Umět být sám a nebát se mluvit. Co všechno může studentům přinést Erasmus?

18. duben 2024

Láká vás studium nebo stáž v zahraničí? Jak procestovat Evropu vlakem s jízdenkami zadarmo a jaké příležitosti můžou v rámci Evropské unie využít nejen vysokoškoláci, ale i středoškoláci? Odpovědi jsme probrali v další debatě ze série, která vzniká ve spolupráci s Díky, že můžem, tentokrát na Gymnáziu Příbram.

„Pro mě jako studenta politologie a někoho, koho zajímala Evropská unie, to byla možnost poprvé být v Bruselu a pochopit jí,” říká o stáži v Evropském parlamentu Natálie Jančíková. „V Bruselu je velká evropská komunita,” říká o setkávání se s kolegy ze zahraničí, které jí nadchlo.

„Jeden z našich učitelů byl právě na Martiniku na 14 dní v rámci projektu Erasmus+, a když jsem se potom hlásil na studijní pobyt ve Francii, nabídl mi, jestli bych to nechtěl zkusit na Martinik,” říká o svém zážitku Petr, který vycestoval už při studiu na gymnáziu.

Další příležitostí jak vyjet, jsou projekty, které můžou trvat jen několik dní nebo týdnů. „Výměny mládeže jsou taková krátkodobá mezinárodní setkání,” přibližuje Pavlína možnost pro účastníky od 13 do 30 let. „Asi mi to trochu změnilo pohled na život,” říká o pobytu v jiné kultuře Petr a zmiňuje i samotu, se kterou se někdy musel vypořádat. „Nejlepší nová vlastnost, kterou jsem se naučila, je seznamovat se s novými lidmi a nebát se,” shrnuje Natálie.

Jak vyjet za hranice, procvičit jazyk a seznámit se? Jaké příležitosti nabízí studujícím EU? Poslechněte si ve Studovně.

Debata vznikla ve spolupráci s platformou Díky, že můžem volit.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.