Většina dieselových motorů překračuje deklarované množství emisí, zjistila francouzská komise
Podobný skandál, jaký v posledních letech musela řešit automobilka Volkswagen, možná v budoucnu potká více automobilek. Ze zjištění nezávislé francouzské vyšetřovací komise, která byla ustanovena pod tamějším ministerstvem životního prostředí právě po provalení výše zmíněného skandálu, totiž plyne, že celá třetina z 86 testovaných evropských dieselových vozů produkuje víc oxidů dusíku, než kolik povoluje evropská legislativa a také než kolik jejich výrobci deklarují. K podobným výsledkům už o něco dříve došli i Britové. K největším hříšníkům patří vozy Fiat 500X, Volvo V40, Renault Talisman a modely řady Espace a další. Z výsledků však nelze zjistit, jestli tito výrobci používali podobný software, který Volkswagenu pomáhal obcházet emisní testy. Vyšetřovatelé k těmto programům totiž přístup neměli. Francouzští novináři jsou však ohledně dopadů těchto zjištění na automobilky skeptičtí. Pochybují především o tom, že by tamější vláda zavedla sankce vůči francouzské automobilce Renault, kterou částečně vlastní stát.
-
Důchodci v postkomunistických zemích jsou chudší než na Západě, Česko si ale vede výrazně líp
16. červen 2025Senioři ve východní Evropě jsou chudobou ohrožení více než jejich vrstevníci z někdejšího západního bloku. Nejhorší čísla hlásí Estonsko, kde nedostatkem peněz trpí 37,4 % populace nad 65 let. Následují ho Lotyšsko, Chorvatsko a Litva. Čeští důchodci naopak patří k těm bohatším.
Překvapivě se podle Euronews ve statistikách umístilo na 5. nejhorším místě Švýcarsko s téměř 20 % nízkopříjmových důchodců. Následuje tak postkomunistickou Litvu. Česko je se 7,6 % naopak 9. nejlepší z 30 sledovaných zemí. Ze zemí bývalého východního bloku je na tom lépe akorát Slovensko. Nejlépe si vedou senioři z Islandu, Norska a Dánska.
Žebříček sestavila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na základě takzvané míry příjmové chudoby. Data pocházejí z roku 2023. Pro výpočet je potřeba znát mediánový příjem v rámci jednotlivých zemí. Ve finanční tísni se podle organizace nachází každý, komu za rok přijde méně než 50 % této částky. U nás byla podle Českého statistického úřadu v 1. čtvrtletí mediánová mzda 38 385 korun za měsíc na osobu, polovina této částky je tedy 19 192 korun.
Podle analytika OECD Andrewa Reillyho za rozdíly mezi jednotlivými státy stojí hlavně odlišně nastavené systémy penzí. „Nízké důchody jsou hlavním faktorem přispívajícím k chudobě důchodců.“ Euronews řekl, že například pobaltské státy silně vážou důchody na přechozí výdělky a zároveň nemají tak rozvinutý systém sociálních dávek. Naopak severské země podle něj penze vyplácejí univerzálněji a míra chudoby je tak minimální.
-
Mikroorganismy v mracích ovlivňují počasí i naše zdraví, odhalili vědci
13. červen 2025V mracích není jen voda a vodní pára. Jsou domovem rozmanitého a často neznámého světa mikrobů. Vědci zjistili, že mohou ovlivňovat počasí, chemické složení atmosféry, a dokonce i vývoj naší odolnosti vůči antibiotikům. Je také možné, že tyto mikroorganismy žijí ve vzájemné symbióze s oblohou.
Společně s ptáky, vážkami nebo semeny pampelišek se atmosférou šíří obrovské množství mikroskopických organismů. Vědci tento život v ovzduší nazývají aerobiom – dočasný ekosystém plný organismů pocházejících ze země i moře.
Do aerobiomu se mikroorganismy dostávají větrem, v kapičkách vody, odpařováním nebo například stoupajícím kouřem z požárů. V mracích pak nacházíme viry, bakterie, plísně, řasy i další formy života. Některé druhy se do vzduchu dostávají aktivně – například houby a mechy záměrně uvolňují miliony spor.
