Vítěz Oscara je nekoukatelný. Podle kritiků filmové ceny vyhrály streamovací služby
Letošní ceny filmové akademie Oscar se ohlížely za pandemickým rokem 2020, který poznamenal i filmový průmysl. Nejen za vítězným filmem, ale i za významem Oscarů pro Netflix a další streamovací služby se ohlíží filmoví publicisté Jindřiška Bláhová a Ondřej Pavlík.
„Pro mě je to nesnesitelný film,“ říká o letošním vítězném snímku Země nomádů Jindřiška. „Já tam vidím dědictví italského neorealismu nebo filmů Terrence Malicka,“ oponuje jí Ondřej.
Čtěte také
S oběma kritiky jsme se ale zamýšleli i nad širšími souvislostmi Cen Akademie v současném Hollywoodu. Konkrétně nad rostoucím vlivem streamovacích služeb, které letos měly na Oscarech velké zastoupení, nebo nad tématem žen a menšin v Hollywoodu.
„Představa, že Hollywood je nějaká soutěž o nejlepší film a že se Hollywood prostřednictvím Oscarů nesnaží komunikovat nějaký obraz o sobě, je nemyslitelná,“ je přesvědčená Jindřiška.
Více o kvalitách letošních oscarových filmů, o významu streamovacích služeb a o ženách a menšinách v Hollywoodu si poslechněte v rozhovoru.
Související
-
Čelisti dávají film Země nomádů (Nomadland)
Choleričtí řidiči mentálního karavanu Čelisti Aleš Stuchlý a Vít Schmarc si tentokrát chladí žáhu na favoritovi letošních Oscarů, elegickém dramatu Země nomádů (Nomadland).
-
A vy jste kdo? Excelentní Anthony Hopkins zápasí v dramatu The Father s Alzheimerovou chorobou
„Princ Philip se to v devětadevadesáti rozhodl zabalit. Bylo to rozhodnutí, to se málo ví,“ mystifikuje na úvod Aleš, který je rozjařen zlepšujícím se kurzem kuny.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.