Univerzita Palackého má plán na nejsilnější vědeckou instituci v zemi. Přidat se chce i Akademie věd

Přírodovědecká fakulta UPOL
Přírodovědecká fakulta UPOL

Olomoucká Univerzita Palackého se v budoucnu možná stane nejsilnější vědeckou institucí v České republice. Pomoci jí k tomu má nový vědecký ústav s názvem Czech Institute of Science and Technology.

Měl by propojit tři stávající univerzitní vědecká centra: Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM), Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM). Tato pracoviště už v současnosti patří k nejvýkonnějším vědeckým institucím v tuzemsku. Podle univerzity se tak zajistí finanční udržitelnost výzkumných center a posílí i vzájemný transfer technologií. Všechny tři instituce by se také měly i nadále významně podílet na výukových a výzkumných činnostech na Přírodovědecké fakultě a Lékařské fakultě. „Všechna tři centra mají podobné mechanismy řízení, financování i evaluace. Především ale úspěšně vědecky spolupracují, řeší společné grantové projekty. Jejich propojení může přilákat na univerzitu další špičkové zahraniční vědce. Studenti tak budou moci bádat pod vedením nejlepších odborníků a využívat špičkové vybavení ústavu,“ vyjádřil se ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radek Zbořil. Zájem o intenzivní spolupráci s nově vznikajícím ústavem mají navíc i Fakultní nemocnice Olomouc a Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. S prezentací vzniku nového vědeckého ústavu ale nesouhlasí vedení Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. „O podmínkách zřízení ústavu s vedením naší fakulty dosud nikdo nejednal,“ řekl děkan Martin Kubala, a to i přesto, že dvě ze zahrnutých vědeckých center jsou součástí fakulty.

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Starosta italského města kvůli alergii malého chlapce zakázal pěstovat bob

  26. duben 2019
  Bob obecný

  Lorenzo Falchi, starosta italského města Sesto Fiorentino, zakázal lidem pěstovat bob obecný v okolí bydliště chlapce, který má vzácnou alergii. Vyhláška platí ve vzdálenosti 300 metrů od chlapcova domu.

  Informuje o tom britský deník Guardian. „Týká se to hlavně obytných částí města, kde jsou domy, velké baseballové hřiště a mnoho parcel,“ říká mluvčí radnice Giovanni Rizzo. Bob, který je v italské kuchyni oblíbený zejména na jaře, se podle něj v této oblasti ve velkém nepěstuje, a tak by nařízení nemělo zemědělským firmám způsobit žádné velké potíže. Jak připomínají italské noviny Il Globo, starosta žádost chlapcovy matky, aby pěstování bobu zakázal, nejprve odmítl. Stav malého chlapce se ale v loňském roce zhoršil a kvůli hemolytické anémii musel strávit dlouhou dobu v nemocnici v nedaleké Florencii. Vzácná nemoc, které se přezdívá favismus, postihuje především muže původem ze Středomoří. Může se projevit v každém věku, ale častěji se vyskytuje u dětí. Název onemocnění pochází z italského fave, což znamená bob obecný.

 • Finské město chce jít příkladem a stát se první zero waste obcí na světě

  26. duben 2019
  Značka finského městečka Ii

  Občané městečka s kouzelným jménem Ii se rozhodli, že se obejdou bez fosilních paliv. Veškerý provoz města, které se nachází nedaleko pobřeží Botnického zálivu, je tak energeticky zajišťován z udržitelných zdrojů, jako jsou geotermální, solární a větrné elektrárny nebo dřevo.

  Jak se změní celková spotřeba elektřiny, tepla a vody, když se ve třídě vypnou všechny elektrické spotřebiče a sníží nebo zvýší se teplota v místnosti? I takové praktické úkoly řeší žáci v místní škole, kde s přechodem na ekologický šetrnější režim klesly výdaje za elektřinu a vodu až o 50 %. Celé město pak ušetřilo půl milionu eur ročně a mezi lety 2007 až 2015 snížilo množství vyprodukovaného CO2 na polovinu, uvedla BBC. Jak se to podařilo? Pro obecní účely se začaly využívat elektromobily, navýšily se kapacity recyklačních zařízení a domácnosti používají chytrou technologii Smart meter pro správu energetické spotřeby. „Pokud malé, titěrné Ii s 10 000 obyvateli dokazuje, že pracovat ekologicky se vyplatí, pak už není na co se vymlouvat. Dokonce i globální výzvy jsou řešitelné – každý z nás to zvládne, je to jen otázka vůle,“ věří Leena Vuotovesi, která má v Ii na starosti opatření v oblasti klimatu.

