Spongebob v kalhotách a Patrick žijí na dně Atlantiku, na fotografii je zachytilo hlubinné vozidlo

30. červenec 2021

Známá dvojice ze seriálu společnosti Nickelodeon nemusí být tak abstraktní, jak se někteří mohli domnívat. Dvojníky slavného dua totiž zachytil na dálku ovládaný stroj americké vědecké státní agentury Národní úřad pro oceán a atmosféru

„Reální“ Spongebob v kalhotách a Patrick byli objeveni bok po boku na podmořské hoře zvané Retriever Seamount, asi 200 mil východně od New Yorku ve vodách Atlantského oceánu.

Mořský biolog Christopher Mah, který snímek sdílel na sociální síti Twitter, upozorňuje, že pro tyto houby a hvězdice (odbornými názvy Hertwigia a Chondraster) je typické úplně jiné zbarvení, než jaké má kreslená nápodoba. Vyobrazení Patricka a Spongeboba je tedy z biologického hlediska nesprávné.

Jak doplňuje server Hyperbeast, mořské houby se naopak vyskytují ve valné většině oranžové nebo bílé a nikdy nemají čtvercový tvar. Často jsou také potravou právě masožravých hvězdic, předlohou seriálového Patricka.

Spustit audio
 • Obchod, jehož zboží nikdy nedojde. V Itálii začínají prodávat objetí

  27. září 2021
  objetí

  Pandemie koronaviru a s ní spjaté lockdowny omezily možnost se nejen scházet, ale také dotýkat ostatních lidí a objímat se. Ačkoliv karanténní opatření většinou opadly, v Itálii se rozmáhá nový typ byznysu. Zákazníci si můžou ve specializovaných obchodech „dojít“ pro objetí.

  Jeden z takových obchodů vyrostl například v centru italského Říma. Nese jméno Cuddle Place a funguje vcelku jednoduše. Zákazník přijde a nechá se obejmout profesionálními „objímači“. Podle zakladatelky Cuddle Place, Laury Nardini, zájem o takové služby vzrostl. „Některé dotyky už nám totiž nejsou přirozené,“ domnívá se. Jednotlivá sezení trvají mezi 30 minutami až hodinou s tím, že za první půlhodinu klient zaplatí okolo 60 eur.

  Server EuroNews mimo jiné mluvil s jedním ze stálých zákazníků podniku Walterem Tabbìm, který do Cuddle Place začal chodit hned zkraje pandemie. Pro něj ale není objetí jenom způsobem krátkodobého odpočinku, účinky jsou podle něj totiž dlouhodobé.

  Podle Sebastiana Maffetoniho, profesora politického filozofie na univerzitě Luiss v Římě, si někteří lidé jednoduše cení zájmu, který o ně „objímači“ projeví. „Potřeba náklonnosti tady byla vždy. Pandemie z toho akorát udělala něco chronického,“ říká Maffetoni. Server EuroNews potom dodává, že omezení, kterými si musel svět projít, aby zkrotil šíření infekce, si vyžádala újmu na psychickém zdraví lidí – což ostatně potvrzuje i tento typ byznysu s lidským kontaktem.

 • Marina Abramović se v novém rozhovoru svěřuje o smrti, přístupnosti umění nebo sexu po menopauze

  27. září 2021
  Marina Abramović

  74letá Marina Abramović, jejíž jméno už půl století patří neodmyslitelně k performance umění, se rozpovídala například o stáří a smrti – nikoliv však fatalisticky, ale s určitou dávku optimismu. Umělkyně mimo jiné zavzpomínala na své dětství nebo umělecké začátky.

  Umělkyně, která v listopadu oslaví 75. narozeniny, vyrůstala až do svých šesti let u babičky, která se tak pro ni stala důležitou životní postavou. „Babička se dožila 103 let. Jednou mi řekla, že se život stává zajímavým až po sedmdesátce. Můžete si totiž dělat, co chcete – tedy pokud zůstanete zdraví,“ řekla v rozhovoru pro britský Guardian.

  Život a jeho dostatečné prožívání spojuje ale také se smrtí, o níž každý den přemítá. „Jenom tehdy si dokážete užívat život. Všechno nedůležité zmizí, smrt může nastat kdykoliv.“ Jenže v takovém případě by se měl člověk, hlavně umělci, podle Abramović zamyslet nad tím, co odkazují světu.

  „S nadáním se musí zacházet opatrně. Ten dar není jenom váš, je určený pro společnost,“ říká umělkyně, která zasvětila život performance a jeho začlenění do uměleckého mainstreamu. Před Abramović se mu totiž věnoval málokdo a spíš tento druh kreativity sklízel posměšky.