Podle BBC vědci odhadují, že každý rok se takto do atmosféry dostane bilion bilionů bakterií a padesát milionů tun houbových spor. Mnohé z nich pak proniknou do mraků, kde třeba ovlivňují počasí. Například led v mraku vzniká právě díky pevným částicím, na které se nalepí molekuly vody. Někteří vědci dokonce spekulují, že jde o oboustranně výhodný cyklus: bakterie pomáhají vytvářet mraky a déšť, který zavlažuje rostliny – a na těch pak mohou růst další mikroorganismy. Pokud by se tato hypotéza potvrdila, šlo by o fascinující příklad symbiózy mezi rostlinami a atmosférou.
Mikroorganismy v mracích urazí i stovky kilometrů denně. Jak vysvětlil pro server CREAF Emilio Casamayor, ředitel Laboratoře ekologie a komplexity globálního mikrobiomu při CEAB–CSIC, jejich vliv je různorodý. Některé z nich napomáhají tvorbě nových biologických komunit v izolovaných oblastech, jiné ale představují riziko. V mracích se totiž nachází i velké množství genů odolných vůči antibiotikům. Tyto geny umožňují bakteriím přežít i při kontaktu s léky, čímž usnadňují šíření odolných infekcí. Důsledkem může být i to, že například na angínu přestávají účinkovat antibiotika, která dříve fungovala.
-
Indie hledá ideální druh jablka, které by vydrželo místní klima. Země chce uspokojit poptávku
13. červen 2025V Indii roste poptávka po jablkách. I když produkce vzrostla za posledních pět let o 15 % na dva a půl milionu tun, nestačí Indy uspokojit. Jedním z hlavních problémů je nevhodné podnebí pro pěstování jabloní. Dovoz jablek se proto za posledních pět let zdvojnásobil – do země bylo dovezeno 600 tisíc tun.
Většina indických jablek pochází pouze ze dvou severních oblastí země – z Džammú a Kašmíru a sousedního Himáčalpradéše. Pro dobrou úrodu je totiž nezbytné dlouhé zimní období s teplotami mezi 0 až 6 °C, které většina regionů v Indii nesplňuje. Jak upozorňuje server BBC, například Velká Británie má těchto tzv. „chill hours“, tedy hodin chladu, výrazně víc, a díky tomu dokáže pěstovat téměř všechny odrůdy jablek.
Někteří vědci a farmáři se proto snaží vytvořit nové odrůdy. Takzvané „low-chill“ jabloně, které v současnosti testují v indickém městě Ráňčí, dokážou nést plody už při zhruba 400 hodinách teplot mezi 0 až 6 °C. Výzkum vede tým z Birsa Agricultural University, zatím ale s omezeným úspěchem – ovoce přinesla pouze jedna odrůda. Kromě nevhodného klimatu totiž jabloním nesvědčí ani místní půda.
Jiní sadaři zase zkouší původní odrůdy jablek šlechtit. Touto cestou se ubírá i regionální výzkumné centrum ovocnářství při Dr. YS Parmar University of Horticulture and Forestry, kde odborníci testují 300 různých odrůd a sledují, jak na ně působí klimatická změna.
Klimatická krize negativně dopadá i na tradičně úspěšné pěstitelské oblasti. Jak připomíná Indian Express, čistý zisk se kvůli nestabilním povětrnostním podmínkám a vysokým výrobním nákladům stále snižuje. Sadaři tak začínají sázet i peckoviny, jako jsou mandle, švestky, meruňky nebo třeba třešně.
-
Seriál Adolescent slouží jako výukový materiál na školách. Nově na něj koukají i studenti z Francie
13. červen 2025Francie využije britský seriál Adolescent jako výukový nástroj na školách. Oznámila to francouzská ministryně školství Élisabeth Borne. Cílem je varovat děti před nadměrným používáním telefonů a zlehčováním násilí na sociálních sítích.
Čtyřdílný seriál režírovaný Philipem Barantinim sleduje, jak se otec vyrovnává s následky podezření, že jeho třináctiletý syn zabil jednu ze svých spolužaček. Server Euronews píše, že seriál funguje jako kulturní výstraha. Vyvolal širší diskusi o toxické maskulinitě a devastujícím vlivu tzv. „manosféry” na mladé lidi, kteří jsou vystaveni webům a online fórům propagujícím misogynii a ultrakonzervativní modely maskulinity, které koketují s krajně pravicovými ideologiemi.
Francouzské ministerstvo se rozhodlo seriál zařadit do výuky i díky petici, kterou iniciovala matka třináctiletého chlapce, Laëtitia Curetti. The Guardian informuje, že producent udělil francouzské vládě práva k využití seriálu pro vzdělávací účely. Školy tak nyní mohou zařadit do výuky pět hodin založených na ukázkách z oceňované série. Ty budou podle ministryně Borne doplněny o speciální výukové materiály.