 • Ropák roku 2018 je Jan Skalický z Vodních cest, antiekologický výrok roku pronesl Jaroslav Foldyna

  26. duben 2019
  Jaroslav Foldyna

  Předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický získal cenu mimo jiné za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče. Vést by měl přes plánované chráněné území NATURA 2000 na Slavíkových ostrovech a jeho cena je odhadovaná na 3,1 miliardy korun.

  Skalický také dlouhodobě prosazuje výstavbu 420 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za 582 miliard korun, se kterým ekologové také nesouhlasí, píše ČTK. Cenu Zelená perla za nejhorší antiekologický výrok loňského roku obdržel poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD. Foldyna během projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně prohlásil: „Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné.“ Vodní nádrž Gabčíkovo na jižním Slovensku se v minulosti stala bodem sporu mezi Československem a Maďarskem. Jedním z důvodů byly i ekologické dopady stavby na lužní lesy, zásoby pitné vody a jedinečný ekosystém oblasti mezi hlavním korytem a Mošonským ramenem Dunaje. Foldyna není mezi laureáty ekologických anticen nováčkem. Loni získal Ropáka za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a za její prosazování. Schválený návrh vyloučil spolky ze stavebních řízení pro malé lokální stavební projekty.

 • Ryby plné mikroplastů by už neměly končit na pultech. Zabránit tomu má doklad o jejich původu

  26. duben 2019
  ryby - úlovek - rabyření

  Lidstvo každoročně vyhodí do oceánů kolem 8 milionů tun plastového odpadu. Ryby a mořské plody plné mikroplastů pak často končí i na našem talíři. Změnit to má nový způsob označování mořských produktů, zákazníci díky němu budou moct sledovat cestu ryb z oceánu až do supermarketu.

  Takzvané rybí vysvědčení bude obsahovat originální fotografii prodávaného mořského tvora, místo úlovku, hodnocení kvality vody, původní hmotnost i podrobnosti o lodi a posádce, která ho ulovila. Informace o místě původu ukážou, že zvíře bylo chyceno daleko od obydlených pobřežních oblastí, a dodavatelé budou moct také nahrát osvědčení o kontrole kvality. Světová nadace na ochranu zvířat, která na projektu pracuje, doufá, že na stolech spotřebitelů tak nebudou končit ryby ulovené otrockou prací v nejchudších regionech světa. „První produkty označené rybím vysvědčením by se měly do supermarketů na Novém Zélandu a v Evropské unii dostat během letošního roku,“ řekl pro BBC manažer projektu Alfred Cook.

 • Vesmír se rozpíná rychleji, než vědci předpokládali. Možná budou muset přijít s novou teorií

  26. duben 2019
  Záběry Velkého Magellanova mraku z Hubbleova teleskopu

  Podle nové studie se vesmír rozpíná zhruba o 9 procent rychleji, než si vědci mysleli. Ukázalo to pozorování pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Rychlost rozpínání vesmíru označují vědci jako Hubbleovu konstantu, která je jedním ze základních principů našeho chápání univerza. Vědci tuto veličinu dosud předpovídali na základě dat z Planckovy družice Evropské kosmické agentury. Opakovaně se ale ukazuje, že se teorie o rozpínání vesmíru chová nečekaně a může být chybná.

  Rozpory mezi údaji naměřenými teleskopem a dříve určenou hodnotou Hubbleovy konstanty se objevily už dříve. Nová studie snížila pravděpodobnost, že se jedná o chybu měření, na 1 : 100 000. Během výzkumu vědci analyzovali světlo ze 70 hvězd z galaxie Velký Magellanův mrak. Hvězdy předvídatelně mění svůj jas, což vědcům umožňuje sledovat změny mezigalaktických vzdáleností, a tím i rychlost rozpínání vesmíru. Nová metoda umožnila výzkumníkům měřit více hvězd najednou. Data použili k novému výpočtu Hubbleovy konstanty. Číslo, ke kterému došli, se ale neshoduje s dříve publikovanými daty. Podle dosavadní teorie by přitom hodnoty měly být stejné. „Tato odchylka roste a nyní dosáhla hodnoty, kterou je opravdu nemožné považovat za náhodu,“ uvedl vedoucí studie Adam Riess, profesor fyziky a astronomie na Johns Hopkins University a laureát Nobelovy ceny. Profesor Riess a jeho tým zatím nejsou schopni vysvětlit, proč takový rozdíl existuje. Badatelé tak můžou směle přicházet s novými teoriemi o rozpínání vesmíru.