  Performerka pak dodává, že právě díky tomu, že její dílo hraje s emocemi, je přístupné všem. „Pro pochopení většiny umění musíte mít třeba hodně načteno. S mojí tvorbou to tak není.“ Ilustrací takového přístupu může být například jedno z jejích nejznámějších performance – The Artist Is Present.

  Tvůrkyně se mimo jiné svěřila s tím, jakou zášť chovala vůči svému bývalému partnerovi Ulayovi (Frank Uwe Laysiepen). Ten ji totiž po 12 letech vztahu zažaloval kvůli finančním podílům na společných uměleckých dílech. „Byla jsem naštvaná, ale pak jsem si uvědomila, že je načase se zamyslet, co bude následovat – a to bylo odpuštění.“ Rok před Ulayovou smrtí se tak stali velmi dobrými přáteli.

  Umělkyně teď naopak chodí s o 21 let mladším partnerem a neostýchá se mluvit ani o svém sexuálním životě. „Sex je pro mě velmi důležitý. Hodně lidí si myslí, že po menopauze ženy nemyslí na sex. Teď si jej užívám dokonce víc, protože neotěhotním,“ přiznává s tím, že své vlastní potomky nikdy nechtěla – a to s vědomím toho, že by se v takové chvíli nedokázala věnovat naplno ani umění, ani rodině.

 • Američtí vysokoškoláci během pandemie přestali pít alkohol, zvýšila se u nich ale spotřeba psychedelik

  24. září 2021
  halucinace - LSD - psychedelika

  Pandemie koronaviru změnila životy lidí v mnoha ohledech, podle průzkumu se odrazila i na přístupu k drogám. Odborníci zkoumající užívání návykových látek zjistili, že američtí vysokoškoláci v posledním roce upustili od pití alkoholu, naopak u nich ale vzrostla spotřeba psychedelik a marihuany.

  Právě její užívání je dle studie na nejvyšší úrovni za posledních 30 let. Nejstrmější nárůst ale tým vědců z Národního institutu pro zneužívání drog (NIDA) zaznamenal u užívání halucinogenních drog. Podle výsledků devět procent studentů uvedlo, že je v loňském roce užívali. Ve srovnání s rokem 2019 se tak jedná o nárůst čtyř procent.

  Důvodem podle odborníků může být fakt, že tyto látky obecně některým uživatelům napomáhají přijímat tíživé situace a tím zlepšovat jejich duševní zdraví. Letos v červnu pak další studie zjistila, že psilocybin, vyskytující se v takzvaných houbičkách, je při léčbě deprese stejně účinný jako antidepresiva.

  Výhody „psychedelické terapie“ popsal již v minulosti klinický psycholog Richard Zeifman. Dle něj jsou účinky podobné léčby dlouhodobější než v případě léčení za použití tradičních farmaceutik. Jak ale Zeifman uvedl pro PsyPost, pochopení celého důsledku terapie psychedeliky ještě není zcela objasněno, je však důležité podporovat a poskytovat podobné terapie těm, kterým skutečně můžou pomoci.

  Určité uvolnění psychického napětí může přinést i alkohol, jeho obliba však mezi zkoumanými vysokoškoláky klesla. 56 procent studentů uvedlo, že během 30denního období alkohol požilo, 28 procent pak uvedlo i stav opilosti. V porovnání s předchozím rokem se jedná o pokles z 62 procent u konzumace alkoholického nápoje a z 35 procent u studentů, kteří tehdy hlásili opilosti. Rovněž se snížilo nadměrné pití.

  Jak dále informuje server Dazed, za nižšími počty stojí podle profesora psychologie z Univerzity v Michiganu Johna Schulenberga méně času, který mladí tráví se svými vrstevníky. Důvodem může být i jejich návrat zpět domů ze samostatného bydlení i obecný lockdown, kdy byly zavřené bary a studenti byli nuceni zůstávat doma.

 • Radiohead vydali videoklip k písni If You Say The Word z připravované reedice Kid Amnesiae

  24. září 2021
  Radiohead

  Britští Radiohead vydali nový videoklip k písni If You Say The Word z připravované speciální reedice Kid Amnesiae. Za hudebním snímkem s ponurou atmosférou stojí norský režisér Kasper Häggström.

  Hlavními aktéry jsou dva muži, kteří v lese zajmou lidi a následně je v nákladních autech přiváží do velkoměsta. Jak poukazuje server Pitchfork, jedná se nejspíše o budoucí zaměstnance kanceláří. V novém prostředí se však jen těžko adaptují.

  Skladba If You Say The Word je prvním singlem z kompilačního alba Kid Amnesiae, které vyjde 5. listopadu. Speciálním trojalbem si Radiohead připomenou výročí vydání desek Kid A a Amnesiac, obsahovat bude i dosud nezveřejněné písně nahrané v letech 1999 a 2000.

