vydělal zhruba od doby bronzové. Jiní se strachují, že se rozbije pračka a novou nebude z čeho uhradit. Post-růstové strategie hledají trajektorie dostatku, které budou sociálně spravedlivé a udrží ekonomiku v planetárních mezích. Kdyby veškeré lidstvo spotřebovávalo jako Evropa, museli bychom čerpat zdroje ze tří planet.
O tom všem je hnutí nerůstu, které prorůstá už i do oficiálních struktur Evropské unie. Od 15. do 17. května se na půdě Evropského parlamentu konala konference Beyond Growth, kterou navštívil Tadeáš Žďárský.
„Potřebujeme redefinovat pokrok. Růst spojený s pokrokem je mantrou vlád, firem i jednotlivců. Naše společnost ale žije v materiálovém nadbytku, který způsobuje různé krize. Jde o krize environmentální, sociální i psychologické. Měli bychom se místo růstu zaměřit na naplňování lidských potřeb, na péči a dostatek,“ uvádí nové parametry kvalitního života Tadeáš, nominovaný v loňském roce na cenu Josefa Vavrouška.
Konference Beyond Growth měla přes dva tisíce účastníků, trvala tři dny a iniciovalo ji přes dvacet europoslanců. Na jednotlivých panelech byly prezentovány vědecké studie, které se shodovaly, že zvládnout klimatickou a další krize nemůžeme bez opuštění růstového modelu.
„V růstovém kapitalismu stimulujeme jen soutěživost, maximalizaci a zaměření se na vlastní požitky. Skoro vůbec se nepodporuje spolupráce, solidarita nebo obnovování ekosystémů,“ uzavírá Tadeáš Žďárský, podle kterého patří mezi post-růstové nástroje nepodmíněné základní služby. To znamená, že bychom měli vyjmout základní potřeby jako školství, zdravotnictví, dopravu, internet, bydlení a jídlo z trhu a tržní logiky soukromých společností. Tadeáš k tomu říká: „Vidíme, že zisky energetických firem jsou rekordně vysoké, zatímco víc a víc lidí je v energetické chudobě. Další politikou jsou garantovaná zelená pracovní místa.“
Jak by post-růstová Evropa obstála v konkurenci světových velmocí? Jak přemýšlí post-růst nad otázkou mezinárodní bezpečnosti? Je podstata člověka spíš sebestřednost, nebo solidarita a spolupráce? Poslechněte si celé Podhoubí.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.