 • Kozy lezoucí po stromech jsou možná zinscenovaná atrakce pro turisty. Do korun je ženou farmáři

  25. duben 2019
  Kozy lezoucí po stromech v Maroku

  Turisté v Maroku rádi vyjíždí do okolí Marrákeše za kozami lezoucími do korun argánií trnitých. Fotky s kozami lezkyněmi se masivně sdílejí na sociálních sítích a často zdobí stránky cestovatelských průvodců po Maroku. Průzkum britského environmentálního fotografa Aarona Gekoskiho však odhalil, že oblíbená turistická atrakce je pravděpodobně ve skutečnosti podvod.

  Místní farmáři údajně přivádějí kozy z ostatních oblastí a nutí je vylézt na stromy, než přijdou turisté, od nichž pak vyberou peníze za focení. Když se kozy unaví z balancování na větvích, farmáři je snesou dolů a nahradí je novými. „Jakmile si všimli zájmu turistů, někteří prospěchářští farmáři se rozhodli, že scenérii pro peníze zinscenují,“ tvrdí pro britský deník The Telegraph Gekoski. „Kozy jsou, co se týče lezení po větvích, neskutečně šikovné a mrštné, většinou ale stojí na místě a vypadají spíše nemocně a opuštěně,“ dodává Gekoski. Podle fotografa všichni turisté, kteří místo navštíví, vůbec netuší, že je to zinscenovaná scénka, a obdivně se dojímají, než si pořídí fotku stromu ověšeného zvířaty. Kozy se prý na stromu střídají během celého dne, dokud se neunaví. Ve stromech je navíc velké vedro a dobytek kvůli tomu strádá a hubne. Gekoskiho podezření se ale zatím definitivně ani nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. Cestovatelské weby, jako je třeba Culture Trip, tak nadále mohou tvrdit, že kozy lezou samy do argánií a s radostí pojídají jejich plody.

 • Brazilský papoušek skončil v policejní cele. Varoval dealery před blížící se razií

  25. duben 2019
  Papoušek

  Policie během protidrogové razie zatkla papouška ve městě Teresina v severní Brazílii. Podle brazilských médií byl vycvičen k tomu, aby upozorňoval zločince na policisty. „Mami, policie!“ zvolal, jakmile spatřil policisty v chudinské čtvrti Vila Irmã Dulce, kde „držel hlídku“. 

  Papoušek byl podle televize Globo zadržen v pondělí odpoledne, když policisté přepadli tamní dealery cracku. „Musel na to být vycvičen,“ řekl jeden z policistů. „Jakmile se policie přiblížila, začal křičet,“ dodal. Brazilský novinář, který měl možnost zadrženého papouška navštívit, ho popsal jako „velmi poslušného“. Jak píše britský deník Guardian, po svém zatčení ale zatím nepromluvil. „Dosud nevydal ani hlásku, je úplně zticha,“ uvedl reportér. Potvrdil to i místní veterinář Alexandre Clark. „Přišlo už mnoho policistů, ale nic neřekl,“ popsal situaci Clark. Televize Globo sdělila, že „papagaio do tráfico“ (s drogami kšeftující papoušek) byl předán místní zoo, kde se během 3 měsíců naučí létat a pak bude propuštěn. Papoušek se zařadil po bok dalších zvířat zatažených do brazilského obchodu s drogami. Například v roce 2008 byli během razie v Riu de Janeiru zadrženi dva malí aligátoři. Jejich majitelé, zdejší gangsteři, je prý krmili svými nepřáteli. Otec jednoho z obviněných zločinců to však popřel. Gang se o to prý jednou pokusil, ale aligátor nechtěl tělo sníst.

