Vinyl – fanouškovské future retro

2. srpen 2011

Stejně jako u hudebníků prožíváme čas velkých reunionů, tak i u hudebních nosičů došlo k návratu formátu, který očekával jen málokdo. Gramofonová deska je dnes v mnoha kruzích populárnější než dříve preferované CD.

Gramofonová deska si prošla bouřlivým vývojem a její postavení na hudební scéně získalo v průběhu let hned několik odstínů. Nejdříve byla výkřikem moderní techniky, aby se následně stala kulturním fenoménem, který v dnešních dnech po ústupu ze slávy znovu získává ztracený lesk. Vinylová podoba gramofonové desky je dnes nejrozšířenějším sběratelským fetišem, který začíná pomalu vytlačovat svého předchozího utiskovatele – kompaktní disk.

Gramofonová deska měla původně ve své šelakové podobě možnost zaznamenat na obou stranách soustředných drážek devět minut hudby nebo mluveného slova. Teprve její mladší sestra v polyvinylchloridové podobě přinesla boom reprodukované hudby. Po populárních singlech přišly na scénu dlouhohrající „elpíčka“, poté DJové všeho druhu – prostě revoluce spojená vždy s černým kotoučem o průměru 30 centimetrů. Velkým pomocníkem hudební progrese v bývalém Československu byly Gramofonové závody Loděnice, které v letošním roce slaví 60 let od spuštění provozu. Vinylová hmota vyráběná v Československu byla gramofonovými odborníky považována za kvalitní materiál a vyvážela se do zahraničí ve velkém množství. Dobrou pověst si domácí lisovny udržely i v dnešní době

01060118.jpeg

Pohybovat se po městě s dobrou deskou pod paží patří v hudebních kruzích k dobrému mravu. V době více než před 10 nebo 20 lety. Upadající slávu nosiče, který byl oproti novince, kompaktnímu disku, příliš velký a špatně se kopíroval na přenosná média, podrželi nejprve DJové vzkvétající taneční scény, kteří ho udrželi nad vodou díky dobré ovladatelnosti na přehrávačích a dynamičtějšímu zvuku. V posledních letech se vinyl dostal do popředí zájmu díky fanouškům, kteří k albu vzhlíží nejen jako k nosiči hudby, ale také jako k artefaktu s velkým přebalem – místem pro umělecký vizuál. Muzikant Bourek v loňském roce prozradil, že má také rád další úkony spojené pouze s vinylovou deskou – otírání povrchu antistatickou utěrkou a obracení desky po dohrání jedné strany nosiče na druhou. A aby album vydané na černém kotouči neztratilo svoji přitažlivost ani pro ty, kteří chtějí desku poslouchat na cestách, vydavatelé často nechávají vlepit do útrob nosiče osobní heslo a internetovou adresu, kde si majitelé vinylu mohou zdarma stáhnout desku v jednom z digitálních formátů.

Hudba už dávno není denním koníčkem mas. Do popředí vystupují zanícení fanoušci, kteří často preferují málem zaniklý formát vinylu nad stříbrným CDčkem. Jsou vydavatelství, která už dávno vyřadila digitální kompakt z nabídky a svoji novou hudbu už nabízí pouze na vinylu nebo jako digitální download. I z tohoto důvodu měl oblíbený obchod Polí5 dlouhou dobu CDčka v klatbě pod pulty regálů zaplněnými vinylovými fešáky. To, co na první pohled vypadá jako rigidní návrat zpět, je na druhý pohled logickou reakcí opravdových fanoušků na šílenství slepých spotřebních mas. Pokud tedy chcete v hudebních kruzích patřit mezi pravověrné milovníky muziky, pak nejdříve vyrazte k rodičům pro jejich zaprášený gramofon. Bylo by trapné vás doma nachytat, že k vaší rostoucí sbírce vinylových desek chybí přístroj k jejich přehrání. Pokud máte i tuto podmínku splněnu, pak vám nic nebrání v tom, abyste se s chutí zanořili do zapraskaného světa vinylových koláčů.

02267006.jpeg
autor: Pavel Zelinka
Spustit audio