Britským středním školám zpřístupnil Netflix seriál už v dubnu. Využívají ho i další země – například Nizozemsko nebo region Vlámsko na severu Belgie.
-
Vánoční strom ze Staroměstského náměstí nově slouží jako hmyzí hotel
12. červen 2025Vánoční strom, který loni stál na Staroměstském náměstí v Praze, našel nové využití. V parku v Krompachu na Českolipsku, odkud strom pochází, nově slouží jako hmyzí hotel.
Stejně jako v předchozích letech dřevo zpracovali studenti Střední odborné školy Jarov. Informovala o tom městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má každoročně na starosti kácení, převoz a výzdobu stromu.
„Naši studenti si velmi dobře uvědomují, že pracují se speciálním dřevem, které v sobě nese krásný příběh. Opravdu se snaží a jsou hrdí, když se osobně účastní předání díla,“ uvedl zástupce ředitele pro odborný výcvik stavebních oborů Vilém Kodíček.
Kromě toho ale učni 22 metrů vysoký smrk ztepilý zužitkovali i jinak. Z částí stromu vytvořili výrobky, které teď poputují do Dětského centra Paprsek v Praze 9.
Zhruba dva metry vysoký a metr široký hmyzí domek ze smrkového dřeva stojí vedle takzvaného Stromu přátelství v krompašském parku T. G. Masaryka. Později by měl stát na Bukové lesní stezce nebo rozkvetlé bylinkové louce. Součástí komunitního projektu má být i zapojení místních obyvatel, kteří hmyzí hotel vyplní přírodními materiály.
-
V Japonsku jsou oblíbené kavárny s vydrami. Zvířata ale můžou pocházet od pytláků
12. červen 2025Vydry malé v oblíbených kavárnách v Japonsku mohou pocházet z nelegálního obchodu se zvířaty. Varují před tím experti, kteří zkoumali jejich DNA a zjistili, že se shoduje s vydrami žijícími v divoké přírodě v jihovýchodní Asii.
Zákazníci japonských kaváren plní sociální sítě příspěvky s vydrami, které jsou zobrazené, jak spí v pelíšcích, lezou po ostatních návštěvnících nebo pijí vodu z lahví. Rostoucí popularita těchto podniků ale podle britského Guardianu znepokojuje ochránce přírody, kteří se zaměřili na to, odkud vydry pocházejí.
Vědci porovnali DNA 81 asijských vyder malých ze zoologických zahrad a zvířecích kaváren s genetickými údaji vyder, které žijí v divoké přírodě v Malajsii, Singapuru a Thajsku. Výsledky výzkumu publikovali v časopise Conservation Science and Practice. Zjistili, že DNA většiny vyder chovaných v zajetích se shoduje s těmi z pytláckých oblastí na jihu Thajska a u hranic s Malajsií.
„V posledních letech jsou vydry v Japonsku velmi populární kvůli kavárnám. Znepokojuje mě to, protože v oblastech svého přirozeného výskytu vydry ubývají. Chceme je vidět tam, odkud pocházejí,“ řekla spoluautorka studie Majako Fudžihara z univerzity v Kjótu.
Asijská vydra malá patří podle Mezinárodního svazu ochrany přírody mezi druhy, které jsou ohrožené vyhynutím. Komerční obchod s vydrami je od roku 2019 zakázaný, přesto je oblíbeným domácím mazlíčkem a atrakcí právě ve zvířecích kavárnách.
-
Labubu trhla rekord, vydražila se za víc než 3 miliony
12. červen 2025V čínské aukční síni se za rekordní částku vydražila panenka Labubu v životní velikosti. Nový majitel za ni zaplatil zhruba 150 tisíc dolarů, to je přes 3 200 000 korun. Podle aukční síně Yongle sídlící v Pekingu to z panenky činí nejdražší hračku svého druhu na světě. Čínský obchod Pop Mart plyšové hračky přitom prodává za zhruba 50 jüanů, což je asi 150 korun.
Panenky Labubu jsou prapodivné příšerky, které vytvořil před deseti lety hongkongský umělec Kasing Lung. V posledních letech si je oblíbily některé celebrity a díky sociálním sítím se staly velmi oblíbenými. Na kabelku si je připnuly například zpěvačky Dua Lipa, Rihanna nebo členka jihokorejské skupiny Blackpink Lisa, kterou na Instagramu sleduje přes 100 milionů lidí.