 • Rebelie proti vyhynutí má od začátku blokády třicet tisíc nových podporovatelů. Rostou i příspěvky

  25. duben 2019
  Rebelie proti vyhynutí v Londýně

  Podpora hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) se ve Velké Británii během posledních 9 dnů zčtyřnásobila. K hnutí se přidalo nebo jej jinak podpořilo třicet tisíc lidí, a to od chvíle, kdy před více než týdnem začala vlna protestů. Za stejnou dobu se vybralo téměř 200 tisíc liber, převážně z darů v rozmezí 10 až 50 liber. Hnutí od ledna celkem získalo 365 tisíc liber.

  „Ukazuje to, že Rebelie proti vyhynutí promluvila k lidem, kteří s klimatickou změnou něco chtěli udělat, ale nevěděli jak,“ řekla britskému deníku Guardian mluvčí hnutí, která si přála zůstat v anonymitě. „Diskuze je u konce, obyčejní lidé říkají, že je na čase, aby politici okamžitě jednali,“ dodala. Vedení hnutí uvedlo, že počty lidí na ulicích se oproti velikonočním svátkům snížily, ale množství podporovatelů vzrostlo z deseti tisíc na čtyřicet tisíc. Mezi aktivisty je zároveň stále více manuálně pracujících lidí. Podle mluvčí rostou i počty lidí, kteří pocházejí z etnických menšin. „Ale na tom stále pracujeme, musíme toho ještě hodně udělat,“ přiznává. Jedním z politiků, kteří hnutí podpořili, je stínová ministryně vnitra za labouristy Diane Abbott. „Nebyla bych v politice, kdybych si nemyslela, že se věci mohou změnit. Když bylo možné je změnit v záležitostech, za něž jsem bojovala, když jsem byla mladší, tak se věci mohou změnit i v případě klimatické změny,“ řekla Abbott skupině demonstrantů. Británie by podle ní mohla do roku 2025 přestat produkovat jakékoli skleníkové plyny, jak požadoval jeden z přítomných aktivistů. Podle stránek Rebelie proti vyhynutí aktivisté zablokovali ve čtvrtek ráno vlak DLR – londýnské hromadné dopravy – v byznysovém centru Londýna Canary Wharf. Protesty v britském hlavním městě mají pokračovat až do 29. dubna.

 • Umělci promítali požadavky na budovu pražského magistrátu. Chtějí vyhlášení stavu klimatické nouze

  25. duben 2019
  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu

  Stav klimatické nouze, Praha bezuhlíková nebo Umění pro klima. To jsou hesla, která ve středu večer promítali umělci na budovu magistrátu hlavního města. Upozorňují tak podle svých slov na to, že zastupitelstvo dosud nepřijalo konkrétní strategická opatření, která by reagovala na změny klimatu.

  Iniciativu tvoří aktivisté z řad umělců, vědců a studentů. Prohlášení podepsaly i instituce jako Národní filmový archiv, Uměleckoprůmyslové museum nebo Asociace spisovatelů. Mezi požadavky patří mimo jiné vypracování plánu, podle kterého by měla Praha do roku 2030 hospodařit bez uhelné energetiky. „Na vládní úrovni států jsou opatření proti klimatickému kolapsu projednávána jen velmi pomalu a vlažně, proto hledají vlastní strategické plány města,“ říká mluvčí iniciativy historička Anežka Bartlová. „Umělecké a kulturní instituce nesou také díl zodpovědnosti za to, co se ve společnosti děje, a proto se jejich zástupci a zástupkyně chtějí na pozitivní změně směrem do budoucna účastnit.“ Podle náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) má v současné době město čtyři strategie, ze kterých vyplývají opatření reagující na změnu klimatu. „Je to konkrétně strategie adaptace na klimatickou změnu, územně energetická koncepce a plán udržitelné mobility a připravujeme také aktualizaci programu zlepšování ovzduší.“ V loňském roce Praha přistoupila k Paktu starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky, což je sdružení měst a obcí, které se zavázaly ke snížení emisi skleníkových plynů do roku 2030 o 40 %. „Jedním ze závazků v rámci Paktu je vytvoření akčního plánu pro udržitelnou energetiku a klima, který představí klíčová opatření, která plánuje město uskutečnit,“ doplňuje Hlubuček.

  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu
  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu