Šolichání pod stromkem aneb nejlepší hry pro smartphony

16. prosinec 2014

Díky technologickému pokroku se mění i vánoční zvyklosti a i letos je jisté, že čím dál tím víc lidí zvolí místo pohádek intimní chvilky se svým smartphonem. Právě pro tyhle příležitosti digitální pohody vám přinášíme subjektivní žebříček nejlepších indie her pro chytré telefony – zapomeňte ale na Angry Birds, zaměříme se spíš na produkci nezávislých vývojářů.

Ridiculous Fishing (Android/iOS)

Lidem už se nechce přicházet do styku s vodou a dlouhé hodiny hypnotizovat její hladinu – jinak si nelze vysvětlit, proč existují desítky rybářských her. Jenom jedna ale opravdu Ridiculous – Ridiculous Fishing láká nejenom na krásnou retro grafiku a výbornou hudbu, ale především na unikátní herní systém. Ryby, kterých ve čtyřech různých mořích existuje skoro sedmdesát druhů, musíte pomocí naklánění telefonu na stranu nejenom vylovit, ale poté vyhodit nad hladinu a postřílet. Máte k tomu samozřejmě k dispozici různé zbraně, které kupujete z utržených peněz. Koupit se ale dá leccos – toustovač přivázaný k udici ryby rovnou zabije, lepší oblečení pro vašeho rybáře vám umožní za ryby utržit víc, a když už nemáte za co jiného utrácet, můžete si koupit kapitalistický klobouk a peníze ukládat do něj. Klobouk, stejně jako úroveň zábavnosti Ridiculous Fishing, pak postupně roste až do nebe.

Čtěte také

03273557.jpeg

Monument Valley (Android/iOS)

Jako všechny nejlepší hry i Monument Valley je postavená na jednoduchém základu – ovládáte princeznu, která prochází kouzelným světem vybroušeným ze snové grafiky. Jednotlivé levely přitom vycházejí z optických klamů M. C. Eschera, díky kterým nebudete vědět, kde je dole a kde je nahoře, a pomocí spouštění mostů budete propojovat zdánlivě nepropojitelné cestičky. V Monument Valley rozhodně nehledejte akci ani adrenalin, ale spíš meditativní zážitek na pomezí hry a čistě vizuálního díla.

03273558.png

Čtěte také

Hundreds (Android/iOS)

Jak už název napovídá, v Hundreds jde hlavně o čísla – podržením prstu na rotujících objektech je musíte „nafouknout“ do požadované velikosti. V cestě vám samozřejmě stojí nejenom ostré hroty, které vaši kouli vyfouknou, ale především fakt, že když se dvě koule čehokoliv dotknou během nafukování, musíte level opakovat. Hra je multidotyková – znamená to, že kromě mozku a rychlého počítání musíte zapojit i co nejvíc prstů zároveň. Zábavná a frustrující – přesně takhle má vypadat každá logická hra stříknutá arkádou.

03273555.png

Space Is Key 1 & 2 (Android/iOS)

Space Is Key vyšla původně v loňském roce, momentálně jsou ale oba dva její díly k dispozici zdarma – i proto se k ní spousta hráčů dostala až letos. Hra opatřená energickým osmibitovým soundtrackem a minimalistickou grafikou je klasická skákačka v hlavní roli s jednopixelovou kostkou. Místo Space Is Key by se ale měla jmenovat Timing Is Key – aby hráč překonal několik desítek levelů, musí skákat s neobyčejnou přesností, jejíž natrénování vám sebere několik hodin. Přesně na tuhle dobu se váš svět scvrkne na dvoubarevnou obrazovku, v níž neexistuje nic jiného než kostka a několik ďábelsky umístěných překážek.

Čestné uznání:
Vanitas (Android/iOS)
Gyro (Android)
JELLIES! (iOS)
The Room & The Room Two (Android/iOS)
Crossy Road (iOS)

autor: Jiří Špičák
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.