Tři mladí lidé o prožívání smrti rodiče. Poslechněte si dokument Spolu sami

22. únor 2020

Bára, Petr a Ondřej museli dospět mnohem rychleji než jejich spolužáci. Už na střední škole se museli vyrovnat se smrtí v rodině. Audiodokument Diany Cam Van Nguyen vypráví o smutku, ale také o lásce, síle a o smíření se ztrátou blízkého člověka.

„Je to právě to, že to slovo ‚máma‘ se objevuje pořád a všude a člověku to přirozeně naskakuje pořád. Je to třeba jenom dvousekundovej záblesk v hlavě. To je taková ta silná rejha v tom mozku. Takže to vždycky najede na ty dvě sekundy a pak je to v pohodě, že jo. Ale jenom si člověk řekne: no jo, něco tam je jakoby blbě.“

Z krátkého filmu k dokumentu Spolu Sami

Radiodokument Spolu sami je volným pokračováním krátkého animovaného filmu. Režisérka Diana Cam Van Nguyen v něm zachytila příběhy tří přátel. Protagonisté Bára, Petr a Ondřej vypráví s odstupem let o ztrátách, které prožili na střední škole. Všichni tři poukazují na absurdnost setkání se smrtí v mladém věku. Vypráví, jak se s odchodem blízkých vyrovnávali a jak kvůli tomu museli rychle dospět.

Poslechněte si dokument, který vypráví o vyrovnávání se se smrtí někoho blízkého!

autorka: Diana Cam Van Nguyen
dramaturgie: Lukáš Janičík
mistryně zvuku: Viera Marinová

Diana Cam Van Nguyen (1993, Cheb) je česko-vietnamská režisérka žijící v Praze. Její krátké filmy Malá (2017) a Spolu sami (2018) byly promítnuty na mnoha domácích a zahraničních festivalech a vyhrály několik cen. Spolu sami bylo oceněno na MFDF Jihlava jako nejlepší český experimentální dokumentární film 2018, svoji mezinárodní premiéru mělo na MFF v Rotterdamu a soutěžilo v Annecy a na BFI London Film Festival. Film byl nominovaný na České lvy v sekci studentských filmů a na BAFTA Student Award 2019. Diana je studentkou magisterského programu katedry animované tvorby na FAMU. Specializuje se na animované dokumenty a ve svých filmech se věnuje osobním tématům.

autor: Diana Cam Van Nguyen
Spustit audio

Související