Server BBC napsal, že Pop Mart letos stáhnul panenky z prodeje ve všech britských pobočkách řetězce. Důvodem bylo to, že o ně zákazníci bojovali. Čínský prodejce totiž nabízí i sběratelské příšerky, které prodává v neoznačených krabičkách a zákazník tak neví, jaká panenka na něj po rozbalení čeká.
-
Osvětim ve 3D. Digitální replika koncentračního tábora vznikla pro potřeby filmařů
11. červen 2025Z etických důvodů a kvůli památkové ochraně není možné natáčet hrané filmy přímo v areálu bývalého nacistického tábora Osvětim. Zájem filmařů ale roste, a tak vznikla digitální replika nazvaná Obraz z Osvětimi. Projekt jeho autoři představili i na filmovém festivalu v Cannes.
Státní muzeum Auschwitz-Birkenau v Osvětimi krokem reaguje na dlouhodobý zájem ze strany filmového průmyslu, dokumentaristů i režisérů hraných filmů. Vzhledem k tomu, že památník z pietních i historických důvodů podléhá přísné ochraně, není v jeho autentickém prostoru možné natáčení celovečerních filmů. Nová 3D replika tábora Auschwitz nabízí etickou alternativu. Informoval o tom web Euronews.
„Projekt vznikl ze zkušeností s filmaři, kteří se dlouhodobě zajímají o dějiny tábora, potřebují ale s prostorem současně i kreativně pracovat,“ říká mluvčí památníku Bartosz Bartyzel. Digitální model umožní točit scény bez zásahu do památkově chráněného místa. V budoucnu by měl přibýt i model druhé části tábora, Auschwitz II-Birkenau, včetně interiérů. Na toto rozšíření se v současné době hledají další prostředky.
Na projektu s názvem Obraz Osvětimi se podílelo místní muzeum, nadace a tým expertů na prostorové skenování, jak napsal web Hollywood Reporter. Replika je vytvořena pomocí nejmodernějších technologií. Podle Bartyzela jsou reakce veřejnosti i filmařů velmi pozitivní. První tvůrci už o využití digitální repliky jednají. Zatímco vznik projektu zaplatili soukromí dárci a investoři, do budoucna by měl být provoz financován z licenčních poplatků od filmových produkcí – výtěžek má zároveň dál podporovat vzdělávací a pietní poslání muzea.
-
Nečekaný objev: spirála z ledových objektů naznačuje propojení sluneční soustavy s vesmírem
11. červen 2025V Oortově oblaku, nejvzdálenější oblasti sluneční soustavy, se možná skrývá spirálovitě uspořádaný roj ledových těles. Naznačuje to náhodný objev při testování projekce v newyorském planetáriu.
Když vědci připravovali novou výstavu vesmíru pro Haydenovo planetárium v New Yorku, čekali, že uvidí led, tmu a prázdno. Místo toho se jim v Oortově oblaku – obrovské pusté oblasti za hranicí známé sluneční soustavy – na kopuli planetária zjevila spirála. Nešlo o nový a neznámý objekt, ale spíše o nečekané uspořádání: stovky miliard drobných ledových těles, které jako by byly stočeny do spirálovitého útvaru podobného ramenům galaxie. Informoval o tom web CNN a agentura AP.
Astrofyzik českého původu David Nesvorný, který pro projekci připravil vstupní data, si zpočátku myslel, že jde o chybu vizualizace. Spirála se ale ukázala jako skutečný tvar jeho vlastních modelů – jen je nikdy předtím nezkoumal ve 3D. „Jakmile si to prohlédnete v prostorovém uspořádání, je tam spirála,“ říká astrofyzik. Nečekaný objev učinil v oblasti, která se nachází asi 1,5 světelného roku od Slunce. Právě tam se nachází ledová tělesa, která čas od času vstoupí do vnitřní sluneční soustavy jako dlouhoperiodické komety.
Potvrdit takovou strukturu ale bude extrémně obtížné. Ani nový chilský dalekohled v observatoři Very Rubinové pravděpodobně nezachytí dostatek objektů, aby vznikla úplná mapa. I tak ale objev pomáhá pochopit nejen tvar naší soustavy, ale i její propojení s okolním vesmírem a možná i náš vlastní původ. „Třeba to byly právě komety z Oortova oblaku, které přinesly vodu na Zemi. Mohly s sebou přinést i základy života,“ říká kurátorka výstavy Jackie Faherty.