  Podívejte se taky na Kultovní album Amnesiac slaví dvacet let. Radiohead fanouškům nadělují „ne až tak“ kryptický vzkaz.

 • Ztratila jsem followery kvůli fotce dekoltu, prohlásila Billie Eilish. Madonna se jí zastala

  24. září 2021
  Billie Eilish

  Kalifornská zpěvačka Billie Eilish byla po léta známá pro svůj styl oblékání vyznačující se oversize kousky. Letos v červnu se však objevila na titulní stránce magazínu Vogue v korzetu, dekolt nyní ukázala i na svém Instagramu. A ztratila jsem kvůli tomu 100 tisíc sledujících, uvedla devatenáctiletá umělkyně.

  Na sociální síť přidala v polovině července sérii fotografií v korzetu s vykukujícím krajkovým spodním prádlem. Jak uvedla v rozhovoru pro magazín Elle, lidé v komentářích označili snímky za „nezodpovědné“ a nařkli zpěvačku z toho, že ji hudební průmysl změnil. Za Billie Eilish se postavila zpěvačka Madonna. Ta nevidí důvod, proč by měla být mladá umělkyně trestána za to, že své tělo ukazuje jinak než v minulosti.

  „Ženy by měly mít možnost prezentovat se tak, jak chtějí. Kdyby byla Billie mužem, nikdo by o tom nepsal. Muž se může první tři roky své kariéry objevovat oblečený v obleku a kravatě a pak příští měsíc přijít jako Prince nebo Mick Jagger, bez košile, s oční linkou, a nikdo by neřekl ani slovo,“ uvedla podle Billboardu.

  „Problém je v tom, že stále žijeme ve velmi sexistickém světě, kde jsou ženy zařazovány do kategorií,“ řekla Madonna. „Billie začala v nesexualizované kategorii, nepodbízející se masám a nevyužívající své sexuality, což byla její volba a bůh ji za to žehnej – koneckonců celou tu dobu byla teenagerkou,“ pokračuje třiašedesátiletá popová zpěvačka.

  Billie Eilish se tématu tělesnosti věnuje i na svém nejnovějším albu Happier Than Ever. Zde se dotýká právě jednoho z pro ni nejintimnějších témat, vztahu k sobě samé a ke svému tělu.

  Přečtěte si recenzi poslední desky Moc písní, málo hudby. Billie Eilish na nové desce pohřbila žánry a stává se zapomenutelnou.

 • Bochánek rýže jako Bach. Nadšenec se pustil do ztvárňování skladatelů v asijském pokrmu

  23. září 2021
  r_2100x1400_wave.png

  Japonské onigiri jsou oblíbenou asijskou svačinou, stát se můžou ale i uměleckým dílem. Rýžové kuličky se totiž instagramový uživatel vystupující pod přezdívkou onigirigekijo rozhodl přetvářet do podoby významných skladatelů klasické hudby.

  Kreativní tvůrce takto ztvárnil například rakouského hudebního skladatele Franze Schuberta, francouzského „básníka klavíru“ Fryderyka Chopina nebo dvojici Němců Ludwiga van Beethovena a Johanna Sebastiana Bacha.

  Těla hudebních géniů tvoří rýže, která je sama o sobě základem tohoto asijského pokrmu, oblečeni jsou pak do listů mořské řasy nori. Důraz je kladen i na detaily. Části obličejů či úborů jsou tvořeny například ze sezamové pasty nebo krabích tyčinek, a proto není těžké rozeznat, o jakého skladatele se jedná.

  Jak upozorňuje rádio Classic FM, tvůrce se nezaměřuje pouze na osoby ze světa klasické hudby, na jeho profilu jsou k nalezení i onigiri ve tvaru koček, psů a dalších zvířat. Kromě nich se pustil třeba i do ztvárnění hollywoodského herce Jeana Reno nebo významného japonského vojevůdce Šingena Takedy.

 • Sao Paulo se připravuje na revoluci v dopravě, zařadí elektrické letecké taxíky

  23. září 2021
  kabina letadla

  Brazilské Sao Paulo se problémy s přetíženou dopravou rozhodlo vyřešit inovativní variantou přepravy. Oblohu nad pátým největším městem světa budou křižovat letecké taxíky. Ty nejenže urychlí dopravu a ulehčí tak i komplikované situaci na pozemních komunikacích, budou navíc i s nulovými emisemi.

  Letadla typu VA-X4 eVTOL podle vizualizací vypadají jako kříženec helikoptéry a kluzáku, disponovat budou funkcí svislého vzletu i přistání, a to na elektrický pohon. Tím by se Brazílie podle agentury Reuters mohla také o další kus přiblížit cíli v oblasti uhlíkové neutrality do roku 2050.

  Britský výrobce by celkem 500 strojů měl podle plánů dodat nejdříve na konci roku 2024, uvádí server Guardian. Do provozu se dostanou v průběhu dalšího roku.

  Provozní cena za jednu cestu by se v budoucnu měla dostat na stejnou úroveň, jako je nyní za taxi z dolní části newyorského Manhattanu na letiště JFK, předpovídá Dómhnal Slattery, generální ředitel firmy Avolon, která letadla poskytne brazilské letecké společnosti Gol. „Bude to demokratizace leteckého cestování,“ uvedl podle The Financial Times.

  Největší brazilské město již několik let bojuje s hustou dopravou, celkově se zde pohybuje přes 8 a půl milionu vozidel. Tamní úřady kvůli enormnímu množství automobilů a dalších vozů musely na konci 90. let přijít i se systémem rotujících poznávacích značek.

  Podobné problémy řeší také další hustě zalidněná města, jako jsou Tokio, Dillí, Soul nebo Šanghaj. A právě asijské země by měly být další, ve kterých by se podle plánů mělo začít s leteckým cestováním po městě.

 • Rihanna prozradila detaily k nové desce. Bude úplně jiná než ty předchozí

  23. září 2021
  Rihanna

  Dlouho očekáváná devátá deska zpěvačky Rihanny bude úplně jiná než předchozí diskografie této barbadosko-americké hudebnice. Na představení kolekce spodního prádla Savage x Fenty prozradila, že fanoušky čeká velké překvapení. „Cokoli znáte z Rihanny, nebude to, co uslyšíte,“ řekla.

  „Hudba je jako móda, měli byste mít možnost si hrát. Měla bych mít možnost se oblékat, jak chci, a stejně tak přistupuji i k hudbě,“ uvedla pro agenturu AP.

  Poslední deska Anti vyšla v roce 2016 a i tu ozvláštnila o atypické prvky, které jak popsala pro server Dazed, inspirovaly tóny reggae. Co přijde s nadcházejícím albem, ale blíže neurčila. „Bavím se. A bude to úplně jiné,“ uvedla zpěvačka.

  Rihanna vydáním nového alba navazuje na své úspěchy z poslední doby. V srpnu překonala hranici miliardy dolarů (v přepočtu přes 21 miliard korun), začala pracovat na karibské kuchařce a nadále se daří i její kosmetické značce.

 • V Číně opět vybírají nejbizarnější architektonické počiny

  22. září 2021
  Jeden z nejbizarnějších architektonických počinů v Číně je i hotel inspirovaný ruskou matrjoškou

  Kostel ve tvaru houslí, dům vzhůru nohama a hotel inspirovaný ruskou matrjoškou… To jsou jen některé z objektů v anketě, která hledá letošní nejošklivější čínské stavby.

  Pět let poté, co vláda prezidenta Si Ťin-Pchinga vydala směrnici vyzývající k ukončení „předimenzovaných, xenocentrických, podivných“ struktur, čínský web věnovaný architektuře Archcy.com vybral na devadesát aspirantů na vítězství ve dvanáctém ročníku projektu Nejošklivější budova roku.  

  Na zúženém seznamu jsou mrakodrapy, muzea, hotely a sportovní zařízení neobvyklých tvarů a s podivným zdobením, které přispívají k tomu, že se ve světě o čínské architektuře mluví jako o bizarní.

  V anketě pro veřejnost, do níž se zapojily už desetitisíce hlasujících, zatím vede brána s pěti klenbami na univerzitě v Chang-čou, hlavním městě provincie Če-ťiang. V těsném závěsu za ní je skleněný most v provincii S’-čchuan zavěšený mezi obřími sochami žen a mužů v krojích.

  K dalším nominovaným patří muzeum, o němž se píše, že vypadá jako misky s instantními nudlemi, nebo jeden a půl kilometru dlouhý úsek věží v Šanghaji, které jsou spojené tenkou zvlněnou střechou.

  Hlasování bude pokračovat do prosince, kdy se do něj vloží i odborná komise složená z architektů, kritiků a akademiků. Soutěžící projekty zhodnotí podle devíti kritérií. Bude posuzovat například to, zda jsou budovy „v neharmonii“ s okolím nebo jestli hrozí, že by jejich design mohl někdo zkopírovat. Hlasování poroty rozhodne o výsledku z šedesáti a veřejnosti ze čtyřiceti procent.

  Jak se píše na webu CNN, koncem roku pořadatelé zveřejní výběr deseti nejošklivějších nově postavených budov roku 2021. V posledních letech zvítězily například kulturní centrum ve tvaru kraba nebo most pro pěší ozdobený šesti obřími napodobeninami diamantů.